Flakpanzer T-34 (r)

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:22
Počet zobrazení:3 194
Během druhé světové války bylo potřeba zužitkovat vše. Vznikly tak jedinečné varianty a modifikace známých tanků. Mnoho z těchto vozidel bylo nenávratně ztraceno, ale nějaké informace a fotografie se dochovaly, tudíž máme jedinečnou příležitost se o nich i tak něco dozvědět. V tomto konkrétním případě se jedná o tank T-34, který byl přestavěný na protiletadlové vozidlo.

Přepis titulků

PROKLETÍ DESIGNEM Na tomto kanále jsme se už podívali na různé varianty německých flakpanzerů. Většina z nich byla postavena na upravených podvozcích tanku Pz IV. V první linii ne vždy šlo tank upravit. Díly z poškozených tanků byly potřebné pro udržení ostatních v provozu. Při postupu přes SSSR se Němci zmocnili velkého počtu nepřátelské techniky. Jak jsme viděli v mém videu o KV-2, to vedlo k nasazení sovětské techniky v německých řadách.

Tyto takzvané beutepanzery byly běžně nasazeny s minimálními změnami. Možná až na barvu nátěru. Ve vzácných případech byly modifikovány mnohem více. Téma dnešního videa spadá do této kategorie. Mohli jste na něj narazit na fórech nebo v tankové komunitě obecně. Pokud toto vozidlo mělo vlastní označení, tak se dodnes nedochovalo. Ale můžeme ho opodstatněně označit jako Flakpanzer T-34 (r). Pro neznalé německého názvosloví, „(r)“ je označení sovětského vozidla.

Je to zkratka pro Russland. Stejně jako pravý německý flakpanzer, pojmenovaný Wirbelwind, byl Flakpanzer T-34 vyzbrojen čtyřčetem 2cm Flak 38 Flakvierling s ráží 20 mm. Tato zbraň neodrazovala jen piloty od napadání německých pozic, ale mohla být se zničujícími účinky užita proti pěchotě, jež se dostala na dostřel. Modifikaci tanku údajně udělala údržba Panzer-Abteilung 653, to byl prapor těžkých stíhačů tanků. Neví se přesně proč a ani kdy tato modifikace proběhla.

Datum je odhadováno na květen nebo červen roku 1944. Proč bylo vozidlo vyrobeno, je snazší odhadnout. Potřebu protiletecké ochrany na první linii, obzvláště pro jednotku pomalu jedoucích vozidel, je netřeba objasňovat. Vozidlo jako takové má standardní podvozek tanku T-34, ze kterého byla sundána věž. Místo věže byla již zmiňovaná výzbroj s vlastní pancéřovou ochranou. Pancíř poskytoval ochranu zpředu a z boků, zadní část byla odhalena.

Pancéřování prý bylo vzato z vyřazených polopásových vozidel. To znamená, že tloušťka nejspíše byla 8 nebo 14,5 milimetrů. Další informace o vlastnostech vozidla jsou neznámé. Není tak možné zjistit rychlost ani rozložení posádky vozidla. Nicméně podle fotografií se mohlo jednat o čtyřčlennou posádku. Na dvou fotografiích je také vidět něco, co vypadá jako přídavné úložiště na munici podél boku tanku. Bojové nasazení Flakpanzeru T-34 nejspíše nemělo dlouhého trvání.

Vozidlo nejpravděpodobněji zažilo akci v červenci roku 1944. Někdy před odvoláním Panzer-Abteilung 653 3. srpna bylo vozidlo ztraceno. Ale přesně jak není známo. O vozidle nejsou po stažení jednotky z první linie žádné záznamy ani informace. Lze tak usoudit, že vozidlo bylo zničeno, nebo opuštěno pro nedostatek dílů. Flakpanzer T-34 (r) se tak řadí mezi hrstku tanků T-34, jež byly použity jako protiletadlové vozidlo. Vyvstává také otázka, proč nebylo více podobných modifikací.

Důvodem, jako u řady jiných věcí, byl asi nedostatek náhradních dílů a logistika. Kdyby se Němcům podařilo získat neporušenou sovětskou továrnu na tanky, tak by dávalo větší smysl nasazování ukořistěných vozidel, ať už modifikovaných nebo ne. Náhradní díly by totiž poskytovala již existující továrna. Spoléhat ale čistě na ukořistěné stroje pro modifikování a na díly by bylo, bez možnosti vlastní výroby dílů, ve větším měřítku bláhové. Proto dává mnohem větší smysl nasazení vlastních vozidel, navzdory tomu, co se někteří snaží tvrdit online.

Propagace online stránky www.coneofarc.com. Jsou na ní dodatečné články a informace. Překlad: tancik_29 www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář