#1 - PrologSvět zaklínače

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:476
Počet zobrazení:9 290

Po The Elder Scrolls vám přinášíme další herní sérii z kanálu ShoddyCast. Tentokrát se bude týkat dalšího velmi populárního fantasy světa, a to světa Zaklínače, který můžete znát jak z knih, seriálu nebo velmi kladně přijímaných her. V první videu se podíváme na to, v jakém světě se tyto příběhy vlastně odehrávají.

Přepis titulků

Je to svět velkého zla, války a krveprolití. Ale i úžasné magie a velkolepých divů. Ti, kteří v něm žijí, dobře znají strach. Je to doba příšer a lovců příšer. Svět Zaklínače je domovem mnoha životních forem, ale odlišují ho především zrůdnosti, které v něm žijí. Některé zabíjejí z hladu, jiné zabíjejí pro potěšení. Ale některé zabíjejí z ještě zkaženějších důvodů.

Když se lidem řekne slovo "zrůda", představí si děsivé bestie. Ale mnoho těchto zrůdných bytostí ovládá rozum a logické myšlení. Právě proto jsou tak nebezpečné. Proto si najímáte zaklínače. Nenechte se zmást. Všechny zrůdy nejsou děsivá zvířata. Mnoho z nich chodí po dvou nohách a nazývají se lidmi, elfy nebo trpaslíky. Vedou války, ničí města a bez slitování a výčitek vraždí nevinné.

Někteří je nazývají tím skutečným zlem. Skutečnou hrozbou. Abyste pochopili podstatu tohoto zla, abyste pochopili svět Zaklínače, musíte se vrátit na začátek. Náš příběh začíná na kontinentu, který byl před tisíci lety osídlen nelidskými rasami.

Nejdříve byl objeven gnómy, ale brzy byl osídlen také elfy a trpaslíky. Válka byla pochopitelně nevyhnutelná. Po tomto krveprolití bojující strany zapustily kořeny v různých oblastech. Trpaslíci a gnómové si vytvořili domov ve skalním horském regionu. Elfové se stáhli do neprostupných lesů a na planiny. Po nějaký čas žily rasy pospolu a každá si hleděla svého.

500 let žily v míru a vzájemném respektu. Pak přišli lidé. Zjevení lidí na tomto kontinentu navždy změnilo rovnováhu sil. Starším rasám trvalo několik stovek let, než si uvědomily, že jejich způsob života je v ohrožení. Brzy si lidé podrobili starší rasy a postavili svou říši na ruinách trpasličí a elfské společnosti.

Odpovědí bylo založení Scoia'tael. Šlo o rebely a záškodníky, kteří na utlačování starších ras odpovídali násilím, pleněním a ničením. Scoia'tael využíval komanda a stejně tak nezávislé skupiny a vlky samotáře k boji s lidskými královstvími. S příchodem věku lidí se zrodilo mnoho legend.

Zaklínači jsou zmutované osoby, které chránily lidskou rasu před hrůzami tohoto kontinentu. V bitvě zaklínači ostatní zahanbují, protože jsou ohromně rychlí, velmi silní a jejich odolnost se blíží až nezranitelnosti. Zaklínači jsou vybíráni už v dětství na základě jejich potenciálu. Pak podstoupí tak drsný výcvik, že ho celých 60 % vybraných nepřežije.

Jsou učeni bojovému umění, alchymii a bylinkářství. Zaklínači podstupují tajemné rituály, které jim dovolují využívat tajemné síly magie. Tyto rituály zaklínačům také propůjčují vyšší citlivost na očarované předměty a kouzelné bytosti. Umění magie je popisováno jako ohýbání sil chaosu podle vůle člověka. Tuto moc využívají zaklínači, kouzelníci a čarodějky.

Navíc existují předměty, místa i stvoření, která jsou posílena magií a která v sobě skrývají velkou moc. Toto využívání chaosu umožňuje vytvořit očarování určená k léčení, teleportaci, ničení a iluzi. Toho lze dosáhnout kouzly, která musí být vytvořena mágy nebo nadanějšími čarodějnicemi. Zaklínači mohou chaos využívat za pomoci takzvaných znamení.

To většinou vyžaduje zapojení vůle a gesto rukou. Některé děti se se schopností využívat magii už rodí. Ty mohou být lidstvu velmi nápomocné, ale stejně tak i velice nebezpečné. Tyto bytosti daly zrod mnoha příběhům. Ale tyto mýty jsou jen pohádkami. Pro obyvatele je život na kontinentu od pohádky velmi vzdálený. Pro většinu z nich je život plný strachu, smutku a nejistoty. Zatímco se šlechta hašteří kvůli nesmyslům, chudí umírají ve slumech a mladí ve válkách.

Náboženští fanatici kážou v chrámech svůj hněv a lidé jsou souzeni podle jejich vzhledu a rodokmenu, ne podle charakteru. Rolníci nejsou o nic lepší. Jako ovce následují nejsilnější hlas. Jejich život není o nic čestnější než život těch, kteří jim vládnou. Většina lidí na kontinentu se stará jen sama o sebe.

Všichni jsou svým způsobem zrůdy. Dokonce ani zaklínač nepozvedne meč, pokud z toho nekoukají peníze. Pokud zde chcete hledat příběh o vznešených hrdinech a šťastných koncích, nedočkáte se. Toto je svět Zaklínače. Svět, kterému vládnou zrůdy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (57)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Četl jsem knížku a s těma zlýma lidma to trochu přehání.

Možná mluví hezky, ale já jsem se chtěl spíš něco dozvědět.

50

Odpovědět

Komentuje to jak kačení p***l!

65

Odpovědět

Už sem tuhle sérii viděl na youtube a musim říct, že se mi vůbec nelíbí. Američani bohužel vidí Zaklínače jen jako další epic fantasy a moc nechápou středoevropskou kulturu a slovanskou mytologii, ze který vychází, což jim nemůžu mít za zlý, když to neznaji. Ale bojim se, aby nevznikalo víc takovejch projektů, který ze Zaklínače dělaji něco čim neni.

141

Odpovědět

Čo sa Vám na tomto nepáči? Ak hlas, tak dobre.. to je subjektívne.. mne sa strašne páči a taký hlas - v češtine alebo v slovenčine - keby mi prečítal všetky knižky o Zaklínačovi, tak by som bol v siedmom nebi..
A k obsahu - toto nie je určené pre tých, čo či už hrali hry, alebo majú prečítané knižky a poviedky.. toto je pre nováčikov, ktorých je vďaka tomu, že Zaklínač 3 je najviac očakávaná hra vo svete, milióny.. toto je určené pre nich - nevedia o čom to je, kto je kto, čo sa stalo, kde sa čo nachádza, kto bojuje s kým, atď... a na začiatok na nich treba pomalšie .. čo väčšina ľudí tu vytýka, že zabudli v tomto diele spomenúť, tak spomenú v nadchádzajúcich.. neviem čo by ste vy, ktorí máte prejdené všetky knižky ešte chcieť - však ste ich prečítali, tak viete o všetkom.. a ako hovorím, tieto videa nie sú určené pre Vás

127

Odpovědět

Jsem obrovský fanda Sapka, všechno co napsal jsem četl mnohokrát. A mám velice rád i ty hry. A protože jsem fanda, tak logicky sleduji cokoliv, co má nějakou spojitost s jeho dílem. Dokonce jsem i viděl asi dva díly seriálu - fuj, to bylo skoro na vraždu. A proto mi vadí, když někdo, kdo chce nováčky uvést do světa, který miluji, vynechá a nebo pozmění zcela zásadní věci, které ten svět dělají takový, jaký je.

93

Odpovědět

A ještě jednou! Teď, když se díky bohům konečně stačila slehnout zem na hrobě Eragona a jeho monstrózní reklamní kampaně, přichází nová hvězda. Ne, nepopírám její výrazně vyšší kvality, rád bych však upozornil, že jeho úspěch je do značné míry způsoben tímtéž sociálním jevem, jaký dopřál věhlas Eragonovi, pouze nerozvinutým patřičnou reklamní masáží. Jistě, historické reálie 15. sto. v západní Evropě často vůbec nejsou špatné, ale svět je poskládaný na míru povídce od povídky, stejně jako do značné míry i samotná postava Geralta z Rivie. Ano, tvůrci her dělají co mohou, aby dokázali vzbudit zdání propracovaného a hlubokého světa (což jim sotva může mít kdo za zlé), nicméně i ve hře Vrahové králů si můžete povšimnout, že jakékoli možné příběhy se nabízejí ze "stop" co sbíráte během své cesty, v závěru se ukáže, že celý příběh ve skutečnosti stál jen na shluku šílených náhod-na rovinu, zamyslete se nad tím, takový svět by se dal vést jedině jako postapo....
Toliko můj skromný názor. Nesouhlasíte? Žádný problém, ovšem, páni fanatičtí obhájci Sapkowského tvorby (mimochodem....čím to, že po jeho trilogii o husitech nějak neštěkne pes?), prosím, zamyslete se nad tím, nic víc nežádám. Jděte do knihovny a půjčte si Silmarillion nebo Húrinovi děti.....

