Hádanka s pirátským poklademTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:88
Počet zobrazení:10 966

Když jste pirát se skvělým logickým uvažováním (a vlastně i bez něj), snažíte se pro sebe získat co nejvíce zlata. Dovedete zjistit nejlepší strategii, abyste si jako kapitán nacpali kapsy co nejvíc?

PRAVIDLA:
1. Kapitán podá návrh, jak se má rozdělit 100 mincí, a o tomto návrhu všichni piráti hlasují. Návrh, který získá většinu, nebo alespoň polovinu souhlasných hlasů, projde. Návrh, který získá většinu nesouhlasných hlasů, neprojde a kapitán, který ho navrhl, se projde po prkně a skončí v moři. Poté podává návrh nový kapitán. Pořadí hodností je: Amaro, Bart, Charlotte, Daniel a Eliza.
2. Primárním cílem každého piráta je zůstat naživu.
3. Sekundárním cílem každého piráta je získat co nejvíce zlata.
4. Pokud pirát vidí, že souhlasem i nesouhlasem s návrhem získá stejné množství zlata, bude hlasovat proti návrhu. Nikdo se nemůže hlasování zdržet.
5. Každý pirát ví, že ostatní mají stejné preference a priority.
6. Piráti se spolu nemůžou domlouvat, navzájem si něco slibovat, nebo tvořit spojenectví. Nemohou spolu komunikovat, s výjimkou podávání návrhů a hlasování, a nemohou využívat žádných podlostí, jako jsou vražda či uplácení. A to přestože to jsou piráti.
7. Každý z pirátů perfektně ovládá logiku, což o sobě navzájem všichni ví.

Přepis titulků

Dnes je skvělé být pirátem! Amaro a jeho čtyři členové posádky, Bart, Charlotte, Daniel a Eliza, narazili na zlato. Získali truhlu se 100 mincemi. Ale teď si musí kořist rozdělit, a to podle pirátského kodexu. Jako kapitán navrhne Amaro, jak budou mince rozděleny. Pak všichni piráti, včetně samotného Amara, hlasují buď Ano, nebo Ne.

Pokud získá návrh většinu, nebo je to nerozhodně, jsou mince rozděleny podle plánu. Ale pokud většina hlasuje pro Ne, projde se Amaro po prkně. A kapitánem se stane Bart. Pak navrhne Bart nové rozdělení a všichni zbylí piráti hlasují znovu. Pokud je jeho plán odmítnut, taky se projde po prkně.

A Charlotte nastoupí na jeho místo. Tento proces se opakuje a kapitánův klobouk dostane Daniel a nakonec Eliza, a to buď do doby, než je nějaký návrh přijat, nebo už zbývá jen jeden pirát. Každý pirát chce přirozeně zůstat naživu, ale taky chce získat co nejvíce zlata. Ale protože jsou to piráti, navzájem si nedůvěřují, takže se spolu nemůžou dopředu domluvit.

A protože jsou to krvežízniví piráti, tak přijde-li někomu, že tak jako tak skončí se stejným množstvím zlata, budou hlasovat pro prkno, jen tak z legrace. Taky platí, že každý z pirátů má skvělé dedukční schopnosti a ví, že ostatní jsou na tom stejně. Jaké rozdělení by měl Amaro navrhnout, aby si zajistil přežití? POKUD CHCETE NA ŘEŠENÍ ZKUSIT PŘIJÍT SAMI, ZASTAVTE NYNÍ VIDEO PRAVIDLA JSOU V POPISKU ODPOVĚĎ ZA: 3, 2, 1 Půjdeme-li na to intuitivně, vypadá to, že by se měl Amaro pokusit uplatit ostatní piráty, a to většinou zlata, aby zvýšil šance, že jeho plán bude přijat.

Ale ukazuje se, že může dopadnout mnohem lépe. Proč? Jak už jsme říkali, všichni piráti o sobě navzájem vědí, že skvělé ovládají logiku. Takže když každý z nich hlasuje, nepřemýšlí jen o současném návrhu, ale také o všech možných výsledcích, které mohou nastat v budoucnu. A protože je předem známé pořadí hodností, může každý přesně předvídat, jak budou ostatní v jakékoliv situaci hlasovat.

A tomu mohou přizpůsobit vlastní hlas. Protože je Eliza poslední, musí zvážit nejvíce možností. Takže začněme s jejími myšlenkovými pochody. Situaci si představí odzadu, od poslední možné situace. Tedy že už zůstali pouze ona a Daniel. Daniel by jistě navrhl, že si všechno zlato nechá pro sebe.

