Proč se kočky chovají divně?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:5 106
Podivovali jste se někdy nad tím, proč se kočky cpou do šuplíků nebo krabic, proč pořád vrní nebo proč vám rozdrápou každý kus nábytku? Odpovědi na tyto i další otázky hledá video z kanálu Ted-Ed.

Přepis titulků

PROČ TO KOČKY DĚLAJÍ? Jsou roztomilé, jsou k pomilování, a soudě dle 26 miliard zhlédnutí více než 2 milionů videí na YouTube, ve kterých kočky skáčou, vrhají se, šplhají, někde se mačkají, něco pronásledují, drápou, mňoukají a vrní, jedna věc je jistá: kočky jsou opravdu zábavné. Toto poněkud zvláštní kočičí chování, které je zábavné i záhadné, nutí mnohé z nás se ptát: „Proč to kočky dělají?“ Historicky byly kočky jak osamělými lovci menších zvířat, tak i kořistí větších masožravců.

Přežití jejich druhu proto záviselo na základních instinktech, které dodnes můžeme pozorovat u koček divokých i domácích. Můžete mít tedy pocit, že se vaše kočka Grizmo chová divně, v přírodě by z ní ale to samé chování, které kočky mají v genech už miliony let, dělalo superkočku.

Díky unikátní svalové struktuře a schopnostem udržet rovnováhu mohly kočky šplhat vysoko na místa s dobrým výhledem na jejich teritorium, kde vyhlížely kořist. Dnes už sice nepotřebuje tyto schopnosti na to, aby si v misce našla a ulovila něco k večeři, ale sledovat obývák z vršku knihovny je přesně to, k čemu ty instinkty má. Ve volné přírodě loví kočky kořist kdykoliv mají příležitost. Většina kočičí kořisti jsou malá zvířata, proto musely kočky lovit mnohokrát za den, a to stylem: sleduj, skoč, zabij a sněz.

Proto Grizmo radši honí malé hračky a vrhá se po nich a jí menší porce v průběhu celého dne a noci. Malá kořist se navíc schovává v malých zákoutích, což může vysvětlovat kočičí nutkání nakukovat do všech nádob a otvorů, pohání ji totiž ta samá zvědavost, která jejímu druhu pomáhá přežít už po miliony let. Ve volné přírodě kočky potřebovaly ostré drápy ke šplhání, lovu a sebeobraně.

Broušením drápů je udržovaly v kondici a pohotovosti, navíc si tím protáhly svaly na zádech a na nohách a uvolnily trochu stresu. Není tedy pravda, že Grizmo nenávidí váš gauč, židli, sedačku, polštáře, závěsy a všechno ostatní, co má v dosahu. Trhá tyhle věci na kusy a udržuje si drápy ve špičkové kondici, protože přesně tohle dělali její předkové, aby přežili. Protože kočky pořád někdo lovil, vyvinuly se tak, aby šly těžko chytit. V přírodě se dařilo hlavně těm kočkám, které se před predátory skryly nejlépe.

Proto je i vaše kočka expert na vměstnání se do malých prostor a nacházení netradičních schovek. Zároveň to vysvětluje i to, proč má radši čistý a nezapáchající záchod. U toho totiž nehrozí, že vyzradí její polohu predátorům, kteří by mohli slídit po okolí. Když uvážíme všechno, co už o kočkách víme, zdá se, že jedno z jejich nejčastějších chování stále zůstává záhadou. Kočky mohou vrnět z mnoha důvodů.

Protože jsou šťastné, ve stresu nebo mají hlad. Zajímavé však je, že frekvence jejich vrnění, která se pohybuje mezi 25 a 150 Hz, spadá do rozsahu, který podporuje regeneraci tkání. Takže vrnění z Grizma nedělá jen skvělého společníka do postele, je totiž možné, že její vrnění uzdravuje její svaly a kosti, a možná dokonce i ty vaše. V průběhu času se vyvíjely jako lovci samotáři, kteří zabíjeli kvůli potravě, i jako nenápadná kořist, která se skrývala a utíkala, aby přežila.

Dodnes si tedy kočky zachovávají mnohé z těchto instinktů, které jim po miliony let umožnily prosperovat ve volné přírodě. To trochu vysvětluje jejich zdánlivě zvláštní chování. Naše domovy jsou pro ně džunglí. Ale pokud tomu tak je, kým jsme v očích naší vlastní kočky my? Velkými, hloupými kočkami bez chlupů, co s nimi soupeří o zdroje? Opravdu hloupými predátory, které každý den snadno přechytračí?

Anebo nás snad považují za svou kořist? Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Len jednu vec nechapem preco zhadzuju predmety na zem.

42

Odpovědět

Takto ti naznačují, že by si se měl častěji sprchovat

53

Odpovědět

+jazyk není všechnoTo by mě zajímalo, jak se absence sprchování slučuje s ovladačem na TV, propiskou nebo třeba prázdnou sklenicí od piva... 🤔

52