Hádanka s letadlemTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:8 765

A opět je tu video, které otestuje kvalitu vašich mozkových závitů. Nebo třeba schopnost nakreslit si řešení. Byli byste schopni pomoci slavnému profesorovi splnit jeho velký sen, nebo byste jen pokrčili rameny a nechali to na někom schopnějším? Podělte se s námi o své postupy a (ne)úspěchy v kometářích.

PRAVIDLA:

1. Profesorovo letadlo musí provést nepřerušovaný let okolo celé Země, a to bez zastavení a otočení.
2. Každé letadlo letí rychlostí přesně jednoho stupně zeměpisné délky za minutu a spotřebuje jeden kilolitr paliva za minutu. Kapacita každého letadla je 180 kilolitrů paliva.
3. Kterékoliv letadlo může okamžitě dotankovat jakékoliv jiné letadlo a poslat mu jakékoliv množství svého paliva, pokud se ve vzduchu setkají.
4. Fugoriho a Orokanino letadlo se můžou ve vzduchu na místě otočit, aniž by tím spotřebovali palivo.
5. Letadla mají k dispozici pouze jedno letiště, kde mohou přistávat, vzlétat a dotankovávat.
6. Všechna tři letadla musí experiment v pořádku přežít a žádnému nesmí ve vzduchu dojít palivo.

Přepis titulků

Profesor Fukano, slavný excentrický vědec a dobrodruh, se pustil do nové výzvy. Chce obletět celý svět, bez zastavení, v letadle vlastní výroby. Jeho letadlo je schopné letět po rovníku neuvěřitelnou rychlostí jednoho stupně zeměpisné délky za minutu. Letadlu bude trvat šest hodin, než obletí celý svět. Má to ale háček, letadlo může natankovat maximálně 180 kilolitrů paliva, což stačí přesně na polovinu cesty.

Upřímně řečeno, profesor by byl schopen navrhnout letadlo s vyšší kapacitou paliva, ale to by nebyla taková zábava. Namísto toho vymyslel složitější řešení. Vyrobil na tuto misi celkem tři identická letadla. Kromě rychlosti je profesor vybavil dalšími úžasnými schopnosti. Každé letadlo se může v mžiku otočit a okamžitě přesunout jakékoliv množství paliva do letadla kolegů, a to za letu a bez zpomalení, pokud jsou tedy hned vedle sebe.

Profesor poletí v prvním letadle, zatímco jeho dva asistenti, Fugori a Orokana, poletí s těmi zbylými. Ovšem jen jedno letiště na rovníku jim tento experiment povolilo. Takže je současně startovním bodem, cílem a jediným místem, kde mohou letadla přistát, vzlétnout nebo dotankovat.

Jak se mají letadla zkoordinovat, aby profesor nepřerušovaně obletěl Zemi, a splnil se mu tak sen? Nesmí se stát, že by někomu došlo palivo a on havaroval. CHCETE-LI NA TO PŘIJÍT SAMI, ZASTAVTE VIDEO, PRAVIDLA JSOU V POPISKU ODPOVĚĎ ZA 3, 2, 1... Podle profesorových výpočtů by měli být schopní to zvládnout, ale jen o vlásek.

Klíčem je maximalizovat podporu, kterou každý asistent poskytuje, a nevyplýtvat ani jeden kilolitr paliva. Také pomáhá myslet symetricky, tedy aby asistenti podnikali krátké cesty v obou směrech a profesora předem připravili na dlouhou cestu uprostřed. Zde je řešení: Všechna tři letadla v poledne vzlétnou na západ. V každém bude plná nádrž, tedy 180 kilolitrů.

Po 45 minutách, tedy osmině cesty, bude v každém letadle zbývat 135 kilolitrů. Orokana pošle 45 kilolitrů profesorovi a 45 Fugorimu. Oba tak budou mít opět plnou nádrž. Se zbývajícími 45 kilolitry se Orokana vrátí na letiště, kde si v hale může užít zasloužený odpočinek. O 45 minut později, ve čtvrtině celé trasy, mají profesor i Fugori v nádržích opět 135 kilolitrů paliva.

Fugori pošle profesorovi 45 kilolitrů, přičemž jemu samotnému zbude 90, které potřebuje na návrat. Profesor Fukano se protáhne a pustí si své oblíbené album. Nějakou tu chvilku bude sám. Mezitím Orokana napjatě očekává Fugoriho návrat. Její letadlo má plnou nádrž a je připraveno vzlétnout. Jakmile Fugoriho letadlo dosedne na ranvej, vzlétne. Tentokrát letí na východ.

V tuto chvíli uběhlo přesně 180 minut, profesor je přesně v polovině své cesty a v nádrži mu zbývá 90 kilolitrů paliva. Následujících 90 minut se letadla profesora a Orokany k sobě přibližují, až se setkají ve třech čtvrtinách trasy. Zrovna když profesorovi dochází palivo, zahlédne Orokanino letadlo. Orokana mu pošle 45 kilolitrů ze svých zbývajících 90. Oba tak mají 45 kilolitrů.

Ale to je jen polovina toho, co potřebují. Naštěstí je toto přesně ta chvíle, kdy Fugori vzlétne s plnou nádrží. O 45 minut později, zrovna když oběma letadlům dochází palivo, setkají se s Fugoriho letadlem v sedmi osminách trasy. Fugori každému z nich pošle 45 kilolitrů paliva a jemu samotnému zbude také 45 kilolitrů. Všechna tři letadla dosednou na letiště, zrovna když jim zcela dojde palivo.

