Střílení z luku ve zpomaleném záběruSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:155
Počet zobrazení:11 447

V tomto díle Smarter Every Day se podíváme na to, jak vypadá střílení z luku ve zpomaleném záběru. V příštím díle se můžete těšit na vysvětlení takzvaného lučištníkova paradoxu a vysvětlení fyzikálních procesů při lukostřelbě.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Když řeknu lučištník, asi si vybavíte Nottingham, konkrétně Robina Hooda. Ale dnes vám ukážu někoho z mého rodného města, který by mohl být i lepší. Den ode dne chytřejší. Lepší než Robin Hood? Možná i jo!

Uvidíme. Souhlasíte se mnou, paní Wando? Na střední jsem slyšel o člověku, který lukem trefil úplně cokoliv. A teď si u něj doma dávám čaj. Toho losa jsem střelil v Kanadě. Tohle je Byron Ferguson. Se svojí ženou jezdí po Americe a dělá lukostřeleckou show. Zeptal jsem se ho, jestli bych o něm mohl natočit video. Byrone, chceš lidem říct, co nás dneska čeká?

Nejspíš ukázku střílení z luku. Nejdříve začneme u dřevěného disku a uvidíme, k jak malému terči se dostaneme. - První bude dřevěný disk. - A od něj půjdeme k menším cílům. Máme tu Phantom Miro, takže já budu natáčet. Jdeme na to. Působivé. Ale měli bychom kvantifikovat, jak je to těžké.

V geometrii je rovnice pro vepsané kružnice, která určí, kolik malých kruhů se vejde do velkého. Do dřevěného disku by se vešlo 310 šípů. Další terč bude menší, vejde se jich tam jen 55. Jak tě táta přemluvil, abys mu nadhazoval? Nedal mi vůbec na vybranou. Ten taky trefil.

Zmenšíme poměr na pouhých 21. Podle geometrie je to víc než dvakrát těžší. Jak to dělá? Chápu, že to jde s moderním kladkovým lukem, protože má zaměřování. Lukostřelec se dívá skrz zaměřování, která jsou v rovině s tětivou. Je nastavené podle balistických proměnných, například váhy šípu, napětí luku a tak dále.

Byron ale nepoužívá moderní luk. Střílí z dlouhého luku, který si sám vyrobil. A nemá na něm žádné zaměřovače. Jeho mozek je jako naváděcí počítač. Nejde jen o přesnost, ale i o načasování. Musí zjistit, kde terč bude, a pak být dost přesný na to, aby ho svým 30kilovým lukem trefil. Takže dokáže trefit golfový míček.

Dáme mu něco čtyřikrát těžšího. Mentolový bonbon. Je to úžasné, ale máme tu ještě něco lepšího. Tabletu Aspirinu. Konečně se netrefil. Skoro. Podle kamery byl naprosto přesný, Aspirin se odrazil od těla šípu, takže přesné to bylo, ale načasování bylo o 8 milisekund mimo.

Očividně je to pořád ohromně přesné. Byrone je ale zklamaný a chce to zkusit ještě jednou. Zvěsti nelhaly. V mém rodném městě žije chlap, který dokáže trefit lukem opravdu cokoliv. Teď nám řekne, jak to dělá. Lidé se mě pořád ptají, jak můžu trefit Aspirin. Protože mířím na střed.

Střed Aspirinu je stejně velký jako střed míče. Vždy střílím na střed. - Střed Aspirinu je stejně velký jako střed míče. - Správně. Je to bod, že? - Velmi malý bod. - Úžasné. To byl jeden z mužnějších dílů. A další mužnou aktivitou je holení. To nás přivádí ke sponzorovi Smarter Every Day, kterým je Harrys.com.

Používal jsem je ještě, než mě začali sponzorovat. Když na Harrys.com zadáte kód Smarter, dostanete holicí výbavu. Pošlou vám žiletku i s náhradními, které fungují tak, že tu starou prostě sundáte, novou nandáte a je to. Funguje skvěle.

Jmenují se Winston a Truman, Truman je v různých barvách. Pokud chcete podpořit Smarter Every Day, jděte na Harrys.com a použijte promo kód. Jsou levnější než ty v obchodě, a navíc i lepší. Pět žiletek. Tak to je všechno. Jděte na Harrys.com, pokud si myslíte, že si zasloužíme odebírat, odebírejte nás. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se.

