Hádanka se smrtícím viremTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:6 282

Dnešní hádanka po vás zase bude chtít vymyslet způsob, jak zachránit svět. Je to problém, související s tzv. NP-úplností, o které si více můžete počíst třeba zde. Poznámka na konci o obchodním cestujícím je narážka na zcela klasickou úlohu, která do této kategorie problémů spadá. Podělte se s námi v komentářích o to, jak snadno či nesnadno se vám (ne)podařilo najít řešení.

PRAVIDLA:
1. Do budovy musíte vstoupit vstupem a odejít z ní musíte východem.
2. Každá místnost, s výjimou vstupu, je kontaminována.
3. Jakmile vstoupíte do kontaminované místnosti, musíte zatáhnout za páku autodestrukce.
4. Po zatažení za páku musíte místnost okamžitě opustit.
5. Do místnosti, kde jste již autodestrukci aktivovali, se již nemůžete vrátit.

Přepis titulků

Váš výzkumný tým našel prehistorický virus, který byl uchován v permafrostu, a izoloval ho pro následné zkoumání. Po dlouhé noci v práci zrovna zavíráte laboratoř, když najednou udeří zemětřesení a způsobí výpadek elektřiny. Když naběhnou záložní generátory, alarm potvrdí vaše nejhorší obavy. Všechno zkumavky s virem se rozbily. Virus je zatím izolován, ale pokud ho nezničíte, zanedlouho se spustí klimatizace, která tento smrtící virus vypustí do světa.

Bez váhání popadnete ochranný oblek a připravíte se zachránit svět. Laboratoř je tvořena 16 místnostmi, v mřížce 4 krát 4 místnosti. Vstup do ní je na severozápadním rohu a východ je v jihovýchodním. Každá místnost je spojena s vedlejšími pomocí přetlakové komory a virus byl vypuštěn ve všech místnostech, s výjimkou vstupu. Abyste ho zničili, musíte vstoupit do každé kontaminované místnosti a zatáhnout za páku autodestrukce.

Ale má to háček. Protože je aktivní karanténa, jakmile vstoupíte do kontaminované místnosti, nemůžete odejít, aniž byste za páku zatáhli. A jakmile to uděláte, nebudete se do této místnosti moci vrátit. Začnete si na papír kreslit možné cesty, ale zdá se, že se nemůžete dostat k východu, aniž byste nevynechali aspoň jednu místnost.

Jak tedy můžete zničit virus v každé kontaminované místnosti a přežít toto dobrodružství? POKUD CHCETE NA ŘEŠENÍ PŘIJÍT SAMI, VIDEO SI NYNÍ ZASTAVTE PRAVIDLA JSOU V POPISKU ODPOVĚĎ ZA: 3, 2, 1. Pokud je vaším prvním instinktem udělat si graf možných cest, jdete na to správně.

Tato hádanka souvisí s problémem hamiltonovské cesty. Ta je pojmenována po irském matematikovi z 19. století, Williamu Rowan Hamiltonovi. Problémem hamiltonovské cesty je zjistit, má-li daný graf tzv. hamiltonovskou cestu. To je cesta, která navštíví každý bod tohoto grafu právě jednou. Tento typ problému, který je klasifikován jako NP-úplný, je nesmírně obtížný, je-li graf dostatečně veliký. Přestože lze jakékoliv navrhované řešení jednoduše ověřit, nemáme žádný spolehlivý vzorec či zkratku, jak k němu dojít.

Nebo jak zjistit, zda vůbec existuje. A nejsme si ani jisti, jestli je možné, aby počítač spolehlivě takové řešení našel. Tato hádanka přidává do problému hamiltonovské cesty další podmínku, protože musíte začít a skončit na konkrétních místech. Ale než vyplácáte tunu papíru, měli byste vědět, že hamiltonovská cesta není s těmito body možná.

To proto, že místnosti tvoří mřížku se sudým počtem místností na obou stranách. V každé mřížce, která je takto nastavena, je nemožné vytvořit hamiltonovskou cestu, jejíž začátek a konec jsou v protilehlých rozích. Zde je příklad, který to může osvětlit. Představte si šachovnici, která má na každé straně sudý počet polí. Na každé cestě se budou střídat černá a bílá pole. Tyto mřížky budou také mít sudý celkový počet polí, protože sudé číslo krát sudé číslo dává sudý výsledek.

Takže hamiltonovská cesta na mřížce o sudém počtu polí, která začíná na černém poli, bude muset skončit na bílém poli. A ta, která začíná na bílém poli, musí skončit na černém. Avšak v každé mřížce o sudé velikosti stran mají protilehlé body stejnou barvu, takže je nemožné začít a skončit hamiltonovskou cestu v protilehlých rozích. Zdá se, že máte smůlu, pokud se pořádně nepodíváte na pravidla a nevšimnete si důležité výjimky.

Je pravda, že jakmile aktivujete páku v kontaminované místnosti, je místnost zničena a vy se nemůžete vrátit. Ale jedna místnost kontaminována nebyla. Vstup. To znamená, že z ní můžete jednou odejít, aniž byste za páku zatáhli, a vrátit se do ní poté, co jste zničili jednu z těchto dvou místností.

Je možné, že byla tato místnost tímto krokem kontaminována. Ale to nevadí, protože vstup můžete nyní zničit. Tato zpáteční cesta vám dává čtyři možnosti cesty, a podobné možnosti, pokud jste nejprve zničili tuto místnost. Gratulujeme, zabránili jste epidemii apokalyptických rozměrů. Ale po tak náročné akci potřebujete pauzu. Možná byste měli přijmout pracovní nabídku a stát se obchodním cestujícím.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Blbost...
Vzhledemk tomu že místnost s východem je kontaminovaná, tak při odchodu virus vypustíme do světa.
Takže ať uděláme cokoliv, virus se rozšíří a všichni zemřeme :D

11

Odpovědět

Řešení je správné, taky jsem na to přišel. Celkem jednoduché.

30

Odpovědět

Je mi jasné, že logika se u logických hádanek moc řešit nesmí, jinak přestanou dávat smysl,nicméně když už bych tedy nevypnul klimatizaci a proběhl celým bludištěm, tak bych se stejně meměl jak dekontaminovat, takže bych vynesl virus ven na sobě, tudíž asi jediné zodpovědné řešení je spáchat sebevraždu a nechat se zazdít v poslední místnosti.

150

Odpovědět

Špatně! Pokud se po vstupu do druhé místnosti kontaminuje start, tak se po východu z kontaminovaného exitu kontaminuje venek. Takže jediné normální řešení je umřít v poslední místnosti. Hádanky od TedEd jsou přiblblé. To se pak nedivím, že tam museli zmínit tu hovadinu s klimatizací, takže jediné řešení podle jejich pravidel je vypnout klimatizaci a s**t na to.

62

Odpovědět

Zas hádanka, která je nelogická a udělaná tak, aby ji člověk řešil přes mezery v pravidlech...

45

Odpovědět

Juchů! Hned první nápad funguje!!!

30

Odpovědět

Juhů, zachránil jsem imaginární svět. Tak a teď mi dejte imaginární odměnu, nebo víte co... mě stačí reálná.

20

Odpovědět

easy

30

Odpovědět

Nesmyslna laborator, nechapu proc autodestrukce neni centralizovana do jednoho, popr. vice center. Navic chybi dekontaminacni mistnosti atd. Zazalovat projektanta, ztrata casu resit nesmyslnou hadanku

199

Odpovědět

to řešení mě taky napadlo, jen se zapomněli zmínit, že všechny místnosti mají autodestrukci
jinak dalším řešením by bylo sebeobětování se pro zachranu ildstva :)

30

Odpovědět

ako by ti pomohla obeta ? :D

02

Odpovědět

+anoynmmně ne, lidstvu :D když poslední místností nebude východ :D

90

Odpovědět

Tentokrát směšně jednoduché. Ale ten příběh okolo byl stejně dementní jako vždy. To mi na těch hádankách vadí tak moc, že prostě nemůžu jít nad 2 hvězdičky, i kdyby ta hádanka jako taková byla sebezajímavější.

615

Odpovědět

Musel som si 2x prečítať pravidlá, aby mi to došlo ale podarilo sa :)

70