Hádanka se skrytým vlkodlakemTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:19
Počet zobrazení:4 419

Spolu s vaší ochočenou kozou jste na stopě nebezpečného vlkodlaka a jen vaše logické myšlení vás může zachránit před smrtí! Podaří se vám uspět? Dejte nám vědět v komentářích.

Pravidla:
1. Čtvereček s protilátkami musíte nařezat na perfektní pětiny.
2. Pomocí laserové řezačky můžete udělat jakýkoliv počet rovných řezů, každý z těchto řezů musí začínat i končit v jednom z bodů A až H. Řezat se bude vše naráz a při řezu přijdete jen o zanedbatelné množství materiálu.
3. Řezačku můžete použít jen jednou.
4. Čtvereček s protilátkami nemůžete ohýbat, trhat ani s ním dělat nic dalšího.
5. Čtvereček můžete nařezat na více než pět dílků, pokud se vám pak podaří je seskupit do perfektních pětin.

Přepis titulků

NA KONCI EPIZODY NA VÁS ČEKÁ BONUSOVÁ HÁDANKA Jste na stopě vlkodlaka, který ohrožuje vaše městečko. Po měsících detektivní práce máte pouhých pět podezřelých. Starostu, krejčího, pekařku, hokynářku a tesaře. Pozvali jste je na večeři s jasným plánem. Do jídla jim všem dáte čtvereček vzácných vlkodlačích protilátek. Vaše ochočená koza bohužel čtyři tyto čtverečky sežrala.

Zbývá vám tedy jen jeden. Naštěstí váží 50 gramů a minimální účinná dávka je 10 gramů. Pokud se vám podaří čtvereček přesně rozdělit na pětiny, budete mít dostatek protilátek pro každého. Na rozřezání čtverečku musíte použít laserovou řezačku, ostatní dostupné prostředky nejsou dostatečně přesné. Pro každý řez existuje osm bodů, kde může řez začínat nebo končit.

Abyste zařízení použili, musíte zadat páry bodů, které laseru řeknou, kde řez začít a skončit. Laser pak vše jedním vrzem nařeže. Můžete čtverec nařezat na libovolný počet dílků, pokud je pak seskládáte do desetigramových porcí. Čtvereček nemůžete ohýbat, ani s ním jinak manipulovat. A laserovou řezačku můžete použít jen jednou. Za chvíli se objeví úplněk a někdo se přemění v bestii a roztrhá vás na kusy, pokud ho nedokážete vyléčit.

Jak můžete protilátku rozdělit na perfektní pětiny, vyléčit skrytého vlkodlaka a všechny zachránit? Video si zastavte a zkuste na to přijít. Pravidla jsou v popisku. ODPOVĚĎ ZA 3, 2, 1... U rébusů, které spočívají ve stříhání a přeskupování, často pomáhá vzít si kousek papíru, pokusit se ho rozstříhat a rébus vyřešit takto.

Pokud budeme řezat B-F a D-H, získáme čtvrtiny, potřebujeme ale pětiny. Možná se nám podaří tuto čtvrtinu nějak zmenšit a získat přesně pětinu. Na první pohled vypadá dobře řez B-E, ale tento řez uřeže čtvrtinu čtvrtiny, takže nám zůstane kus o velikosti 3/16, což je o něco menší než pětina, takže na léčbu vlkodlaka to nestačí. Co kdybychom začali s B-E? Tak také získáme čtvrtinu.

Existuje způsob, jak ji o něco málo zmenšit? Jak D-G, tak C-H vypadají slibně. Pokud uděláme ještě jeden řez, A-F, možná si něčeho všimneme. Díky těmto čtyřem řezům, B-E, D-G, F-A a H-C, získáme čtyři trojúhelníky a čtverec uprostřed. Ale části těchto trojúhelníků se také dají přeuspořádat, čímž vzniknou čtverce totožné s tím uprostřed.

To znamená, že jsme protilátku rozdělili na perfektní pětiny. Zajímavé na takových problémech je, že přestože je můžete vyřešit díky geometrii, je jednodušší začít experimentovat a zjistit, kam to povede. Tento přístup by nebyl úplně vhodný, pokud by měl čtvereček 24 bodů na řezy, ale s osmi existuje jen málo proveditelných možností. Potají dáte protilátku do jídla všem měšťanům, zatímco se na obloze objeví úplněk.

Jakmile se tak stane, započne příšerná proměna. A pak, stejně náhle jako začala, je zvrácena. Vaše měření bylo perfektní a lidé i zvířata města si mohou oddechnout. Počkat, máme toho víc! Tesař vám řekne, že jeho vlkodlačí kletba začala v blízké nakažené vesnici. Tamní vlkodlaky poznáte podle toho, že vždy lžou, zatímco lidé tam vždy mluví pravdu.

Vesnici navštívíte a vyzpovídáte všech jejích 100 obyvatel. Každý z nich vám řekne: "Alespoň jeden z nás je člověk." Víte, že ve vsi je alespoň jeden vlkodlak. Kolik vlkodlaků je tam tedy celkem? Tuto bonusovou hádanku vám přináší náš sponzor, Brilliant. Začínají jednoduchými otázkami, které tříbí vaši intuici, postupně přidávají na obtížnosti a pomáhají vám rozvíjet různé způsoby řešení problémů, které byly dříve mimo vaše možnosti.

Abyste si vylepšili kritické myšlení, jděte na Brilliant.org/teded. Prvních 833 z vás, kteří tento odkaz použijí, získá 20% slevu z ročního předplatného.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Myslím, že má inteligence neudelala ani vstupní teste; jsem zmatena již zadáním - zůstalo nepochopeno někde mezi body 2 a 3 :(

01

Odpovědět

lahke

04

Odpovědět

Vlkodlak by šel na večeři, když ví, že se má proměnit?

Jinak ve vesnici jsou všichni vlkodlaci, což znamená pěkný problém.

03

Odpovědět

vlkodlak nemusi vediet, ze je vlkodlakom
v ludskej kozi si nepamata premenu

11

Odpovědět

+skavenPřímo přeměnu si možná nepamatuje, ale dojde mu to hned po první přeměně, kdy se probudí nahý někde v venku.

00

Odpovědět

+Moor8Takže kdyby si se probudil venku, nahý... tak první co tě napadne je vlkodlak?? Já bych spíš uvažovala o omezení alkoholu.

41

Odpovědět

+ArielPokud jsi neustále v lihu, tak jo, ale když jsi noc předtím nepil, tak asi těžko. Navíc, když se to opakuje každý úplněk.

01