Nespoutaný sexuální život mořských živočichůTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:3 597
Jako lidé se na sex můžeme kvůli vlastním biologickým a environmentálním omezením dívat poněkud jednorozměrně. Pod mořskou hladinou se ale odehrává tolik sexu v tolika různých podobách, až vám z toho půjde hlava kolem.

Přepis titulků

„Vídal jsem spousty živých bytostí oddávat se orgiím, na dně i na hladině.“ Červnový úplněk září nad útesem uprostřed Tichého oceánu. Pod hladinou se 17 000 kaniců mramorovaných míhá v kalné vodě. Jste svědky podvodní orgie, ze které se stává žranice. Voda je zakalená, protože kanicové vypouštějí sperma a vajíčka v hustých oblacích. Takto se třou během úplňků a novů, když silné přílivové proudy odnáší oplodněná vajíčka daleko od korálů a dalších nenasytných predátorů na útesu.

Orgie se možná zdá jako příliš okázalý způsob, jak se pářit, ale podmořský sexuální život je kupodivu vynalézavá záležitost. Většina těch nenasytných korálů používá mužské a ženské pohlavní orgány zároveň. I oni mají období masového tření, ale vypouštějí plovoucí rance vajíček a spermatu najednou. To se stává, když měsíc couvá nebo dorůstá a hladina je klidnější, což vytváří perfektní podmínky pro to, aby se jejich pohlavní buňky mohly spojit.

Během tohoto období můžou stovky vajíček a více než miliarda spermií plout v každém litru vody na mořské hladině, na které vytváří lepkavou skvrnu. Ale koráli nejsou jediní mořští živočichové, co dokážou disponovat dvěma pohlavími. Například pyskoun obrovský si prochází pozoruhodnou proměnou.

Tato ryba se páří ve skupinách, kde jeden samec oplodní několik samic. A jelikož v okolí nemají mnoho dominantních samců, stane se jím největší samice. Na rozdíl od korálů umí pyskoun obrovský změnit pohlaví, ale nemůže disponovat oběma najednou. Pyskoun změní barvu, přijde o oční linky a výrazně se zvětší.

Přeměna je brzy dokonána a už může oplodňovat samičí vajíčka, aby se plození potomků nezastavilo. Je zajímavé, že pyskoun rozpůlený, který ho opečovává, byl také kdysi samičkou. Ale na rozdíl od pyskouna velkého může pohlaví změnit znovu, kdyby měl být single. O nějakých 7 000 kilometrů dál v mělčinách východní Austrálie se samec sépie plangon může pyšnit záludnější pářící strategií.

Samice sépie si získala jeho pozornost, ale stejně tak ještě jiného samce. Pustit se s ním do přímého konfliktu by bylo příliš náročné, tak se sépie místo toho rozhodne pro klam. Postaví se mezi samičku a svého rivala a na jedné straně si na pokožce vytvoří skvrny, což se podobá samičce, aby protivníka uchlácholil.

Na druhé straně samičce ukazuje mihotavý namlouvavý vzor a potají jí podává balíčky spermatu. Tato podvodná strategie samci umožňuje se rozmnožovat, aniž by se musel rvát. Tyto sexuální eskapády jsou jen vzorkem toho, co se děje pod hladinou. Okouzlující sexuální rozmanitost, která v moři panuje, je částečně umožněna jedinečnými fyzikálními vlastnostmi této vody. Stabilní teplota a vysoká hustota pomáhá uchovávat a roznášet rozmnožovací buňky.

Pokud se suchozemští tvorové nevrací kvůli rozmnožování do vody nebo nemají speciálně uzpůsobené pohlavní buňky, možnosti jsou omezené. Pro suchozemská zvířata je rozmnožování většinou možné pouze uvnitř orgánů, které připomínají vlhké oceánské prostředí. Toto omezení nás možná nutí vnímat pouze jednu stránku sexu, ale rychlá prohlídka mořského života nám ukáže, jak rozmanitý sex vlastně je. Netýká se vždy přísně jen samiček a samců s odlišně velkými pohlavními buňkami, které se spájí uvnitř.

Spousta řas má například pohlavní buňky, které podle velikosti nerozeznáte. Některá zvířata jsou zároveň samci i samice, jiná pohlaví mění. Velké množství organismů se sebe nemusí dotknout, aby se rozmnožily. A tisíce zvířat od pyskouna rozpůleného po kalmara peruánského se oddávají stejnopohlavnímu sexuálnímu chování. Nahlédnout tedy pod oceánskou hladinu nenabízí jen podívanou.

Můžeme díky tomu lépe ocenit sex ve všech jeho fascinujících podobách. Sice toho o sexuálním životě mořských živočichů víme dost, ale pořád nedokážeme přijít na to, jak se rozmnožuje jedna kluzká ryba. Úhoř. Poznejte tuto starodávnou záhadu v tomto videu. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář