Tajemství potravinářského marketingu

Thumbnail play icon
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:719
Počet zobrazení:8 227

Myslíte si, že nejste pod vlivem reklam a veškerý marketing jde mimo vás? To je ovšem omyl. Marketingové postupy jsou až neuvěřitelně komplexní a zpracovávají nás už od dětství. Potravinářství není výjimkou a v tomto videu se dozvíte, co je potřeba k tomu, abychom byli ochotní přehlédnout podmínky chovu zvířat.

Přepis titulků

Podělím se s vámi o tajemství, díky kterému vás donutíme koupit to, co chceme, abyste koupili. Když jsem obchodník a chci vám něco prodat, co musím udělat? Musím vás přesvědčit, že to chcete, že to potřebujete a že po tom toužíte. Chceme, abyste si mysleli, že je to ten nejlepší vynález od vzniku krájeného chleba. Jak toho docílíme? Později vám řeknu hezký příklad, který vás ohromí, ale nejdřív se zastavme nad pár zajímavostmi.

Tohle jsou Shreddies. Jsou velmi oblíbené, především ve Velké Británii a Kanadě. Aniž bych na nich cokoliv změnili, vytvořili z nich novou značku Diamantové Shreddies. Tohle je geniální marketingový tah. V 50.

let vznikl jeden důležitý vylepšovák. Instantní dortová směs, má oblíbená. Museli jste do ní přidat jen trochu vody. Kdo by si to nezamiloval? Nikdo! Nikdo si ji nekupoval. Výrobci chtěli vědět proč. Zjistili, že cílová skupina zákazníků, tedy hospodyňky, to brala jako podvod. Nechtěly před rodinou a partnery tvrdit, že něco tak snadného je jejich práce. Co tedy výrobce udělal?

Trochu to ztížil. Museli jste přidat vodu a vejce! Prodeje raketově vzrostly. Ale tohle je nic oproti tomu, o čem s vámi chci mluvit. Budu mluvit o kuřatech, prasatech a krávách. Když se zamyslíme nad tím, jak tato zvířata žijí, napadne nás něco takového. To je instinktivní myšlenka.

Ale všichni víme, že to vypadá spíš takhle. Tohle je jen mnohem hezčí a romantičtější. Jak ve vás tento dojem vyvoláme? Používáme tři metody. Ta třetí je naší tajnou zbraní a já vám ji dnes prozradím, pokud si na to počkáte. Začneme první technikou. Každý věří tomu, co se píše na obalu.

Řekneme si příklad. Mým oblíbeným označením, které často používám, je čerstvé z farmy. Dále taky 100% přírodní a řezníkův výběr. Ale co to skutečně znamená? Popravdě to neznamená skoro nic. Tohle na obalu nás trochu uklidní. Skutečná farma ale vypadá nějak takto. Takto vypadá takzvané intenzivní zemědělství.

Ale výraz intenzivní chov by se na obalu moc nevyjímal. Proto se používá čerstvé z farmy. Druhou technikou je soustředění se na pokrok. Intenzivní chov se zrodil z nutnosti. Po druhé světové válce bylo zdrojů extrémně málo. Chov proto musel být velice ekonomický. Díky tomu jsme se naučili chovat čím dál více zvířat na čím dál menším prostoru.

Opravdu se nám v tom dařilo. Kdyby se tato posluchárna pro 100 lidí změnila na slepičí farmu, kolik slepic by se sem podle vás vešlo? Asi kolem 4 tisíc. To je ohromující, že? Vypadalo by to asi takhle. Veřejnost z toho není moc nadšená a mou prací je, aby se cítila o trochu lépe.

Jak toho docílím? Základními pravidly marketingu. Používáme správný výběr slov. A díky tomu můžeme konverzaci vést směrem, jakým chceme. Tohle je příklad. Co vás na obrázku hned upoutá? Je to jeho střed. Obří písmena hlásají snažíme se o optimalizaci. Ale na obrázku je ve skutečnosti něco jako tohle.

Ale tohle je pro nás příjemnější, protože se zde píše snažíme se o optimalizaci.. Přijde nám to jako pokrok a to je dobře. Naší prací je, aby z toho lidé měli lepší pocit. Vedlejším efektem intenzivního chovu velkého počtu zvířat na malém prostoru jsou nemoci, protože zvířata na malém prostoru snáz onemocní. Není tajemstvím, že 50 % světové spotřeby antibiotik se použije u zvířat. Jak docílíme toho, aby to lidem nevadilo?

To je má práce. Jak to dělám? Při komunikaci využívám pokroku. Na porkcares.org píší toto: "Jak se farmaření stává efektivnějším, veterináři přinášejí do praxe nové technologie a metody." To zní pozitivně. Je to pokrok. A když chceme oslovit budoucí zákazníky, použijeme něco jako je tohle.

Jsou to omalovánky nazvané Prasata a vepřové. Jsou nádherné. Chceme, aby se děti soustředily na to, že jsme pokrokoví a že nechováme prasata v blátě, ale v čistých prostorech. Osvobozujeme je od té nechutné špíny a s ní spojených nemocí. Je to pozitivní.

Ale co je naší tajnou zbraní, na kterou se musíme soustředit? Tyto dvě techniky by nefungovaly bez naší tajné zbraně. Je v této místnosti. Tajná zbrani! Jste to vy. Jak to děláme? V obchodě nechcete myslet na to, odkud produkt pochází. Nezajímá vás, jak tato zvířata byla chována.

Není nic mocnějšího než vědomá ignorace. Je to systematická krutost v obřím měřítku. Prochází nám to proto, protože každý je připraven odvrátit zrak. Děkuji. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (145)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Každý kdo sleduje TV tak je pod vlivem nějakého marketingu i v rádiu je miliony reklam, bilboardy jsou taky reklamy a reklamní banery taky marketing. Takže si nemyslím že by byl někdo mimo dění tohodle systému. Já osobně se začínám zajímat o tohle https://ppc-specialista-praha.cz/ jakožto začínající podnikatel, takže nic nového.

00

Odpovědět

Publikum hrozne prehravalo :(
Ale jedno je opravdovy fakt, hloupe ovce, ktere se nechaji pretvaret televizni reklamou tupe nakupuji, tak jak chteji jini a ne, jak by pred ztratou zdraveho uvazovani sami chteli ... a je jich mnoho...

(btw. otazka na mithala, prekladano from scratch nebo prepsano z jinych YT vid. s titulky?)

00

Odpovědět

Nemyslím si, že by ti lidé byli šokováni informacemi, které jim přednášející podává, ale odvahou této paní stoupnout si před publikum a veřejně vystupovat, aniž by pro to měla jakékoliv vlohy, či alespoň schopnost vybírat si zajímavá témata.

131

Odpovědět

Nevím, co se lidé tak diví, vždyť to není nic nového. Tohle podle mě prostě přednášela jen nějaká vegetariánská p*ča. Bože, probuďte se. Žijeme ve světě, kde není prostor pro všechna zvířata, aby se chovala na větším prostranství nebo někde na voňavé louce, tak se s tím smiřte. A pokud mě měla přesvědčit obrázkem smutného špinavého prasátka, tak ať jde do p*dele. O bangladéšských dětí ani neví, ale polodementní slepici bude zachraňovat. Tohle má prostě jen lidi donutit přestat žrát maso a jít demonstrovat s transparentem za práva dobytku.

816

Odpovědět

polarni.satan podle tvého komentáře je správný vytrhnout bangladéšskému dítěti misku rýže a pak žvanit o tom jak je ti ho líto a jak s ním soucítíš? Pochop že zničením svého životního prostředí (a tím i zdrojů potravy) ublížíme nejen sami sobě a těm co přijdou po nás, ale i svým sousedům. Příkladů ničení přírodních zdrojů je spousta třeba teď hodně probírané lososí farmy. Pár odkazů http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/214562248420004-zvireci-koncentraky/video/ , http://www.cenia.cz/web/www/cenia-akt-tema.nsf/$pid/MZPMSFJ1BPOU/$FILE/velkochovy_sablona.pdf , http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/typo3/chov_hospzvirat_a_ekozemedelstvi.pdf

20

Odpovědět

Přes dva roky se zajímám o výživu a tělo celkově. Udivují mě zdejší reakce. U mnohých vnímám, že si nepřipustí že by něco takového mohlo být a proto odsoudí věc dřív než o ní začnou přemýšlet.
Ale ne, Vy jste přece inteligentní a vše prohlídnete, i to o čem nemám informace. Tuším že by literatura poskytnutá nebyla přečtena, jelikož hádám že většina z Vás rači ,,videa". Dám vám tedy pár názvů na dobré dokumenty aby jste měli možnost zvětšit svoji informační základnu.

Super sized me
Food inc
Forks over knives
Food matters

,,Čím více informací mám, tím se dokáži lépe rozhodovat".
Nyní dejte ,, - " ať vidím kolik je zde lidí ignorujících a nevzdělávajících se.
S pozdravem.

PS: Na inteligentní dotazy odpovím.

256

Odpovědět

i to o čem *nemáte informace

00

Odpovědět

+SomeOneTheredíky intenzivnímu zemědělství Evropa, Severní Amerika a Asie už asi 40 LET nepoznala válku o jídlo. Naopak v Africe, kde se dosud používá tradiční farmaření zažívá celkem běžně hladomory.
Proč bychom se tedy museli vrátit k tradičnímu zemědělství, když vidíme, že v Africe jednoduše NEFUNGUJE.

610

Odpovědět

+SomeOneThereTohle je asi tvá představa o tom jak vypadá Afrika http://www.videacesky.cz/parodie-parody-youtube/the-onion-usa-v-soku-andorra-nelezi-v-africe , ale víš skutečnost je asi takováhle http://mapaonline.cz/pictures/62_o.jpg . Abych tě citoval "Kámo, ty nemáš ani tucha, o čem to mluvíš.".

11

Odpovědět

+SomeOneThereMůj předchozí komentář byl směřován na orcinusorca2014.

00

Odpovědět

+SomeOneThereTak tuším, že není nutné rozepisovat přesné GPS souřadnice míst, kde ty hladomory jsou :D

00

Odpovědět

+SomeOneThereChtěl jsem spíš upozornit na to že věta "Proč bychom se tedy museli vrátit k tradičnímu zemědělství, když vidíme, že v Africe jednoduše NEFUNGUJE." je zcela nesmyslná, protože zemědělství v Africe a v Evropě se vyvíjelo zcela odlišně. Například tradiční, rotační nebo samozásobitelské zemědělství a nomádské pastevectví které převládá ve státech Střední a Západní Afriky se nepodobá tržní zemědělské malovýrobě či tradičnímu smíšenému zemědělství, které zde v Evropě bylo před nástupem konvenčního a vysoce zprůmyslněné zemědělství. Některé státy v dané oblasti se specializují na vývoz zemědělských plodin a ty využívají konvenční a jednoduché plantážní zemědělství více na http://www.klr.estranky.cz/clanky/afrika/zemedelstvi-a-prumysl.html

20

Odpovědět

+SomeOneThereKámo, víš, kde leží afrika a jaké tam jsou podmínky? Kdyby se tam v tom vedru chovaly v takové míře zvířata (myšleno tyhle veliké domečky s tisíci zvířaty na jednom místě), tak by to všechno pochcípalo, vznikly by nemoci ve velkém a asi by to moc nám toho nedalo, že ano. Jsou místa, kde ano, mají plantáže, ale všechno se rozváží do světa. A kde není zeleň, plantáže či turistické destinace, je co? Ano, pouště. Kámo, v africe to prostě jen chodí jinak. A v některých státech ani lidé nepřemýšlí nad něčím takovým. Jsou rádi, že si vydělají přes den na plantážích. Navíc jsou tam tak pošahaní tím vývozem, že i kdyby tam chovali zvířata ve velkém, šlo by to na vývoz, aby z toho měli peníze a promiň, ale takové maso bych už opravdu nejedla.

10

Odpovědět

+SomeOneTherepolarni.satan:
třeba taková Etiopie leží na náhorní plošině, a tak jsou tam teploty příjemnější než v Itálii, jen tam zatím nikdo dobytek nedovezl a pěstuje se tam káva a čaj.
Jižnější části Afriky mají díky tvaru kontinentu spíše oceánské podnebí, takže by se stáje nemusely přes zimu ani vytápět. Statisícová stáda pakoní a buvolů naopak způsobují škody, protože nejsou lovena a žijí relativně bez dohledu lidí.

00

Odpovědět


Odpovědět

Ahoj, filmy z větší části znám, mohl bys mi prosím doporučit i tu literaturu?

00

Odpovědět

A jakou cestu ta paní navrhuje. Hledat "lebensraum" na východě? Právě díky intenzivnímu zemědělství je zde pouze 10% zemědělců. Intenzivní zemědělství se nezrodilo v poválečném nedostatku.
Během WWII Britové dováželi 40% masa z Argentiny, rozryla se golfová hřiště a na nich se pěstovalo obilí a další zemědělské produkty. Německo nemuselo živit milionovou armáda, takže potravin byl (překvapivě) dostatek.
Intenzivní zemědělství se zrodilo až nástupem DEKOLONIZACE v 60. a 70. letech, kdy bylo cílem uživit 3,5 miliardy lidí. Dnes je na zemi 7 miliard lidí a přesto dochází k postupnému útlumu (u nás) třeba v chovu prasat.
Ať se tahle rádoby květinová paní napřed zamyslí, co by znamenalo přechod k předprůmyslovému zemědělství. Jediné...(Technika IV. Vyvolání viny) Zdražení potravin a zvýšení JEJÍHO platového ohodnocení.

75

Odpovědět

Intenzivní zemědělství je snaha vypěstovat nebo vyrobit co nejvíce potravin na co nejmenší polše a v co nejkratším čase není často přitom brán ohled na ekologii. Důsledky které s toho vyplívají jsou, už patrné ve Francii, Chile, Indii, Rusku, Číně atd. Na začátku 20. století se začali objevovat první známky intenzivní zemědělství a to především ve Francii. V zemědělství se v té době stále více uplatňují průmyslová hnojiva, dochází k zavádění rostliných monokultur. Původní krajová plemena jsou nahrazována výkonnějšími unifikovanými plemeny tj.chov malého počtu plemen atd. Článek o zemědělských systémech http://czu.arros.eu/files/ZSI-zk.pdf . Ve francouzském seriálu "Země krásná neznámá" jsou moc pěkně ukázány následky takového nešetrného a především nekontrolovaného intenzivního zemědělství.

11

Odpovědět

+Alberto123Docela mě zajímalo kolik se s toho “lebensraum” na východě a z USA dováží do západní evropy obilnin. To číslo mě docela překvapilo zvlášť u Francie která je známá jako obilnice evropy.

01

Odpovědět

+Alberto1231. Francie NENÍ obilnice Evropy, tou obilnicí je Ukrajina (druhá evropská země ve vývozu Ruska a až třetí je Francie). Francie je známá chovem hovězího dobytku (a jeho kulinářským zpracováním).
2. K (celosvětovému-kromě Austrálie) zavádění rostlinných monokultur dochází už v 5. století př. n. l. . V Jižní Americe to byly brambory, ve střední a Severní to byla kukuřice, v Eurasii a severní Africe to byly obilniny.
3. Neexistuje něco jako "krajová plemena, která jsou nahrazována výkonnějšími unifikovánými plemeny", protože třeba tuři pochází Asie a do Ameriky, nebo Austrálie byli dovezeni až v 17., resp. 19. století.

11

Odpovědět

+Alberto123Největšími vývozce na světě jsou USA, kteří vyváží třetinu své produkce-tedy z 60 miliónů tun pšenice vyváží 20 miliónů tun pšenice.
V Rusku (Ruské federaci) se pěstuje asi 40 miliónů tun pšenice a vyváží se 17 miliónů tun pšenice.

00

Odpovědět

+Alberto123Zea mays subsp. mays, Zea mays subsp. mexicana, Zea mays subsp. huehuetenangensis, Zea mays subsp. parviglumis, Zea diploperennis, Zea luxurians atd. ... to vše je kukuřice a brambor je přes 200 různých odrůd s toho je v zemědělství využíváno jen asi 20 až 30. Tohle je tedy podle tebe monokultura? Francie skutečně byla nazívána obilnicí evropy, ale jen té západní části. Co se týče např. plemen skotu, tak se mrkni sem http://cs.wikipedia.org/wiki/Plemena_skotu . Co je to monokultura http://cs.wikipedia.org/wiki/Monokultura . Plemena něco o jejich dělení http://cs.wikipedia.org/wiki/Plemeno .

01

Odpovědět

+Alberto123Kámo, ty nemáš ani tucha, o čem to mluvíš.
Francie byla v západní Evropě jedinou zemí, jejíž historie se dá počítat na více než 300 let. Ostatní země se různě slučovali a rozdělovali. Takže její prohlášení za "obilnici západní Evropy" je dost sporné.
Systém monokultur se objevuje už od 5. století př. n. l. , nebo si zajeď do Beskyd, nebo na Šumavu ať vidíš, jak se pěstuje smrk. Jedině v monokulturách a mnohem dříve než až v 20. století.
I období zavádění průmyslových hnojiv sahá už do (druhé poloviny) 19. století.

00

Odpovědět

+Alberto123"Systém monokultur se objevuje už od 5. století př. n. l." pokud narážíš na obilniny pšenice, žito nebo ječmen, tak je si třeba uvědomit, že v té době neexistovalo více kulturních druhů než jeden, což znamená že se nejedná o žádný plánovaný monokulturní systém. Přečti si prosím odkazy. Něco o obilninách http://cs.wikipedia.org/wiki/Obilniny. Základní info http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologické_zemědělství a http://cs.wikipedia.org/wiki/Konvenční_zemědělství .

00

Odpovědět

Mě se ti video líbí, dávám 10 bodů. Je klidně možné, že je to sehrané a stojí za tím třeba Peta nebo jiná organizace, ale to mi vůbec nevadí. Nejvíce se mi líbila ta část s omalovánkama pro děti... Všude se cpou malým dětem obrázky se spokojenými a šťastnými zvířátky (reklamy v tv, knížky, kreslené seriály, atd..) a zatajují před nimi krutou realitu, aby si na živočišné produkty zvykly a v dospělosti braly jako něco přirozeného, je konzumovat... pokryteckej hnus. Lidstvo je největší plevel planety..

Vždy když někde čtu nějaký takovýto blábol "Kravička nám dává mléko a maso..." jsem zhnusena...kravička nám nic NEDÁVÁ, my sami si to NÁSILNĚ BEREME!!!

Je mi jasné, že asi těžko se stanou někdy ze všech lidí na planetě vegani nebo alespoň vegetariáni, ale marketingový průmysl by si mohl odpustit tohle přikrášlování reality. Když už zakázaly reklamy na cigarety, na každou krabičku dávaj varování o škodlivosti kouření, zmizely i všechny bilboardy s tabákovými výrobky a všude cpou fotky dehtem zanesených plic, ať také dávají do dětských knížek, učebnic a reklam všeobecně opravdové záběry z velkochovů!

2828

Odpovědět

Jak smutné dát sám sobě palec nahoru ;)

324

Odpovědět

+krteqkTo snad jde na videacesky.cz, dávat sám sobě "lajky"? Já myslím, že ne ;) Schválně si zkus sám/sama sobě lajknout tvůj komentář a uvidíš, že to nepůjde ;)

84

Odpovědět

+krteqk"lajknout" "lajky" mě je to úplně uprdele, tím jsem chtěl jen říct, že s ním může souhlasit jen pitomec. Prosím ať na mne nolifers from the internet nereagují. Díky za pochopení.

519

Odpovědět

+krteqkAha to seš ty. Tak sory. Seš pitomec. Ne seš blbec. A tím druhým komentářem jsi mi jen potvrdil že ti chybí pravá nebo levá hemisféra.

318

Odpovědět

+krteqkPitomec a blb jsi tu akorát tak ty ;) Kdybys uměl číst, došlo by ti z mého 1. komentáře, že nejsem muž, tak nevím proč mě oslovuješ v mužském rodě.

75

Odpovědět

+krteqkMáš pravdu, máš tam v celých odstavcích dvakrát ženský slovesný tvar, tím se to ale vlastně vysvětluje. Už nemusíš nic říkat.

317

Odpovědět

i cri evrytiem

61

Odpovědět

Omlouvám se, vlastně jsem to tak trochu v hloubi duše tušil, že to nemohl napsat chlap. Mělo mě to hned trknout.

416

Odpovědět

A proto se (nejen) do zmrzlin dává stále více ROSTLINNÉHO tuku. Pravý živočišný tuk (mléčný tuk) je přece fuj. Vůbec se nejedná o to, že rostlinné produkty jsou LEVNĚJŠÍ než ty živočišné.

01

Odpovědět

Mě by fakt zajimálo proč si lidi myslej že kravky ve velkochovech trpej, ochránci vypustěj fotky nákýho hovada co se k zvířatum choval vyloženě krutě a každěj měšták si hned mysli že to je normalní ve velkochovech

24

Odpovědět

Každý kdo má IQ nad určitou hranici, tak mu je jasné, že slepičky, vepříci, kravičky atd. v 98% nežijí na otevřených širých pláních a nesluní se na kamínku u bublajícího potůčku za zvuku farmáře hrajícího na harfu. Tohle mi přijde zase jako pro d*bilní americkou populaci, která se všemu diví.
Lhostejnost vůči tomuhle? Klidně ano, nemyslím si, že je to nejpalčivější problém dnešního světa, může to znít krutě, ale je to tak. Jen se podívejme na dnešní svět, kde se válčí, kolik lidí umírá hladem, kolik lidí trpí pod diktátorským režimem kde se porušují lidská práva.

Kdyby jste se raději pustili do nějakých opravdových přednášek a nepřekládali takovéhle kraviny.

4612

Odpovědět

Myslitele jako jste vy mám fakt rád. Neberte to prosím jako útok na vaši osobu, ale tady to zveličování problémů LIDÍ už mě začíná s**t. Dokud si budeme myslet, že jsme pány tvorstva a na základě této zoufalé myšlenky stavět svoje přední postavení v tomto světě, tak co jsme? Vrabec, kapr, člověk, slimák - nemám jediný důvod řadit třetího jmenovaného nad všechny ostatní.
Achjo. (ale to vzdychám nad společností, ne nad vámi)

1712

Odpovědět

+BlackfangTo Blackfang: Já to samozřejmě jako útok na mojí osobu nepovažuji, jsem rád, že se tady dočkám konstruktivní kritiky, ale zase na druhou stranu, mluví se tady z vašeho pohledu o zveličování problémů lidí. Řekněte mi tedy co se zveličuje na situaci v KLDR, Afgánistánu, Iráku, Iránu, Sýrii více než polovině Afriky, Kubě, Ukrajině, Číně, Indii, Gaze. Mě tak připadá, že nosíte růžové brýle. A kdo to všechno odnese? Jen obyčejný člověk.

A argument, že nejsme páni tvorstva, ano to beru, ale položím vám otázku: Myslíte si, že se někdy stane, že slimák, vrabec, kapr a člověk si budou rovni?
Že se jednou dočkáme třeba soudního procesu, kdy mladík bude souzen za to, že cestou ze školy šlápl na tři slimáky?
Podle mě naprosto absurdní myšlenka, ale v tomto úsilí vám fandím.

Navíc chtěl bych znát váš názor na pojídání masa, jste vegetarián, vegan? Vadí vám jen, že se jatečná zvířata chovají v otřesných podmínkách? A nebo že se ,tedy pokud jste vegetarián/vegan, provádí "genocida" na zvířatech obecně?

51

Odpovědět

Přesně argumenty, které mě vždycky napadnou, když slyším diskutovat nějaké vegany. Náš druh nedokáže důstojně nakládat ani s jedinci vlastního druhu a někdo očekává, že jako zázrakem budou důstojně nakládat s jedinci cizích druhů? Stačí se podívat na komentáře pod videi i tady. Spousta lidí úspěšně předstírá, že lidé s opačným názorem vlastně nejsou lidé, že jsou retardovaní a méněcenní. S tímhle materiálem se asi těžko zvířátka dočkají spravedlnosti. A pokládám naopak za nehumánní zveličovat špatné nakládání se zvířaty a ignorovat každodenní utrpení lidí po celém světě.

Jestli se někomu zdá, že si zvířata zaslouží zacházení jako by byli lidé. Důstojné a nezraňující, tak si ale také uvědomte, že takové zacházení s lidmi samotnými je spíš lokální fenomén, než široce užívaná praxe.

41

Odpovědět

Souhlas s těmi, co píšou, že je to pouze sehraná scénka a to ne moc dobře když jsme to prohlédli.

152

Odpovědět

zábavne video :) nevidí sa často aby tu boli prednašky kde prednášajúci manipuluje alebo dokonca uráža obecenstvo.
Ľudská ignorácia je problémom ale rozhodne to nie je taká zlá vec ako všetky tie dojimave videa ukazujú. Prišla doba nezmerného množstva informácii ale našé telá ostali rovnaké a je biologický nemožné zaujímať sa o rodinu,priateľov, choré deti v afrike, žobráka pred kostolom, sliepky v továrňach a deti s rakovinou.
Je nemožne neignorovať všetky problémy sveta.

224

Odpovědět

Mimochodem - máloco je u nás tak striktně kontrolováno a tak drsně trestáno, jako přítomnost antibiotik v jatečním mase. I v tomhle je ta přednáška naprosto mimo, s veškerými léčivy se zachází velmi velmi opatrně, protože nadlimitní množství by znamenalo v lepším případě stažení celé šarže z trhu (plus drsná pokuta), v horším případě uzavření celého provozu (plus drsná pokuta). Takže ne, zvířata nacpaná antibiotiky vám u nás nikdo svéprávný neprodá.

