Trevor Noah – Jak Britové kolonizovali IndiiStand-up okénko

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 28
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:112
Počet zobrazení:5 672
Moderátor Daily Show Trevor Noah se zamýšlí nad tím, jak to asi vypadalo, když Britové přijeli kolonizovat tak kulturně odlišnou zemi, jako je Indie.

Přepis titulků

Vezměte si kolonizaci, to je hrozně zvláštní věc. Dobývání, to je jedna věc. Jdete do jiné země a chcete víc, vezmete si její území, její zdroje, zabijete obyvatele… Tomu rozumím. Ale kolonizace… Neschvaluji to, ale rozumím tomu. Ale kolonizace je zvláštní, jdete tam a nejen, že převezmete vládu, ale nutíte tamní obyvatele, aby se stali vámi.

To je podivný koncept. Když si představím, kde to Britové udělali. V Africe, to samé v Asii, ale vezměte si Indii. Ty kultury by nemohly být odlišnější. Z ničeho nic se tam Britové rozhodli vyrazit, představte si, jak se tehdy asi cítili Indové. Hledí si svého, chodí po poli a najednou se objeví Britové na koních.

Slyšte, slyšte. Přijeli jsme z rozkazu Jejího Veličenstva královny. Ty tam! Jak se jmenuje tato země? Tahleta? Jmenuje se Indie. Dobrý muži, oznamuji vám, že Indie je nyní pod vládou britského impéria.

A já vám s radostí oznamuji, že Indie je přesně tam, kde byla včera. Ne, myslím, že jsi neporozuměl tomu, co říkám. Oznamuji ti, že jsme vás přijeli kolonizovat z rozkazu královny. Kdo je královna? Královna.

Královna Anglie, vládkyně Velké Británie. Královna vyvolená Bohem. Kterým bohem? Bohem. Jediným pravým Bohem. Existuje mnoho bohů, příteli. Jak se jmenuje ten tvůj? Existuje jen jeden bůh, jmenuje se Bůh a i ty ho budeš uctívat. Chceš, abych uctíval boha, ale neřekneš jeho jméno? O čem to mluvíš? Máme mnoho bohů, Šiva, Lakšmí, Haré Krišna… Bohů existuje spousta.

Jak se jmenuje tvůj bůh? Jmenuje se Bůh. Ty nevíš, jak se jmenuje tvůj bůh? Prostě Bůh. To je jako máma nebo táta? Mám uctívat tvého boha, ale neřekneš mi jeho jméno. Jak se mám modlit? Každé ráno se vzbudím a modlím se: „Ach, bože, doufal jsem, že mi pomůžeš… Ne, pardon, ne ty, jiný bůh, ten druhý, ne, ten taky ne.

Chci mluvit s jiným, pravda, měl jsem se zeptat na jméno, ne, bože, ten druhý bůh, ten za tamtím bohem, ty dnes ne, bože. Máte pravdu, tvrdil, že budu vědět, ale jiný bůh, prosím. Ten bůh tam, ne, ne ty…“ A pak se divím, že modlitby nefungují. Jak se opovažuješ se mnou takhle mluvit? Víš, kdo já jsem?

Ne, protože ses nepředstavil. Přišel jsem reprezentovat Velkou Británii. A já jsem o Velké Británii v životě neslyšel. Kdo vám dal to jméno? No, sami jsme si ho dali. Tvrdíte, že jste velcí? Není to trochu arogantní? Neměli byste počkat, až to o vás řeknou jiní?

Neměli byste chodit po světě, konat dobro, aby lidé sami říkali: „Ach, velká, skvělá Británie!“ Dovolím si nesouhlasit, mohli jsme se tak nazvat, věděli jsme instinktivně, že jsme Velká Británie. V tom případě vítejte ve Velké Indii. Ne, tak to nefunguje. To nejde. Jak se opovažuješ takhle se mnou mluvit. To ty se opovažuješ mluvit se mnou.

Já si ve své zemi hledím svého, ty si sem nakráčíš na své vyhublé krávě a tvrdíš, že se všechno změní. Nevím, kdo jsi, ale jsi fakt šílený, nemáš to v hlavě v pořádku a nechtěl jsem nic říkat, ale vypadáš, že omdlíš nebo žes umřel už před týdnem. Tvá kůže není v pořádku, vypadáš špatně. Slez, dáme si kari a popovídáme si o tom. O čem to mluvíš? Vypadám normálně! To teda ne.

Takovou pleť jsem v životě neviděl. Jako bys celý život hrál na schovku se sluncem. Nevím, co se to stalo, ale takhle člověk nevypadá. Vidím, jak ti pod kůží pulzují žíly. Je to dost strašidelný, jak to tam pulzuje. Jako tvůj doktor bych nepotřeboval rentgen, jen kouknu, že problém jsou ledviny, protože seš průhlednej, tak to vím. Tuhle zemi ovládneme, ať se ti to líbí, nebo ne! Nebudeme dělat nic, co řekneš, jsi blázen!

- Ovládneme to tu! - Nene. - Ovládneme… Je celá tvoje. Jen ber. Nehraješ fér. Ber. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář