Syndrom Nesmělého

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:615
Počet zobrazení:8 785

Krátký film “Le Syndrome du Timide” je jedním ze 125 videí, která se dostala do užšího výběru v projektu YouTube Play.

Projekt YouTube Play vznikl ve spolupráci mezi týmem YouTube a zástupci Guggenheimova muzea. Jeho cílem je objevit a předvést veřejnosti ta nejkreativnější amatérská videa tvůrců z celého světa.

Z více než 23 tisíc zaslaných krátkých filmů z 91 zemí se do užšího výběru dostalo 125 videí, z nichž odborná porota vybere 20 nejlepších, která budou od 21. do 24. října vystavena v Guggenheimově muzeu.

 

Neočekávejte žádné třeskutě vtipné video, jen celkem originální krátký film, ve kterém se možná někteří trochu najdou...  :-)

Přepis titulků

Šťastný je, kdo dokázal proniknout do skryté podstaty věcí. To je typ citátů, které připojujeme za text, abychom zakryli svou neschopnost definovat téma. Tato věta by měla být uvedena na konci každého díla, které se snaží definovat nesmělost, protože autory těchto pojednání jsou téměr výhradně "normální lidé", čili teoretici, jimž praxe jaksi chybí. 1.

teze Je tedy nezbytné konečně řádně definovat syndrom Nesmělého. "Normální lidé" se někdy pokoušejí nesmělost vysvětlit, ale příliš se jim to nedaří. Výsledek je často dost vágní. Příliš vágní. Možná je to proto, že lidé mívají o Nesmělém zkreslenou představu. Představují si ho jako člověka malého vzrůstu, s brýlemi, pokud možno příliš velkými, v klasických kalhotách spadajících přesně na polobotky, s košilí upnutou ke krku až do posledního knoflíčku a s pečlivě upraveným účesem.

Zkrátka, oproti skutečnosti úplně zkreslená představa. Někteří lidé si dokonce myslí, že Nesmělý se dokáže zmenšit natolik, že se vejde do krabičky od sirek. Což je samozřejmě scestné. Do krabice od bot ještě dejme tomu, ale do krabičky od sirek, to zase neblbněte.

Nikdo ve skutečnosti nemůže vědět, co si Nesmělý myslí. Člověk musí sám být nesmělý, aby Nesmělého pochopil. Já myslím, že je šťastný. Ne, ne, je smutný. To nevím, já bych spíš řekl, že přemýšlí o teorii přírodního stavu podle Hobbese. Ne, ne, podle Locka! Ne, podle Rousseaua.

Myslíš, že je rousseauista? - Ano. - To ne. Nikdy se to nedozvědí. Člověk musí být nesmělý, aby Nesmělého pochopil. 2. antiteze Tak tohle je Nesmělý. Člověk, který má největší strach z pohledů ostatních lidí, a kterému připadá, že veškeré jeho činy a gesta jsou nepřetržitě pozorovány.

Přímo za mnou právě sledujete Nesmělého při chůzi. Tato událost přitahuje pozornost diváků z celého světa. Je vhodně oblečený? Zakopne a upadne? To jsou otázky, které se pokusíme zodpovědět během dnešního vysílání. Nesmělý jde přesně vymezenou cestou. Vyhýbá se jakékoli situaci, kde by se mohl dostat do rozpaků. Vyhýbá se kontaktu s druhými. Nesmělý se ale umí i přizpůsobit.

Ze strachu, aby ostatní neobtěžoval nebo aby nebyl příliš vidět, přejímá názory ostatních nebo napodobuje jejich postoje. Dobrý den, pane řediteli. Čau Thierry, tak jak dopadnul mač? Dobrý večer. Tak co, Micheli? Micheli. Ale tím, jak stále přejímá osobnost jiných lidí, nakonec už žádnou vlastní nemá a stává se nenápadným až neviditelným.

Nesmělý je často zahloubán do svých myšlenek. Nechce obtěžovat, nechce se dopustit faux pas. Nesmělý má dar komplikovat jednoduché věci. A co vy, jak se máte? Teď musím něco odpovědět. Co mám říct? Co mám říct? Mám říct vtip? Ne, to není moc dobrý nápad. Řeknu něco inteligentního. Něco, co bude vyhovovat všem.

Co bych tak mohl říct? Ne, díky. Chci říct, prosím. To je blbec. Ano, Nesmělý má tendenci zveličovat své obavy. 3. syntéza A pak jednoho dne Nesmělý učiní objev, "FENOMENOLOGIE ŠKEBLÍ" když si přečte knihu, která zásadním způsobem změní jeho pojetí světa. Mytiloides, nazývaní také škeble, jsou mlži se dvěma skořápkami.

