Hádanka se zlým čarodějemTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
60 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:2 691

Otestujte své mozkové závity s novou hádankou. Dokážete přechytračit zlého čaroděje Moldevorta a uniknout tak jasné smrti?

Pravidla:
1. Zvolte si čtyři různá celá kladná čísla.
2. Moldevort si v každém kole vybere jedno z těchto čtyř čísel. Vy následně zvolíte pole, jehož střed se nachází přesně v této vzdálenosti od jeho současné pozice. Moldevort se musí na toto pole přesunout.
3. Pokud již takové pole vybrat nemůžete, kletba je zrušena a vy odsouzeni k záhubě.
4. Je nezbytně nutné, abyste Moldevorta udrželi uvězněného do doby, než dorazí pomoc.
5. Moldevort se na začátku nachází v jednom ze čtyř rohů.

Poznámky:
Zkrácený úvodní citát pochází z knihy Harry Potter a Tajemná komnata. V oficiálním překladu Tom Raddle říká: „Vytvořil jsem si své vlastní jméno; takové, o kterém jsem věděl, že všichni kouzelníci budou mít jednoho dne strach je vyslovit…“

Přepis titulků

„Vytvořil jsem si nové jméno, které budou mít všichni kouzelníci strach vyslovit.“ Zlý čaroděj Moldevort se vás už roky snaží zabít a nyní to vypadá, že se mu to konečně podaří. Ale vaši přátelé už jsou na cestě, a pokud dokážete přežít, než dorazí, měli byste ho být schopni zastavit. Moldevortova ochranná kouzla odráží všechna kouzla, co znáte, a tak po něm v zoufalství hodíte jediný předmět v dosahu: Pythagorovu prokletou šachovnici.

To funguje, ale má to háček. Moldevort začne v jednom z rohů desky o 5×5 polích. Máte pár minut na to, abyste si zvolili čtyři různá celá čísla. Moldevort vyřkne jedno z těchto čísel a vy zvolíte jedno z polí na šachovnici, jehož střed je přesně v této vzdálenosti od současné pozice. Kletba Moldevorta donutí posunout se na toto místo. Poté si opět zvolí jedno z daných čtyř čísel a proces se opakuje až do chvíle, kdy ho nebudete moci udržet na šachovnici.

V takové chvíli se osvobodí a zcela určitě vás zabije. Jaká čtyři čísla si zvolíte, abyste Moldevorta uvěznili do doby, než dorazí pomoc? A jakou zvolíte strategii? ZASTAVTE VIDEO, POKUD CHCETE NA ŘEŠENÍ PŘIJÍT SAMI. ODPOVĚĎ ZA 2. ODPOVĚĎ ZA 1. Trik je v tom udržet Moldevorta tam, kde ho chcete mít. A jeden způsob, jak toho docílit, je hrát hru tak, jak by ji hrál Moldevort: snažit se za každou cenu uniknout.

Jde o relativně malou herní desku, čísla tedy nemohou být moc vysoká. Vyzkoušejme nejdřív čísla 1, 2, 3 a 4 a uvidíme, kam se dostaneme. S těmito čísly by se Moldevort osvobodil během pouhých tří tahů. Začal by 2 a pak 3, čímž by se dostal na jedno ze středových polí mřížky, a následná 4 by ho dostala ven.

To ale znamená, že mu musíte povolit číslo větší než 4, která odpovídá vzdálenosti mezi jednotlivými kraji desky. Jak je to vůbec možné? Díky diagonálním pohybům. Opravdu tu najdeme pole, mezi nimiž je vzdálenost 5, což víme díky Pythagorově větě. Ta říká, že se součet obsahů čtverců nad odvěsnami pravoúhlého trojúhelníku rovná obsahu čtverce nad přeponou.

Nejslavnější trojice Pythagorejských čísel je 3, 4 a 5 a takový trojúhelník se skrývá na mnoha místech šachovnice. Pokud by byl Moldevort zde a řekl 5, mohli byste ho přesunout na tato pole. Ještě jedna věc vám pomůže. Šachovnice je symetrická. Je-li Moldevort v rohu, vůbec nezáleží, o jaký roh jde. Z funkčního hlediska jsou pro nás všechny stejné, a tak si je nabarvíme namodro.

Stejně tak se chovají úplně stejně pole sousedící s rohy, proto je začervenáme. Krajní pole uprostřed jsou třetí typ. Místo abychom tak vymýšleli strategii pro každé z těchto krajních 16 polí na šachovnici, můžeme si problém zjednodušit jen na 3. Všechna středová pole jsou pro nás špatná, protože pokud se Moldevort na některé dostane, může říct jakékoliv číslo větší než 3 a osvobodit se.

I oranžová pole jsou problémová, protože jakékoliv číslo kromě 1, 2 a 4 by ho dostalo doprostřed nebo ven. I oranžová pole tedy musíme vyloučit a musíme ho udržet na modrých a červených. Tím pádem vyloučíme 2, protože by Molderta dostala na oranžovou hned v prvním tahu. Ale zbylá čtyři malá čísla – 1, 3, 4 a 5 – by mohla fungovat.

Zkusme je a uvidíme. Řekne-li Moldevort 1, můžete ho poslat z modré na červenou, nebo naopak. Totéž platí pro 3. Díky diagonálám to platí, i když řekne 5. Řekne-li 4, můžete ho udržet na barvě, na které už je tím, že ho posunete podél řady či sloupce. Takže tato čtyři čísla fungují. I když se sem vaši přátelé nedostanou hned, budete schopni udržet nejzlotřilejšího čaroděje všech dob uvězněného, jak dlouho bude potřeba.

Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář