Jak užitečná je domácí baterie Tesla Powerwall?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:5 981

Většina lidí zná Teslu hlavně jako automobilku, ale firma vlastní také divizi Tesla Energy. Jejím prvním produktem je domácí baterie Powerwall, která v kombinaci se solárníními panely může pomoci v tom, že se domácnosti stanou nezávislé na rozvodné síti.

Tesla od vydání tohoto staršího videa představila Powerwall 2, který má dvojnásobnou kapacitu a výstupní výkon 5 kW. Poptávka po těchto bateriích je tak vysoká, že Tesla produkt doslova nestíhá vyrábět v dostatečném množství.

Přepis titulků

Na nebi máme takový šikovný fúzní reaktor, kterému říkáme slunce. Nemusíme s ním nic dělat, prostě funguje. Můžete udělat video o nové baterii Tesly? Sledujete COLDFUSTION TV. Ahoj, vítejte u dalšího videa. Tady Dagogo. Před pár týdny jsme probrali, že Costa Rica využívá jen obnovitelné zdroje energie. To nám dává naději vyřešit klimatické problémy.

Ve videu jsem vysvětlil, jak toho Costa Rica dosáhla pomocí geotermální a hydroelektrické energie. Tato kombinace se ale nemusí hodit pro každou zemi. Tak co třeba nový přístup, převratná metoda pro čistou energii, kterou může použít celý svět? Elon Musk a jeho společnost Tesla tvrdí, že našli řešení. Kolem jeho technologie domácích baterií se přeci jen strhl slušný humbuk. Elektromobily byly pro Teslu začátkem toho, jak změnit využívání a skladování energie.

Když vezmeme internetovou revoluci, která proběhla v devadesátých letech, tohle je revoluce, která se týká energie. Zatímco v devadesátých letech jsme do světa šířili informace, teď do celého světa šíříme čistou energii. Před pár dny na tiskové konferenci, v atmosféře vzrušivého očekávání podobně jako při řeči Steva Jobse v roce 2008, odhalil Elon Musk úplně novou značku společnosti Tesla: Tesla Energy.

Jejím prvním produktem je baterie Powerwall. Dnes budu mluvit o tom, jak od základů změníme to, jak funguje svět. Powerwall je v podstatě vylepšený plug&play systém baterií, který během dne čerpá energii ze slunce nebo sítě, skladuje ji a použije ji večer během špičky. Cena se pohybuje mezi 65 000 a 80 000 Kč. A jak napovídá její název, je dost malá na to, aby mohla viset na zdi. Má vypadat spíš jako kus umění než jako technologie, která je zásobárnou elektřiny.

Až devět baterií lze propojit, aby bylo možné napájet vše, co je třeba. Baterie mají vydržet deset let bez jakékoliv údržby, ale instalovat je musí odborný pracovník. Elon tvrdí, že tato technologie změní svět. Částečně s ním souhlasím, protože efektivita solární energie se blíží 40 % a náklady klesají z důvodu výrobní produkce Číny. Levná a zelená energie by se mohla stát realitou.

Elon například uvádí, že pro využití této technologie pro USA je třeba rozmístit solární panely na ploše o velikosti uvedené na obrázku, aby se USA kompletně zbavily fosilních paliv. Většina této plochy bude na střechách. Takže není třeba narušovat půdu ani nacházet nová místa. Evidentním problémem solární energie je fakt, že jde o primitivní technologii ve smyslu přímé spotřeby. Jakmile zapadne slunce, je po všem.

A právě tady se chce Powerwall Tesly zapsat do historie. Baterie vyřeší výrobu solární energie a bude ji skladovat pro noční špičku, kdy se využívá většina energie. Pokud už vlastníte solární panely, budete se moci podle Elona odpojit ze sítě. Zní to povzbudivě, ale něco mi tu chybí. Co když nemáte solární panely? I tak můžete ušetřit náklady na elektřinu. Můžete skladovat energii ze sítě během dne a pak ji použít v noci.

Obě možnosti dávají smysl, ale jak ještě uvidíte, není to všechno. Skladování energie ze solárních panelů už tu samozřejmě bylo, ale implementace se nezdařila. Obvykle je třikrát dražší, nevydrží tak dlouho a vypadá hrozně. Navíc je třeba značné úsilí pro to, aby fungovala. Musíte zkombinovat několik systémů, neexistuje jedno integrované místo, kam můžete zajít a koupit si baterii, která prostě funguje.

Dá se na to dívat třeba takhle: Je to stejný scénář jako s elektromobily před Teslou nebo se smartphony před iPhonem, který přinesl dotykový displej a přizpůsobivý operační systém z Macu. Tesla také oznámila nový produkt Powerpack, který chce prodávat korporacím pro dodávku elektřiny v průmyslovém měřítku. A jak je pro Teslu obvyklé, všechny patenty jsou volně k dispozici, aby podpořila konkurenci. A teď si možná říkáte: "No a co.

Chci důkaz, že to funguje". Páni, ukazatel odběru ze sítě je nula. Celou noc bereme elektřinu z baterií. A nejen to. Baterie byly nabity ze solárních panelů na střeše této budovy. Takže vše, co jste dnes viděli, je uložené sluneční světlo. Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda. A spousta lidí to vidí stejně. Názory na internetu se dělí na dva tábory. Forbes tvrdí, že až se Powerwall uchytí, místa jako Texas s nízkými náklady na energii se budou držet současného stavu jako dosud, zatímco státy, kde jsou energie dražší, jako je Kalifornie nebo Hawai, ušetří s první generací baterií Powerwall.

Pojďme se na to podívat podrobněji. Nikdo totiž nemluví o výstupním výkonu baterií. Přestože jedna baterie vyprodukuje až 10 kWh, zvládne jen 2 kW nepřerušovaného výstupního výkonu.

Pokud z toho nejste moc moudří, stačí pochopit to, že 2 kW k napájení domácnosti během špičky opravdu nestačí. Například si nemůže vařit vodu na kávu v rychlovarné konvici se spotřebou 1400 W a současně si dělat toust v topinkovači se spotřebou 950 W. Nakonec to tedy vypadá, že domácnost bez připojení k síti bude potřebovat dvě baterie Tesla Powerwall. Nejde o to, že by baterie nedokázaly účinně skladovat elektřinu, ale o omezený výstupní výkon.

To je argument, který někteří lidé přehlíželi. Realisticky tak tato technologie jednoho dne změní svět, jen to nebude teď. Kde by tato technologie fungovala nejlépe? Nejvíce užitku přinese vzdáleným lokalitám nebo vesnicím s omezeným či nespolehlivým přístupem k elektřině. Lokality, kde jsou energie drahé, a místa, kde hodně svítí slunce s vybudovanou základnou uživatelů solární energie.

Místa, jako je Austrálie, kde bydlím já. Na závěr musím říct, že přestože je tato technologie naprosto úžasná, jedná se jen o produkt první generace. Je to nejhorší možná verze toho produktu. Je to jen začátek. Jen si vzpomeňte na mobilní telefony. V osmdesátých letech stálo jejich pořízení a provoz celé jmění, byly velké a těžké. Vydržely jen několik hodin a po celé zemi musely být rozmístěny velké vysílače, aby vůbec mohly fungovat.

První vlaštovka každého průmyslu je na hony vzdálená tomu, v co se produkt nakonec vyvine. Dá se říct, že Elon se teď snaží o vybudování infrastruktury, která sníží naši závislost na síti. V naději, že se solární panely stanou přesvědčivější, abychom mohli snížit spotřebu fosilních paliv. Jde o to učinit naši energetickou spotřebu udržitelnější. A to je dobře.

Budoucí podnikatelé mezi vámi by si měli začít dělat poznámky. Dagogo se s vámi loučí. Díky, že jste se dívali. Nezapomeňte přidat k videu komentář nebo začít odebírat náš kanál. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli máte dvoutarif (lidově denní a noční proud), tak si cvičně spočítejte úsporu, kdybyste celou denní spotřebu překlopili do noční. Dalšími kupeckými počty dojdete k představě, jak velký akumulátor potřebujete a kolik by musel stát, aby se ta sranda vyplatila dejme tomu za těch 10 let.

Tak schválně, existuje někdo, komu se to vyplatí?
Možná v Německu, tam je kvůli zeleným bezmozkům elektřina mnohem dražší.

20

Odpovědět

Ale vyrobit takovou baterii taky stoji hodne energie a proces je pro prirodu nepriznivy....

20

Odpovědět

samozrejme máš pravdu, veď aj Ford Model T bol tak isto eko ako dnešné automobily a vlastne sa technológia nezlepšila. Takže batérie majú hmlistú budúcnosť. Preboha, pozeral si to video vôbec ?

11

Odpovědět

Solární panely zlevňují kvůli výrobě v Číně - ale už se nikdo nezeptá, jak moc tam kašlou na ekologii. Taky teď nikdo neřeší, co udělají s klimatem velké tmavé plochy, od kterých půjdou stoupavé proudy - i blbé letištní plochy relativně malých letišť vytváří znatelný srážkový štít v okolí. Kolik lithia nebo jiných vzácných/těžkých kovů je zapotřebí (hrozně ekologicky) vytěžit pro výrobu dostatečného množství baterií? A do jaké míry a s jakou energetickou náročností jsme schopni tyto baterie po skončení životnosti schopni recyklovat? Deset let uteče jako voda...

