Hádanka s obří žehličkouTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:6 568

Další hádanka vás zavede do rodiny obrů, kteří se potýkají s přípravami na večerní oslavu. Zvládnete problém vyřešit včas, nebo se z vás stane hlavní chod?

Pravidla:
1. Máte čtyři funkční baterie a čtyři vybité, ale nevíte, které jsou které.
2. Žehlička ke svému fungování potřebuje dvě funkční baterie.
3. Žehličku musíte zvládnout nastartovat nejpozději na sedmý pokus.

Přepis titulků

NA KONCI EPIZODY NA VÁS ČEKÁ BONUSOVÁ HÁDANKA Rodina obrů, pro kterou pracujete, pořádá nóbl oslavu. A všichni chtějí vypadat co nejlépe. Má to ale háček. Oblíbená košile pana obra je pokrčená. Abyste to napravili, musíte nastartovat obří žehličku. Žehlička k fungování potřebuje dvě obří baterie. Na samostatných hromádkách jste měli čtyři funkční baterie a čtyři vybité.

Ale zdá se, že mimiobr je smíchal dohromady. Potřebujete žehličku rychle rozchodit a košili vyžehlit, jinak se z vás dnes večer stane hlavní chod. Jakým způsobem otestovat baterie, abyste s jistotou našli funkční pár pomocí sedmi nebo méně pokusů? Video zastavte a zkuste hádanku vyřešit. Pravidla jsou v popisku. ODPOVĚĎ ZA 3, 2, 1... Mohli byste vzít všech osm baterií a začít testovat všech 28 kombinací.

Možná se vám hned ze začátku poštěstí. Ale pokud ne, tolik přesunů obřích baterií bude trvat příliš dlouho, takže na štěstí se spoléhat nelze. Musíte počítat s nejhorším a dobře si to naplánovat. Nemusíte ovšem otestovat každou možnou kombinaci. Pamatujte, že celkem máte čtyři funkční baterie. Takže na každé hromádce šesti náhodných baterií budou aspoň dvě funkční baterie.

To vám zatím nepomůže, protože otestování všech šesti baterií by mohlo zabrat až 15 pokusů. Ale dává vám to vodítko, jak problém vyřešit. Rozdělení baterií do menších podmnožin zúží okruh možných výsledků. Takže místo šesti baterií vybereme jakékoliv tři. Z této hromádky můžete vytvořit tři kombinace baterií.

Protože obě baterie musí být funkční, aby žehlička fungovala, tak vám jedno selhání nenapoví, zda jsou špatné obě baterie, nebo jen jedna z nich. Ale pokud všechny tři kombinace selžou, budete vědět, že na této hromádce je buď jedna funkční baterie, nebo žádná. Tyto tři teď můžete dát stranou a proces zopakovat u dalších tří baterií. Možná najdete funkční pár, ale pokud celý proces opět selže, budete vědět, že i zde je maximálně jedna funkční baterie.

Zůstanou vám tedy dvě nevyzkoušené baterie. Protože máte celkem čtyři funkční baterie a vy jste zatím našli jen dvě, obě zbývající musí být funkční. Rozdělení baterií do dvou skupin po třech a jedné po dvou vám zajistí, že během sedmi nebo méně pokusů najdete funkční pár. Ať už budou hromádky uspořádány jakkoliv. Na poslední chvíli se žehlička spustí a vám se podaří košile bezchybně vyžehlit.

Potěšený obr s celou rodinou se perfektně vyparádění dostaví na oslavu. No, skoro. Tady je bonusová hádanka: Opět máte osm baterií, čtyři funkční a čtyři vybité. Nový model obří žehličky má místo na šest baterií, ale ke svému chodu potřebuje jen čtyři funkční baterie.

Kolik pokusů budete potřebovat tentokrát, abyste žehličku zprovoznili? Tuto hádanku i tu bonusovou vám přináší náš sponzor, Brilliant. Brilliant vám pomáhá rozvíjet radost z učení podporováním vaší zvědavosti. Pomáhá vám porozumět, jak koncepty fungují. A ukazuje vám rozlišné způsoby, jak interpretovat různé scénáře. Vyzkoušejte to na Brilliant.org/teded. Prvních 833 z vás, kteří odkaz použijí, dostane 20% slevu z ročního předplatného.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Netreba sa s tým párať, pôjdem v pokrčenej (alebo v pomačkanej :-) košeli! Nekrčivú látku už vymysleli, pokiaľ je košeľa pokrčená (či pomačkaná), tak asi tak má vyzerať.

00

Odpovědět

a co kombinace
1. AB
2. CD
3. AE
4. AF
5. BE
6. BF
7. GH

00

Odpovědět

Pěkné video.

01

Odpovědět

Ve videu uvedli jeden konkrétní postup, díky kterému lze danou úlohu vyřešit v nejhorším případě pomocí 7 pokusů.
Umíte někdo dokázat, že neexistuje žádný postup, díky kterému by bylo možné danou úlohu vyřešit v nejhorším případě pomocí 6 pokusů?

00

Odpovědět

Tipnul bych, že musíme předpokládat, že v negativním scénáři se trefíme nejprve zrovna na 4 vybité baterie. Takže ty první kombinace můžou být s vybitými bateriemi. A to znamená 6 pokusů. (AB + CD + AC + AD + BC + BD)

Takže nám jde o to, jak to optimalizovat, aby to na nejhůř 7. pokus určitě vyšlo.
Proto se zamyslíme např. nad vytvářením skupin 2+2+2+2, 3+3+2, 4+4, ...

00

Odpovědět

Nech máme batérie a, b, c, d, e, f, g, h rozdelím ich na dve skupiny abcd a efgh. Urobím kombinácie ae, bf, cg, dh. Ak žiadna z nich nefunguje tak určite bude fungovať jedna z kombinácií ab alebo ef - 6 pokusov, tak nejak logicky mi to vychádza.

03

Odpovědět

+MiroPokud jsou funkční právě baterie ADFG, nebo ACFH, tak těch šest pokusů stačit nebude a bude potřeba pokus sedmý: kombinace AF.

00

Odpovědět

Proste dam zehlicku do elektriky. 😁

00

Odpovědět

napadá mě ještě, otestovat první 2 a pak ke každý zkusit stejný 3 baterky, když nic nevýjde tak funguje ta druhá hromada...

01

Odpovědět

Pokud to myslíš ve smyslu otestovat 1+2 a pak 1+3, 1+4, 1+5, 2+3, 2+4, 2+5, tak to už máš všech sedm pokusů použitých a v případě, že 1 a 2 jdou obě vybité, tak je z tebe večeře :-)

40

Odpovědět

košile je pokrčená? vážně? nebylo by lepší slovo pomačkaná? :D

17