Co když je Tyrion Targaryen?Teorie a trůny

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 12
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:112
Počet zobrazení:11 643

Napadlo vás někdy, že všemi milovaný Tyrion by mohl dost možná být nevlastní bratr Daenerys a tedy Jonův nevlastní strýc
Zdá se vám to přitažené za vlasy? Nezapomeňte, že zrovna s identitou Jonovy matky se fandové trefili poměrně dávno. :)

Přepis titulků

Tyrion Lannister je jednou z nejoblíbenějších postav Hry o trůny. Není divu. Tyrion je vtipný, chytrý, má své chyby i slabiny, pomáhá potřebným a při jedné příležitosti dokonce přetáhne Joffreyho. A prošel si svým. Byl křivě obviněn, uvězněn, zatažen do bitvy, politiky, další bitvy, nechal se seknout přes obličej, byl přinucen k manželství, znovu křivě obviněn z vraždy, zrazen svou milenkou, odsouzen k smrti a a nakonec zabil vlastního otce. Nebo že by...?

Oficiálně je Tyrion synem Tywina Lannistera a jeho sestřenky Joanny. Podle jedné kontroverzní teorie je ale jeho skutečným otcem Šílený král, Aerys Targaryen. Za časů jeho krutovlády, když byli Targaryeni ještě u moci, byla Joanna společnicí Rhaelly, královy sestry a budoucí nastávající. Mezitím Tywin vyrůstal frustrován svým otcem Tytem, který byl znám svou slabostí a lidé se mu smáli tak často, až si Tywin vůči smíchu vypěstoval značnou nedůvěru.

Tywin byl na cestě k tomu, aby se na rozdíl od otce stal uznávaným, mocným a obávaným mužem. Nechal vyvraždit rebelující Tarbecky v deštích Kastameru jal se rodu Lannisterů navracet jeho pýchu a stal se dokonce Pobočníkem. Zanedlouho na to měli s Joannou svatbu. Tywin ji moc miloval. Na jejich svatbě se dokonce usmíval, což se stávalo zřídka. Té noci se však něco stalo.

Podle sera Barristana, toho času člena královské stráže, Aerys po Joanně bažil celá léta. Na její svatbě s Tywinem pronesl v opilosti vtip, že se s ní chce vyspat a později si cosi "dovolil." Nevíme přesně jak, zřejmě nešlo o sex a na Tyrionovo početí by tou dobou bylo stejně brzy, ale ukazuje to, že král toužil po jeho matce a že během svatební noci se něco stalo.

V Bouři mečů Joffrey říká Sanse, že král může spát i s vdanými ženami. Král Aerys tedy nejen, že Joannu chtěl, zřejmě ji i mohl mít. Aerys Targaryen by tak mohl být Tyrionovým otcem. Otázkou však je, zda Joanna vůbec v době Tyrionova početí byla v Přístavišti. Je to klidně možné, Tywin byl v tu dobu Pobočníkem a Joanna tedy v době početí musela být minimálně s ním. Zároveň se ale těsně před Tyrionovým narozením nacházela v Casterlyově skále. Při porodu mimochodem zemřela.

Toto nevíme jistě. Joanna buď počala Tyriona v Přístavišti s Aerysem, nebo je to nesmysl a Joanna byla celou dobu ve Skále. Nebo možná Aerys do Skály přijel. To je zkrátka nejasné, a možné je vše. Pokud je tedy Aerys otcem Tyriona, ví to Tywin? Zdá se, že spíš ne. Možná byla Joanna přinucena mu lhát. Tywinova ignorance ohledně vztahu Jaimeho a Cersei navíc jasně ukazuje, že ohledně sexuálního života svých milovaných není zrovna bystrý.

Smysl dává i to, že o všem věděl. Jednak něco v tom smyslu párkrát řekl, jednak by to vysvětlovalo, proč Tyriona tolik nenávidí. Většinou to odůvodňuje tím, že Joanna zemřela při porodu, což ale to přeci není důvod k nenávisti dítěte, a tím, že Tyrion zesměšňuje rod Lannisterů svým pitím a děvkami. Ani to se nezdá jako důvod. Tywin se k němu choval jako zmrd dávno předtím, než s tímhle Tyrion vůbec začal.

Bylo mu teprve šestnáct, když místo cestování musel spravovat stoky Casterlyovy skály. A třináct, když Tywin nechal jeho lásku Tyshu znásilnit stráží. Kdo tohle kurva udělá vlastnímu synovi? Jamie a Cersei taky nejsou zrovna dokonalí, ale je nechává být. Naprosto bezdůvodně. Tywin se Tyriona zřekne, protože je tak posedlý svým odkazem. Vážně je horší mít Tyriona jako dědice, než nemít žádného? Kdyby Tywin věděl nebo tušil, že Tyrion je Aerysův syn, dávalo by to smysl.

