Fyzika helikoptér #6: Laser místo vrtuleSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:6 517

Tento díl bude pořádnou podívanou – Destin znázorní ovládání sklonu vrtule tím, že ji nahradí laserem.

Přepis titulků

Máme tu závit a matici, kterou můžeme zašroubovat tak, abychom dosáhli rovnováhy. To určitě vymyslel někdo chytrý. Génius. Viděls to? To bylo úžasné! Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Pokračujeme ve studiu helikoptér a přišli jsme s nejlepším vynálezem od vzniku slepičího steadicamu.

Carl mi s tím pomohl. Udělal to s tou helikoptérou. Je to trochu nebezpečné. Jakmile potřebujete brýle a helmu, jste na správné cestě. - A kde je moje helma? - Máme jenom jednu. Můžeš se schovat mezi hračkami. Jsme v dětském pokoji. Pojďme to vysvětlit.

Místo listů vrtule jsme dali laser... Lasery jsou jako slanina, všechno je s nimi lepší. Pomocí našeho hi-tech zařízení to držíme v rovnováze. Ukážeme vám, jak se kolektiv a cyklické řízení mění jako disk. Měříme tím vlastně sklon rotorů. - Dá se to tak říct? - Jo. Měříme tedy sklon rotorů v daném momentu ve všech směrech. Bude to pěkná vizuální ukázka.

- Kam se mám postavit? - Běž za vrtulník. - Sem? - Jo. - A promítneme to na zeď. - Dobře. Tady to je. Zavři dveře. Také jsme to udělali tak, že otáčením laser zapneme pomocí gyroskopické síly. Pardon, odstředivé síly.

Můžeme. Teď je sklon nulový. A teď zkusíme kolektiv, čára se zvedne. To byl pozitivní kolektiv, při negativním jde dolů. Zkusíme cyklický vstup. Čára se nahne doprava, doleva, dopředu, dozadu. Aby to bylo jasné, měříme jen sklon.

Hřídel rotoru se vůbec nehýbe. - Jen rotuje, je to tak? - Ano. Takže sklon listů se mění při rotaci díky desce cykliky. Mění se z pozitivní na negativní při každé otáčce. To je úžasné. Jsem z toho tak nadšený! Tohle je to nejlepší vizuální znázornění. Ale také je to o 90° posunuté, že?

Ano, ale tím se posune do správného směru. Počkej. Nechápu, jak to chceš dělat bez helmy. - Laser je o 90° jinde. - Laser svítí tam, a když přidáme cyklický vstup, skloní se dolů. To se ale projeví až o 90° později. To je gyroskopická precese. Dobře.

Zaměříme se na desku cykliky, aby všichni viděli, co dělá. Tohle je deska cykliky. Kolektiv nahoru. - Kolektiv dolů. - A může se naklonit na libovolnou stranu. - To je cyklický vstup. - Ano. Kolektiv zvedne světlo nahoru, to by vrtulník vytáhlo nahoru. Negativní zas dolů.

A cyklické řízení změní sklon čáry. Kde má helikoptéra předek? Směrem sem, nebo ke zdi? Předek je nalevo od kamery. Vlevo od kamery. Přejdu sem, abych měl v záběru zeď. Tak znova. Doleva, dopředu, doprava, dozadu. Nahoru a dolů.

Tohle je tak super, že se mi chce brečet. Myslím, že už jsme dnes pro vědu udělali dost. Já jsem Destin a vy jste den ode dne chytřejší.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten chlap vyzerá ako mladý Fico :D

01

Odpovědět

Místo rotoru.

00

Odpovědět

Nádherně názorná ukázka. Díky.

00

Odpovědět

Co je to za písničku, co mu hraje v outru? Něco mi to připomíná, ale nemůžu si vzpomenout...

10

Odpovědět

Odpovědět

Jak jsem byl malej, postavil jsem si z lega helikoptéru a došlo mi, že se vrtule musí nějak naklánět, jen mi nedošlo, že pouze listy. )

10