(no, jestli nějaký vietnamec pašuje maso z Polska, tak možná u něj něco najdete... ale v obchodech a u seriózních obchodníků ani omylem)

194

Odpovědět

Pošli to tý babě, ať si to přečte. Mimochodem, taky vás tak serou herci (rádoby umělci) co se propůjčí každé krávovině. Jak mám brát našeho ministra obrany vážně, když hrál v Babovřeskách.

124

Odpovědět

+AutoJak mám brát vážně někoho, kdo se na ně koukal? :)

470

Odpovědět

Irelevantní, paní se určitě nepohybuje na českém trhu a nemluví k českému obecenstvu, takže opět si naprosto mimo ty a přestaň manipulovat zdejšími prosťáčky.

47

Odpovědět

+sankacoffeeDaj si niečo predpísať

54

Odpovědět

Teda že se Videačesky propůjčí k šíření tohoto manipulativního blábolu... Ach jo...

Paní není žádná marketingová pracovnice, ale najatá herečka. Tj. hned na začátku lže o svém povolání.

Publikum je najatý placený kompars, který má za úkol tvářit se podle pokynů znechuceně, překvapeně a tak podobně.

Ve videu jsou použity dost odporné manipulativní techniky, které se stydí používat dokonce i Horst Fuchs a další hvězdy teleshoppingu. Dále je tam použitá klasika manipulace: prokládání lží pravdami. Občas se utrousí nějaká nezpochybnitelná pravda (třeba že na obalu potravin se používá slovo "farmářský", protože se to pak lépe prodává), aby pak člověk o to více důvěřoval i ostatním věcem, přičemž řada z nich už je nepravdivá. Nelze ale odsoudit jako nepravdivé všechno, což hraje tvůrcům videa do karet.

Celkově se v tom videu neříká nic nového, jen je to podáno pro hloupé Američany, kteří se všemu diví, v hlavách mají prázdno a nechají si snadno nabulíkovat cokoli, když se jim to podá dost bombasticky. U nás o těchto věcech mnohem lépe a fundovaněji mluvil Roman Vaněk v pořadu Peklo na talíři, nebo v pořadu Jídlo s.r.o. - a nemusel kvůli tomu lhát a předstírat, že je gastroodborník, protože on skutečně je gastroodborník.

708

Odpovědět

Souhlas.
Sledoval jsem to, když to prolétlo na G+ a dost jsem se divil, že to mnohým nedošlo, že to je fake.

212

Odpovědět

A co děláš ty šmudlo? Mluvíš o lžích v jejím projevu a nejmenoval si ani JEDNU! Natož aby jsi dokázal, že jde o lež. Stejně tak paní označuješ herečkou a obecenstvo komparzem. Neříkám, že to tak nemůže být, ale kde k tomu máš důkazy? Uvědomujete si lidi, že Scalexův příspěvek je mnohem manipulativnější než celé video, a jediný důvod souhlasů je ten, že mu prostě jen chcete věřit?

923

Odpovědět

+sankacoffeeAch bože...

205

Odpovědět

+sankacoffeeNebožuj, všiml jsem si jak se zde na VČ chováš...tedy jako neuvěřitelné lidské hovado, takže pro tebe mám jen pár slov a to: vodpal vole!

526

Odpovědět

+sankacoffeePo druhé světové válce se obnovilo bylo zdrojů relativně hodně: oceány byly plné ryb, protože během WWII se v Atlantiku i Pacifiku proháněly ponorky a letadlové lodě místo rybářských lodí a tak se množství ryb zvýšilo.

21

Odpovědět

+sankacoffeek***a lidi, vy ste takoví idioti, se nevidí často

26

Odpovědět

+sankacoffeePičus povedal...

