Tommy Edison: Co slepí vidí

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:307
Počet zobrazení:9 107

Něco přeci slepí vidět musí, nebo ne? Tommy vám dnes poví, jak to je.

Přepis titulků

Lidé se mě ptají, co vlastně slepí vidí. Cože?! Celý život se mě na to někdo ptá. "Co vlastně vidíš?" "Něco musíš,... přeci něco vidět musíš!" Ne, nic nevidím. A je z toho rozhovor na 5 hodin. Ostatní často tvrdí: "No tak to pak vidíš černou." To ne, protože musíte mít zrak abyste poznali černou.

Takže nevidím černou. Nevidím nic. Nemám s tím spojenou barvu. Když vy nic nevidíte, tak je to černá. Ale... U mě to takhle nefunguje. Já vidím jen světlo nebo tmu. To je vše. Poznám, jestli je v místnosti či prostoru tma nebo světlo. Nic víc nerozliším.

To je vše. Žádné tvary, stíny. Bylo by skvělé, kdybych viděl tvary. Moje kolena a holeně by to hrozně ocenily. Svatá prostoto, bylo by to skvělé. Když přes den vejdu do místnosti tak poznám, jestli do ní svítí slunce. Třeba ve vestibulu v práci. Mám představu o tom, jestli slunce svítí, protože dokážu zaznamenat, jak svítí okny.

Je to skvělé. Asi z něj i trochu cítím teplo. Ne to ne, necítím. Ale prostě vidím světlo. Vím, že je někde zdroj světla. To je asi nejpřesnější. Je to skoro jako zvuk v místnosti. Když je v místnosti nějaký zvuk, tak můžete najít jeho zdroj. Takže když je kolem zdroj světla, třeba slunce tady za oknem, tak to poznám.

Vy ostatní poznáte všechny ty rozdíly. Všechny ty druhy světla. Ale já jen jestli tam světlo je. Ne jestli je měkké nebo tvrdé, bílé nebo modré, takové nebo makové. Je to opravdu těžké pochopit. To je jako bych se já snažil chápat vidění. překlad: MBlast www.videcesky.cz Opravdu.

Do věcí narážím v jednom kuse. Je to prostě riziko. Ale to se stává. Patří to k tomu. Musím se prostě oklepat a jít dál. Často narážím do sloupů. Nebo spíš do těch věcí s tlačítky pro chodce. Přímo na rohu, ale kde jinde by měly být. Alespoň je vždycky najdu.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Řekl bych, že vidí to, co my kolenem. :)

180

Odpovědět

Ale on tu černou vidí. Prostě tomu jen neříká černá a je na to zvyklý od narození, takže mu to tak už nepříjde. Jestliže rozezná tmu a světlo, tak je sice slepý, ale není úplně bez zraku. Mám pocit, že jsou i případy, kdy člověk nerozezná ani světlo a tmu. A podle mě slepý člověk vidí prostě jen temno, akorát to nedokáže pojmenovat... prostě vidí tmu jako my, když zavřeme oči.

198

Odpovědět

Neni to to iste. Tma neexistuje. Je to len stav kedi na vstupe oči nič nemajú. Mozok je plastický. Ak sa ta niekto dotkne tak že to nevidíš a stále sa ta drží, po určitom čase to mozok prestane vnímat. je to ako ked necítime oblečenie.

180

Odpovědět

Ja když zavřu oči tak černou nevidim vidim ´´nic´´

180

Odpovědět

Všichni se furt snaží pochopit, co vidí, jak vnímá apod. Otázky jestli vidí teda černou apod.
Nejlépe jak si představit jeho kůži je si vzít z přírody zvíře, které používá smysly, které člověk nevlastní.
Dokážete si představit, jak vnímá a loví had za pomocí vnímání teploty okolních objektů? A veřte mi nevnímá to jako termokamera která převádí teplo na obraz. Termokamera pomáhá VIDĚT tepelné záření, protože jinak ho nejsme schopni vnímat. Náš mozek nevlastní část pro zpracování tohoto "obrazu" stejně jako slepý nemá část pro zpracování zraku.
Takže jak si představit jak vnímá slepý je stejné jako vy si zkuste představit že vlastníte hadí termovizi. Nelze si to představit, nevíme jak to ten had zpracovává. A ještě jednou podotýkám nepleťte do toho kamerovou termovizi, která převádí tento vjem na vjem zrakový! Tohle had opravdu "nevidí".
A představte si, že přijde člověk, který tento smysl má a ptá se Vás: Takže když teda neregistrujete tepelné paprsky tak registrujete jen černé teplo?
Co byste mu odpověděli?
Ze nevite co je to cerne teplo.
A on by to nedokázal pochopit a vy zase jeho.

