Vánoční lososSORTED

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:123
Počet zobrazení:7 396

Po delší době se můžete podívat na další recept od SORTED. Ben s Barrym připravili filet z lososa prodchnutý vánočními příchutěmi. K němu přichystali i jednoduchý teplý bramborový salát a pokud patříte k těm, kteří nemají rádi tradičního českého kapra a rádi by si ke štědrovečerní večeři připravili něco trochu jiného, je pro vás tento recept jako ušitý. Ingredience:

 • 1 pomeranč
 • 2 citróny
 • kousek zázvoru
 • 1 filet z lososa
 • 4 stroužky česneku
 • 2 badyány
 • hrstka čerstvého kopru
 • půl sklenky bílého vína
 • trocha olivového oleje
 • velká hrst nových brambor
 • 2 vejce
 • 1 lžíce dijonské hořčice
 • 150-200 ml řepkového oleje
 • 3 jarní cibulky
 • malá hrst kaparů
 • hrst čerstvé petržele

Přepis titulků

Zřejmě nejsem sám, kdo má na Vánoce rád lososa. Hodně jste si o něj psali. Tak... Sem s Vánocemi. Na lososa s citrusy potřebujete přesně to. Pár pomerančů, citrónů, zázvor, badyán, česnek a čerstvé bylinky. Z lososa zpracujeme celý filet a k němu teplý bramborový salát s domácí majonézou. Jídlo poslouží i jako zlatý hřeb večeře. - Je to klasika.

- To jo. Začneme citrónem. Vezmi ho a nakrájej asi takhle: Napřed ho takhle rozpul. A je hotovo. Tyhle patky odkroj Můžeš připravit ten druhej. A tyhle kousky nandáme na plech a tím vytvoříme podklad pro náš filet z lososa. Mám otázku, Bene. Jakou rybu jíš o Vánocích? Lososa? Doma vaříme lososa.

Buď uzeného anebo takovýhle krásný filet. Tohle je vlastně půlka lososa. - Losos má samozřejmě dvě strany. - Ti jsou ale velký! Obrovský. Tohle je jen půlka. Kůži necháme být, ale odřezali jsme z něj hodně tuku. Můžeme ho dát na citrónový podklad a dochutíme solí a pepřem. Hezky celou rybu, Hodně vás psalo, že o Vánocích jíte právě lososa, ale jsou i jiné možnosti.

V Polsku preferují kapra. Použijte, co máte rádi. Já mám radši tučné ryby. Přidáme citrusy. Připrav stejně ještě jeden citrón a pomeranč. To dáme navrch. Já si zatím vezmu zázvor, pár stroužků česneku a dva badyány a taky to s nimi ozdobím. Všechny ty chutě na lososa jen tak naházíme. Druhou stranou lžičky oloupeme zázvor.

Všechny tyhle příchutě jste nám doporučili vy a já si myslím, že všechny tyhle ingredience jsou i ve svařáku. - Citrusy, zázvor... - Mně se to zdá docela letní. No... V létě by to šlo taky. Ale taky se to používá do svařáku - badyán, zázvor, citrusy... Česnek asi ne, ale všechny ty chutě spolu krásně ladí. Naházím sem trochu pomeranče, - česneku...

- Líbí se mi, že říkáš "naházím" a je to perfektně rozmístěné. Jen to sem... naházím. Jo no, ale bude to ve středu stolu, a necháme to na tomhle plechu. Přidáme čerstvý kopr. Trochu ho natrháme. Teď to vypadá jako ze Skandinávie. - Kopr je s ní možná trochu spojený. - Kopr a losos, asi. Jo. Je to skvělé jídlo a je jedno, odkud je. Chutnat může všem. Všichni ho milujeme.

- Teď si přineseme náš alobalový stan. - Bene, my tu vaříme, a ne kempujeme. Jo, já vím. Uvidíš, co myslím. Takhle tam uzavřeme všechny ty chutě. Přehneme a vytvoříme takovýhle stan, kde bude prostor pro všechen vzduch a páru, kde se všechny chutě promíchají. Všude těsně zabalíme, jen na konci necháme trochu otevřený. Teď k tomu přidáme tekutinu, ve které se bude losos vařit. - Trochu vína. - My ho opijeme?! Jen malinko.

Dáme k rybě trochu vína. Plech máme docela mělký, tak stačí málo. To je dobrý. Z pomerančů a citrónů bude té šťávy dost. - I z té ryby. - Nádhera. Utěsníme i ten konec. A plech dáme do trouby na 225°C asi na 20-25 minut. A mezitím si přichystáme teplý bramborový salát.

