Tavení hliníkových plechovek

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:435
Počet zobrazení:33 097

V tomto videu jste se naučili, jak si vyrobit domácí tavicí pec na hliník. Dnes je na čase ji vyzkoušet. Uvidíte, že tento proces může být velice rychlý. Do tavení kovů se pouštějte JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!

Přepis titulků

Dnes budeme dělat muffiny. Ale věřte mi, tenhle recept v kuchařce nenajdete. V tomto projektu přeměníme kýbl plechovek na tyto malé kovové sušenky. TAVENÍ PLECHOVEK Tento projekt začneme s tavicí pecí z minulého videa a velkým pytlem briket z dřevěného uhlí. Pokud vám připadají jako ty na grilování, je to proto, že to jsou ony.

Na dno umístíme asi pět briket a na ně položíme tavicí nádobu jako je tato z ocelového hasicího přístroje. Když ji umístíme na vrstvu dřevěného uhlí, bude se kov tavit rychleji. Nyní připojme coulovou ocelovou trubku na stranu pece. Tím budeme oheň rozpalovat, ale musíme ho něčím dovnitř hnát. Můžeme do ní foukat, ale lepší je použít fén. Ten můžete sehnat v obchodu s elektrem. Připevnil jsem fén k PVC trubce a použil dvě coulové spojky, abych na jednu stranu mohl připevnit ocelovou trubku a abych mohl případně fén odstranit.

Díky tomu se to dá rozložit a dá se to uklidit do kýble. Protože trubka je strategicky umístěna v úhlu, je dobré ji kvůli ochraně pece podepřít. Tímto malým trikem zabráníme praskání zdí a prodloužíme životnost pece. Když je pec připravena, naplňme ji dřevěným uhlím a zapalme ho stejně jako u grilu.

Já používám propanový hořák, protože je to s ním rychlejší. Když uhlí začne žhnout, nastavíme fén na nejnižší rychlost, čímž bude mít uhlí dostatek kyslíku k tomu, aby se opravdu rozpálilo. Náš poklop udrží žár uvnitř, takže při zahřívání šetříme energii. Nejlepší je, že tavicí nádoba je ve stejné úrovni jako otvor. Když máme dostatečný žár, vezmeme si pár plechovek. Já tyhle dostal ve sběrném dvoře.

Nejdůležitějším kusem vybavení jsou tyto ocelové kleště. Po deseti minutách je pec plně rozpálená a stejně tak i držadla víka. Kleště použijme k bezpečnému odstranění poklopu, abychom se nespálili. Vidíte, že ocelová nádoba je rozžhavená do oranžova, takže můžeme jít na věc. Nádoba je 7,5 cm široká, což je perfektní velikost k tavení běžných plechovek. Jak vidíte, při teplotě nad 500°C se plechovky roztečou za pár vteřin. Fén jsem pustil naplno, abych je tavil co nejrychleji.

Stíhal jsem 10-12 plechovek za minutu. Skvělé je, že nezáleží na tom, zda jsou plechovky špinavé, barevné nebo se zbytky limonády. Pec roztaví vše a vznikne čistý tekutý hliník, který hned uvidíte. Podle mých zkušeností 38-45 plechovek vyprodukuje 450 gramů hliníku. Pokud plechovky nejdřív sešlápnete, můžete je vhodit otvorem v poklopu, takže během toho méně zoxidují. Po roztavení 50 plechovek můžete vidět, že nádoba je plná.

Plavou na ní nečistoty, které nechceme. Nejsnazší způsob, jak čistý hliník oddělit, je za pomoci této pečicí formy z obchodu. Nejdřív opatrně vyjměte nádobu. Ujistěte se, že ji kleštěmi svíráte opravdu pevně. Poté velmi pomalu nalijte tekutinu do formy. Nečistoty zůstávají uvnitř a fungují skoro jako cedník, který brání čemukoliv pevnému, aby vyteklo ven.

Když jsme oddělili čistou tekutinu, párkrát nádobou udeřme o beton, aby vypadly všechny nečistoty. Pokud ji vyčistíme, můžeme ji hned zase použít. Jen tak pro zábavu jsem roztavil ještě pár plechovek, abych je odlil do formy na cupcake. Doufám, že tato hezká forma dodá ingotům zajímavý vzhled. Forma je ocelová, ale hoří na ní nepřilnavá vrstva. To se stane jen napoprvé.