333

Odpovědět

Silmarillion i Húrinovy děti jsem četla několikrát. A i když Tolkiena v mých očích nepřekoná (co se týče fantasy) vůbec nic, svět Sapkowského zbožňuju a nikdy bych na něj nedala dopustit. Ten svět je podle mě hluboký až až, poskytuje spoustu motivů k zamyšlení a i hry jsou podle mě dost povedené, aspoň na mě z nich atmosféra toho světa doslova sálala. Evidentně ne každému ten svět sedne, ale srovnávat to s Eragonem, i kdyby jenom v určitých aspektech? To je přinejmenším dost silně přehnané.

270

Odpovědět

Jen dvě věci.

1) Husitská trilogie je v několika ohledech možná ještě lepší než Zaklínač. V době, kdy vyšla, ji probírali snad na každé katedře historie ve střední Evropě. Vědělo by se o ní víc, kdyby Sapkowski totálně nezprasil závěr (což on umí poměrně dost, ani závěr Zaklínače není kdovíjaký. Že u nás vyšla jednou je dané čistě tím, že Sap má známější díla, která prostě nakladateli víc vydělají.

2) Nejhorší Sapkowského práce je Zmije. Tu knihu neprodal ani borec na aukru za 80 Kč s tím, že uhradí dopravu.

Silmarillion jsem četl a je to geniální kniha. Ve své době dost nepochopená. Mám dojem, že ani teď ji spousta lidí nechápe, další se ani nedonutí ji dočíst.

Eragona bych vůbec nezmiňoval, knih jako je tahle najdeš v knihkupectví víc, než uneseš.

100

Odpovědět

'That sword is for monsters...!'

11

Odpovědět

Hm, teda nic moc. Vůbec nezmínil Konjukci sfér, při které na ten svět přišli lidé, některé nestvůry a magie. Pak to, jak říká: "Ale mnoho z těchto zrůdných bytostí ovládá rozum a logické myšlení. Právě proto jsou tak nebezpečné. Proto si najímáte zaklínače" spolu s doprovodnými videi evokuje představu, že zaklínači jsou rytíři bez bázně a hany, chránící neviné. To není pravda, zaklínači se nenechávají najmout na lidi a rozhodně nebojují pro nějaké vyšší dobro, ale pro prachy. Bez peněz za zaklínačem nelez.
Také Veverky nebyli první odpovědí nelidí na chování lidí, ale prakticky poslední, které předcházelo mnoho válek a elfských povstání. A navíc ani nelidé nežili spolu v míru, předtím než přišli lidé, ale rubali se co to šlo.
Pak asi největší blbost: "Zaklínači jsou vybíráni už v dětství, na základě jejich potenciálu" - naprostá p******a. Zaklínači byli siroty, trhani, ve stokách sebraní grázlové, nebo děti sebraní díky "Zákonu překvapení". Rozhodně nebyli vybíráni, brali všechno a doufali, že jich co nejvíc přežije mutaci a "zkoušku trav". A Znamení nejsou magie. Zaklínači magii neovládají.
A o magii některá čarodějka(Yen nebo Filippa) mluvila jako o řádu, který je protivahou chaosu a jako jediné obraně před chaosem. Takže netuším, kde vzal, že magie je popisována jako "ohýbání sil chaosu podle vůle člověka". A taky netuším, kde vzal, že ženy jsou pro magii nadanější než muži. Nic takového tam není.
Děkuju za překlad, ale to video je s****a.

532

Odpovědět

Však toto je prvý diel.. ja som tiež, keď vyšlo v tom čase len toto video bol prekvapený, že ešte niekoľko podstatných vecí nebolo zmienených v tomto videu, ale v ďalších častiach sa k tomu vráti.. netreba sa báť :)

50

Odpovědět

Souhlasím s tebou Marve... Ale je třeba dodat, že Zaklínači byli odpovědí na "zlo"... A popisovat Zaklínače jako bezduché vrahy je z cesty, jen měli velice přísná pravidla, která museli dodržovat a tréninkem byli zbavování citů, lidé (dokonce i panovníci) je chovali ve velké úctě... A příběh o kterém se tu bavíme je o anomálii zvané Geralt, později za čin, který vykonal (nebudu spoilerovat který pro ty co by třeba jedou chtěli číst) mu byl přidělen titul z Rivie... Jinak v době největší slávy Zaklínačů byli vybírání téměř výhradně na základě "Zákona překvapení" později až to s nimi šlo z kopce, tak brali kde se dalo... Ale je nutné si uvědomit, že Geralt o kterém jsou knihy je naprostý unikát, protože "cítí".