A Elizin jeden hlas by nestačil k tomu, aby ho přehlasovala, takže této situaci se Eliza chce za každou cenu vyhnout. Teď se podíváme na předchozí krok. Když zbývají tři piráti a Charlotte navrhuje plán. Každý ví, že pokud bude přehlasována, přesune se rozhodování na Daniela, který si vše nechá a Eliza nedostane nic. Takže aby si zajistila Elizin hlas, Stačí, aby jí Charlotte nabídla o něco víc než nic, jednu minci.

Protože toto zajistí její podporu, Charlotte nemusí Danielovi nabízet vůbec nic. Co kdybychom měli čtyři piráty? Jako kapitán by Bart stále potřeboval jenom jeden další hlas, aby jeho plán prošel. Ví, že Daniel nechce, aby rozhodovala Charlotte, takže by Danielovi nabídl jednu minci za jeho podporu. A Charlotte a Eliza by nedostaly nic.

Teď jsme zpátky v původní situaci a máme tu všech pět pirátů. Jelikož zvážil všechny možnosti, Amaro ví, že když půjde přes palubu, bude rozhodovat Bart, což by se nelíbilo Charlotte a Elize. Takže každé z nich nabídne jednu minci a 98 si nechá pro sebe. Bart a Daniel hlasují pro Ne. Ale Charlotte a Elize neochotně hlasují pro Ano, protože ví, že alternativa by pro ně byla horší.

Tato hra s piráty obsahuje některé zajímavé koncepty z teorie her. Jedním z konceptů je tzv. společná znalost, kdy každý hráč ví, co ví ostatní, a tuto informaci použije, aby předvídal jejich tah. A rozdělení pokladu je příkladem Nashovy rovnováhy, kdy každý z hráčů zná strategii všech ostatních a podle toho volí strategii vlastní.

I když to může vést k horšímu výsledku pro všechny, než kdyby spolupracovali, Žádný jednotlivý hráč nemůže na změně strategie vydělat. Takže to vypadá, že Amarovi zůstane většina zlata. A ostatní budou muset najít lepší způsob, jak využít své skvělé logické dovednosti. Třeba by mohli změnit tento absurdní pirátský kodex. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsou to krvežízniví piráti.
Je tedy třeba těm dvoum dát alespoň 10 zlatých. Protože určitě raději uvídí, jak kapitána žerou žraloci než mít 1 zlatý;-)

00

Odpovědět

nechapem teda ale to posledne kolo ? Ak by eliza hlasovala za NIE, tak by ho prehlasovala (mala by vacsinu hlasol) a zlato by si nechala nie? tak preco tam hovoria, ze sa tomu musi za kazdu cenu vyhnut? :D

01

Odpovědět

j aha,... zaporne hlasy sa pocitaju iba jak vačšina. to u kladnych moze byt aj zhoda hlasov,... njn :P

01

Odpovědět

mozna to tu uz nekdo psal, ale maj tam chybu... fakt smutny
poslednimu piratovi musi dat 2 mince...protoze: 4. Pokud pirát vidí, že souhlasem i nesouhlasem s návrhem získá stejné množství zlata, bude hlasovat proti návrhu.

01

Odpovědět

tak ne...:) beru zpet, mam to spatne

40

Odpovědět

Já se divil, proč v těch komentářích je náznak úplně jiného řešení, než je to správné. Ono je to tím, že remíza je dostačující na schválení návrhu. Já to znám s nutností získat více než polovinu...

10

Odpovědět

V tom pripade by stacilo dat penize 4. a 2.

00

Odpovědět

+ZafodMyslím, že to máš přesně obráceně, 2. ví, že v dalším kole si může nechat 97 a zbytek přerozdělit, takže leda by jí 1. dala 98.
Moje úvaha (když je remíza nedostačující): dvojice 4. a 5. - 5. vždy řekne ne, neboť v dalším kole získá všech 100 zlaťáků; trojice: 3. si nechá 99, 4. dostane 1, 5. má 0; čtveřice: 2. si nechá 97, 3. - 0 (musel by dát 100), 4. dostane 2, 5. dostane 1; pětice : 1. si nechá 97, 2. nic (musel by dát 98), 3. - 1 (trojka by v dalším kole nedostala nic), 4. nic (musel by dát tři), 5. - 2 zlaťáky

00

Odpovědět

V tom případě by to bylo takhle?

