Jak funguje motorSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:158
Počet zobrazení:17 375

Destin se bude znovu zabývat výbuchy – tentokrát ale uvnitř motoru. Zároveň i vysvětlí, jak motory vlastně fungují.

YouTube kanál kutilů z dnešního dílu s názvem 805RoadKing najdete zde.

Přepis titulků

Ahoj, tady Destin, vítejte u Smarter Every Day. Auto už jste museli startovat aspoň tisíckrát. Znáte to zavrnění, při kterém motor oživne? Už jste někdy přemýšleli o tom, co se v něm děje? Každou minutu v něm probíhají tisíce explozí, které dohromady vytvoří jeden společný zvuk. Dnes chci vidět, co se děje uvnitř jednoho válce. Ve videu s bramborovým kanónem jsme viděli, jak vybuchující plyn expanduje.

Ale vnitřek běžícího motoru jsem chtěl vidět roky. V dnešním díle právě to uvidíme. Někdo dal na reddit Smarter Every Day odkaz na pořad 805RoadKing, na kterém vyrobili průhledný motor. Když jsem to viděl, vzal jsem kameru a jel do New Jersey za Everettem. Vypadá to, že jsem tu správně.

- Everett? - Destin! Ahoj, já jsem Destin. Nemohli jsme se ti dovolat. Ahoj, jak to jde? Rád vás poznávám. - Máte tu jukebox! - Líbí se ti? Je z roku 1953. - To je úžasné! - Můžeš si ho pak vyfotit. Jak se máte? - Tohle je dílna?

- To je ona. Voní to tu svobodou! Everett s Mikem tady pracují na všech možných technických zázracích. Jejich specialitou je rozebrat motor Briggs & Stratton z 50. let a vyrábět z něj všechno možné. Tento je například předělaný na stacionární motor, což je dost těžké. Tohle je naprosté monstrum. Vzali čtyři jednoválcové motory, ze kterých udělali jeden velký motor, který šlape jako hodinky.

Je to úžasné. Šev je přesně tady. - To jste svařili? - Jo. Jak se vám to povedlo svařit tak přesně, že skrz čtyři motory projde hřídel? Trvalo to dost dlouho. Pokud tohle nedokážete ocenit, tak vám řeknu, že dělají velmi náročné věci s celkem hrubými nástroji.

Dělají tu úplná mechanická kouzla. Kvůli tomu jsem chtěl vidět tohle. Tohle je ono, co? Je to super. Na normálním motoru je svíčka uprostřed vrchní části motoru, a zapíná jí magnet putující kolem cívky. Kluci ji přesunuli, aby bylo vidět dovnitř, a přišli na to, jak ji zapnout vibrující cívkou z 20.

let. Také používají propan místo benzínu, protože je čistší a motor na něm vydrží déle. Teď, když víme, že je to vlastně běžný motor, který je přiklopen plexisklem místo kovu, můžeme připravit kameru a konečně vidět to, na co jsem čekal roky. Explozi uvnitř motoru. Ani nedokážu vyjádřit svoje nadšení z tohohle stativu na kameru.

Takhle příjemný zvuk jsem dlouho neslyšel. Zapnul jsem to. Tohle je pěkné, ale chci, abyste rozuměli tomu, co se děje. Vlevo je píst, pohybuje se nahoru a dolů, a vpravo jsou dva ventily. Podívejme se, jak funguje čtyřdobý motor a na jednotlivé doby. Jako první se otevře jeden z ventilů a do válce se nasaje směs vzduchu a paliva.

Tato doba se jmenuje sání. Když je píst dole, sací ventil se uzavře a píst začne stlačovat palivo. Tomu se říká komprese. Třetí doba je ta barvitá. Říká se jí expanze. Směs vybuchne a zvýší tlak ve válci, jehož síla tlačí píst dolů.

Když všechny plyny při expanzi shoří, výfukový ventil se otevře a při čtvrté době, výfuku, píst vytlačí spálené plyny ven. Pak se otevře sací ventil a celý proces začne znovu od začátku. Načasování je u motorů kritické. Například jiskra musí přeběhnout, když je píst těsně u vrchu, protože tlak se musí zvyšovat, právě když jde píst znova dolů. Když někdo mluví o seřizování předstihu motoru, mluví o časování této jiskry.

Můžete vidět, jak jiskra přeběhne těsně před tím, než píst vyjede úplně nahoru. Ptal jsem se Everetta a Mika, jestli by do motoru mohli dát benzín, protože jsem chtěl vidět jasnější oheň. Byl jsem nadšený, když řekli ano. Navíc mě ohromilo, že jim to trvá méně než minutu. - To už je to upravené?

Hotovo? - Jo. To byla rychlost. To je úžasné. Teď, když víte, jak motor funguje, schválně zkuste, jestli dokážete určit jednotlivé doby. Sání. Komprese. Expanze. Výfuk.

Sání, komprese, expanze, výfuk. Ale co motor vašeho auta? Všechny ty exploze jsou synchronizované do jednoho předoucího zvuku. Tohle video bylo osvěžující, protože Everett je už v důchodu a Mike s Billem, kteří mu pomáhají, jsou z úplně jiné generace.

