Jak funguje autoskloSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:179
Počet zobrazení:14 640

Dnešní díl Smarter Every Day naváže na minulý díl o Kapce prince Ruprechta. Destin se bude věnovat sklu, které je vyrobené na stejném principu, ale tentokrát má i praktické využití, a to v bočních sklech auta. Proč se používá zrovna tam a čím je jiné od čelního skla, se dozvíte ve videu.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day Už jste si někdy při řízení uvědomili, že jezdíte po světě ve skleněné bublině? Je to zvláštní a zároveň neuvěřitelné. Sklo ve vašem autě se vyrábí tak, aby bylo co nejbezpečnější. To aby vás při bouračce nerozpůlilo jako záporáka v Duchovi. Znáte Ducha? Každopádně dnes chci prozkoumat dva typy autoskla.

Boční skla jsou tvrzená podobně jako Kapka prince Ruprechta. Čelní sklo je zase žíhané. Nejprve probereme čelní skla. Čelní sklo je navržené tak, aby se vám při nárazu nevysypalo do klína. Boční skla jsou ale jiná. Abych vám to ukázal, sehnal jsem jedno na skládce a uvidíme, co se stane, když do něj praštíme.

Sledujte, jak se rozbije. Nerozbije. To kvůli tomu, že uprostřed je velmi silné, ale na okrajích ne. Tohle se stane, když ho praštíme do strany. Celé se roztříští. Abychom pochopili, proč se tak chová, půjdeme domů a zanalyzujeme to při 20 000 snímcích za sekundu.

- Co děláte, pane pomocníku? - Držím sklo. Drži sklo. Tohle není tvrzené sklo. Máme nejrychlejší kameru na trhu V1610. Mám tu dalšího pomocníka... Ne tebe. - Co děláš ty? - Zmáčknu tlačítko, až se kamera rozbije. - Vlastně... - Kamera se nerozbije! - To sklo. - Až se rozbije sklo, a co to tlačítko udělá?

- Zapne kameru. Přesně tak. Takže teď pustíme na zem tvrzené a netvrzené sklo a koukneme se, v čem se liší. Nakonec budu mít ještě jednu novinku. Jdeme dělat vědu. Můžeš jít, kamaráde. Můžu jít? Jo, mám to. Nasaďte si brýle. Jsi připravená? Můžeme?

Tři, dva, jedna... Máš to? Připraveni? Tvrzené. Můžeme? Snaž se. Tři, dva, jedna... - Máš to?

- Jo. Nezlomilo se! Pustím to z větší výšky a našikmo. Tři, dva, jedna... Vůbec nejde rozbít! Nejde rozbít, takže dospod přilepíme klíč, který snad po nárazu okraj skla ohne a zlomí ho. Uvidíme. Snad to půjde. Tři, dva, jedna...

Konečně! Tohle je výsledek. Vlevo máme tvrzené sklo, vpravo běžné žíhané sklo. Ale proč se rozbijí jiným způsobem? Co jsme se při tomto experimentu dozvěděli? Žíhané sklo se při výrobě nechalo chladnout postupně. Pomalé chladnutí ho zbaví vnitřních napětí.

Když se žíhané sklo zlomí, tak se lom šíří pomalu, někdy dokonce ani nedosáhne opačného konce skla. Malá prasklina vám nezneprůhlední celé čelní sklo. Navíc se dává mezi dvě skla vrstva plastu, aby nás velké úlomky skla nepořezaly. Tvrzené sklo je úplně jiné. Místo samovolného chlazení se jeho strany chladí proudem vzduchu. Střed skla zůstane horký.

Podobně jako Kapka prince Ruprechta. Vnitřek je pořád horký, takže se chladnutím smrskne, což stlačuje okraje, zatímco prostředek je v napětí. Pokud se stejně jako u Kapky prince Ruprechta dostanete skrz vnější vrstvu, rozbije se celé sklo. U Kapky prince Ruprechta se musíte dostat skrz zaoblený povrch, zatímco u autoskla se musíte dostat skrz jeho plochu. Tam ale můžeme začít na jeho okraji.

I poté, co se sklo rozbije, můžete slyšet praskání. To se ještě dál uvolňuje napětí a sklo se láme. Až tedy budete potřebovat uniknout z auta, pamatujte, že čelní sklo bude držet pohromadě. Boční skla se ale roztříští, pokud je zasáhnete na okraji. Jste chytří, víte, jak funguje YouTube. Firma kontaktuje úspěšný pořad a nabídne se jako sponzor. Pokud YouTuber souhlasí, dohodnou se na ceně.

Tohle je ale něco jiného. Já sám jsem kontaktoval dotyčnou společnost, protože v dobrém smyslu změnila moji rodinu. Chci, abyste zažili to samé. Jmenuje se Kiwi Crate. Minulé vánoce jsem chtěl svým dětem dát něco, u čeho bych s nimi trávil čas. Poslední dva týdny bydlím po hotelech a chci už trávit čas s nimi.

Každý měsíc jim přijde Kiwi Crate, můj syn má Tinker Crate, která je zaměřená na vědu, může si postavit katapult ze dřeva. Tohle je Doodle Crate pro mojí dceru, každý měsíc dělá umělecký projekt, vyráběli jsme spolu papír. Nejmladší syn má Koala Crate zaměřený na transport, je to pro děti v jeho věku. Každý měsíc dostanou krabici a ví, že se tomu budou věnovat s tátou.

Moc chci, abyste to vyzkoušeli. Pokud znáte nějaké dítě a chtěli byste, aby se mentálně rozvíjelo, jděte na kiwicrate.com/smarter a odebírejte pro něj. Kvůli tomu, že jsem přišel já k nim, je první Kiwi Crate zadarmo. Pokud se vám nebude líbit, zrušte to a nezaplatíte nic. Ale já vím, že si to necháte, protože my to zbožňujem. Pro mě je to kvalitně strávený čas s dětmi a momentálně nechci nic jiného.

Pokud mě chcete podpořit a investovat do svých dětí, zkuste to. Vím, že to hodně prodávám, ale to kvůli tomu, že v to věřím. Snad se vám video líbilo. Jestli chcete, odebírejte, pokud ne, já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší. Mějte se. To je úžasné, že? Chci poděkovat skvělému sekuriťákovi, který mi v tom nebránil.

- Díky, jak se jmenujete? - Tony. Tony je rozumný chlap. Cením si toho. Kiwicrate.com/smarter, první odkaz ve videu, ahoj.

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kiwi crate ma moc nebralo. Písali že je to do 8 rokov a ja som to zbúchal za 2 roky.

120

Odpovědět

Paráda už vím jak rozbít to okýnko když jsem si zabouchl v sousedově autě klíčky.

290

Odpovědět

Příště. až se budu dostávat z auta, tak nebudu sklo rozbíjet, ale přední či zadní pohodlně vytlačím nohama zapřený o sedačku,

36

Odpovědět

Uz zase prekladate toho pedofila..

664

Odpovědět

Viac ako o vede sa z jeho videí naučím o rodičovstve :)

440

Odpovědět

nutno říct, že to podal v celku rozumně ...

170

Odpovědět

Zrovna dneska píšu semestrálku o autosklech a tady tohle! :D Video mi sedlo jak "p***l na hrnec". Díky!

350

Odpovědět

To, co řekl, je tak na 14 řádků. Nebo uděláš leporelo?

210

Odpovědět

Tenhle chlápek má fakt dobré a zajimavé videa, ale jen málokdy mi někdo příjde tak nepříjemný a fejkový ...

643

Odpovědět

Nevím podle mě je to docela cool týpek s cool nápady ...

570

Odpovědět

Z toho si nic nedělej, to z něj jen cítíš nadšení, inteligenci a chuť změnit svět, což tobě chybí a tak tě podvědomě sere... neřeš to :-D

345

Odpovědět

+NeldorTos všechno poznal z jedné věty? Neměl by ses jmenovat spíš Jolanda?

22

Odpovědět

+LudraJelous bjač.

11

Odpovědět

+LudraJo, z jedný věty a jména. Kdo neni z plzeňska, asi nepochopí.

00