Sen generála WashingtonaSNL – Saturday Night Live

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:2 025
Na přání diváka přinášíme skeč z produkce Saturday Night Live. Co vlastně znamená svoboda? V hlavní roli generála Washingtona se představil americký komik Nate Bargatze.

Přepis titulků

AMERICKÉ VOJENSKÉ LEŽENÍ, 1777 Britové prý vyslali dalších 5000 vojáků. Můžeme tuhle válku vůbec vyhrát? - Nesmíme zapomínat, za co bojujeme. - Generále Washingtone. Posaďte se prosím. Šetřete síly do dalšího boje. Bojujeme za vlastní zem, za nový národ, jenž si bude moci zvolit vlastní zákony. - Tak tak! - Zvolit si vlastní vůdce. - Přesně tak, pane!

- A zvolit si vlastní systém měr a vah. - Měr a vah, pane? - Ano, sním o tom, že jednoho dne bude náš hrdý národ vážit v librách a 2000 liber budeme nazývat tunou. - A jak budeme nazývat 1000 liber? - Nijak. Protože pro to nebudeme mít výraz. Ale pro 1000 liber bychom asi výraz mít měli. A přece nebudeme. Protože jsme svobodní lidé. A svoboda nám umožní měřit kapaliny v litrech a mililitrech, ale ne všechny kapaliny.

Jen limonádu, víno a alkohol. - Jenom to? - Ano. Protože mléko a barvy budeme měřit v galonech, pintách a kvartech, dá-li Bůh. Kolik má galon litrů, pane? To nikdo netuší. A pane, v této nové zemi, jaká čeká budoucnost muže jiné barvy pleti jako mě? Vzdálenosti budeme měřit v palcích, stopách, yardech a mílích.

- Stopa má 12 palců. - A yard 12 stop? Kéž by to bylo tak snadné. - Yard má tři stopy. - A kolik yardů má míle? To nikdo netuší. Dobře, no tak, kolik má míle stop? 5280, samozřejmě. Tak prosté číslo si zapamatuje každý. Musím přiznat, že se mi to zdá trochu složité, pane.

Proč nepoužívat metry a kilometry? Budeme je používat, vojáku. Ale jen pro vybrané neoblíbené sporty jako atletiku a plavání. V oblíbených sportech jako fotbal budeme používat yardy! - Fotbal, jako kopaná? - Ano. Je to sport, kde se míč hází rukama. Takže se v kopané nekope? Sem tam se kope.

Za kopání do míče jsou body. Kolik bodů, pane? Občas jeden, občas tři. - Jsem úplně zmatený, pane. - Nemějte obavy. Pro náš nový národ zavedeme pravítka s dvěma sadami čísel. Na jedné straně budou palce, na druhé centimetry. Takže uvidíme, kde se shodují? Ano, až na to, že se neshodují a nikdy neshodnou.

Proč? Protože svoboda, synu, svoboda. A co otroci, pane? Co bude s nimi? - Ptal jste se na teplotu. - Neptal. Budeme mít dvě rozdílné teplotní stupnice. Jedné z nich bude rozumět celý svět, druhá bude hrozně nahodilá. Náš velký národ bude používat tu nahodilou.

- Jak se ta stupnice nazývá? - Fahrenheitova. - Můžete to vyhláskovat? - To nelze. Ale budeme-li stateční, zbavíme se U v mnoha britských slovech jako color a armor. Ale přísahám Bohu, že si ho necháme ve slově glamour. Jenom ve slově glamour, pane? Jenom glamour. To si pro náš národ přeji. Směsici měr, jež bude Evropany dohánět k vzteku.

- Zkrátka a dobře, zemi svobody. - Kde jsou všichni svobodní! Kde jsou všichni svobodní, že jo? Překlad: ElTigre www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A svobodu budeme měřit ve fotbalových hřištích! :D

30

Odpovědět

A olympijských plaveckých bazénech!

10

Odpovědět

Zajimalo by mna jestli sa doziju toho ze lide dostanou rozum a zbavi ze nesmyslu z minulosti jako jsou tyto jednotky a treba i posun casu a nabozenstvi samozrejme...

32

Odpovědět

Ano, pobavil jsem se, i když bych neměl. Ano, je to lidské, ale není to slušné, smát se cizímu neštěstí. Avšak, svoboda něco stojí...

31