ZákladyTrénink s Adamem Ondrou

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:130
Počet zobrazení:8 779

Adam Ondra je český lezec, který v současné době patří k absolutní světové špičce v lezení na obtížnost. Kromě toho, že jde mimo jiné o trojnásobného mistra světa ve sportovním lezení, dokázal v neděli vylézt nejtěžší cestu světa. Zavedl tak zcela nový stupeň obtížnosti 9c.

Kanál EpicTV s Adamem natočil sérii tréninkových videí v angličtině. V prvním díle dojde k představení jeho tréninkového zázemí a základních lezeckých chytů.

Malý slovníček pojmů:
small crimp - nehťák (malý chyt)
jug/bucket - madlo (velký chyt)
sloper - chyt sklopený směrem dolů
side pull - bočák (chyt, který je potřeba uchopit ze strany)
undercling - spoďák (chyt, který je potřeba uchopit spodem)

Přepis titulků

Nacházíme se v Brně, v České republice, a tohle je moje lezecká základna Kotelna. Na tomto místě jsem začal trénovat. Je skoro dvacet let stará. Přesouvala se různě po městě a tohle je čtvrté místo, kde působí. Vždy se stěhovala do lepších a větších prostor. A vždy také byla dost undergroundová, plná špíny a prachu. Nikdy jí ale nechyběly všechny důležité prvky pro trénink.

Takže ačkoliv dnes možná vypadá načančaně, je pořád stejně dobrá, nebo spíš ještě lepší než kdy předtím. Když se podíváte po zdech, může se vám zdát, že je něco špatně. Že barvy nejsou uspořádané. Je to proto, že zde na barvách vůbec nezáleží. Nemáme zde žádné dané cesty, jen hromadu chytů na stěně. Samotná stěna je poměrně základní, složená ze stěn s dvaceti, třiceti nebo čtyřicetistupňovým sklonem.

Umožňuje lezci tisíce různých možností. Během každého tréninku můžu zapojit fantazii, nebo ji zapojí můj kamarád, pro zvolení různých cest, díky čemuž je pro mě trénink mnohem efektivnější. Jednou ročně všechny chyty sundáme, umyjeme je a vrátíme zpět. O poloze chytů rozhoduji většinou já. Pokud chyty nastavíte podobně jako zde, je potřeba si uvědomit, že je nutné mít v malém úseku různé druhy úchopů vedle sebe, jako lišty, sklopené chyty a madla.

Je také důležité nemít všechny chyty ve stejně úrovni, protože při opravdovém lezení narazíte na spoustu "bočáků" a "spoďáků". A skoro bych řekl, že "bočáky" a "spoďáky" jsou pro trénink nejefektivnější. Zároveň mám pocit, že pokud jsou chyty dobře nastaveny, není až tak těžké přijít s vlastní cestou, protože... samotné chyty vás inspirují k výběru konkrétní sekvence chytů.

Je důležité mít na jednom místě různé typy chytů. Tady vidíme sklopený chyt, vedle ní je madlo, vedle je lišta a tohle je "nehťák". Také tu máme různé chyty z různých období lezectví. Takže je tu nejmodernější chyt hned vedle jednoho starého přes 20 let. Ten má pochopitelně jiný povrch a myslím, že lézt jen na nových chytech není dobré pro kůži. Když je namícháte, trochu tím kůži ulevíte.

Dalším tréninkovým nástrojem je tzv. campus board. Campus board je původně řada lišt pod sebou, takže tohle je klasický příklad. V dnešní době to ale není jen o různých lištách, ale o různých chytech, protože na skále nemáte jen lišty. Takže tu máme sklopené chyty, madla, jiné typy sklopených chytů a tak dále. Tradičně se na campus boardu leze nahoru a dolů, proč ale nelézt do stran?

Proto jsem vymyslel horizontální campus board, který se skládá z těchto boulí, na kterých takhle můžete zapracovat na břišních svalech. Všechno musí být přizpůsobené pro naprosté pohodlí. Důležitost protahování a kompenzačních cvičení pro lezectví asi nemusím zdůrazňovat. Asi v každé lezecké hale by měl být prostor pro protažení a odpočinek po lezení. Ale nepřipadám si jako někdo, kdo by vám měl radit s protahováním.

Určitě najdete spoustu lidí, kteří vám poradí, co je dobré a co ne. Těšte se na další díl, který bude s Martinem Stráníkem o boulderingu. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nepaci davam dislajk. Boze a ty jeho nohy to ma nejake kozne problemy?

213

Odpovědět

Prosim opravte chybu o stropnich chytech, rika 'I do most of the routesetting', ne 'roof setting'. Tedy dela vetsinu 'staveni cest', coz je docela paradox, kdyz tam cesty v klasickem smyslu nejsou..

10

Odpovědět

Opraveno, díky za upozornění. :)

00

Odpovědět

K cemu to je jako dobry ? Kdyby si sel radsi zabehat misto takovych 3,14covin a potom delal neco lepsiho...

147

Odpovědět

Tím děláním něčeho lepšího máš na mysli sjíždění a komentování 3,14covin na videacesky a youtube?

32

Odpovědět

Odpovědět

+Ondra AdamTak gratuluji k sebereflexi, právě se sám nacházíš ve svém 3,14covinském začarovaném kruhu...

00

Odpovědět

+pes Rakeťákcekal sem jako odpoved neco relevantniho, pripadne doternou otazku typu, co si pod tim jako predstavuju, ale takovouhle 3,14covinu uplne mimo misu teda ne.... Vyvodit z toho neco takovyho chce asi notnou davku halucinogenu.

00

Odpovědět

+Ondra AdamKoukáš na něco, co ti připadne jako 3,14covina a pak se k té 3,14covině neustále vracíš a komentuješ jí. Jako proč ne, pokud tě tahle činnost baví.
Ale tvrdit, že ON je ten, kdo by měl dělat něco lepšího, je hoooodně divný. To ty bys měl dělat něco lepšího, pokud tohle video není tvůj šálek čaje...

30

Odpovědět

No třeba je to dobrý k pokoření několika rekordů nebo k tomu aby byl nejlepší český lezec. Ostatně, co lepšího by mohl dělat, než když dělá skvěle to, co mu dobře jde a ještě ho to baví?

00

Odpovědět

Pedikura by bodla

1128

Odpovědět

Jsem za video rád a těším se na další díly, ale nějak jsem nepochopil název videa... trénink ? vždyť jsme viděli naprosté houby z jeho tréninku :( .

112

Odpovědět

Ona ta série se jmenuje Trénink s Adamem Ondrou, v prvním díle asi jen ukázal své prostředí a od příští to začne.

170

Odpovědět

Tohle byl jen úvod a takové představení. V dalších dílech už bude i lezení ;)

edit: Přesně jak píše Roman1211.

190

Odpovědět

+heindlikSuproš, tak budu napjatý jak kšandy !

12

Odpovědět

Mal som s ním pár hodín na škole (ESF MU) a je to veľký pohoďák, skromný aj inteligentný. :)

161

Odpovědět

Klobouk dolů před jeho angličtinou, snad první český sportovec, kterej nemluví jak neadrtálec. (Chápu, že když člověk 12h denně trénuje, tak nemá čas mrskat a pilovat přízvuk, ale i tak je to supr, poslechnout si čecha, který dokáže reprezentovat nejen sportovním výkonem, ale pak i projevem na tiskovce)

392

Odpovědět

*mrskat slovíčka a pilovat přízvuk

11

Odpovědět

Sympatický klučina... Páči sa mi, že majú anglicky hovoriaci čechoslováci pomerne dobre zmáknutý akcent...Narozdiel od naších kamarátov z afriky či indie, ktorý sa to zaboha naučiť...viz. ráž z big bang theory :)

318

Odpovědět

Ty kravo jak ma z tech lezacek zniceny nohy to je skoro jak baletky z piskotu. Pro ty co to nevedi lezacky (boty pouzivane na lezeni) byvaji o jedno az dve cisla mensi nez normalni bota. Donuti to vase chodidlo zpevnit a udrzite se i na mailnekm kaminku kde by jste z normalni botou nemeli sanci.

110

Odpovědět

Mám pocit, že říkal že má normální botu 43-44 a lezečky má 38.

62

Odpovědět

+DemosA chodidlo stočené v pěst..

80

Odpovědět

To dneska dělají už jen fakt špičkoví lezci, nám zbytku co lezem 15 let pro zábavu na čtvrt milimetru protažení lezečky kvůli zpocení nohy nesejde...

31