Štěňátko poprvé otvírá oči

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:4 270

Jakmile štěně poprvé otevře oči, vstoupí do světa plného nových smyslových podnětů. Jak si stojí psí zrak, sluch a čich oproti našim smyslům?

Přepis titulků

Její oči a uši, které byly po dva první týdny jejího života zavřené, se nyní otvírají. A s tím přichází zcela nový svět smyslových podnětů. Při pohybu využívá zrak, ale vidí svět stejně jako my? Psi jsou barvoslepí, ale to neznamená, že vidí vše černobíle. Vidí barvy, ale především v odstínech modré a žluté.

Má totiž jen dva druhy receptorů na vnímání barev oproti lidem, kteří mají tři. Proto si váš pes nebude všímat oranžové hračky v trávě, protože se mu ty barvy zdají stejné. Radši jim dejte něco modrého. Ale když se věcí pohybují, jejich zrak je nepřemožitelný. Psí oči zpracovávají, co vidí, rychleji než my. Jako by věci viděli zpomaleně.

Proto vždycky dovedou chytit létající talíř. Psí sluch je také nadlidský. Dokážou slyšet zvuky, které jsou 4krát vzdálenější nebo 2krát vyšší, než které bychom slyšeli my. Proto nedokážeme slyšet psí píšťalky, ale také to znamená, že oni dokážou slyšet hukot světel, a dokonce pulzující zvuk krystalků křemene v digitálních hodinách. Ale jeden smysl využije více než kterýkoliv jiný.

Svůj čich. Psí mozek je 10krát menší než náš, ale část, která řídí čich, je 40krát větší. V nose mají až 300 milionů čichových žláz oproti našim 5 milionům. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Škoda, že to bylo tak blbě ustřižený...

00

Odpovědět

Do háje.. to bylo tak příšerně roztomilý, že budu muset nejspíš praštit nějakou zeď, abych se zase cítil jako chlap..

170