40

Odpovědět

+KarlosSL1KarlosSL: Nemůžu s Tebou souhlasit. Zaklínači byli výtvorem ega jednoho úchylného mága, který si rád hrál na boha a stvořil jak zaklínače, tak spoustu moster, které pak museli lovit(viz nedávno vyšlá Bouřková sezóna).
Citů měli být zbaveni mutacemi, ale pokuď si vzpomeneš na kapitolu z Kear Morhen v Krvi Elfů, tak tam je jasné, že city normálně mají, jen jsou otrlejší díky neustále přítomnosti smrti a dost težkému dětství. To že nemají city je jen další "pohádka" pro jejich potencionální zaměstnavatele, která dokresluje jejich nebezpečnou pověst.
Nevím, ale že by byli v nějaké velké úctě, to mi nepřijde. Většina prostého lidu se jich bojí, mágové a šlechta jimi pohrdá, jako něčím nepřirozeným, nebezpečným a úchylným. Většinu zaklínačů taky pozabíjela zdivočelá lůza, při útoku na Kear Morhen, která byla zfanatizována díky nenávistné knize: "Monstrum čili vědmáka vypodobnění". Samozřejmě je spoustu takových, kteří nehledí na předsudky a nebo si zaklínače idealizují.
Geralt dostal titul "z Rivie" dávno poté, co toto přízvisko používal. Také si při pasování neodpustil ironický úšklebek. Přízvisko "z Rivie" si vybral na základě rady Vesemira, který mu řekl, že lidé cítí větší důvěru k někomu, kdo je odněkud.
Geralt byl unikát hlavně v tom, že vyjímečně dobře snesl mutaci, proto na něm vyzkoušeli další, dříve nevyzkoušené, mutace, po kterých mu zbělely vlasy a získal rychlost větší, než jakýkoliv jiný zaklínač. Proto je nejlepší.

130

Odpovědět

Máš pravdu, taky jsem nad tím kroutil hlavou. Autor očividně knížky viděl jen z rychlíku a je tam hromada nepřesností.

50

Odpovědět

Dočteny včechny anglicky vydané knihy, po Baptism of Fire, (k českým nemám v UK přístup) a v porovnání i s tak skvělými hrami je to pořád jiná liga. Svět Zaklínače je na rozdíl od jiných fantasy dost porovnatelný se současným světem, což mu dodává na uvěřitelnosti a přesvědčivosti. Sapkowski je mistr, dokáže psát neskutečně poutavě a některé myšlenky nemají obdoby a dokáží zaskočit (třeba vyvracení mýtů o upírech, nebo ideální přání pro džina z láhve - směju se doteď). Skvělé a surové fantasy.
Video: Sice recykluje poznatky hlavně ze hry, něco málo z knih, ale snad pro úvod do světa Zaklínače stačí (pokud teda neuspí :D )

102

Odpovědět

Ten chlap fakt mluví jak retard...doufám, že půjdou podle knížek, jinak to bude dost o ničem, a přitom to má takovej potenciál.

245

Odpovědět

Takto, tieto videa vznikli primárne kvôli tomu, že Zaklínač 3 je všeobecne najočakávanejšia hra tohto roka, ale väčšina ľudí nepozná či už knižky, alebo predchádzajúce diely hernej teraz už trilógie, takže je to určené hlavne pre hráčov.. oboznámiť ich najprv a tak treba pomalšie na začiatok.. nemôžeš na nich vychŕliť stovky mien, desiatky udalostí, atď. naraz.. však prídu ďalšie diely, v nich sa vrátia napríklad k tomto diely nespomenutej Konjukcie sfér a podobne.. a podľa mňa hlas je parádny.. inak bol aj vo Fallout 3 v rádiu.. s nim nemám žiadny problém.. len niekedy zle vysloví nejaké meno, ale to nie je jeho chyba ale ľudí okolo, ktorí mu to majú vysvetliť..
Ale čo sa týka hier, tieto videa im robia obrovskú reklamu a to zadarmo :)

10

Odpovědět

TES, potom Zaklínač? Myslím, že můžu jedině říct, že to tady milujuuuuu

240

Odpovědět

Prosím, prosím, jak se jmenuje ten soundtrack, který začne hrát od 8:44? Kde ho najdu ke stažení/na youtube?
Jinak video moc pěkné :)

00

Odpovědět

To bude nějaká cover verze Witcher theme, hledej ;)

00

Odpovědět

Believe, zadej na youtube: The witcher soundtrack believe.