Byron Ferguson? Ten je skvělej! Zapomeň na Hooda! Mohl bys nám o něm natočit video? Jasně, jdeme na to! Další mužnou aktivitou je... Netrefil cíl. Ten šíp musíš držet takhle. A pak přesně na čočku.

To je strašný pohled. Jsou dva druhy žiletek, já používám Winston, ale mají ještě Trumana. Učil ses to taky u potoka? Zčásti ano. Střílel jsem tady štiky. U potoka ses toho naučil hodně, že?

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Machr ! Klobouk dolů před panem lučištníkem. Nicméně ten výpočet "jak moc je to těžké" není úplně přesný, protože za trefu můžeme považovat i moment, kdy šípem zasáhne okraj toho kruhového prostoru (takže to není vepsaná kružnice).

10

Odpovědět

Hned u toho prvního střílení na to dřevené kolečko. jsou dvě jiné střelby. V normálu se rozletí jenom hodně malá čast, ale ve slow mo je to skoro střed?

20

Odpovědět

Taky mě to zarazilo.

00

Odpovědět

Čekal jsem trochu víc, tak zajímavý člověk a tak málo jsme se dozvěděli. A ta reklama na konci mi přišla celkem mimo.

100

Odpovědět

Ty reklamy na konci nechapu...Vzdyt ty jeho videa maji velkou sledovanost = hodne penez z Youtube, proc se jeste snizovat k reklamam?

15

Odpovědět

Ona ta výbava taky není zrovna nejlevnější. Třeba ta kamera stojí skoro 3 miliony :D Zpěváci mají dokonce ještě víc peněz a stejně se cpou do reklamy. Taky nevím proč chodíš do práce, když ti stačí sociální dávky =)

193

Odpovědět

+AlennCo to meleš? Víš vůbec kolik v ČR dostaneš sociálních dávek? :D Jseš rád když se nažereš a jídlo a oblečení nepočítám. Jasně, můžeš namítnout že je to dobře pro "lenochy". Jenže už kreténi takového typu zapomínají na to že třeba máma který má dvě děti a bydlí v zapadákově prostě nemůže chodit do práce kde dostane méně peněz než jsou ty dávky, takže pak nezaplatí nájem. Hovado.

00

Odpovědět

+JacksonHimmelHergotTy si ale kretén, on určitě dvě děti nemá... a tobě by ty sociální dávky a místečko u sudu s ohněm stačilo, vypadáš na to.

00

Odpovědět

+AlennJsem si jist, ze on ma 2 nebo 3 decka.

00

Odpovědět

Video bez jakékoliv nové informace, reklama na "konci" skoro stejně dlouhá. Tak úžasný střelec a tak málo prostoru dostal :(

124

Odpovědět

Střílení ve slow mo... Narozdíl snad od všech ostatních přeložených SED videí totálně informačně prázdné. Už aby tu byl ten příští díl. :D

182

Odpovědět

30 kg vážící luk? Wat?

27

Odpovědět

nie vaziaci.. to je sila ktorou ho napinas

220

Odpovědět

+JohnyTak vzhledem k tomu, že je to Smarter every day, tak by mohl použít správnou jednotku Newton. Pak že tomu veřejnost nerozumí, když se zásobuje neustále podobnými hloupostmi.

012

Odpovědět

+hhnjSíla nátahu luku se udává v librách ;)

130

Odpovědět

+FoobarDobře, tak pak třeba hmotnost budeme uvádět v kaloriích. Protože čím více kalorií žeru, tím více přibírám na váze.
Může to být nátah luku, ale nemůže to být "síla".

012

Odpovědět

+poblSíla luku, napínací síla, se udává v librách, smiř se s tím. Je to celosvětově uznávané měřítko. Nátah luku, neboli délka nátahu luku, se pak udává v palcích. Je to staré měřítko, stejně jako třeba u brokovnic, kde se stále ještě používá staré dobré: kolik kulí uleješ z libry olova.

80

Odpovědět

+Mike.HavliczekDobře, tak proč to potom autor titulků píše v kilogramech?

16

Odpovědět

+loipProtoře v česku libry moc neletí a je běžné u nás napínaví sílu luku udávat v kilogramech. Běž se podívat na nějaký eshop s luky...

50

Odpovědět

+loipTady zase lidí sežralo inteligenční kaši.

20

Odpovědět

+poblMáš pravdu, ale to je překladem, protože v angličtině je to "draw weight" :)

00