Tím, že Aerys pasoval Jaimeho do své gardy, ztrácí Jamie nárok na Casterlyovu skálu a Aerys by tak udělal dědice rodu Lannisterů ze svého bastarda Tyriona. To je pro Tywina jako plivanec do tváře, není tedy divu, že s Tyrionem zachází jak s kusem hadru a že vyplení Aerysovo město, jakmile je Jaime pasován. Otázka ale je, proč by Tywin nechal Tyriona vůbec žít s Lannistery? Možná, že navzdory tomu, že je to Aerysův bastard a trpaslík, je také Joanny syn - a Lannister.

Syn ženy, kterou Tywin miloval nadevše. Možná jí to dokonce musel před její smrtí slíbit. Tywin se tedy k Tyrionovi chová hrozně, ale i tak mu dopřeje pohodlný život syna velkého rodu. Nechá mu dost zlata a jen příležitostně se ho snaží zabít. Třeba když ho bezdůvodně postaví do první linie bitvy. Možná se ho tak chtěl zbavit a nestát se zároveň přímo vrahem. No nic, tady jsou další důkazy.

Targaryeni často sní o dracích a skrze tyto sny předvídají budoucnost. Ví se to např. o Daenerys, Aemonovi, Daeronovi a Daemonovi. A jediná další taková postava je Tyrion. Jeho zájem o draky je samozřejmě trochu jiný, než v případě Daenerys. Doslovný důkaz, že by Tyrion o dracích "snil," nemáme. Pravděpodobnější je, že je prostě má rád, protože draci jsou super. Jeho fascinace může být vodítko, ale jistí si nejsme. Teď k Tyrionově vzhledu.

Jedno oko má zelené, druhé černé, a vlasy má velmi světlé, místy však také černé. Lannisteři jsou neustále popisováni svými zlatými kadeřemi. Tyrionovy bílé vlasy evokují spíš Targaryeny, jejichž vlasy jsou zase popisovány jako stříbrné. Zdá se hloupé zaměřit se tolik na barvu vlasů, ale v první knize jsme se dozvěděli, že "sémě je silné" a že barva vlasů může o něčím původu prozradit mnohé.

Tyrionovy vlasy spíš odpovídají targarynskému stříbru, než zlatu, což by nám mohlo být nápovědou. Teď k různobarevným očím. V Písni najdeme pouze jednu další takovou postavu, Shieru Mořskou hvězdu, bastarda Aegona Targaryena IV. Jeho různobarevné vlasy a oči by mohly symbolizovat jeho smíšený původ. Možná. A ještě k jeho vzhledu, je naznačeno, že Tyrionova růstová porucha může být zapříčiněna genetickou anomálií, nebo nezdařeným pokusem o potrat.

Západozemská biologie je nám krapet neznámou, tak si nemůžeme být jisti, ale moc pravděpodobné se to nezdá. Poslední náznak, a možná dost důležitý. Kdyby byl Tyrion Targaryen, krásně by zapadl do proroctví o třech hlavách draka. Tyrion, Dany a Jon jsou tři hlavní postavy. A všichni mají targaryenskou krev, jejich matky zemřely při porodu a museli zabít někoho, koho milovali.

Každý z nich by tak mohl osedlat draka, naplnit proroctví, sjednotit Sedm království, porazit Chodce a zapařit na Letních ostrovech. Nebo tak. Mohlo by to fungovat, ale odpovídá to vůbec světu natolik plnému cynismu, jak ho Martin popisuje? Vyklube se z vysmívaného trpaslíka kouzelný princ, co vše zachrání, nebo má hodnotu zkrátka jen jako člověk?

A musí se proroctví vůbec plnit? Ovlivňují kouzelně osudy postav Písně ledu a ohně, nebo je naopak ony plní tím, že o nich vědí? Ani po tolika tisících stránek jsme neviděli skutečně naplněné proroctví, takže "tři hlavy draka" nemusí být zas tak neochvějným důvodem tomu všemu věřit. Mezi hlavní pochyby o této teorii patří, že ačkoli by Tyrionův targaryenský původ vyjasňoval Tywinovu nenávist, na jedno nesmíme zapomenout.