PÁTÉ KOLO
Eliza je na lodi sama a vezme si všechno. To se jí vyplatí, takže se snaží do týhle situace dostat.
E = 100 (PRO)

ČTVRTÉ KOLO
Daniel může navrhnout, co chce, ale Eliza ho má v p**i, protože když ho remízou zabije, dostane 100. Daniel se proto týhle situaci musí vyhnout, ať to stojí, co to stojí.
D = ? (PRO)
E = ? (PROTI)

TŘETÍ KOLO
Charlotte ví, že Daniel musí hlasovat pro její návrh, aby si zachránil život, takže mu ani nic nemusí dávat.
C = 100 (PRO)
D = 0 (PRO)
E = 0 (PROTI)

DRUHÉ KOLO
Bart ví, že Charlotte bude vždy hlasovat proti, a aby měl nadpoloviční většinu, musí získat jak Daniela, tak Elizu. Naštěstí oni oba vědí, že Charlotte by je ojebala, takže jim stačí dát po zlaťáku.
B = 98 (PRO)
C = 0 (PROTI)
D = 1 (PRO)
E = 1 (PRO)

PRVNÍ KOLO
Amaro dá jeden zlaťák Charlotte, která by dostala od Barta hovno. K tomu musí ještě přeplatit dvěma zlaťáky buď Daniela, nebo Elizu.
A = 97 (PRO)
B = 0 (PROTI)
C = 1 (PRO)
D = 0 (PROTI) nebo D = 2 (PRO)
E = 2 (PRO) nebo E = 0 (PROTI)

90

Odpovědět

+MoggsNo jistě!

10

Odpovědět

+TStancekAle zajímalo by mě, jak by to pokračovalo na 6 pirátů. Určitě si můžeš získat dva hlasy třemi zlaťáky, dáš C dva a B jeden. Ale otázkou je, kolik dát třebas D. Protože když nabídnu jeden zlaťák, vzhledem k nemožnosti domluvy a uzavírání paktů vlastně neví, jestli si hlasováním proti přilepší nebo pohorší... Jo, tři zlaté to jistí, ale stejně, chamtivost nade vše :)

00

Odpovědět

+TStancekIMHO by mělo stačit dát Déčku 2 zlaťáky, protože jistota 2 zlaťáků je výhodnější, než 50% šance na ně v dalším kole. Jeden zlaťák by nestačil, protože jistota 1 zlaťáku a 50% šance na dva jsou z dlouhodobýho hlediska úplně stejně výhodný, takže by hlasoval proti (viz bod 4 pravidel).

00

Odpovědět

+MoggsAle stejně tak si D může z dlouhodobého hlediska říct, že současný kapitán mu bude vyplácet dva zlaťáky s 50% šancí, a tak bude hlasovat proti, protože stejně tak jako tak, bude na průměru jednoho zlaťáku. Jako, IMHO chybí další kritérium, bez něj musíš sáhnout po vyplacení třech zlaťáků, protože chceš mít jistotu, že přežiješ. Přece jenom primární cíl je zůstat naživu a sekundární je utržit co nejvíce.

Nicméně kdyby piráti preferovali jistý zisk nad nejistým, tak by vyplacení jediného zlaťáku mělo být dostačující.

00

Odpovědět

+TStancekNjn, ta náhoda a dlouhodobá orientace v tom dělá strašnej bordel :-D

00

Odpovědět

+MoggsSakra mas pravdu. Neuvedomil jsem si, že E se nidky nemuze dostat do 4 kola a proto jsem automaticky prepokladal, ze bude vzdycky proti.

00

Odpovědět

Stejnak všechno zlato dostane Babiš :D

96

Odpovědět

Od 1. do 3. by sa každý vzdal aj celého pokladu, keďže vie, že by sa ho inak zbavili, zabili by ho. A keďže bolo spomenuté, že všetci premýšľajú logicky, tak to vedia aj ostatní a určite by sa neuspokojili s jednou mincou, ale vyjednávali by a tam už je ten výsledok nejasný. Inak to video je celé teoretická logika = bez logiky.

83

Odpovědět

Zluta je uplne v hajzlu, protoze kazdej vi ze si jeji Yarr muze koupit za 1 zlatak. Pritom kazdej vi ze kdyz se na radu dostane ta zelena mrcha, tak si vezme 99 zlataku a ostatni posere. Toz je jasne ze aby ostatni vubec neco dostali tak musi dat ano taky aspon za 1 zlatak, ale jelikoz je Amar mrcha nenazrana, kazde z tech zenskejch hodi po 1 zlataku a sam si zhrabne 98.

Tohle vsechno se odehralo v hlave kazdeho z piratu, protoze je ktomu dovedli jejich dedukcni schopnosti a take fakt, ze uz je takhle Amaro omrdava nekolik let zasebou.

241

Odpovědět

Ta poslední věta to docela přesně vystihuje :-)

190

Odpovědět

No popsal jsi hezky, co jsme všichni slyšeli ve videu, ale příště si ten svůj slovní průjem nech pro sebe.

125

Odpovědět

Dovolte mi, abych citoval komentář jednoho návštěvníka z předchozího videa:
,,Logika zvrácená a humor pokleslý, moc se mi to nelíbilo."
patejl.

71

Odpovědět

První, kterou jsem úspěšně vyřešil sám :D

13

Odpovědět

To je hroznej bullshit xD xD Takhle by to v realitě nikdy nefungovalo :D

65

Odpovědět

We are the 80%. 1 pirate can't hold 98% of wealth!

50