Tohle mě naprosto dostalo. Je to jen salát, ale není to jen salát. Je to neuvěřitelný. - Je to teplý brambo... - Udělej ho. Voda. Studená. Brambory. Tam. A musíme to dochutit trochou soli. Přivedeme k varu a vaříme asi 10-15 minut, dokud se brambory úplně neuvaří. Máme nové brambory, tak to bude hned.

A my si zatím můžeme připravit domácí majonézu. Já budu muset šlehat, že jo. Ano, připrav si šlehací ruku. Já oddělím vejce, ty šlehej. Domácí majonézu připravíme ze dvou žloutků. Na zvláštní příležitosti, jako jsou Vánoce stojí za to, si s tím dát práci. A to vy jste nám doporučili teplý bramborový salát. Trocha hořčice a pak budu přilévat olej, zatímco Barry šlehá.

Máme krásně jantarový řepkový olej, Má krásnou barvu, příchuť a vysoký obsah kyseliny omega 3. Pokračujte, dokud to nebude husté, jako majonéza. Máš ji rád, ale umíš si ji i připravit? To je důležité. Kdybychom tu byli tři, bylo by to snazší nebo těžší? - Co by...? Nazdar. Kde ses tu vzal? - Já tu jen... Každá ruka se hodí. - Tohle je takový typický vánoční moment.

- Od toho kamarádi jsou. Všichni pospolu. Nemáš čepičku, Jamie. To bude stačit. - Děkujeme. - Můžeš se jít posadit. Špetka soli a pepře. - Nemá toho být víc? - Ani ne. Je to docela hustá majonéza. A stejně ji dáme na brambory. Trocha pepře. A k tomu přidáme pár výrazných chutí.

Trochu přebytečného oleje z našich kaparů, které tam taky dáme. - Tyhle miluju. - Skvěle se hodí k mastným rybám, jako je losos. A trocha čerstvé petržele, nebo můžete použít kopr. Pro ty, kteří si myslí, že majonéza je bílá, jako kdysi já... Takhle to má vypadat. Hlavně, když používáte řepkový olej a čerstvá vejce. Přidáme to tam. Teď tam nemůžu dosáhnout. No vidíš. To aby to viděli...

Až to smícháte, tak ochutnejte. To je majonéza. A je hotovo. Za 15 minut bude losos, brambory taky, zrovna se začaly vařit. A pak budeme podávat vánočního lososa. A mezitím vám Ben zazpívá vánoční koledu. Vážně? Vyndej lososa z trouby, já scedím brambory.

Pak podej majonézu. Nemusí být úplně horké. Můžete si je přichystat i předem, jestli chcete. - Smíchej to. Tady máš lžíci. - A jo. Přidáme jarní cibulku, pro barvu, aby tam nebyly jen kapary a bylinky. Podej ten modrý tác. Na tom to bude vypadat obzvlášť lososově. A velké odhalení... Koukejte na to. - Odstraníme ten alobal.

To je pořád horký. - Bylo to v troubě, Bene. Přeneseme to na velký tác a máme hotovo. Krásný pečený losos s citrusy a vánočními příchutěmi a teplý bramborový salát, o který jste si psali. Sorted. Bereme to z jednoho talíře, ale to snad nevadí. - Dobrou chuť. - Na tohle jsem čekal už věky. - Dívej, jak se rozpadá. Je to mnohem lepší, než obyčejné filé z lososa. Protože se to vařilo celé.

A je toho hodně. Jestli nevaříte pro moc lidí, tak to stejně stojí za to, protože zbytky můžete přidat k těstovinám, do rizota... Tohle mi strašně moc chutná. A můžete to vařit celý rok, ne jen o Vánocích. A v komentářích nám napište, co budete o Vánocích vařit vy. A odebírejte náš kanál - SORTED Food. Veselé Vánoce. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

me by jenom zajimalo kde na vanoce sezenu nove brambory?

11

Odpovědět

Zkus to u dvanácti měsíčků :)

60

Odpovědět

Taky me depta kdyz se navnadim receptem, pripravim se ze bych to mohl udelat, a jediny suroviny co mam doma je rohlik s maslem...

270

Odpovědět

Jůůů, Sorted! <3 Akorát vždycky nad jejich recepty slintám, pak jdu do kuchyně a tvrdě mě udeří realita...

430

Odpovědět

Jupí, zase jednou sorted! Škoda, že už jejich recepty nedáváte. Sympatičtí kluci a zajímavé recepty. Navíc jsem se pokaždé zasmála. Škoda :)

381