Jak Genna Lannister řekla Jaimemu, Tyrion je Tywinův syn víc než on sám. Tyrion má Tywinovy schopnosti, vypočítavost, politické dovednosti. Ale v těle trpaslíka, a to Tywin, tolik citlivý na výsměch a zdání slabosti, zkrátka nedokáže uznávat. Ironie v Tyrionově pití a děvkaření je jistě následek příkoří ze strany otce, po kterém se cítil bezcenný a nemilovaný, Neřesti, za které ho Tywin nenávidí, jsou však nejen ty, které tak sám způsobil, ale i ty, co s ním sdílí.

Než ji zabil, Tyrion přeci našel v Tywinově posteli Shae. To zrcadlí něco, za co Tywin nenáviděl zase svého otce, Tyta. Ten pojal za milenku prostou ženu a ona pak ukradla šperky po jeho zesnulé manželce. Po otcově smrti ji Tywin krutě potrestal, musela nahá běžet ulicemi Lannisportu a veřejně přiznat, že je zlodějka a běhna. Tywin na stará kolena, po smrti své ženy, rovněž spí s prostou dívkou a nechá ji nosit jeho šperky, přívěšek Pobočníka.

Tywin na Tyrionovi nejvíc nenávidí to, že v něm vidí sám sebe. Když Tywin sedí na záchodě, krvácí, a rozhodně nesere zlato, a řekne Tyrionovi: "Ty nejsi můj syn," nemá to znamenat, že Tyrion je ztracený Targaryen, ale mnohem víc. Znamená to, že se Tywin svého syna zříká. Odmítal ho a mučil ho, protože nesnesl pohled na malou křivou verzi sebe sama.

A pak ho Tyrion zavraždí. S chladnou brutalitou, Tywinovi tolik vlastní. Je to tragédie, je to komplexní lidský konflikt, jeho boj se svým vlastním srdcem. O tom skutečně Martinovy knihy jsou, ne o dracích nebo šťastných koncích. Takže ano, Tyrion má několik targaryenních charakteristik, a dává smysl, že by starej chlípník Aerys znásilnil Joannu a zplodil Tyriona.

Nevyvratitelný důkaz ale nemáme a oslabilo by to jeden z nejsilnějších vztahů série. Je tedy nepravděpodobné, ale i možné, že Tyrion je Targaryen. Díky za zhlédnutí. Chcete-li vidět víc, odebírejte kanál a lajkněte ho na Faceboooku a Twitteru. Dík. Překlad: Maty www.VideaČesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nebo jak Tywin řekl "Škoda, že nemůžu dokázat, že nejsi můj"...
Podle mě je mnohem silnější pro celou serii knih právě vztah otce a syna, než nějaký zvrat, který by byl prakticky okopírovaný se zvratem u Jona.

20

Odpovědět

"Ani po tolika tisících stránek jsme nevideli skutečně naplněné proroctví"

Dobrá blbosť, a čo Maggy the Frog ?

01

Odpovědět

Je smutný jak jsou všici tou blbostí tak posedlí že už si vymýšlí i absurdní teorie o vymyšlených postavách z neexistujícího světa :( prosím o méně videí s tématikou GOT je to fakt sranec :D

733

Odpovědět

někdy se tomu říká také porozumění textu... a některé lidi to zkrátka baví ...mám však pro Vás dobrou zprávu - Vy nemusíte knihy číst, nemusíte se jim snažit porozumět, nemusíte dokonce číst ani komentovou sekci! :) ...doufám, že Vás toto zjištění potěší.

270

Odpovědět

Není. Proč? Protože je to proroctví. Protože - "Prophecy will bite your prick off every time." ...v ASOIAF je proroctví vždy čekání na Godota, nebo se naplňuje úplně ironicky naopak a posraně...

Ten zájem Aeryse o Joannu Lannister tam dal Martin s významem, aby jasně ukázal, že je konec té úžasné bromance, kterou spolu měli Tywin Lannister, Aerys Targaryen a Steffon Baratheon, když spolu po boku bojovali jako teenageři ve válce Ninepenny Kings (poslední Blackfyre rebélie)... mladý Tywin sice pak dostane místo pobočníka mladého Aeryse protože je kámoš, ale od té chvíle jejich vztah navždycky strašně upadá - a věc s Joannou to má prostě ilustrovat...

ad. Tyrion - Genna Lannister má pravdu, Tyrion je Tywinův syn - ten odstavec jejich konverzace si pamatuju a hodně na mě zapůsobil... znalci Martinova díla často píšou, že "Human heart in conflict with itself" je nejzásadnější a nejzákladnější princip Martinovi tvorby - na Tyriona jako Tywinova syna to krásně sedí a AltShiftX to ve videu dobře popisuje...

mimochodem kdyby ty ve videu zmíněné "wedding liberties" byly nějak zásadnější, tak Není Aerysův Tyrion, ale dvojčata... ale to už je docela silnej brainfuck :) ...zase by to ale dodalo úplně jinej ráz větám Cersei jako: "Targaryeni se brali bratr se sestrou po generace, proč ne my?" :)

50

Odpovědět

Když tady čtu ty komentáře a ty obsáhlé teorie tak si řikám že asi pořád mám šanci si najít dívku.

601

Odpovědět

Zrovna nedávno jsem sestavil teorii, že Varys je krví draka. A co jsem se dočetl na internetu, asi jsem jediný, kdo tomu věří :D Možná je to proto, že Varys je mojí oblíbenou postavou už od první série (takže doufám, že to nezjistí GRRM). Abych nezdržoval dlouhou řečí, mám teorii, že Varys je potomkem syna Aeriona Targaryena, zvaného "princ, který si myslel, že je drak".
- Varys se narodil v Lysu, tam, kde byl Aerion vyhnán, a kde podle některých rozhovorů zplodil potomky.
- Varys je až moc inteligentní a vzdělaný na to, aby nepocházel ze vznešeného rodu.
- O jeho minulosti známe jen to, co nám pověděl on sám a mistr Pycelle, tedy velmi málo. Pycelle podle všeho věděl o Varysovi dost, protože s ním kus života sloužil Koruně (Pycelle sloužil šesti králům, z toho třem Targaryenům). V poslední kapitole Tance s Draky však Varys zabije Pycelleho a asi tím i hasne jeho tajemství.
- Tak jako Aegon V si Varys holí vlasy, a to již od dětství. Takový Aegon V si holil vlasy proto, aby nikdo nepoznal, že je Targaryen.
- Jeho "krev" byla použita pro rituál černé magie. Například Melisandra prováděla rituály pouze s !královskou krví!.
- Jeho přítel z dětství, Illyrio Mopatis, se staral o Daenerys a Viseryse; sám Varys k nim poslal Joraha Mormonta, který na ně donášel, ale nejspíše ho poslal hlavně pro jejich ochranu. Když se Robert rozhodl zavraždit Daenerys i s jejím dítětem, přišla Jorahovi zajímavá zpráva od Varyse, jakoby se ho snažil varovat. Proč by jinak Varys posílal Joraha jako zvěda, když byl v kontaktu s Illyriem?
- Jeho barva očí nikdy nebyla v knize zmíněna. Snad každá hlavní postava v ASoIaF má důkladný popis, včetně očí; o Varysových očí tam není ani zmínky.
- Jeho jméno je velmi podobné typickým Targaryenským jménům. Většina mužských jmen tohoto rodu končí -eris či -erys, Varys je velmi podobné.
- Pokud se za mlada Daenerys s Varysem znala osobně (což je pravděpodobné, pokud byl před Hrou o Trůny Varys v kontaktu s Illyriem), vysvětlovalo by to, proč se s ní nechtěl setkat v Meereenu; mohla by odhalit jeho identitu. (Tohle jsem psal ještě před finálním dílem šesté řady, takže to už asi neplatí :D )

133

Odpovědět

Ano, toto je velmi pravděpodobné (možná není přímo Targaryen, ale nějaký jejich potomek/bastard). Stejně jako teorie, že Mladý Gryf je ve skutečnosti syn Ilyria a jeho manželky, která byla potomkem Blackfyrů (vedlejší větev Targaryenú).

14

Odpovědět

možná, Varys je enigma a teorie, že si holí valyrijský blond vlasy tu je... ten Aerion bude asi mimo, že byl v Lysu je málo - tam je mezera 100 let a lidi se stěhujou atd... to, že je Blackfyre, jak píše Kolikoli, je pravděpodobnější - řada teoretiků argumentuje, že v Asoiaf se chce Varys Daenerys a Viseryse prostě zbavit, tak je prodá dothrakům, nečeká, že je ještě někdy uvidí, a soustředí se na Aegona - Mladýho Gryfa, kterej je Blackfyre, Varys je Blackfyre, všichni a každej je Blackfyre atd... :) - prorože kdyby kopal za "čistý Targaryeny" a chtěl s Illyriem Dany pomoct, tak ji nikdy nepošle samotnou do divočiny s divochama.

00

Odpovědět

+freak thinkerEunuchové jsou vždycky holohlaví.