Po pár minutách ingoty ztuhly, ale stále jsou velice horké. Tak moc, že zapálí papír pouhým dotykem. Je dobré je ochladit v kbelíku s vodou. Když je do ní hodíme, vidíme, že jejich teplota stačí k přivedení vody k varu. Asi za 10 vteřin zchladnou natolik, abychom je mohli vzít do ruky. Také jsem zkoušel nalít hliník do menší muffinové formy. Tím jsem získal roztomilé malé kovové muffiny. Ty jsou mé nejoblíbenější, protože se s nimi snadno pracuje.

Ingoty slouží k tomu, abyste mohli šikovně skladovat čistý kov. Pokud je chceme zpracovat, hodíme jich pár do rozehřáté tavicí nádoby. Ingoty se roztaví během 5 až 10 minut. A sledujte, tavením čistých ingotů se nám nevytváří vrstva nečistot. Je tu jen tenká vrstva oxidů hliníku. Celá nádoba je plná hliníku připraveného na odlévání. Svůj hliník jsem nalil do kýble plného písku s jedním zvláštním předmětem. Jak vidíte, vzplálo to a dovnitř jsem nalil téměř kilogram hliníku.

Za 5 až 10 minut je hliník dostatečně pevný, abyste ho mohli vytáhnout kleštěmi. Tím zničíme formu, ale získáme výsledný produkt. Jak tohle vyrobit se dozvíte v jiném videu. Když je čas na úklid, všechny věci se vejdou do jednoho kýble. Až pec zchladne, dá se z ní popel snadno vysypat. Úklid je rychlý a když dovnitř vložíte květinu, pec se změní na hezkou domácí dekoraci. Teď už víte, jak přeměňovat plechovky na malé kovové muffiny.

Těmi se můžete chlubit nebo je přetavit v něco jiného. To je vše. Pokud se vám tento projekt líbil, zřejmě se vám budou líbit i další. Najdete je na kingofrandom.com. Pohleďte na meč z písku. Toto je prototyp pro další video, na kterém pracuji. Ale sešly se stovky komentářů, abych ho někomu daroval. Rozhodl jsem se ho tedy věnovat jednomu z vás. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Len zabudol dodať aj bezpečnostné pravidlá.Treba dávať velké "bacha" na to,aby horúci
hliník neprišiel do kontaktu so studenym,alebo vlhkým kovom.Formu treba vždy zohriať.
Inak môže dôjsť k úrazu.Hliník potom striela.

20

Odpovědět

Super video, inšpiroval som a zostrojil vlastnú pec. Investícia 15 € a už mám aj prvé odliatky. Neviem čo používa on, ale ja som si vyrezal formy z peny, vložil do piesku a diela sú na svete :D. Jak malé decko som natešený :D

170

Odpovědět

etsy, ebay, fler atd a hurá do kšeftu :)

12

Odpovědět

bezvadný, těším se na další video :)

40

Odpovědět

Což o to, taviti hliník pro mne netřeba, ale pořád mi šrotuje hlavou, kde koupit fén za 3 dolary!

341

Odpovědět

uzasne vedet,ze prislusenstvi se da skladovat v kyblu :D

351

Odpovědět

Medvědi jsou parádní :)

41

Odpovědět

Pěkné... přeložíte pak i to video o tom jak ten hliník odlévat do forem?

382

Odpovědět

Tipuju metodou ztraceného vosku.. :)

321

Odpovědět

Super způsob jak si vyrobit kovové doplňky nebo části zbroje na Larp. Díky :)

444

Odpovědět

Mám chuť na muffiny.

332

Odpovědět

hele... to není dobrej nápad. Jasně, můžeš ho na kousacích plochách pokrýt alpakou... ale nezapomínej, že tam vzniká elektrický článek a v noci tyto zuby dokonce svítí. Což o to, můžeš si bez problémů číst, ale na druhou stranu se tě tví rodinní příslušníci můžou i bát... A řvát na tebe abys už zhasnul

359

Odpovědět

+lenaciaTo bylo trochu mimo mísu, nemyslíš? ;-)

914

Odpovědět

+lenacia2 LittleGirl
Jára Cimrman není nikdy mimo mísu!

142

Odpovědět

+lenaciaNo tak ten poměr lajků je teda hnus. Citace jednoho z nejklíčovějších Čechů v historii a lidi neznají...

77

Odpovědět

+lenaciaCimrmana znám a baví mně, ale to nic nemění na tom, že ten komentář se mi zdál úplně mimo ;)

94

Odpovědět

+lenaciaLittleGirl: Asi neznáš, když se ti ten komentář zdál mimo ;)

016