Přírodní 3D tiskárna: kokon v Amazonském praleseSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:10 490

Destin při návštěvě Amazonského pralesa narazil na podivný, děravý kokon. Jaká je jeho funkce se dozvíte ve videu.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Zrovna jsme vystoupili z této lodi a půjdeme asi hodinu džunglí, abychom našli kuklu jednoho motýla. Phil ji našel. Na co se díváme? Tohle je kukla nočního motýla nadčeledi urodoidea. Samotný motýl není nijak zvlášť zajímavý, ale tahle kukla je neuvěřitelná.

Takže kukla je to uvnitř? Uvnitř je kukla a kolem ní je kokon Většina motýlů si udělá tlustý kokon, do kterého se schovají, ale tenhle má jinou strategii. Místo skrývání visí asi 30 centimetrů pod listem. Kokon si udělá až tam. To ho chrání především před mravenci.

Proč to vůbec dělá zrovna takhle? Jako kdyby na sebe chtěl upozornit. Kruci! Koukněte, o co jsem se opíral. Máš na čepici motýla. Na čepici? Kde? - Jo, vidím. - Je to okáč. Okáč? Teď myslím jen na ty mravence.

Používáš makro, nebo stovku? Používám 105 makro. Měla by být vidět ta struktura. - To je úžasné. - Tento kokon je opravdu jedinečný. Tito motýli žijí i v Severní Americe, ale najdete je jen se štěstím. Jak potom... Stane se z něj motýl, že? Jak se pak dostane ven? Když se podíváš dolů, vypadá to, jako by tam měl únikovou šachtu.

Je možné, že když se stane motýlem, prostě propadne dolů. Dáš tam prst, ať je vidět, jak je velký? Máš udělanou manikúru? Jsi připravený? - Nehty si čistím celý den. - Super. Tentokrát přejdu k tématu trochu složitěji. Když jsem přijel z Amazonského pralesa, šel jsem na svatbu.

Povídal jsem si s jedním chlapem, a když jsem mu popisoval tenhle kokon, na který jsem narazil v pralese, tak jsem mu vysvětloval, že kokon má bránit před predátory. Tak proč by někdo měl v kokonu díry? A ten chlap mě překvapil. Řekl: "To je zajímavé. Náhodou mám motýlí farmu." Přišel jsem s dětmi k domu pana Johna, který vlastní jednu ze dvou motýlích farem v Alabamě.

Poví nám něco o kokonech. Jak prodáváš motýly? Jak to funguje? To je úžasná otázka. Na tu odpovídám vůbec nejradši. Motýly většinou převážím takhle. Podložím je a dávám je tam ve vrstvách. Vetšina z nich míří do zoologických nebo botanických zahrad. Takže je neprodáváš po desítkách, ale spíš po stovkách?

Průměrně prodám asi 100 motýlů za týden. Takže tady máme martináče měsíčitého. Někteří lidé neznají rozdíl mezi tady kuklou a kokonem tady. Rozdíl je vážně nepatrný. Uvnitř kokonu je kukla. Kokon je tedy jen obal, do kterého se kukla zabalí. Když se podíváte tady na papilia troila, nemá kokon.

Je to jen kukla. Zatímco martináč měsíčitý obaluje kuklu kokonem. Tohle je fotka té věci, kterou jsme viděli v pralese. To je úžasný příklad kokonu. Proč jsou tyto kokony pevné, ale tamten v sobě má díry? - K čemu je má? - Je to důležitá obrana kukly. Když se podíváš na kokon tohoto martináče, je velice pevně utkaný.

Kdyby visel ze stromu jako ten váš amazonský a začalo by hodně pršet, naplnil by se vodou a utopil kuklu. Tyto velké díry tedy umožňují dešti, aby protekl skrz. Aby nenaplnil kuklu. Takže kukla potřebuje vzduch? Ano.

Lidi to často nenapadne, ale kukly dýchají a potřebují vzduch. Kdyby byl kokon naplněn vodou, kukla by se utopila. Zajímavé. Díky, Johne. Bylo mi potěšením. Slyšeli jste termín chrysalis. Ten pochází z řeckého chrysos neboli zlato. Některé kukly se zlatě blýskají, proto se jim říká i chrysalis.

Je to celkem zajímavé. Chtěl jsem, abyste se něco dozvěděli, užili si to a viděli něco nového. Zkusím si zasloužit váš lajk nebo odběr tím, že dám odkaz na fotku kokonu v popisku videa. Je totiž úžasná. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se. Gersone, co to děláš?

On se radši vzdálí a pak si vezme dalekohled. Gerson asi potřebuje brýle. Jak dlouho tu žiješ? Narodil jsem se tady. Znám to tu velmi dobře. Už asi 10 let tady provádím turisty. Tohle jsem ale ještě neviděl. - Vážně?

- Nikdy. Nebo jen nejsi dobrý průvodce. Spíš než motýly sleduju ptáky. Vždy se snažím zaměřit na detaily, protože jsou úžasné, ale tohle jsem ještě neviděl. Takže jsi tu žil celý život, ale tohle jsi neviděl? Neviděl. Jestli chcete vidět, co dělá John, možná vám nechám u videa odkaz, ještě se rozhodneme.

Každopádně se mějte.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Líbí se mi, jak říká slovo kokon :'D

10

Odpovědět

kokon je v preklade zamotok :)

33

Odpovědět

možná v čobolštině

44

Odpovědět

+čobolVýchodňar

10

Odpovědět

Cocoon je v překladu kokon. Jeho synonymem je zámotek. Takže nevím, co tady řešíte.

10

Odpovědět

Mravenec s billboardem byl skvělej :)
Zajímací něco takového jsem ještě neviděl. Zas o něco chytřejší :)

150