Hádanka s číselným kódemTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:10 630

A máme tu další hádanku. Tentokrát na správné odpovědi visí nejen váš život, ale také osud celého vašeho světa. Zvládnete to? Podělte se o své (ne)úspěchy v komentářích.

NÁPOVĚDY:
Najděte tříčíselnou neklesající posloupnost kladných celých čísel A-B-C, (tedy pro kterou platí, že A je menší nebo rovno B, a to je menší nebo rovno C. (Takže např. 1-1-2 ano, 1-3-2 ne))
1. Součin tří hledaných čísel je 36.
2. Součet tří hledaných čísel je stejný jako číslo chodby, do které Zara vstoupila a které vy neznáte, ale Zara ano.
3. Největší číslo se v kombinaci vyskytuje pouze jednou.
4. Zara, jejíž logické uvažování je bezchybné, potřebovala ke správnému řešení všechny tři nápovědy.

Přepis titulků

V tomto dystopickém světě je vaše skupina odporu poslední nadějí lidstva. Naneštěstí vás všechny zajali tyranští vládci světa, kteří váš odvedli do starobylého kolosea, aby se bavili vaší smrtí. Než vás vhodí do žaláře, zahlédnete mnoho očíslovaných chodeb, které vedou ven, ale každé dveře blokuje elektrická bariéra, u které je malá klávesnice.

Jeden z vás bude moci uniknout tak, že podstoupí náročný úkol. A ostatní se druhého rána stanou žrádlem pro zmutované mloky. Díky svému logickému myšlení je Zara jasnou volbou. Dáte jí skrytou vysílačku, abyste vše mohli poslouchat. Když Zaru odvádějí, slyšíte ozvěnu jejích kroků. Tajemný hlas jí řekne, že musí zadat číselný kód, který se skládá ze tří kladných celých neklesajících čísel, takže druhé číslo je větší nebo rovno prvnímu a třetí číslo je větší nebo rovno druhému.

Může požádat až o tři nápovědy. Ale pokud zadá špatné číslo nebo řekne cokoliv jiného, uvrhnou ji zpět do žaláře. Jako první nápovědu hlas řekne, že součin tří hledaných čísel je 36.

Když si Zara řekne o druhou nápovědu, řekne jí, že součet hledaných čísel je stejný jako číslo chodby, do které vkročila. Následuje dlouhé ticho. Jste si jistí, že Zara si číslo chodby pamatuje. Ale vy ho znát nemůžete a ona ho nemůže říct nahlas. Kdyby už Zara věděla, která čísla má zadat, udělala by to. Místo toho si ale řekne o třetí nápovědu.

Hlas jí oznámí, že největší z hledaných čísel se v kombinaci vyskytuje pouze jednou. O několik chvil později bzučení elektrické bariéry ustane a vy si uvědomíte, že Zara unikla. Naneštěstí její vysílačka už není v dosahu signálu, takže nic víc se nedozvíte. Najdete řešení? ZASTAVTE VIDEO A ZKUSTE NA TO PŘIJÍT NÁPOVĚDY JSOU V POPISKU VIDEA Máte obavu z toho, že neznáte číslo Zařiny chodby, ale rozhodnete se, že se do toho stejně pustíte.

Z první nápovědy zjistíte všech osm možných kombinací, které mají součin 36. Jedna z nich je řešením, ale která? Teď přijde ta složitá část. I když nevíte, jaké číslo hledáte, rozhodnete se, že si sepíšete součty všech kombinací.

A pak vám to dojde. Všechny kromě dvou součtů jsou unikátní a kdyby číslo chodby odpovídalo jednomu z nich, Zara by hned věděla správnou odpověď, aniž by požádala o třetí nápovědu. Ale protože ji chtěla, číslo chodby muselo být stejné jako ta suma, která se v seznamu objevuje víc než jednou, tedy 13.

Ale která z těch kombinací, které mají součet 13, je správná? 166 nebo 229? Tady přijde na řadu třetí nápověda. Jelikož říká, že největší číslo je unikátní, musí být správný kód 229. Jakmile se setmí, utečete spolu s ostatními chodbou 13 a venku se přidáte k Zaře.

Díky matematice a logice jste se osvobodili. Teď je načase osvobodit zbytek světa. Pokud se vám tato hádanka líbila, zkuste vyřešit i ty předchozí. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tuhle hádanku jsem vyřešil v její jiné verzi - myslím, že ta dává větší smysl (odpadají spekulace o tom, když ostatní půjdou jinou chodbou atd.) a přijde mi i vtipnější:
**************************
Při večerní procházce dal učitel svému žákovi hádanku.
„Jsou 3 bratři. Součin jejích věku je 36 a součet je přesně roven počtu svítících lamp v této ulici“.
Žák se zamyslel a povídá: „To mi nestačí, nemohu přesně určit jejich stáří“.
Profesor odpověděl: „Dobrá, nejstarší z bratrů se jmenuje Karel“.
Kolik bylo bratrům let?
************************************
Řešení je pochopitelně stejné jako z videa.

