Jak fungují elektrické mikrosítěSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:5 315
Elektrické sítě a energetický průmysl v posledních letech procházejí transformací v reakci na stále se zvyšující poptávku po elektřině a také rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie. V souvislosti s rozmachem fotovoltaiky a klesajícími cenami baterií se rozmáhají takzvané mikrosítě. Ty tvoří lokalizovaný obnovitelný zdroj energie kombinovaný s úložištěm, které dohromady zásobují nějakou menší oblast elektřinou a zároveň mohou snížit zátěž existujících rozvodných sítí, a dokonce pomoci s jejich stabilizací. Velkým hráčem v této oblasti je Tesla Energy, divize automobilky Elona Muska, která se zabývá vývojem a výrobou solárních produktů a bateriových úložišť, jako je například Powerwall.

Přepis titulků

S předpokladem, že do roku 2030 bude 60 % populace žít ve městech, a rostoucími požadavky na kapacitu regionálních i národních elektrických sítí se mnoho měst obrací k lokalizované výrobě energie pro nové zástavby. Jak už nám jméno "mikrosítě" napovídá, jedná se o menší sítě, které fungují nezávisle, nebo ve spojení s většími sítěmi. I přes to, že mnoho elektrických sítí je zčásti poháněno zelenými zdroji energie, většina pořád závisí na jaderných nebo fosilních palivech.

Mikrosítě pro danou oblast nebo budovu naopak využívají co nejvíce obnovitelných zdrojů, například solárních panelů a větrných turbín. Tento systém poskytuje elektřinu, aniž by došlo ke zvýšení zátěže širší sítě. Lokalizovaná produkce a ukládání energie pomůže nové zástavbě k soběstačnosti, a navíc dokáže doplnit přetížené sítě. Jako součást slibu ctít klimatickou Pařížskou dohodu z roku 2016 se města v USA i ve zbytku světa snaží prosadit provoz nových veřejných institucí a zástaveb kompletně bez emisí.

Využití mikrosítí výrazně pomůže ke splnění těchto požadavků a také sníží pravděpodobnost výpadků ve velkých městech. Přebytečná energie může být uschovaná pro pozdější použití, nebo může pomoci udržet stabilitu větších sítí. Soukromí podnikatelé také začínají přemýšlet o mikrosítích a lokalizované výrobě energie. Developeři se v honbě za výhodami používání zelené energie a sníženými provozními náklady obrací na progresivní výrobce a technologicky zaměřené podnikatele.

Jeden takový výrobce je Polysolar – firma z velké Británie vyrábějící průhledné solární sklo. Panely Polysolar mohou pokrývat velké plochy bez narušování výhledu a jsou velice podobné klasickým oknům. Systém se teprve vyvíjí, ale časem by mohl pokrývat velké skleněné budovy ve městech po celém světě a umožňoval by jim vyrábět si vlastní energii. V menším měřítku nabízí Muskova Tesla solární panely, které vypadají jako normální střešní tašky, čímž mění velké plochy v domácí elektrárny.

Tento systém je integrovaný s baterií Tesla Powerwall, takže přebytečná energie může být uložena na později. Mnoho velkých i malých staveb začíná využívat větrné turbíny pro výrobu energie a zásobovaní mikrosítí, čímž snižují svou závislost na větších elektrických sítích. Analytici trhu s elektřinou v Pike Research odhadují, že použití mikrosítí se oproti roku 2012 zvýšilo pětinásobně. S příchodem nových inovací na trh bychom mohli v budoucnu vidět města a městské oblasti, které jsou poháněny drasticky jinak.

Jestli se vám video líbilo a zajímá vás stavební průmysl, odebírejte kanál B1M. Překlad: Max Klimeš Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A co mají pro jádru? Jaderný odpad se uloží hluboko do země kde se radioaktivita vysvítí a hotovo.. mnohonásobně jednoduší a čistější než to co se stále prezentuje..

20

Odpovědět

Tady máš čtvrthodinku argumentů, proč to není tak jednoduché:
Jaderný odpad

00

Odpovědět

1) Zcela zjevně jde jen o nový název pro způsob, jakým se budují sítě od prvopočátku. Ale proč ne - chvalte jméno proroka Muska! Přidal baterky k fungujícímu rozvodu!
2) Mikrosítě fungují, když funguje ta velká ošklivá eletrárna za městem. Jakmile ta přestane dodávat, tak se síť rozpadne na ostrůvky mikrosítí, které nebudou spolupracovat. Proč? Protože, když máš proud, můj nepotřebuješ. Když jej nemáš, tak já ti svůj nedám, neměl bych dost pro sebe... Jenže - to je popis blackoutu. Jen to má hezké, nové, muskistické jméno...

312

Odpovědět

Tak jako dneska vsude mne bavi ta hra s cisly - mame 5x vice mikrogridu (nebo co to bylo) jasne ted kdyz to zacina tak 5 domu je 5x vice nez jeden dum. Az to naroste (jestli nekdy) tak uz se nebude rikat 5x vic ale bude se rikat o 100 000 domu vice (a treba to bude jen 10% navyseni) kazdopadne je jasne ze je treba vybrat ty spravne cisla a snazit se sokovat - nechapu proc...

15

Odpovědět

Mikrogridů moc není ani ve fanaticky "zelené" západní Evropě. Když spojíte do gridu pár desítek domácností, tak rychle zjistíte, že lidé jsou v práci (= nic moc nespotřebovávají), když svítí Slunce a naopak. Celé to opět padá na tom, že uložení elektřiny je pořád příliš drahé, muselo by zlevnit tak o řád. Je to frajeřinka pro 1% nejbohatších, kteří si to navíc nechají ostatními štědře dotovat.

57

Odpovědět

To kdysi byla i televize, auto, počítač, lednička, mikrovlnka a dalších milion věcí, a vývoj hnaný poptávkou to zlevňoval a zlevňoval, až si to můžou dovolit masy lidí.

141

Odpovědět

+kTohle je reklamní video, vůbec nediskutuje problémy, tak jsem je nadhodil. Kdyby to totiž bylo jednoduché a výhodné, tak už je to dávno běžné. Odmítnutí kritiky bez argumentů je trapné.

Řízení nabíjení baterky a toků energií celkově je taky zábava, zabývám se tím. V neposlední řadě je problém legislativa, která na to není vůbec připravená, v podstatě to je u nás nelegální. Co když se jeden Pepík z gridu chce odpojit a přejít třeba napřímo k ČEZu? Podle zákona na to má právo. Další věc je účtování energií mezi výrobci/spotřebiteli, když budeme předpokládat volný trh, tak v rámci gridu bude něco jako burza a každý účastník si bude obchodovat sám? Zlepšení efektivity předpokládá řízení velkých spotřebičů v domácnostech (pračka, myčka), má to taky zajímavé důsledky. Závislost na roční době je značná, nadimenzovat ideálně prvky v podstatě nejde, porovnejte rozdíly výroby FVE a spotřeby domu zima-léto v ČR. Energetické korporace jsou nerady, že by někdo byl na nich nezávislý, takže to budou blokovat.

To není škarohlídství, ale reálné technické i jiné problémy. Suma sumárum, nečekejte, že to bude během pár let běžné. Určtě ne u nás.

32

Odpovědět

+Durangatu riešiš problém politiky a zákonov. Tu sa bavíme o technológiach a ich potenciálu. To že má nejaká zem drbnuté a zastaralé princípy neznamená že je to zlá vízia do budúcnosti. V USA to funguje normálne a v podstate používatelia tejto technológie hovoria že majú na strechách tlačiarne na peniaze.

03