Největší problém této technologie je (stejně jako u elektromobilů), že je (zatím) těžce nerentabilní. Zaplatíte hroznou pálku oproti běžnému řešení a za dobu životnosti se nedostanete ani na nulu.

73

Odpovědět

Na to kolik jste toho vyhrabal na solár mne překvapuje že vám nic nevadí na stávajících řešeních která měla šanci se vyvíjet desítky let a k ničemu to nevedlo. U solární enegetiky je pří dalším vývoji velká šance že to k něčemu sakra povede a vy máte palici jen plnou skepse. Je na čase dát šanci technologii jejíž aktuální stav sice není ideální ale má rozhodně dlouhodobě daleko lepší poteciál než to, na čem jsme doslova závislí dnes.

111

Odpovědět

+mark6155Stávající řešení k ničemu nevedlo? Vy snad doma nemáte elektřinu? Nevšiml jste si, že se neustále snižují emise i ze stávajících zdrojů a že se zvyšuje jejich účinnost? A to vůbec nemluvím o jádru, které je z hlediska emisí čisté.

42

Odpovědět

+mark6155A kde jste v tom našel, že jsem pro zakonzervování současného stavu? Jen jsem nadhodil otázky, které si málokdo pokládá a neuvědomujeme si souvislosti, které nás můžou v budoucnu mrzet.

Benzín byl před velkým rozmachem automobilismu ODPADNÍ produkt při zpracování ropy. No není to super, používat odpad k pohánění železného oře?

Co třeba sundat růžové brýle a pokusit se rizika odhalit dřív, než nás praští do zad. Rozvoj nových technologií je fajn, ale zaneřádit planetu bateriemi a soláry 1. generace místo sice zatraceně drahého, ale daleko méně znečišťujícího výzkumu těch "lepších" generací mi nepřijde jako šťastná myšlenka.

Ceny soláru šly dolů v podstatě kvůli brutálním dotacím, které zvedly poptávku a dovolily rozjet (pekelně neekologickou) výrobu v Číně. Upřímně, radši bych viděl ty prachy z dotací ve výzkumu a hi-tech výrobě panelů 2. generace na západě. Číňan a sosači dotací za "ekosolár" by ostrouhali, příroda a naše elektrická soustava by si oddechli, daňový poplatník by na tom byl stejně.

30

Odpovědět

IMHO je to vlastně taková větší UPSka, akorát mám obavy, když vidím co dokáže baterie z mobilu, co potom takováto lithiová bomba na zdi...

40

Odpovědět

Funkce záložního zdroje energie pro případ výpadku proudu je spíš takový bonus, není to hlavní účel. Klíčová je ta schopnost nabíjet se ze solárních panelů, nebo když je levná elektřina, a pak se vybíjet v noci, když sluníčko nesvítí, nebo když je elektřina drahá.

30

Odpovědět

+scr00chyvzdy som bol v tom ze nocny prud je ten lacny :)

34

Odpovědět

+ibajaNešikovně jsem to napsal. Myslel jsem to tak, že baterie se vybíjí, buď když je elektřina drahá (ať už to je v noci nebo přes den) NEBO v noci, kdy nesvítí slunce.

20

Odpovědět

Vůbec neřekl, jakou ekologickou zátěž má výroba a likvidace baterie. A jaká je běžná životnost. :(

82

Odpovědět

10 let. Řekl to tam hned několikrát. Zajímáš se o ekologickou zátěž, když si kupuješ mobil, nebo počítač, ze kterého píšeš komentáře? Zajímáš se, kde se bere elektřina, která to všechno napájí? Takhle totiž funguje vývoj. Napřed vymyslíš výrobek a až když se uchytí, začneš řešit, jak ho likvidovat. Narvat miliardy do infrastruktury, způsobů recyklace nebo bezpečného uložení odpadu a pak až řešit samotný výrobek je hovadina.

53

Odpovědět

+Mike_HavliczekHovadina je tvůj komentář. Mobil si nekupuji proto, abych v něm uchovával energii, abych jím soupeřil s elektrárnami. Takže tam se na tyhle věci ptát nemusím.
Naopak PowerWall přímo s elektrárnami soupeří, takže je namístě ptát se na stejné věci, jako u elektráren. Nebo se snad třeba u výběru automobilu ptáš, jaké dělá fotky za jízdy?

57

Odpovědět

Fůha byl jsem si docela jistý, že elektřina v noci je levnější než ve dne a na tomhle principu fungují vodní přečerpávací elektrárny a že špička využití elektriny je spíše odpoledne než v noci když všichni spí.

34

Odpovědět

Záleží na regionu. Ani u nás to už dávno není noční proud vs. denní proud. V určitých hodinách (i přes den) je zkrátka spotřeba průměrně nižší, tak je i elektřina levnější, aby se snižoval ten rozdíl ve spotřebě.

50