193

Odpovědět

A jak vis, ze had nevidi jako termokamera?

1812

Odpovědět

Ten chlap je mi prostě nesympatickej od pohledu.

1966

Odpovědět

Je slepej, takže ho každý musí milovat!

1828

Odpovědět

zakrijte si jedno oko rukou a tim okem nic neuvidíte, ani tmu ani černo, prostě nic. tak takhle on vidí.

1810

Odpovědět

Nevím jestli je to dobrý příklad, mozek si prostě uvědomí že by oko vidělo tmu tak ho nepoužije na skládání obrazu, ale jen proto že obraz má z druhé půle, zakrytím obou použije tmu. Ale jak si mám představit že nepoužije žádný obraz když mi mozek v obou případech něco ukázal. Jasně máte pravdu, ale aby si to člověk představil to moc nefunguje.

181

Odpovědět

někdy se mi zdá, že ten jeho smích je strašně nucenej

1819

Odpovědět

Mám takovej pocit, že i kdyby mluvil o tom "jak slepej člověk prdí" tak by ho každej obdivoval.

1844

Odpovědět

Nevidomí to mají s prděním těžké. Já se můžu rozhlédnout a když vidím, že v doslechu a dočichu není žádná osoba, můžu v klidu mocně zarachotit. Ale slepec by potřeboval nějaký sonar, který by ho informoval o živých objektech v okolí. Aby poznal, kdy je vzduch čistý. A mohl ho znečistit zplodinami svého metabolismu.

183

Odpovědět

+ScalexVíte, proč prdy smrdí? Aby si užili i hluší!

196

Odpovědět

+Scalex.. nebo aby bylo větší překvapení

181

Odpovědět

Líbí se mi, jak se řehtá.

189

Odpovědět

Zajímalo by mě, jestli by šla udělat nějaká "fičura" která by vypadala jako brýle a slepým lidem by svítila do očí paprsky světla podle vzdálenosti objektu před nima.
Bylo by to trochu jako v posledním díle MATRIXu, kde Neo oslepl a vnímal jen tepelně vyzařující objekty.
// Příklad, slepec bude stát před sloupem který se bude nacházet dejme tomu na 10. hodině (Armádní označení směru). Brýle by tento sloup zaznamenali, a posvítili by tomu slepci na oči tak, aby viděl, že je tam světlo (Jasnější světlo než slunce) a že je tam objekt skrz který neprojde.
Opravte mě, pokud je to blbost, ale řídím se podle toho, co řekl v tom videu.

182

Odpovědět

Problém je v tom, že u slepých to rozlišení nebude zrovna vysoké :D

Ale prý se vyvíjí něco podobného na principu zvuku, to zní podstatně efektivněji.

182

Odpovědět

To už by bylo rovnou výhodnější mu nějak přeoperovat oči, aby viděl..

1840

Odpovědět

Něco podobného je ve vývoji. Ty brýle fungují na principu echolokace netopýrů. Brýle jsou napojeny nějakým způsobem na mozek a převádějí odražené vlny na obraz. V jednom pořadu (Sport očima vědy) jsem dokonce viděl slepého, který dokáže pomocí mlaskání určit zhruba tvar a velikost předmětu před sebou (např. skříň apod.) a jezdí i na kole...

181

Odpovědět

+Radek.Priborskytady je ten kluk co mlaska a použiva echo lokaci http://www.youtube.com/watch?v=qLziFMF4DHA

181

Odpovědět

Tommy je fakt typek, plny zivota a pozitivnej energie.. keby sme tam vsetci taky furt, svet by bol hned krajsi :)

Pre mna su jeho videa velmi poucne, vela som sa dozvedel o slepych ludoch a aspon viem ako sa mam pri nich spravat, teda aspon naco sa nepytat :)

186

Odpovědět

jako třeba na "Znáš Karla? Je taky slepý." (nebo jak to bylo v jednom jeho videu) - no jo, nebýt Tommyho, tak bych nevěděl, že se na to nemám ptát :D

182

Odpovědět

A nad videem reklama:

"Fokus optik
...a uvidíte"

182

Odpovědět

A nade mnou týpek:
Jsem jednoduchej člověk, kterýho lehce zláká každá reklama.

1873

Odpovědět

+ZlodceraPotřeboval by za kámoše Tylera Durdena.

1839

Odpovědět

+ZlodceraPropleskni si ty svoje děcka, dělají ti tu akorát ostudu.

183