Mluvení pozpátkuSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:109
Počet zobrazení:11 727

Dnešním objektem zájmu ve Smarter Every Day nebude fyzikální úkaz, ale lidská dovednost Kurta Quinna – mluvení pozpátku.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Na subredditu Smarter Every Day někdo napsal, že mu nikdo nevěří že umí mluvit pozpátku. To mě zaujalo a jeho videa mě fascinovaly. Je to dovednost, na které zjevně dlouho pracoval. Jestli si pamatujete kolo pozpátku, když jsem se na něm učil jezdit a zazvonil mi telefon, ztratil jsem koncentraci a nedokázal jsem držet rovnováhu.

Je zajímavé, jak mozek pracuje. Zeptal jsem se toho chlapa, jestli by nepřijel ke mně do Alabamy a nechal mě otestovat limity jeho dovednosti. Jsem nadšený, protože pozvánku přijal a dnes budeme ve Smarter Every Day testovat mluvení pozpátku. Jdem na to. Tohle je Kurt Quinn a je to talent, nebo dovednost? - Myslím, že dovednost.

- Můžeš se to naučit? Myslím, že ano. Kurt dokáže takvou věc. Dokáže mluvit pozpátku. A já mám pár otázek. Nejdřív bych to chtěl předvést. A pak tě postavím do čím dál zvláštěnjších situací, - abych to zkusil zkazit. - Můj mozek? - Jo. Kolika slovy začneme? Začněme jedním a postupně přidáme víc.

- Je to v pohodě? - Opravdu? - Jo. - Tak to funguje? - Jo, po chvíli je to jednodušší. Začneme tímhle. Banjo. Banjo. Řekni: "Jsem v Alabamě s banjem..." - Můžu ti dát do ruky banjo? - Jasně. Jen z něj shoď moje trenky.

Jsem v Alabamě s banjem na klíně. Tohle je bizarní. Jsem v Alabamě s banjem na klíně. Žasnu. Vím, že to je zvláštní, ale není to nahodilé. Začnu prostým předváděním té schopnosti a pak to ozvláštním pomocí zvířat. Nakonec ho chci úplně přehltit různými vjemy, budu ho rozptylovat a uvidím, jak se s tím jeho mozek vypořádá.

- Měl jsi někdy v ruce slepici? - Nikdy. Držím v ruce slepici. Tahle kočka se jmenuje Ganymede. Tahle kočka se jmenuje Ganymede. Špinavé akvárko. Špinavé akvárko. Ryba.

Má tu asi padesát zvířat, to je budu muset chovat všechny? Králíček. Králiček. - Tak to funguje? - Jo. Můj pes se jmenuje Buckshot. Můj pes se jmenuje Buckshot. Když jsem se zamyslel nad fyzikálním procesem řeči, začal jsem si mnohem víc cenit algoritmu v jeho mozku.

Zamyslete se nad tímhle. V anglické abecedě je 26 písmen. Ale v mezinárodní fonetické abecedě je 107 písmen. Když se nad tím zamyslíte, tak nečte písmena ve slově pozpátku, ale musí si představit, jaký zvuk tato písmena dělají pozpátku. Tohle bude divné, ale bude to stát za to. Zkuste vnímat pusu jako přenašeče vzduchu. Uvnitř máte jazyk a zuby. A interakce mezi jazykem a zuby ovlivňují, jak a kudy prochází vzduch.

Zvenku máte rty, které mohou držet uvnitř tlak, a ten pak mohou najednou uvolnit. Abyste ocenili, co jeho mozek dělá, musíte si uvědomit, že existují zvuky, které nejde říct pozpátku. Například plozivní souhlásky. U plozivních souhlásek natlakujete vnitřek pusy a najednou tlak vypustíte. Například pa, ba, ka, ga, ta, da.

To jsou plozivní souhlásky. Je zvláštní, že jdou říct pozpátku, protože když se podíváte na jejich spektrogram, je tam velký zub na začátku zvuku a pak uvolnění vzduchu. Abychom slyšeli, co říká pozpátku, musí je napodobovat. Protože nemůžete během zlomku vteřiny přetlakovat vzduch, aby to znělo dobře.

Takže má triky, díky kterým to zní jako da, pa, ta. Je to zajímavé. Například zvuk písmene č je pozpátku št. Dokážeš to udělat, zatímco budeš hrát na banjo? Nikdy jsem to nezkoušel. Řekni duha. Duha.

- Je to těžké? - Hodně těžké. Neřeknu to, dokud nespustíš. Leprikón. Leprikón. Leprikón. Když to začlo najednou... - Bylo to těžší? - Jo. Co při tom dělal tvůj mozek?

Když jsem hrál tuhle písničku asi pomilionté, bylo to v pohodě. Pak jsi nadhodil slovo a můj mozek prostě... Zapomněl na tohle. - Je ti to trapné? - Trochu. Proč tě štve, žes to nedal? - Tohle není soutěž. - To teda je! - Je? - K čemu to je když to neuděláme správně? Leprikón.

Měl bys vidět svůj obličej. Viděl jsem, jak kolečka dělají... A teď velké finále. Mí kamarádi Jared a Daniel přišli se situací, která by mu úplně zahltila mozek. Tohle video začíná hned po bezpečnostních instrukcích, při kterých se dozvěděl, že vedle něj budou dvě pušky střílet na připravené lahve na poli, zatímco nad nimi poletí dron, který vše nahraje.

Byla to sranda. Ale nejzajímavější bylo, že zvuk pušky AK je stejný jako plozivní souhlásky. Je to vypuštění natlakovaného vzduchu. Takže když to přehrajeme pozpátku, myslete na přetlakovaný vzduch, který bude znít stejně jako plozivní souhlásky pozpátku. Jared a Daniel budou střílet do těch lahví, zatímco já na tebe budu křičet slova. První slovo je: Připravit!