Přesto ale pracují spolu, protože milují motory. Nedělá jim to žádný problém. Je to nádhera. V popisu videa budou odkazy na jejich YouTube pořady, byl bych rád, kdybyste zvážili jejich odběr. Nesleduje je moc lidí, pomohlo by jim to. Chci poděkovat 805RoadKing, že mi pomohl s vizualizací motoru. Díky moc, Bille, Everette, Mikeu, Tohle jsou dirtbike5100 a SmallEngineMechanic.

Všichni tu mají YouTube kanál, nechám odkazy v popisku videa. Snad se vám tento díl líbil, sponzoroval ho audible.com a doporučím vám knihu, která je mi blízká. Everett a Mike mají blízký vztah, i když jsou věkem daleko od sebe. Můj táta mi dávno doporučil tuhle knihu. Byla skvělá. Je o mladíkovi, který si hledá vlastní cestu světem v Evropě ve 12.

století, když mu vzali otce. Řeknu jen tohle, abych moc neprozradil. Jmenuje se... The Walking Drum od Louise L'Amoura. To je John Curless, který nádherně předčítá. Je to tlustá kniha, takže nemám čas si ji přečíst, ale poslouchám ji jako audioknihu při práci nebo v autě. Strašně se mi líbí, má spoustu úryvků, které jsou prostě moudré.

Je to skvělé. Prosím zkuste tuhle knihu na audible.com/smarter, na druhém kanálu mám další video o časování motoru a o tom, jak tvarovali plexisklo. Je to super, mrkněte na to. Přišli jsme na to, jak... Spravili jsme to protitlakem? Koukni na to!

To stačil protitlak?

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Možná by byli lepší díly, které jsou nějak zajímavější. Princip nejrůznějších motorů zná každý středoškolák.

218

Odpovědět

vidis to, a ja som o tom mal len teoreticke info ale takto "nazivo" som to este nevidel, takze za mna dost poucne video, asi ako kazde od Destina :)

341

Odpovědět

+Jifya v čem tě to tak hrozně moc informovalo, když jsi to viděl na živo? jako nerd ve videu je z toho vycákanej slušně, ale vypadá to na živo uplně stejně jako v animacích, teorie dost totožná s praxí. wau jinak by asi nefungoval, wau.. čekal jsem od toho videa něco víc než zopakování 8. třídy základní školy:)

pís

210

Odpovědět

+ooovíc se do první věty místo "informovalo" hodí "obohatilo"

04

Odpovědět

+oooza dissy vám mockrát děkuji, ale odpověď na otázku jsem nedostal, takže pro mně nemají žádnou hodnotu..

12

Odpovědět

Okej takže jiskra zapálí ten benzín a pak to bouchne to chápu. ale jak teda fungují eletrická auta? Opačně? Benzín zapálí jiskru a? co se stane dál?

70

Odpovědět

pokud nevíš co je elektromotor musel jsi svojí spolužačce minimálně týden ve fyzice koukat na kozy

201

Odpovědět

+DarkmorceMorče je prostě morče u něj/ní inteligenci nehledej :)

30

Odpovědět

+DarkmorceKdyž čtu komentáře u tohoto videa jak jsou všichni ohromeni jak funguje motor tak jsem asi nebyl jedinej kdo koukal na kozy

161

Odpovědět

Není na tom audible i česky přečtené ty knížky? To je asi blbost co xD

05

Odpovědět


Odpovědět

+troll.tak sry chtěl jsem se jenom ujistit

00

Odpovědět

Takéto spaľovanie dokáže využiť len niečo okolo 30% z celkovej vstreknutej dávky paliva. Problémom sú nedokonalosti systému vstrekovania. Dávky nedokáže rozložiť rovnomerne a to spôsobuje nerovnomerné horenie ,zvýšenie spalín vo výfuku tak ako aj zostatkového kyslíku, ktorý potom zachycuje lambda sonda. Je to dosť zaujímave pretože si človek aspoň uvedomí kde sa dá stále posúvať.

00

Odpovědět

Nemohlo by se v překladu používat zaběhlé výrazivo?
"když je píst těsně u vrchu" - "těsně před horní úvratí"
"zvyšování nebo zmenšování časování motoru" WTF?! - "seřizování předstihu (zážehu)"
palivo se nevtahuje, ale nasává apod?

135

Odpovědět

Omlouvám se, některé technické pojmy není lehké najít, když o tématu nemám přehled. Opraveno, díky.

120

Odpovědět

Trošku jsem doufal, že celej ten motor bude průhlednej... tohle je pěkný, ale pohled ze všech stran by byl ještě lepší.

341

Odpovědět

Super video! Díky za překlad.

11

Odpovědět

Tak v motoru probíhá tisíce explozí? A já jsem si do teď myslel, že tam v kole šlapou trpaslíci.

2412

Odpovědět

hustý :D

21

Odpovědět

A hned jsem chytřejší ! uplně cítím jak se moje IQ zvyšuje každou vteřinou co na to koukám ! :3 :-P super boží cool :-*

67

Odpovědět

Kdo tě klátí?

00