The Elder Scrolls: Svatá Devítka

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:346
Počet zobrazení:7 542

Ve třetím díle vyprávění o světě The Elder Scrolls se zaměříme na oficiální božstvo uctívané v Císařství. Je to část světa, se kterou se v hrách setkáte pouze na pozadí. Ano, občas o nich někdo mluví, můžete narazit na jejich svatyně a občas lehce zasahují do příběhu, ale na rozdíl od Daeder se přímo do dění ve světě moc nezapojují. Ale pokud vás někdy zajímalo, jak se který bůh projevuje, a proč zrovna jeho požehnání dodává takové bonusy, je toto video přímo pro vás.

Toto je poslední díl, který se zabývá nějakými nadpřirozenými bytostmi na Tamrielu. V dalším díle si povíme něco o cechu bojovníků, mágů a zlodějů.

Přepis titulků

Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu jste si už sami zkusili, ale co takhle si říct víc o jeho příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, tak se musíte vrátit na počátek.

Kapitola druhá Aedry Minule jsme se dozvěděli, že nadpřirozeným temným silám se na Tamrielu daří. Deadričtí princové jsou z větší části ztělesněním změny a chaosu. Zdá se, že rádi ovlivňují dění na Nirnu. Což je ironické, když při jeho stvoření vůbec ničím nepřispěli. Byly to jejich protějšky, Aedry, komu my smrtelníci vděčíme za existenci.

Byly to Aedry, kdo při našem stvoření odevzdal část sebe. Byly to Aedry, kdo se stal páteří naší planety. V starém jazyku Altmerů Aedra znamená "Naši-předci". Na rozdíl od Daeder nemají Aedry vlastní světy v Zapomnění. Jejich zapojení do tvoření je upoutalo ve světě smrtelníků. Takže na rozdíl od Daeder mohou být Aedry zabity. To je důvodem, proč je někteří považují za nehodné uctívání.

Avšak většina Tamrielu vidí Aedry jako bohy a dala jim kolektivní název "Svatá Devítka." Tyto Aedry, které při stvoření Nirnu odevzdaly hodně své božské síly, nemohou fyzicky vstoupit na planetu. Ale věří se, že ji jistým způsobem ovlivňují. Uctívači věří, že jejich životy vede a chrání tato Svatá Devítka. A historie jim už několikrát dala za pravdu. První Aedra, dračí bůh času a hlavní bůh Svaté Devítky.

Akatosh reprezentuje ctnosti vytrvalosti, nepřemožitelnosti a věčné zákonnosti. Akatosh je považován za božského ochránci Říše. Jako pán Aeder, Akatosh soucítil se smrtelnými lidmi, kteří byli otroky Daedry uctívajících, Ayleidů. Shlédl na lidi, nabral krev z vlastního srdce a požehnal Svaté Alessii dračí krví. Nám je to známo jako Amulet králů.

Tato starobylá úmluva dokázala zavřít chřtán Zapomnění na tak dlouho, aby Svatá Alessia osvobodila svůj lid. A dala vznik Císařství. V Cyrodiilu je hlavní kaple Akatoshe umístěna ve městě Kvatch. Ve svých kaplích obdarovává následovníky zvýšenou magií a rychlostí. Akatosh nám říká: Služ a uctívej svého Císaře. Studuj Úmluvy.

Uctívej Devítku, plň své povinnosti, a dbej pokynů světců a kněžích. Bůh spravedlivé moci a milosrdné trpělivosti. Stendarr je inspirací pro krále a vládce. Je patronem Císařské legie a útěchou zákonů dbalých občanů. Během Oblivionské krize následovníci Stendarra utvořili organizaci známou jako Stendarrova bdělost.

Jejich cílem bylo vyhladit Daedry a jejich následovníky. Všemi možnými způsoby. Stendarovy Bdělí procházeli krajinou a vykonávali spravedlnost. Většinou bojovali se slovy: "Nechť tě provází Stendarrova milost, protože pro Bdělé už žádná nezbyla!" To je vcelku ironické, s ohledem na to, že samozvaní věřící, by měli být ve službách boha slitování.

Stendarrova svatyně je v Cyrodiilu umístěna v městě Chorrolu. A podle legend je v ní umístěna Rukavice božského křižáka. Stendarr nám říká: Buď na lid Tamrielu milý a štědrý. Chraň slabé, uzdrav nemocné a dej potřebným. Bůh cyklu zrození a smrti.

Arkay je spojen s pohřby a pohřebními obřady. Arkay má být synem Akatoshe a někdy je nazýván Bohem smrtelníků. Arkay je bůh, který přivede každého člověka, elfa i zvíře na tento svět. A když dozná, že nastal jeho čas, ukončí jejich cyklus života a smrti. Kvůli tomu je Arkay plodností i nákazou, radostí i smutkem.