00

Odpovědět

+Maerlyn0hmm :( ...a obočí? :)

00

Odpovědět

+freak thinkermohl kopat za "čistý targaryeny" ale nechtěl pomoci Deanerys (ta měla sloužit pouze jako výměna za dothrackou armádu) chtel pomoci Viserysovi, který měl na trůn větší nárok

00

Odpovědět

+jgfuto je možný, pak to ale strašně posrali, když Viseryse pustili s něma do světa ...to by se museli držet za hlavu až do sedmé knížky :D

00

Odpovědět

Já si myslím, že Tyrion Targaryen je, a to z jednoho prostého důvodu (za předpokladu, že opravdu budou tři hlavy draka). Původně měl GRRM v plánu jenom 3 knihy a víme, že ani s dalšími knihami navíc závěr nezměnil, jenom natáhl tu cestu k němu. Tudíž bylo jasné, že Jon a Dany jsou dvě hlavy draka a nebyla tam žádná jiná postava, která by mohla plnit tu třetí hlavu - kromě Tyriona. Hlavní postavy Písně jsou totiž jenom tři - Jon, Dany a Tyrion. S třemi knihami je jasné, že by bylo nelogické "vymýšlet" nějakou novou postavu (třetí hlava draka) na poslední chvíli. Proto je téměř jisté, že Mladý Gryf NENÍ třetí hlava draka. Ano, můžeme si říct, že hlava draka nemusí být Targaryen, ale když už jsou Targaryeni Dany i Jon, tak by bylo nelogické (a taky špatné psaní), kdyby třetí hlava Targaryen nebyl. GRRM je dobrý spisovatel, ale není to až takový génius - i R+L=J lidi odsuzovali, že je to moc obvious. Nejde o to, že je to obvious, jde o to, aby to sedělo do příběhu. A Tyrion jakožto znetvořené dítě po pokusu o potrat poté, co Joannu Aerys znásilnil, dává větší smysl, než že se prostě "takhle narodil, byla to náhoda". Tohle není život, je to literatura. Když dáte do celého příběhu jediného trpaslíka, tak to musí mít nějaký význam.

134

Odpovědět

Illumináti?

20

Odpovědět

+Alennmyslíte Maesteři z Citadely? :)

30

Odpovědět


Odpovědět

Plně souhlasím. Sice jsem dříve tuto teorii odsuzoval, ale nakonec ji (překvapivě) podporuji. I když Píseň/Hra je plná neočekávaných událostí, vše se musí logicky v rámci dějové výstavby nějak uzavřít. Veškeré indicie nejsou přeci iracionální. Taková jsou již zkrátka pevná pravidla literatury, i když se jakýkoliv autor snaží o realističnost sebevíc. :-)

11

Odpovědět

R+L vůbec nebylo obvious a kdyby nebyl internet, málokdo by na to přišel tak rychle sám.
Udělat stejnej zvrat podruhý by bylo dost trapný, navíc by to úplně pohřbilo knižní vztah a vývoj s Tywinem.
Právě ta literatura spočívá v tom, že bylo pro Tywina vrcholně nepřijatelný, že tak dokonalýmu rodu se narodil mrzák.

150

Odpovědět

pozor, to že měl v plánu tři knihy, neznamená, že děj a postavy z knih 4, 5 (6) v plánu neměl... podlě mě nic nenatahoval, jen si prostě nemyslel, že to tak nabobtná, když to převede z myšlenek na papír...

...Aegon je pro mě favorit, právě proto, že je to obvious, Tyrionovi nedávám moc šancí... a jako dragonrider z něj bude najednou úžasnej válečník? - to nesedí, to není Tyrionova hra... dalším kandidátem je Quentyn Martell - viděl jsem poměrně funkční teorie, že QM je na konci 5ky v pohodě a draka už má... no uvidíme...

00

Odpovědět

+freak thinkerQM? Nesežrali ho náhodou? :D Jinak někde GRRM říkal, že když psal, tak si říkal, že "ještě musím napsat tohle a tohle", a proto to takhle natáhl. Věděl začátek, konec a ten zbytek se mu jaksi rozrostl pod rukama. Určitě to není tak, že by uměle natahoval, aby knížek bylo víc.

01

Odpovědět

+Kolikokoliargumentace byla, že v "sežrávací" kapitole QM vidí, jak se mu zapálil bič a hoří mu od toho rukáv ... jeho kámoši pak všem říkaj, že QM je ten umírající,co má od draka rozleptanej obličej... kdyby vzal drak Quentynovi plamenometem hlavu a oči, neviděl by jak mu chytl bič a ruka... (čili záměna a Q je asi někde schovanej, to už nevím...)

00

Odpovědět

+freak thinkerAsi myslíš tohle: https://www.youtube.com/watch?v=dF7dbXuGTJY
Jinak Preston Jacobs je taky dobrej týpek, kterej jde v šílenejch teoriích ještě dál než Alt, Shift + X. Mnohem dál ;)

10