16

Odpovědět

Takhle, že nás Scalex odsoudí za jedno video. Ach jo... ;-)

Překladatelé u nás mají co se týče výběru videí volnost. Dělají to jako koníček a kromě pravidelných rubrik jim nikdo nediktuje, co musí překládat, takže když Mithril přeloží podobné video, nevyhodím mu ho "do koše" s tím, že má zkusit něco jiného. Prostě tě nezaujalo, nezaujalo i dost dalších lidí, dali jste mu nízkou známku a od téhle ženy už se tu dost pravděpodobně nic dalšího neukáže, ale nemusíš přeci hned odsuzovat celá VideaČesky za to, že jsme se něčemu propůjčili. ;-)

153

Odpovědět

+BugHer0Ale to není odsouzení celý Videíčesky, to byl povzdech, že se tu tohle video vůbec objevilo, protože právě jinak je tenhle server co se podobných věcí týče docela soudný. Nikde tam nepíšu žádné "končím s vámi" a "už nikdy na vás nekliknu" nebo "za trest si u vás zapnu AdBlock" nebo cokoli podobného. Na Videačesky chodím skoro denně a naprostá většina věcí mě baví. Dokonce i některé z těch, které tu slízly mizerný výsledek, např. některé ruské stand-upy.

Tohle je ale trochu jiný případ než že by to bylo jen "špatné" video nebo "nezajímavé" video. Tohle video je propaganda a já myslím, že ohledně propagandistických videí by byla určitá opatrnost na místě. Chápu, že v dnešní době se to špatně poznává, protože propagandistická videa jsou vymyšlena a natočena profesionálně, o čemž svědčí i to, že se tohle video virálně dost šíří a jak vidno i tady v diskuzi, uvěří mu a naletí na něj spousta lidí. Důvod jsem ostatně popsal v tom úvodním příspěvku - je to uděláno chytře, použije se pár nezpochybnitelných pravd, mezi to se zamotá pár lží, ale divák tomu uvěří jako celku.

Nehaním Videačesky jako celek, protože tohle byl ojedinělý úlet a jindy tu zase vedle zábavných videí jsou videa zajímavá a poučná, ve kterých místo najatých placených hereček mluví skuteční vědci o svých skutečných objevech (já například díky Videímčesky objevil Dana Arielyho, za což jsem vám velmi vděčný).

Takže můj povzdech byl zhruba na úrovni toho, jako kdyby v seriozních novinách otiskli nějaký hoax typu "Microsoft slíbil, že za každý mail, který ze svého počítače odešlete, dá deset centů na léčbu rakoviny u dětí." Taky bych se divil, že na to redaktor skočil a otisknul to. Ale předplatné bych nerušil.

42

Odpovědět

+BugHer0Scalex: Pořád jsi nenapsal v čem ta ženská lže... že je to nahraný, je s největší pravděpodobností pravda. Propagandou bych to sice nenazval, spíš upozorněním na určitej problém, ale to je koneckonců taky jedno :) Spíš by mě zajímaly ty lži, který tam přimíchala...

51

Odpovědět

strašná prezentace... Nejenom, že ji teda propagují po celém webu, ale nečekal jsem, že to najdu na tomto webu. Achjo.

96

Odpovědět

Hromada superstarých informací podaných nevtipnou formou..
Chápu, že zvířátka=hodný, korporace=zlý, ale nemohl by nám to samý pro jednou servírovat někdo, kdo je objektivní a dá se poslouchat?

102

Odpovědět

Video se mi líbilo až do chvíle, kdy byla odhalena "tajná zbraň".

Přednášející mluvila celou dobu lehkovážně, z čehož se nakonec vyklubala pasivní agresivita vůči divákovi. Svedla vinu na něj, posílila ji mocnými slovy "systematická krutost" a ze snímku s nápisem "You" se najednou stalo obrovsky sarkastické "Thank You".

To je učebnicový guilt-tripping, vyvolávání pocitu viny, jedna z nejnechutnějších technik manipulace, kterou využívají také žebráci s falešnými pahýly nohou, aby si vydělali na další pivo. Jakkoliv může být to video pravdivé, nemám zájem nechat se přesvědčovat někým, kdo takto tvrdě manipuluje s lidmi.

352

Odpovědět

Záleží na jejích pravých úmyslech. Jestli je to nastrčená agentka vegetariánské organizace, nebo agentury pro regulaci farmářských postupů, tak se její "manipulace" dá označit za kontroverzní. Ovšem pokud ji jde jen o dobro zvířátek, dobro strávníků a dobro prostředí, tak dávání viny na ty, kteří ve své podstatě vinni jsou, se nedá označit za nechutné nebo nějaké jiné. Fakt je fakt, nehledě na to jak ho řekneš. A kopat kolem sebe jen pro to, že někdo ve mě vyvolal pocit viny, "jak si to mohl ten všivák manipulátor dovolit", je známé lidské srabáctví.

42
Další