10

Odpovědět

deväť

10

Odpovědět

Tak mě nejvíc zmátl začátek a to že chodby začínají číslem 3, takže jaké tři čísla dají součin 36 a součet např. chodby č. 3?

01

Odpovědět

Tak nějak mi uvaděč neřekl, že když mám 3 místný kód a klávesnici bez entru, tak jak můžu zadat 18. Přece, když bych zmáčkl 1 tak bych byl hned na druhém políčku. Divný i s celou třetí nápovědou. Být dole a poslouchat rádio, tak bych ji zabil, kdyby si tu třetí nevzala. Copak mohla vědět že třetí nápověda nebude: "Jedno z čísel je 2"?

11

Odpovědět

Co když se na třetí nápovědu zeptala čistě pro jistotu?

52

Odpovědět

Pokud si byla jistá, nepotřebovala nic "pro jistotu". Bylo by to nelogické.

23

Odpovědět

+TaanProč by to bylo nelogické? Nic tím ztratit nemohla, ale mohla získat další proměnnou. Tedy když nápovědou nic neztrácíš, tak je logické využít všechny výhody.

31

Odpovědět

+Moor8Viz nápověda číslo 4 - "potřebovala všechny tři nápovědy."

00

Odpovědět

+XardassJasně, ale to oni nevěděli. Ti druzí dva nevěděli, zda ji potřebuje nebo si ji vzala jen pro jistotu.

20

Odpovědět

+Moor8Řekněme, že víš, že x=1, protože je to jediný logický závěr. Jseš si jistý na 100%. Teď můžeš dostat třeba milion nápověd, ale jistý si pořád budeš na 100%. Proto je zbytečné a nelogické si vůbec nějaké další nápovědy brát.

16

Odpovědět

+TaanŘekněme, že víš, že x=1. Na druhou stranu si nejsme jistí, že kamarádky budou vědět, že x=1, a proto požádáme o třetí nápovědu čistě teoreticky pouze pro ně.
Tohle prostě není o logickém závěru, nýbrž o tom, že příběh s kamarádkami a tajným "rádiem" celou hádanku zmátl.

20

Odpovědět

+vdobes4. Zara, jejíž logické uvažování je bezchybné, potřebovala ke správnému řešení všechny tři nápovědy.

20

Odpovědět

+TaanPotom je všechno v pořádku, bohužel popis videa jsem nečetl, držel jsem se pouze návodu, který byl dán videem, kde o žádné 4. nápovědě nic nebylo :)

Po přečtení popisu a tedy i 4. nápovědy, již hádanka jako taková smysl dává.

00

Odpovědět

+vdobesV samotném videu je napsána i 4 nápověda. To že neumíš anglicky neznamená že to tam není. V titulcích je jasně napsáno, že překlad je v popisu.

00

Odpovědět

+EnormePevně doufám, že to stálo za to, vytáhnout půl roku starý komentář a trošku si na něm pohonit své ego.

00

Odpovědět

Mně na tom přišlo trochu matoucí, že když se ptá na třetí nápovědu, tak se to bere jako že jí potřebovala ona - já to pochopil tak, že při druhé nápovědě si uvědomila, že to nepomůže jejím kolegům, a tak požádala o třetí, aby oni mohli taky utýct. A bral jsem to tak, že kód vědět nepotřebujou, protože dveře už jsou odemčené, potřebují jen zjistit, ve které chodbě jsou.

32

Odpovědět

Viz nápověda číslo 4, která je přeložená v poznámkách.

10

Odpovědět

Proč tak často u takovýchto videí vídám, komentáře tohoto typu. Vždyť je to ve videu přímo řečeno v čase 1:50 - 1:53 "Kdyby už Zara věděla, která čísla má zadat, udělala by to." Co je na tom matoucí?

10

Odpovědět

Výsledek je: úžasný Ralph

130

Odpovědět

Dal jsem 2 2 9, ale s tím, že v celém výčtu možných součinů jsem neuvažoval nad dvoumístnými čísly. Byla to tipovačka vícéméně no :D

30

Odpovědět

Nápodobne, absolútne ma nenapadli ostatné možnosti, iba že 36 sa dá rozložiť na 2*2*9 :D

00

Odpovědět

By mě zajímalo proč v tom výčtu kombinací použili i dvojciferné čísla. Jelikož jsou to 2 znaky, vůbec jsem je neuvažoval.

Na 229 jsem tipnul taky, úplně špatnou úvahou. Odhadl jsem třetí odmocninu a uvažoval, že 2 čísla budou pod průměrem a jedno nad, přičemž z formulace druhé nápovědy jsem dedukoval že nižší čísla budou stejné. Pak zbyli jen 2 kombinace a 334 jsem vyřadil, protože aby byli všechny hodnoty tak blízko průměru je nepravděpodobné, 229 kdy je medián pod průměrem a maximum výrazně nadprůměrem, je častější případ.

22

Odpovědět

Já jsem nad dvojcifernými čísly při řešení taky neuvažoval, naštěstí nemají vliv na postup ani výsledek. Na druhou stranu nikde není řečeno, že se hledají jen jednociferná čísla (zadání říká "kladná celá") - grafické vyobrazení těch číselníků k tomu ale dost svádí :-)

40

Odpovědět

Nikde není řečeno, že klávesnice je v desítkové soustavě, ani že se na ní dá zadat jen jeden znak, třeba to je stylem 133 Enter 2 Enter 334 Enter. Uznávám, měli to možná zmínit. Ale v tomto případě to je jedno, protože výsledek i úvaha jsou stejné.

00

Odpovědět

+komunardVe videu je ukázána klasická klávesnice pro desítkovou soustavu, i kdyby to byla hexa, tak to nic nezmění (a kromě binární se další soustavy běžně nepoužívají co vím).
Styl "33 Enter 2 Enter 334 Enter" je zajímavá myšlenka, používá se někde v praxi a pokud ano, jaké má prokládání enterem výhody? Co vím tak rozdělením delší sekvence znaků na kratší a jejich průběžné vyhodnocování by jen snížilo zabezpečení a i obyčejný brute force by to projel jak traktor.

Obecně mě ale napadá, že s těma nápovědami si vězni v hádance nemuseli lámat hlavu. Když se uváží interval 112-889, z něj se vyhází polovina čísel co tvoří sestupnou řadu a ze zbytku dvacetina jejichž poslední 2 cifry jsou totožné. Tak i bez další filtrace zda bude jejich násobek 36 by jich tolik nezbylo. Do půl hodiny by byli určitě venku.

00

Odpovědět

+PatejlNo jo, ukázali, prve jsem si ji nevšiml.

Výhody má, když je nepravděpodobné hacknutí systému, významný čas pro brutal force a omezený počet znaků v sekvenci. Měl jsem zámek, kde se otočením nastavilo číslo, stiskl se, nastavil znovu, a to celé ještě jednou. Pravda, ten byl mechanický, elektronickým zařízením to moc neodpovídá. Ale třeba byl konstruktér jen nekompetentní, má to být postapokalyptická budoucnost.

00

Odpovědět

pred odpauznutím som si povedal že to bude určite 2 2 9 ... a pozeram ďalej a ten postup ma zmiatol a na konci to vyšlo presne tak :D

život by mi ponúkol druhú šancu aj keď som matematicky kripel :D

100

Odpovědět

Problém je, že když jí říká ty rady, tak neni jasný, jestli to platí jen pro ty jedny konkrétní dveře, nebo obecně pro všechny. (nazačátku říkal, že všechny vedou ven, takže mi je jedno, kterýma půjdu - ona potřebovala 3. radu protože šla zrovna dveřma s dvouma možnostma, ale mě by pak klidně stačili jen ty dvě rady, abych věděl kód těch dalších 6 dveří)

21

Odpovědět

Obecně pro všechny dveře ty nápovědy platit nemůžou - už kvůli druhé nápovědě by všechny dveře kromě sedmi byly bez řešení - to nedává zrovna kdovíjaký smysl.
Ta hádanka je schválně tak koncipovaná, aby existovala jen jedna možnost - kdybys šel jinými dveřmi, jistě by se nápovědy lišily.

10

Odpovědět

Taky jsem uvažoval že rady jsou obecné a každé dveře mají svůj kód dle rad kromě těch co nesedí do rovnic. Čekal jsem, že výsledek má více řešení pro ty co poslouchají a jedno řešení pro Zaru, která už prošla konkrétní chodbou. A pokud se nepletu, tak ve videu nebylo nikde řešeno, že existuje jen jedno řešení. Na druhou stranu by to znamenalo, že bez nutnosti znát třetí nápovědu by chodba 13 musela být průchodná se dvěma kódy...

00

Odpovědět

Super, zase bych umřel.

160

Odpovědět

neumřel, Zara by jsi uvědomila, že ztratila signál a vrátila by se nebo by skočila pro posilu a zachránila by tě, ale určitě by všechno dobře dopadlo

30