#3 - Lovci monsterSvět zaklínače

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:6 039

Svět Zaklínače je plný nestvůr, takže je třeba lovců, kteří by před nimi obyčejné smrtelníky chránili. Zde přicházejí na scénu zaklínači, kteří za odměnu tyto nestvůry zabíjejí. Avšak jak tito nadlidé vznikají? A jaké schopnosti ovládají? Snad vás potěší, že vypravěč v tomto videu mluví o trochu rychleji.

Přepis titulků

Konjunkce sfér byla naprosto bezprecedentní událostí. Když se srazí vesmíry, mohou se stát zvláštní věci. Zvláštní a často nebezpečné. Když na tento svět přišli lidé, čelili cizím nepřátelským stvůrám. Tyto stvůry z období Konjunkce neměly na tomto světě své místo. Žádný svůj kout. Ale chtěly ho. Proto si ho vytvářely za pomoci tesáků, drápů, chapadel a jedu.

Ale lidstvo se bránilo. Lidstvo mělo zaklínače. Jak zabijete příšeru, která je rychlejší, silnější a zuřivější než vše, co jste kdy viděli? Najmete si zaklínače. Tito profesionální zabijáci monster nosí pár mečů. Jeden je z meteoritické ocele, druhý je ze stříbra. Samozřejmě se nejedná o běžné žoldáky.

Meče používají stejně, jako malíř používá štětec. S přesností a účinností. To je nutností. Jejich kořist není nic menšího než ty nejnebezpečnější stvůry na světě. Schopnost přeseknout krk ghúla nebo najít slabé místo v pavoučí zbroji určuje, zda lovec přežije či ne. Tato schopnost odlišuje zaklínače od běžných žoldáků. Ale memorování dlouhých pojednání o fyziologii monster je jen částí jejich tréninku.

Ten také zahrnuje nepřívětivé podmínky, tajemství bylinkářství a alchymie a také mistrovství v základní magii. Znamení. Pro mágy jsou to jen dětské hračky, ale pro zaklínače jsou mocným nástrojem. Toto umění není vyhraněno jen zaklínačům.

Jejich moc je ničím, v porovnání se skutečným čarodějem. Zaklínače odlišuje především to, že je mutant. Zaklínače vytvořili odpadlí mágové k tomu, aby bojovali s tvory, kteří přišli při Konjunkci. Sirotky, bastardy a společenské vyvrhele trénovali v umění boje. Krmili je houbami a bylinami, které znají pouze mágové.

To je učinilo silnými a zdravými. Vystavovali je obrovskému utrpení a posilovali jejich odolnost. Když dokončili svůj trénink, byly tyto děti vystaveny Zkoušce trav. A pak proměně. Tyto záhadné magické procedury byly vyvinuty odpadlíky už kdysi dávno s cílem zmutovat lidi.

Složení Trav, mutagenních bylin a virových kultur, se měnilo. Než byl tento proces magické přeměny zdokonalen, mnoho lidí zemřelo. I poté to bylo bolestivé a brutální. Lektvar v podstatě změnil jejich fyziologii. Stalo se z nich něco víc, ale zároveň i méně než člověk. Ti, kteří na mutaci reagovali dobře, podstoupili další experimenty.

Když byly změny hotovy, chlapce nahradil muž. Muž, který se na svět díval nelidskýma, téměř zvířecíma očima. Tato změna jim propůjčila téměř dokonalou imunitu proti nemocem a také jedům, které by dospělého muže zabily během chvilky. Navíc získali nadlidskou rychlost, sílu a legendární dravost. Jejich odolnost vůči jedům způsobila, že mohli pít lektvary a odvary, které by zabily lidi, elfy a dokonce i trpaslíky.

Zaklínače však nezabijí, naopak jim poskytnou výhody. Učiní je rychlejší, silnější, zajistí vidění ve tmě a rychle vyléčí zranění. Neutralizují jedy, které by dokázaly zabít i zaklínače. Bez lektvarů je zaklínač mocným nepřítelem. S nimi je nezastavitelný. Proč je tedy zaklínačů tak málo? Je nutné mít na paměti, že i přes cenné služby společnosti v ní nikdy nezískali dobré postavení.

Zaklínači jsou nepřirozené stvůry, uměle vytvoření mutanti, kteří mají zabíjet nestvůry. Stejně jako jejich kořist nemají v tomto světě své místo. Potulní válečníci živící se zabíjením. Dávají vznik mýtům, legendám a hrozným pomluvám. V minulém století tyto pomluvy daly vznik anonymnímu pamfletu, který obsahoval dlouhé nenávistné pojednání zaměřené proti zaklínačům.

Vytvořil falešný a netolerantní obraz zaklínačů, kteří byli popsáni jako násilní a chlípní sadisté. Tento obraz se královstvími šířil jako oheň. Lidé se bojí neznámého a toho, co nechápou. Pro běžného sedláka splňovali lovci příšer oboje. Následkem byl masakr. Dav opilý vztekem a nenávistí zaútočil na největší pevnost zaklínačů Kaer Morhem.

Nacházela se zde jediná laboratoř, kde mohla probíhat Zkouška i proměny. Zaklínači nečekali, že dav budou podporovat mágové. Když padly hradby, bylo už pozdě. Dav zabíjel každého. Mágy, zaklínače i učedníky. Na konci dne byla stará Mořská pevnost vypleněna a obyvatelé vyvražděni lidmi, které chránili.

Se smrtí starších zaklínačů a mágů byla ztracena i tajemství týkající se Zkoušky trav. Jediný přeživší tohoto masakru, mistr šermíř Vesemir, toho o procesu věděl jen málo, ale jiní nevěděli vůbec nic. Tohoto dne začalo vymírání zaklínačů. Lovci však dále putovali po světě. Jejich mutace zpomalovaly stárnutí a umožňovaly jim žít i několik staletí.

Ale každým rokem je zaklínačů méně. Umírají v bojích s nestvůrami a nebo kvůli nepříznivým okolnostem. Pokud nějakého potkáte, bude to ostřílený válečník s mnoha zkušenostmi, který pokračuje ve své nevděčné práci. Ve světě, který je už nepotřebuje. Ve světě plného lží, intrik a úskoků. Ve světě, kde tisíce lidí umírají v bojích za krále, kterého nikdy neviděli, a kde stovky lidí umírají na nemoci a hladomory.

Kde čestnost nabádá k tomu, aby byl člověk využíván. Je to svět, kde se čarodějové a čarodějky cítí jako doma. Ale to je příběh na další den. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč se nepřeložily další díly? Celkem jsem se na to těšil. Ve videích se používá příliš složitá angličtina, než abych se na to díval na youtube bez titulků. Vždyť tato videa jsou zde celkem oblíbená, tak co se děje?

20

Odpovědět

Mohu se optat, kdy bude přeložen další díl?

80

Odpovědět

Přesně jak píší i ostatní - základní magii se může naučit každý člověk. Pokud má vysoké nadání, tak to pro něj není žádný problém a z takovýchto lidí se často stávají čarodějové. Člověk s malým nebo žádným nadání naopak může počítat s dlouhými lety než se naučí i ta nejjednodušší Znamení. Zaklínači mají výhodu - díky mutacím jsou citliví na magii, takže se jí naučí snáze. To že je Geralt synem vědmy, jak tu někdo zmínil, nemá na Znamení žádný vliv, pokud by však Geralt chtěl, mohl by se magickým studiím věnovat a stát se čarodějem (viz. knihy, myslím že konkrétně je to v jednom dialogu v Čase opovržení).

Ve světě Zaklínače je magie docela zajímavě pojatá. Svět je protkaný magickými proudy, které jsou na různých místech různě silné, někde nejsou vůbec (např. poušť Korath je opravdu pustá). Z těchto proudů pak čarodějové energii čerpají a používají ji ke kouzlení. Pokud se chce člověk stát opravdu dobrým čarodějem, je třeba mistrně ovládat hledání, čerpání a ukládání energie a Adepti a Adeptky se tomu dlouho učí.

Magická energie se rozlišuje podle toho, v jakém živlu se vyskytuje a podle toho má také různé vlasnosti. Např. energie Země a Vody jsou klidnější a stálejší, snáze se kontrolují avšak je náročnější je čerpat. Oproti tomu energii Ohně je snadné čerpat a je to vskutku mocná energie, avšak je téměř nemožné ji kontrolovat a svádí lidi k agresivními chování (dalo by se říct, že se člověk stává zlým). Proto je mezi čaroději zakázáno čerpat energii ohně, i přes fakt, že je snadno získatelná - prostě si rozděláte oheň a máte hromadu energie ke kouzlení.

Pokud můj příspěvek obsahuje nepřesnosti nebo blbosti, tak mě omluvte a opravte, všechny knihy jsem sice přečetl 4x (kromě Bouřkové sezony, tu zatím jen jednou), ale už jsou tomu tak 2 roky :)

252

Odpovědět

Děkuji moc za vyčerpávající vysvětlení.

30

Odpovědět

Otázka na nějakého znalce. Ve hrách jsem nikdy nenarazil na Zaklínače, který byl dříve elf nebo trpaslík. Existují vůbec takoví? Nebo jsou tvořeni pouze z lidí?

10

Odpovědět

Nejsem znalec a to co napisu je jen muj nazor, ale myslim si ze ani nemuzou udelat mutanta tak jak ho zname u Geralta z jine rasy, protoze kdyz ty byliny na hrade strkali Ciri tak ta zrzka z toho moc nadsena nebyla. A pokud to mohlo mit spatnej vliv na zenske telo, kdo vi co by to mohlo udelat s jinou rasou (prece jen to neni jako porovnavat asiata s evropanem).

21

Odpovědět

Zaklínači jsou původem výlučně lidé, resp. v žádné knize nebo povídce jsem nenarazil na jedinou zmínku o nelidském zaklínači. Pokud vím, tak přesný důvod není znám, ale co se mě týče, bude to mít víc společnýho s lidskou xenofobií a nedůvěrou k nelidem než s čím jiným (Ironie, co?). Ačkoliv samozřejmě varianta, že na vytvoření zaklínače z jiné rasy potřebuješ jiný mutageny a jiný kouzla je taky docela dobře možná.

80

Odpovědět

Nikde jsem nikdy nečetl o nelidském zaklínači, avšak nikdy jsem nečetl že by to nemohlo jít.

Ale předpokládám že je předělat nejde právě z těch důvodů jak nahoře uvedli. Buď to nejde fyzicky a nebo protože jsou prostě rasisté :-D

40

Odpovědět

Ach jak se na Wild Hunt těším. :D

130

Odpovědět

Ano, konečně to dělá někdo, kdo to má načtené a ví, o čem mluví. Teď už se na další videa těším. Díky za překlad.

31

Odpovědět

Chěl bych se zdejších znalců zeptat na pár věcí. Magii se zaklínači učí normálně a nebo je k tomu taktéž potřebná ta mutace bez níž by nevykouzlili ani prd? A můžou kouzlit bez medailonu?

20

Odpovědět

V prvním díle ságy naznačují, že Znamení jsou prakticky dětská hračka, kterou by se měl být schopný naučit kdokoliv s troškou nadaní a že mutace není potřebná. Ale mám takový pocit, že když ke konci Geralt přijde o amulet, tak že není schopný používat Znamení, ale jistý si tímhle nejsem.

31

Odpovědět

+MarvTo je blbost, amulet s používáním znamení nijak nesouvisi.

btw Geralt dokáže používat "lepší" magii, protože jeho matka byla čarodějka. Jinak s těma schopnostma se děti rodi (Ciri) a pak se musí postupně učit kouzla a zdokonalit se (jak brát sílu apod)

15

Odpovědět

+MarvMágové se magickýma schopnostma nerodí, maximálně mají nějaké nadaní, které je trochu zvýhodňuje při studiu. Se schopnostmi se rodí Zřídla, ale to je o něčem úplně jiném. Ciri je výsledek staletí účelného genetického křížení, takže ta je také o něčem úplně jiným. Geralt lepší magii používat nedokáže, jediné co mimo Znamení zvládnul, tak byla iluze a to jen díky tomu amuletu, který mu vyrobila Fringilla Vigo.

81

Odpovědět

+MarvMarv mýlíš se, v jedné části se Yennefer sama diví co dokáže. Že jí to překvapilo, že to vůbec dokáže (lepší igni)

24

Odpovědět

Pokud se dobře pamatuji, tak primitivní magii by měl zvládnout každý. Po té co se tomu naučí. Avšak aby se člověk stal opravdovým kouzelníkem, tak je potřeba vrozené nadání a pak i docela dost studia. Ale mutace nejsou třeba.

30

Odpovědět

Potěšilo, potěšilo, škoda že to na svém krámu nerozjedu :D

120