Za zvuků jásotu reportérů a fotografů slíbí profesor, že jeho letadla budou brzy dostupná pro komerční lety. Jakmile ovšem vymyslí, jak zajistit, aby jídlo za letu neskončilo po celé kabině. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nechápu to ....

00

Odpovědět

tak to je o dost jednodušší řešení, než jsem myslel :D
koho by to zajímalo, tak jsem přišel na (snad) těžší verzi
pravidla navíc:
a) letadla mají jen jeden otvor pro výměnu paliva (tankování je pouze 1:1, nemohou tankovat dvě letadla současně)
b) přistání, natankování, vzlétnutí z letiště trvá nulovou dobu
c) letadla na letišti nečekají
minimálně jedno řešení existuje, jen je podstatně složitější :)

00

Odpovědět

0:00
Vsetci traja zamieria na zapad.

1:00
Fugori precerpava 60kl paliva Profesorovi a otaca sa spat na letisko. Profesor ma teraz plnu nadrz a pokracuje dalej na zapad spolu s Orokanou.

1:30
Orokana precerpava 30kl paliva Profesorovi a otaca sa spat na letisko. Profesor ma teraz plnu nadrz a pokracuje dalej na zapad.

2:00
Fugori pristava na letisku tankuje aspon 90kl paliva a opat vzlieta zapadnym smerom. Orokana sa nachadza 60°/1h od letiska ma vsak uz len 30kl plaiva. Profesor sa nachadza na 120° tj. v 1/3 cesty.

2:30
Fugori stretava na 30° Orokanu, precerpava jej 30kl paliva a splu sa vracaju na letisko.

3:00
Fugori a Orokana pristavaju, tankuju plne nadrze a vyrazaju smerom na vychod. Profesor sa nachadza presne v polovici cesty (180°) a ma este 90kl paliva.

4:00
Na 300°Fugori precerpava 60kl paliva Orokane a vracia sa na letisko. Orokana pokracuje s plnou nadrzou na vychod.

4:30
Orokana stretava Profesora na 270° pricom ten uz ma prazdnu nadrz. Precerpava mu 90kl co mu vystaci az na letisko. Jej samotnej zostane 60kl.

5:00
Fugori pristava, tankuje minimalne 90kl paliva a vzlieta vychodnym smerom v ustrety Profesorovi a Orokane.

5:30
Vsetky 3 lietadla sa stretnu 330°, Fugori precerpava 30kl paliva Orokane a pokracuje s nimi na letisko.

6:00
Vsetky 3 lietadla bezpecne pristavaju. Profesor je zababrany od jedla a nastavany, ze sa asistenti nedrzali jeho sialeneho planu ktory pocital s riskantnym vzajomnym pretankovavanim paliva vsetkych troch lietadiel naraz.

00

Odpovědět


Odpovědět

Nejtěžší na celé hádance jsou ty japonské jména a názvy.

01

Odpovědět

Nepočítají s otáčením Země kolem své osy....

28

Odpovědět

A ty zase s tím, že se Zemí se otáčíme i my a také atmosféra.
Nějaký vliv by na to samozřejmě mohly mít silné výškové proudy, ale to do takovéhoto zjednodušeného příkladu samozřejmě nepatří :-)

120

Odpovědět

Však se otáčí i pozice letiště a na začátku stanovili, že zemi obletí za 360min takže daný i s nějakým otáčením. A asi to nebude Země, ta nemá obvod 360km :D

14

Odpovědět

+AlennZ čeho usuzuješ, že má obvod 360 km? Podle zadání letadlo letí rychlostí jednoho stupně zeměpisné délky za minutu, nikoli 1 km/min.

20

Odpovědět

+AlicePodle zadání má letadlo dolet 180km což je půlka obvodu... aha kilolitr co to je? :D

00

Odpovědět

+Alenn1000 litrů

00

Odpovědět

+AliceTak viděl jsem kilometr, pro 'kilolitr' máme kubík.

00

Odpovědět

+AlennPodle zadání nemá dolet 180 km. To tam nikde nebylo řečeno. Řečeno tak bylo, že letadlo má nádrž na 180 kilolitrů, což stačí na polovinu cesty. Jinak kilolitr není nic atypickýho - kilo je předpona pro tisíc stejně jako kilogram, kilometr...

00

Odpovědět

No škoda že to má víc řešení...

82

Odpovědět

Proč škoda? To je přece dobře, ne? :-) (A ideálně šup sem s ním)

30

Odpovědět

Tyto hádanky jsou tak pro pětileté děti, podle mně ten, kdo tohle nedokáže uhodnout do minuty, by raději neměl "vylízat" z domu.

327

Odpovědět

Věřím, že vylízat z cihlového či dřevěného domu se nedokáže ani prudce inteligentní jedinec, jako jste očividně vy.

144

Odpovědět

+PatejlHlavně ty máš inteligence na rozdávání, když ani nevíš, co jsou to uvozovky :D :D

315

Odpovědět

+lovecour42Nepřijdou mi vhodně použité.

193

Odpovědět

+PatejlNo tak to už je tvůj problém :)

319

Odpovědět

+lovecour42Ps.: Smrdíš

018

Odpovědět

+lovecour42Tak tak, Lovecourů není nikdy dost :)

013

Odpovědět

+lovecour42Měl by jsi si zařídit účet nebo ti lovekocúra budu krást.

19

Odpovědět

+lovecour42 aka Denní dávka autismuNezařídím na to jsem moc líný :)

09

Odpovědět

+lovecour42Mám obrovský problém s malostí svého pohlavního orgánu.

19

Odpovědět

+lovecour42Když tě to uspokojuje, tak si klidně dál piš pod mým nickem. A pěkně si u toho zatahej za lulínka ;)

010