Jsou bilaterálně souměrní a velmi rozmanitých forem. Mohou mít trojúhelníkový nebo vějířovitý tvar. Zámek jejich skořápky nemá zuby. V přední části se nacházejí háčky. Ligament je vyvinutý, ale svěrače neboli adduktory jsou zakrnělé. Dojde k názoru, že i "normální lidé" mají dar komplikovat jednoduché věci. Začne tedy zkoumat "normální lidi".

Zjistí, že 80 % z nich o sobě říká, že jsou nebo byli nesmělí. Že mezi nesmělými lze najít spisovatele, filozofy, umělce nebo politiky, u kterých by nesmělost nikdy nečekal. Nesmělí jsou všude. Všichni jsou nesmělí. Všichni jsou normální. Všichni jsou jako on. Nesmělí tvoří většinovou menšinu. Bude chtít věci změnit.

Jestliže jsou všichni nesmělí, není nesmělý nikdo. Jenže je stejný jako "normální lidé" - je teoretik, ne praktik. Šťastný je, kdo dokázal proniknout do skryté podstaty věcí. Překlad: LaBleue www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Může mi někdo vysvětlit pointu toho videa? A nejde tu o "Nesmělého pochopí jen Nesmělý", protože na mě ten popis sedí z podstatně větší části než bych rád. Ale žádná informace z toho videa mi nepřipadala ani nová, ani užitečná. Není tam žádná rada, pokud to chcete změnit, žádné vysvětlení, jak se člověk stane nesmělým... dokonce to nelze brát ani jako skutečně umělecké dílo, protože skutečné umění nastíní pocity i někomu, kdo to osobně nezažil, z čehož se tady "chytře" vykroutí již citovanou větou.
Jediná "pointa" je, že je normální být nesmělý, ale ani to není podáno s nadějí "vidíš, překonali to jiní, snaž se a zvládneš to taky", daleko víc to mi to připadá jako podání "je to běžné, takže je to v pohodě, nemusíš s tím nic dělat", ale takový postoj přeci nechci mít ke své vlastnosti, bez níž bych se pravděpodobně cítil lépe. Takže pokud tam je opravdu jen tahle uklidňující myšlenka, tak nám to video vlastně víc škodí než pomáhá, ne? Nebo je tam nějaká jiná, kterou jsem přehlédl? Pokud je, zkuste mi ji, prosím, vysvětlit.

10

Odpovědět

Nechápu, jak tu někdo může psát, že je to nudné. Ano, jsou tam delší chvilky, ale to proto, aby vás to donutilo přemýšlet a chvíli se pozastavit. Ale chápu že pro některé lidi ta rychlá a přehlcená videa, která vás v jednom kuse bombardují informacemi můžou připadat zajímavější. Rozhodně to je míň namáhavé se nechat bezmyšlenkovitě ládovat všemi nesmysly, než přemýšlet sám za sebe.

31

Odpovědět

Akoze bolo by to ok, keby to tak strasne nepripominalo ameliu z montmarku (co sa mi tiez takmer vobec nepaci)..

181

Odpovědět

oprava 2
tak jsem ze sebe udělal krásného dementa xD opravil jsem tě správně (česká, pokud se jedná o střední rod) xD

182

Odpovědět

oprava
přehlédl jsem, že to tam uvádíš jako příšlovce xD
potřebuju brýle asi ... xD

182

Odpovědět

to Mithril: btw když už tak česká ... protože video je vzoru středního xD

184

Odpovědět

Tomasshot:autor stránek asi počítal s gramotností takového stupně aby si dotyčný přečetl titulky..Ale jasný..Prostě je to nad něčí síly...

180

Odpovědět

Tomasshot: No neřiká se tomu ceskyvidea ale videacesky to znamená že jsou česky né že jsou český ... používej rozum debile

180

Odpovědět

Ten konec je fakt dobrej, sice jsem to čekala, ale lepsi konec snad ani neni =)

181

Odpovědět

hej to je jak já..akorát že teď už se nepřizpůsobuju takže v klidu :) ale nemám pocit že jsou všichni nesmělí :)

200

Odpovědět

Tomasshoot: Vzhledem k tvé přezdívce bys s cizojazyčnými videi asi neměl mít problém, a mimochodem, tahle stránka se jmenuje VideačeskY! Pokud nechápeš, poradím ti... Slovo "Česky" má funkci příslovce, ne přídavného jména (které by i tak bylo gramaticky špatně, říká se "české" a ne "český" videa, dle vzoru "mladý"), čili k čemu jsme se dopracovali? Že toto video je tu oprávněně, ale ty asi ne...

190

Odpovědět

To je blbec! Zapotili :D

184

Odpovědět

V tý 4. minutě to solidně zabili

192

Odpovědět

Tak v tom sem se našel hodně :D

180

Odpovědět

tomasshoot dobré ránko :)

200

Další