Arkayova svatyně v Cyrodiilu je umístěna ve městě Cheydinhal, kde poutníkům žehná zvýšenou odolností. Arkay nám říká: Cti zemi, její stvoření a duchy. Mrtvé i živé. Střež a opatruj hranice smrtelného světa a neznesvěcuj duchy mrtvých. Bohyně lásky, Mara, je patronkou štědrosti země a zdrojem soucitu a porozumění smrtelníků.

Podle některých spisů měla být ženou Akatoshe. Chrámy, zasvěcené Bohyni matce Tamrielu jsou zvané Shovívavosti, protože její stoupenci chtějí sjednotit všechny tvory jako děti Mary. Stoupenci jsou netolerantní pouze k těm, kdo ukazují netoleranci. Nesnáší ty, kteří nesnášejí. Díky jejímu spojení se shovívavostí bude uctívač požehnán, aby byl navždy milován tím koho on nebo ona milují nejvíc.

Mara nám říká: Žij střízlivě a mírumilovně. Cti své rodiče a zachovávej mír a bezpečí domova a rodiny. Bůh práce a obchodu, Bůh pohodlí a Obchodnický bůh. Zenithar je bohem bohatství, práce, obchodu a vládcem toho největšího daru, daru komunikace. Všichni následovníci Zenithara prokázali, že přes tvrdou práci a čestný výdělek, ne přes válku a krveprolití, ale přes mír a prosperitu vede cesta.

Čestnému poutníkovi propůjčí Zenithar tu nejmocnější zbraň. Stříbrný jazyk. Zenithar nám říká: Pracuj tvrdě a budeš odměněn. Utrácej moudře a povede se ti dobře.

Nikdy nekraď, jinak budeš potrestán. Mezi lidmi je tím největším hrdinou, který kráčel po světě smrtelníků. Talos je bohem války. Dědic trůnu Roztříštěných králů a Drakorozený. Velké skutky Tibera Septima na Nirnu byly tak legendární, že se povznesl na boha, zvaného Talos. Z Osmičky se stala Devítka. Příběh o Tiberu Septimovi jako člověku, je dlouhý a rozsáhlý.

Je pravděpodobně jedním z nejvlivnějších smrtelníků, jaký kdy žil. K jeho příběhu se časem vrátíme. Teď nám bude stačit vědět, že to on započal jednu éru tím, že dobyl celý Tamriel. Srazil na kolena dokonce i Vysoké elfy. Sjednocením celého kontinentu se Tiber Septim sám korunoval prvním císařem Tamrielu. A ve věku 108 let se povznesl na boha.

A jako Talos zvýšil počet bohů z osmi na devět. Je důležité vědět, že Talosovo povznesení na boha, je stále předmětem mnoha diskuzí. Jak a zdali se to vůbec stalo. Takže jako při většině velkých diskuzí na Tamrielu, započne válka a bude prolita krev. Talos nám říká: Buď připraven na válku.

Odvážně čel nepřátelům a zlu a braň lid Tamrielu. Bohyně nebes, větrů, elementů a neviditelných duchů větru. Kynareth je patronkou námořníků a cestovatelů. Podle některých legend byla první Aedrou, která souhlasila s Lorkhanovým plánem na stvoření Mundusu, a poskytla mu na to prostor. Říká se, že Kynareth se světa lidí zželelo, a darovala jim thu'um, díky čemuž mohli ovládnout dračí jazyk a použít jeho sílu proti nim.

To aby se zachránili před Alduinovým hněvem. Poutníci, kteří vyhledají požehnání od Kynareth se mohou těšit ze zvýšené výdrže. Kynareth nám říká: Využívej dary přírody moudře.

Respektuj její sílu a třes se před jejím hněvem. Má téměř tucet různých kultů. Některé jsou zasvěcené ženě, některé umělcům, jiné erotické nauce. Dibella je bohyní krásy a lásky. Místa, kde je uctívána se občas nazývají Domy Dibelly. Ale stejně jako u ostatních míst určených k uctívání se jim také říká kaple nebo chrámy.

Dibella přitahuje ty jedince, který žijí pro smyslná potěšení. Uctívání Dibelly bývá považováno za více osobní a intimní spojení, než uctívání jiných bohů. Chrám Dibelly v Cyrodiilu sídlí v Anvilu. Uctívání Dibelly v její svatyni zvyšuje charisma. Dibella nám říká: Otevři své srdce vznešeným tajemstvím umění a lásky.

Ceň si daru přátelství. Hledej potěšení a inspiraci v záhadách lásky. Bůh moudrosti a logiky. Julianos je otcem jazyků, matematiky, literatury, zákonů, historie a rozporů. Obvykle je spojován s magií, proto je často uctíván mágy. Řády zasvěcené Julianovi jsou strážci tajemných Svitků předků.

Julianos nám říká: Poznej pravdu. Respektuj zákon. Když jsi na pochybách, vyhledej rady moudrých. Náš každodenní život coby obyvatel Tamrielu, je živoucím odkazem Aeder. Jak se rozhodnete? Daedry nebo Aedry.

Kterou stranu si zvolíte? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skvele videa. Keď hrajem RPG väčšinou sa staram o príbeh, priateľov alebo dobrodružstvo (TES) a tie kecy s bohmi, deadrami a inymi vecami vnimam len tak na pol ucha a potom v tom mam pekný zmätok. Táto séria mi ukázala že prichádzam o zaujímave veci. Na druhej strane je aj celkom zaujimave hrať hru z pohľadu nevedomého smrtelníka namiesto vševedka ktorému niekto ozrejmil fungovanie sveta v youtube videu :D

90

Odpovědět

The Elder Scrolls je moje nejvíc oblíbená RPG a Morrowind jsem hrál hned jak vyšel a pak jsem se k němu ještě několikrát vrátil. Je to super hra. Věřím, že dodneška nejlepší ze série. Pls o další videa, nemůžu se dočkat na online.

40

Odpovědět

Díky za skvělý překlad! Musí to být hodně náročné. :) Ale celý příběh a historie jsou úžasné a hrozně zajímavé. Díky moc, že to překládáš, je to super. A už se těším na další díl :)

100

Odpovědět

Oblivion má mnohem lepší hlavní příběh než Skyrim

182

Odpovědět

Souhlasím, i vedlejší úkoly mi přišli zajímavější v Oblivionu. Skyrim má taky spoustu zajímavých questů, ale zbytek je extrémně repetitivní, procházet neustále stejné podzemní "dungy" a znovu a znovu zabíjet velitele banditů/upírů,atd. na stejných místech, běž a přines tohle a tamto, to nejsou moc inovativní questy a je jich drtivá většina než se člověk zase dostane k něčemu originálnějšímu.

90

Odpovědět

Hlavní příběh měl rozhodně větší smysl v Oblivionu (alespoň dle toho, co nám toto lore říká), prozatím však ještě nevím o Alduionovi dostatečně. Tudíž hlavní příběhová linie mi přijde příjemnější v Oblivionu, nicméně side-questy, konkrétně cech zlodějů a Temné bratrstvo - to jsou dle mého super questy, přesahující kvalitu Oblivionu. Vše fšak má své plus a minus a ve Skyrimu je velké minus ona repetitivnost misí :)

100

Odpovědět

+Mithril1991Nechápu, jak se tam dostalo "fšak". Má tam samozřejmě být "však"

70

Odpovědět

+Mithril1991Prosím, byl bys tak laskavý a změnil si nick? Není dobré, aby si tě lidé pletli se mnou.

221

Odpovědět

+Mithril1991:D si nemate davat nicky podle kovů :D

130

Odpovědět

Dík za překlad.
Že bych se stával závislý na "příběhu" TES?

160

Odpovědět

souhlasím a díky za překlad.

osobně sleduji celou serii v originále a přiznávám že v některých momentech si nejsem úplně jistý co bylo řečeno doslova

respekt

60

Odpovědět

škoda, že jsem Skyrim a tyhle příběhy nechytil, když jsem byl na střední, to bych u PC asi umřel :D. Díky za překlad, celé je to skvěle zpracované, mít víc času, vím čím bych ho zabil :D

120

Odpovědět

Oblíbil jsem si tuhle sérii - když už je člověk unavený z toho čtené informací z UESP.net či jiných wiki o TES, tak tohle je skvělé zpestření :)

110

Odpovědět

ach ta genialna hudba z Oblivionu :) teraz mam brutalnu chut si to zas zahrat

250

Odpovědět

Jo, ale puvodne je to ze tretiho dilu serie - Morrowind a pretrvava az do Skyrimu a jeho datadisku :). Dokonalost.

70

Odpovědět

Díky moc! Po skončení AVGN je tady konečně zase něco, kvůli čemu mám důvod sem chodit. Snad ještě kromě Vsauce.

175

Odpovědět

pecka

60

Odpovědět

Daedry jsou nemakačenky, ať žijou aedry! Nepohnou prstíčkem, a chtěli by svou sociální dávku víry. :D

372

Odpovědět

Nebuď rasdaedrista vždyť oni se jim ti tamrielští gádžové nechtějí přizpůsobit víš jak je to pro ně těžké?

151

Odpovědět

Skvělý překlad

240

Odpovědět

For Sheogorath!

422