Vytrvalostní boulderingTrénink s Adamem Ondrou

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:4 865

Adam Ondra nám v posledním díle své tréninkové série nabídne pohled na vytrvalostní trénink.

Přepis titulků

V dnešním videu to bude bolet. Budeme lézt, pořádně se nahecujeme a zaměříme se opět na silovou vytrvalost. Ta se dá trénovat různě. Jeden z nejefektivnějších, nejbrutálnějších a nejbolestivějších způsobů je lezení několika boulderových cest po sobě. Dnes polezeme čtyři bouldery za sebou, po nich bude minutová pauza a sérii čtyřikrát zopakujeme.

A to celé čtyřikrát. Pokud se vám to zdá složité, rychle to pochopíte. Tohle cvičení dělám s pár kily navíc, ale nedoporučuji přidávat si více než čtyři kila. Obzvlášť začátečníkům doporučuji nepoužívat žádná závaží a místo čtyř boulderových cest dělat v každé sérii jen tři. Každý boulder by měl zahrnovat zhruba pět až sedm pohybů, měl by být plynulý a měl by mít pro vás vhodnou obtížnost.

Jsem popravdě docela unavený, dneska je to můj třetí trénink, ale pojďme na to. Motivace je základ. Na začátku před sebou mám čtyři různé boulderové cesty. Vylezu boulder A, seskočím dolů a během 5 až 10 vteřin, které zahrnují seskočení, nakřídování a přípravu na další boulder, jdu na boulder B.

Zase seskočím, nakříduji a udělám boulder C. Seskočím, nakříduji a udělám boulder D. Poté následuje minutový odpočinek. V první sérii byste měli být schopni vylézt všechny bouldery bez přípravy. Po minutové pauze to samozřejmě bude díky zvyšující se únavě mnohem a mnohem těžší.

Zároveň však budete mít bouldery čím dál více nacvičené. Díky tomu potrénujete i efektivnost svého lezení. Ideální obtížnost boulderu znamená, že ve čtvrté sérii budete po posledním pohybu padat, nebo jen stěží bouldery vylezete. Pokud bouldery zvládnete příliš snadno, obtížnost jste si nastavili moc nízko. Pokud odpadnete po druhém pohybu, nastavili jste si ji příliš vysoko. Pokud během tréninku cítíte, že je některý boulder příliš těžký, musíte být ochotní ho trochu zlehčit.

Například si zvolit jinou oporu nohou nebo třeba vyměnit nevhodný sklopený chyt za lepší. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nuuudaaaa

01

Odpovědět

Dík, jen 2 připomínky:
"get pumped" - ne "nahecujeme se", ale "nateče nám (předloktí)"
"chalk" - ne křída, ale magnezium, lidově "maglajz" či "mágo" - tj. ne nakřídujem, ale asi "namágujem"

35

Odpovědět

Našlo by se toho víc, napadá mě ještě:
...be able to onsight all... Ne bez přípravy, ale používá se klidně "onsajtovat", dát na onsajt (vylézt boulder bez padání v kuse)
Foothole: stup
Ne sklopený chyt ale třeba oblinu?

10

Odpovědět

+OS13onsight by se taky dalo přeložit jako "na první pokus" - nebo napsat dole vysvětlivky, co to je (protože v kontextu se to nestíhá přeložit přesně)

00

Odpovědět

+lehkoživkaV boulderingu by se měl použít výraz flesh (v kuse bez pádu), ale OS je asi víc zajetější, nepřesný ale zajetý...

10

Odpovědět

Céelkom ako ja. ;-)

01