Zamířit! Pal! AK-47. Dron klesá. Už nám docházejí lahve. Jsem z Kalifornie. Došly lahve? Zajistit zbraně.

Dobře, položte zbraně. Vítejte v Alabamě! Došly nám lahve? Jsem z Kalifornie! Už nezbývá moc lahví! Dron klesá! AK-47. Pal!

Zamířit. Připravit. To bylo hodně zábavné video. Chtěl jsem vám ukázat, že máme i kachny. Chci poděkovat dnešnímu sponzorovi. Je to audible. Čteme spolu knihu, jak se jmenuje? Harry Potter.

Čteš devátou kapitolu, že jo? Možná. Běž napřed, promluvíme si později. Ty čteš jedenáctou? Super. Používám audible, abych něco sdílel s dětmi. On rád čte a já ho chci podpořit. Baví ho Harry Potter, takže si cestou do práce pouštím si Harryho Pottera, abych si se synem mohl o knize večer doma povídat. Ukaž, jak tě nosí piráti.

Je teď u druhé knihy a já poslouchám tu ssamou, abych si s ním mohl inteligentně povídat. Každopádně audible.com/smarter nabízí zkoušku zdarma a moc byste mi tím pomohli.. Ve vší vážnosti prosím zvažte podporu Smarter Every Day tím, že půjdete na audible.com/smarter a zkusíte to zdarma. Na mém synovi je vidět, že si užívá, že čteme to samé. Také vám tu adresu řekne Kurt pozpátku, abyste ji nezapomněli.

Audible.com/smarter. Ne. Smarter Every Day. - To je tak směšné, ale přitom skvělé. - Je to hrozně uspokojující. Jestli chcete vidět další věci od Kurta Quinna, má vlastní YouTube kanál. - Je to Kurt Quinn, že? - Ano. Má dost zajímavé dovednosti.

Tahle byla taky super, ale nejvíc se mi líbí, že jsi rekordman na banjo? Jo, držím rekord nejrychlejšího hráče na banjo. To video je úžasné. Zvažte odebírání. Ty to ve videích nikdy neříkáš, že ne? Někdy říkám ínáríbedo. Koukněte se a když tak můžete ínáríbedovat.

- Děkuju ti za tvůj čas a uděláme i podcast? - Jo. Dobře, jestli chcete slyšet, jak mluvíme s Kurtem Quinnem na podcastu No Dumb Questions, dám pod video odkaz. - To je asi všechno. Ještě něco? - Ne, díky moc. Bylo to super. Díky moc. - Mějte se. - Au. - Co to znamená?

- Čau. Kolo pozpátku, zkus to. Když přepneš do mluvení pozpátku, je to najednou, nebo... Ne. Možná jo, ale když to chvíli dělám, tak se to zlepšuje. - Bylo to stejné s tím kolem? - Stejné. Zkus to.

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chvíli jsem si myslel, že je to Moriarty z Sherlocka (herec Andrew Scott)

00

Odpovědět

lol 3/12 propaguje sponzory a content :D

00

Odpovědět

myslíš jednu štvrtinu?

30

Odpovědět

Určite ojebu*e, veď to je Fico !

00

Odpovědět

Zní to jak Činská Klingonština :D

41

Odpovědět

V doporučených videích by pod tímhle příspěvkem měl být El Reverso od CaH :D

41

Odpovědět

!uktápzop tivulm ímu toidi jedžak anivčoíp ínlátot

13

Odpovědět

Tohle jsem jako malý taky zkoušel. Napadlo mě to při poslechu Křemílka a Vochomůrky, když uspávali raka, tak mu zpívali račí kolíbačku hajej dadej pozpátku :-) Dodnes na mě koukají jak na blázna, když si sem tam zabroukám : Jejah, jedad, ukčár, áj it mávípz ukčábílok, ukčábílok íčar, jenyn, ičátepelk. A taky jsem se podepisoval jako bukaj... okolo puberty mě to nějak rychle přešlo :D:D

52

Odpovědět

Mr. Pickles stejně umí nejlépe mluvit pozpátku. https://www.youtube.com/watch?v=4xorFf4L7S4

11

Odpovědět

Při mluvení po zpátky to zní jako řeč hluchoněmých :-) (Jak nad tím musí hodně přemýšlet !)
Super video :-)

21

Odpovědět

Já neumím psát ani normálně, natož tak pozpátku, takže se k Vám nepřipojím v komentech :D
Ale přijde to tak trošku creepy jen mně?

Jakože kdybych si někde večer seděl na lavičce a prostě větral hlavu a blížil se ke mně jakože v pohodě normálně člověk, ale mluvící takhle - což je jak z nějakého faking satanistického kultu, tak jen ta mluva mi udělá blbě :D

41

Odpovědět

Jinak teda vždycky zapomínám: díky moc za překlad a ten borec je přesně typ člověka co mám hrozně rád. Na nic si nehraje, je extrovertní, nevšední, nezkazí srandu, umí - prostě umí něco. A je jedno co a tohle je navíc ještě sakra respektuhodná sranda! :)

22

Odpovědět

Jaka nahoda...zrovna jsem dokoukal prvni 2 serie Městečka Twin Peaks. Nepochazi ten husty typek z Cerneho (nebo Bileho) vigvamu? :D

21

Odpovědět

Nýdnol? To je v Bulharsku :D

271

Odpovědět

10 Lim?

41

Odpovědět

(: hcývokat ecíV !oediv repuS

61

Odpovědět

Taky bych chtěl mít tak bílé zuby.

191

Odpovědět

neboj, casom urcite pride s reklamou na konci videa, ze ako na to

66

Odpovědět

+kvashaKartáček a pasta?

10