00

Odpovědět

+LordZombieTo jsem našel, ale neni to uplne to samy. To co je tady ve videu jistě vychází z belive, ale je to zkrácený a melodie se v tom mění dynamičtěji než u originálu.
Každopádne díky za snahu :)

00

Odpovědět

Ending song prvého Zaklínača, hral si to vôbec ?

21

Odpovědět

+InergioHrál jsem ho asi 2x, ale už je to náká doba. Právě, že to není ending song (Believe). Určite to z něj vychází, ale ten soundtrack z tohoto videa je pozměněný. Na konec jsem si stáhl Believe, vystřihl z něj tu část songu, kdy komentátor videa uloženého zde na videacesky ještě mluví a pak to přilepil k soundtracku tohoto videa, který jsei si vytáhl přes downloadhelper :)

00

Odpovědět

Zaklínač....moje srdeční záležitost..všechny knihy (včetně povídkových) jsou neskutečně skvěle napsané..není to obyčejné fantasy, depresivní svět jak má být..... Momentálně dokonce projíždím všechny knihy znovu, abych si zkrátil čekání na to, než našetřím peníze na nový xbox nebo ps4 když na tom starším nová hra nepojede.... co se týče herní série, První zaklínač je moje vůbec nejoblíbenější hra co jsem kdy hrál.. Kvůli atmosféře, děje atd... druhý díl mě trochu zklamal ale taky super.... A seriál? sice docela hrůza ale líbil se mi i tak...kvůli čemu? kvůli zaklínače a vše kolem něj spojeném -)..

Ať žije Řezník z Blavikenu, Marigold, Zoltan Chivay, Falka (Cirilla), a hlavně Sapkowski!

121

Odpovědět

Yennefer ne? :P

81

Odpovědět

+ZlopánTy sis na ni zpoměl ZLOPÁNE jenom kvůli těm sexuálním narážkám... nemám pravdu ? :-)

00

Odpovědět

Seriál je dobrý, ale len poviedkové epizody. Wyzimská striga, Tři Kavky, Údolí kvetin, Dudu atď.

20

Odpovědět

Ja som seriál nemohol dopozerať ani prvú časť.. strašné čo s niektorými postavami porobili.. efekty sral pes, ale keď je všetko ostatné tak amatérsky spravené, mení niečo čo bolo bez chyby v orig. zdroji, atď.. ale páčila sa mi hudba a herec, ktorý hral Geralta tak sa mi zdá bol v pohode

11

Odpovědět

Na můj vkus to vypravěč přednáší takovým zvláštním, rádoby teatrálním způsobem, kterej mi k tomu zrovna dvakrát nesedí. I obsah je jen takový náznak, povídání o ničem, kdy se toho člověk nic moc zásadního nedozví. Ale vzhledem k tomu, že je to jen prolog, tak se to dá ještě odpustit. Rozhodně jsem zvědavý na další díly.

171

Odpovědět

Zatím to vypadá, že autoři budou naprosto ignorovat knihy. Doufám, že se to do příštího dílu zlepší.

170

Odpovědět

Myslím že tahle série je zaměřená hlavně na videohry, takže s knížkama bych moc nepočítal.

23

Odpovědět

tak jsme se mrkl trochu dopředu druhý díl je ještě špatný ve třetím se už vcelku zlepšili dál jsem zatím nedošel

01

Odpovědět

Knizky prectene 3x (bourkovou sezonu zatim jen 1x), hry dohrane asi 8x a ted uz jen cekam na sberatelku trojky :3

Leo Bonhart nejlepsi postava z knizek

123

Odpovědět

On a Vilgefortz, najlepšie postavy. U Bonharta ešte stále nechápem koľko mal Sapkowski v sebe promile aby ho takto dementne ukončil.

52

Odpovědět

+InergioJono, měl Ciri aspon pořádně naklepat řízky :D

60

Odpovědět

Já mám nejraději Dijkstru.

20
Další