Hádanka se třemi mimozešťanyTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:9 911

Tato hádanka býva označována za nejtěžší logický problém všech dob. Zvládnete přijít na správné řešení? Podělte se s námi v komentářích o své (ne)úspěchy. Problém můžete najít do detailu rozepsaný zde (anglicky).

PRAVIDLA:
1. Můžete se zeptat na tři otázky na ano/ne.
2. Na každou otázku vám mimozemšťani odpoví buď Ozo, nebo Ulu. Jedno z těchto slov znamená Ano a jedno Ne, ale vy nevíte, které je které.
3. Tee mluví vždy pravdu, Eff vždy lže a Arr odpovídá náhodně.
4. Každou otázku můžete položit jen jednomu mimozemšťanovi.
5. Můžete se jednoho mimozemšťana zeptat na více otázek.
6. Otázky můžete vymýšlet postupně, nemusíte je mít předem připravené.
Poznámka: Cílem je zjistit identitu jednotlivých mimozemšťanů (zjistit, kdo je kdo), abyste jim mohli správně dát jejich artefakty, a získali tak jejich pomoc při opravě lodi.

Přepis titulků

Hádanka, kterou vytvořil logik Raymond Smullyan a popularizoval jeho kolega George Boolos, je nazývána nejtěžším logickým problémem všech dob. Spolu s vaším týmem jste ztroskotali na starobylé planetě. Jediný způsob, jak se dostat pryč, je uspokojit její tři mimozemské pány, kteří se jmenují Tee, Eff a Arr. A to tak, že jim dáte správné artefakty. Bohužel nevíte, kdo je kdo.

Z nápisů se dozvíte, že se můžete zeptat na tři jednoduché otázky typu ano/ne. Každou z nich můžete položit kterémukoliv pánovi. Odpovědi pana Tee jsou vždy pravdivé, odpovědi pana Eff jsou vždy lživé a odpovědi pana Arr jsou náhodné. Je tu však problém. Jazyk jste rozluštili tak dobře, že se můžete zeptat na cokoliv, ale nevíte, které ze slov Ozo a Ulu znamená ano a které ne. Jak můžete i tak zjistit, který mimozemšťan je který?

ZASTAVTE VIDEO, CHCETE-LI NA TO ZKUSIT PŘIJÍT SAMI PRAVIDLA JSOU V POPISKU ODPOVĚĎ ZA: 3, 2, 1. Na první pohled se řešení problému zdá být nejen těžké, ale dokonce nemožné. K čemu vám je, že se můžete zeptat na otázku, když nerozumíte odpovědi a nevíte, jestli je pravdivá. Řešení však existuje. Klíčem je pečlivě formulovat otázky tak, aby jakákoliv odpověď poskytla užitečnou informaci.

Zaprvé můžeme obejít to, že nevíme, co znamenají Ozo a Ulu, a to tak, že tato slova samotná zakomponujeme do otázky. A zadruhé, pokud do každé otázky zakomponujeme podmínku, bude vlastně jedno, jestli mimozemšťan lže, nebo mluví pravdu. Abyste si to dokázali představit, řekněme, že naše otázka je, zda 2+2=4. Místo abychom se zeptali přímo, řekneme: "Kdybych se zeptal, zda 2+2=4, odpověděl byste Ozo?" Pokud Ozo znamená Ano a ptám se pana Tee, pak pravdivě odpoví Ozo.

A co kdybychom se ptali pana Eff? Na vloženou otázku by odpověděl ne, tedy Ulu, takže lže a odpoví Ozo. A pokud Ozo znamená ne, pak odpověď na vloženou otázku je Ulu, a Tee i Eff odpoví Ozo. Každý z vlastního důvodu.

Pokud vás mate, proč to funguje, důvodem je logická struktura. Dvakrát plus a dvakrát minus dávají obě plus. Můžeme si být jisti, že když se takhle zeptáme pana Tee nebo pana Eff na otázku, odpoví Ozo, pokud je hypotetická otázka pravdivá, a Ulu, pokud je nepravdivá. A to bez ohledu na to, co tato slova znamenají. To nám ale nepomůže s panem Arr.

Ale nebojte, první otázku můžeme použít k tomu, abychom identifikovali jednoho pána, který rozhodně není Arr. Druhou otázku můžeme použít, abychom zjistili, je-li to Tee nebo Eff. A když budeme vědět toto, třetí otázkou můžeme zjistit identitu jednoho z ostatních. Pojďme na to. Zeptejte se mimozemšťana uprostřed: "Kdybych se zeptal, zda je pán nalevo Arr, odpověděl byste Ozo?"

Pokud odpoví Ozo, jsou dvě možnosti. Možná právě mluvíte s panem Arr, pak nemá odpověď žádný smysl. Jinak ale mluvíte buď s panem Tee, nebo s panem Eff. A jak už víme, pokud odpoví Ozo, znamená to, že vaše hypotetická otázka byla pravdivá a pán nalevo je skutečně Arr. Tak jako tak si můžete být jisti, že pán napravo není Arr.

A podobně, zní-li odpověď Ulu, pan víte, že mimozemšťan nalevo nemůže být Arr. Teď jděte k pánovi, o kterém víte, že není Arr, a zeptejte se: "Kdybych se zeptal: 'Jste Eff?' odpověděl byste Ozo?" Protože vás nemusí trápit pán, co odpovídá náhodně, určí odpověď identitu mimozemšťana. Když teď víte, jestli odpovídá pravdivě, nebo ne, zeptejte se tohoto mimozemšťana, zda je mimozemšťan uprostřed Arr.

Vylučovacím procesem zjistíte identitu posledního mimozemšťana. Spokojení pánové vám pomohou opravit loď a vy se připravujete na odlet. Protože se můžete zeptat na jednu věc, zeptáte se pana Tee, zda je Země daleko. A on odpoví: "Ozo". Škoda, že pořád nevíte, co to znamená. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě chyběla informace to tom, že ti tři kámoši stojí seřazení vedle sebe. Jsou tak sice nakreslení, ale... Obrázky jsou pouze ilustrativní, ne? :D

03

Odpovědět

Nelze v češtině použít: Ne, neviděl jsem ho. - což znamená, že jsem ho fakt neviděl. Podle videa by to mělo znamenat : že jsem ho viděl. Co když mají podobně zvrácený jazyk? :D

11

Odpovědět

Tuhle hádanku jsem před pár lety řešil, samozřejmě neúspěšně :D, a dokonce jsem měl za to, že je neřešitelná, protože jsem měl za to, že ve třech otázkách není dostatek vytěžitelné informace na identifikaci tří mimozemšťanů a které slovo znamená ano a které ne.

V tom jsem nakonec měl asi i docela pravdu, a tak bych chtěl pro zájemce dát s tím související malou
NÁPOVĚDU: mebosůpz mýmánzen tadívopdo uodub máv žydk i ,olavognuf yba ,mekirt mýhcudondej (etřišzor) etvarpu ínešeř ešav kap a en/ona ěnčidart íjadívopdo máv ež ,mít s etšeř ot evrpjeN.
KONEC NÁPOVĚDY (nečíst, pokud nechcete a pro jistotu je celý text přetočený)

Nevím, jak to řeší ve videu, a jelikož jsem to řešení viděl už před několika lety, tak si ho nepamatuji, kromě uvedené nápovědy, a proto bych rád se do toho ve volné chvíli pustil a nechci se tak dívat na řešení ve videu a připomenout si ho. NICMÉNĚ POČÍTEJTE S TÍM, ŽE VÁM TO KLIDNĚ I PÁR HODIN S VÝŠE UVEDENOU NÁPOVĚDOU ZABERE, a bez ní je to hóóódně harakiri :), ale pokud to dáte, zvažte kariéru génia!

10

Odpovědět

A proč se na konci zeptá na 4. otázku (ohledně vzdálenosti)? Když už, tak se mohl rovnou zeptat toho co mluví pravdu, jestli ozo je ano.

04

Odpovědět

Já jsem to vyřešil, ale to řešení mi nepřišlo moc hezké a tušil jsem že to asi nebude ono. A nebylo :-)
To by totiž v pravidlech bylo vyřešeno, co se stane, když se zeptám např. Tee na otázku na kterou nemůže znát odpověď.

20

Odpovědět

Hádanky od TedEd jsou srašná s****a.

310

Odpovědět

Hele Tee, Eff vážně vždy lže?
Vyřešeno

63

Odpovědět

A kterého z těch tří se budeš ptát, chytrolíne? :-)

40

Odpovědět

+XardassNo Tee, ne ? Nebo na ně musíš ukázat prstem ? :-D

32

Odpovědět

+XardassSlušně se zeptati ještě nikdo nikoho nezabilo :D

00

Odpovědět

I kdyby mi řekl, jestli ta cesta na Zem je dlouhá nebo ne. Stejně nevím, co pro něho je "dlouhá cesta". Takže jestli je to Ano nebo ne je úplně jedno :D

30

Odpovědět

Nepochopil jsem ani to řešení, natož abych to vyřešil sám :D

160

Odpovědět

Zkus si to ještě párkrát pustit, já to taky nedal celé hned napoprvé ;-) Bylo by trapné, kdyby "nejtěžší logická úloha" byla trapně lehká, ne? ;-)

43

Odpovědět

Jsem jediná, kdo se v tom začal hned po první minutě řešení šílen ztrácet? :D

131

Odpovědět

Ještě jsem si nepustil řešení a měl bych dotaz na někoho, kdo si to už pustil:)

Není mi jasné co je úkolem této pravděpodobně dementně zadané úlohy.
Ve videu na začátku v první půlce řeknou, že je nutné rozdat správně artefakty.
V druhé půlce, že je nutné zjistit, který ufon je který - podotýkám, že v nejznámější otázce tohoto typu s 1 lhářem a 1 pravdomluvným a s dobrou a špatnou cestou a 1 otázkou, po položení správné otázky odcházíte správnou cestou, ale bez znalosti který lže a který mluví správně.

Ve shrnutí zadání a to jak v Čj tak v Aj chybí zmínka o atrtefaktech a pro jistotu tu jsou pouze oznamovací věty a chybí otázka, kterou máme zodpovědět

Předpokládám, že pan TedEd si artefakty přimyslel a že otázka zní: kterej ufon je kterej(True/False/Random)

52

Odpovědět

Ano, cílem je rozdělit artefakty, k čemuž potřebuješ znát identitu všech zúčastněných. Přidal jsem to do popisku, aby to bylo jasnější :)

41

Odpovědět

+XardassDík! :)
a poslední rýpnutí do TedEda (ne do Tebe):
aby zadáni ve videu a na wiki bylo ekvivalentní, je nutné ještě říct: že na artefaktech je žřejmě napsáno: a tento patří pravomluvnému atd...
no a já si du ještě chvíli lámat hlavu než si pustim řešení:)

30

Odpovědět

+MedlíkDík, hodně štěstí při hledání řešení :-) Je vidět, že jim to tam trošku hapruje a ty artefakty jsou tam akorát z nouze nacpané, aby jim to sedělo do příběhu. Ale o ten vlastně zas tolik nejde. Mně přijde sympatické, že i úlohy tohoto typu se snaží přiblížit širšímu publiku :-)

31

Odpovědět

+XardassHm tak moje řešení bylo o dost kostrbatější než jejich. A spočívalo v tom, že ostatní nemohou věďet co odpoví randomák a tedy na dotaz: co odpoví ten druhy(pokud druhý bude zrovna randomák)... budou mlčet... protože to prostě nevědí. Zbytek konstrukce otázek mam shodný s řešením:)

10

Odpovědět

+MedlíkTy jim ale můžeš dát jen otázku, na kterou odpoví ano nebo ne.

00

Odpovědět

Kapitánův deník, hvězdný čas 4567.8:
Dneska jsme měli sakra smůlu. Díky aktivaci kurvítek, a za tohle půjde někdo ke zdi, jsme narazili do šutru a byli nuceni přistát na planetě, kde žijí tak primitivní bytosti, že jejich jazyk jsme až na dvě slova ihned dešifrovali. Páni planety vypadají jako tři nemakačenka, která ani nejsou schopna dojít si pro svoje talismany pár metrů vedle.Odzbrojili jsme je bravurní logikou, což bylo třeba, neboť i když jsme ve všech ohledech očividně nadřazený druh, neumíme si opravit vlastní loď a musíme spoléhat na hromadu slizu, která je schopna používat jen výrazy "ozo" a "ulu".

Kapitánův deník, dodatek:
Což zní jako řečtina nebo francouzština, myslím.

711

Odpovědět

Mám rád logický hádanky, ale ty co tady překládáte sou tak nesmyslný a absurdní, že je nemůže normálně uvažující člověk vyřešit, ani uvažovat nad podobným řešením. Předpokládám, že takhle se baví páni profesoři někde na Harvardu.

1115

Odpovědět

Uznávám, že tato hádanka je zrovna ze soudku těch těžších, však to přízvisko "nejtěžší" nedostala jen tak zbůhdarma. Zrovna ona tu ale asi není z toho důvodu, aby ji všichni snadno vyřešili, ale spíše aby představila některé logické postupy či triky. To ostatně platí o všech hádankách: Pokud na řešení okamžitě přijdete, hádanka vás obvykle moc neobohatí, pokud nad ní ale dlouho přemýšlíte a řešení vás překvapí, je tento potenciál obohacení mnohem větší. Takže si myslím, že i překládání "těžkých" či "nejtěžších" logických úkolů má rozhodně smysl.

145