Silová vytrvalostTrénink s Adamem Ondrou

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:7 138

V dalším díle tréninků ještě zůstaneme u campus boardu, na kterém nám Adam Ondra ukáže něco z vytrvalosti.

Poznámka: Prvolezec je člověk, který tzv. natahuje cestu – leze a zapíná lano do jednotlivých karabin. Sám je tak vystaven většímu riziku než lezci, kteří po něm již lezou jištěni horní karabinou.

Přepis titulků

V dnešním díle ještě zůstaneme u campus boardu. Minulý díl byl o síle. Tento bude o silové vytrvalosti. Znovu upozorňuji, že s campus boardem byste měli začít, pokud máte s lezením zkušenosti a jste dobře rozcvičení. Silově vytrvalostní trénink je ještě agresivnější a nebezpečnější než ten silový, protože všechny ty náročné a nebezpečné cviky děláte v jistém stádiu únavy. Takže silovou vytrvalost byste měli dělat, pokud s campus boardem už máte nějakou zkušenost.

Silově vytrvalostní trénink na campus boardu v mém případě znamená, že jeden cvik zopakuji šestkrát s třicetivteřinovými pauzami, načež následuje delší pauza, v mém případě dvě minuty. Pro začátečníky je podle mě rozumné dělat u každého cviku 3 až 4 opakování a klidně trochu prodloužit pauzy. Můžete buď zvolit obtížný cvik, který spočívá v jednom pohybu, nebo více vytrvalostní cvik třeba o deseti pohybech.

Je jen na vás, co chcete trénovat. Tohle je cvik, kdy lezu lišty 1-3-5-7-9, ale dá se ztížit tím, že se budete snažit lézt co nejvíce staticky, takže se paží na chytu "zamknete" a druhá ruka si může odpočinout, než bude pokračovat. Snažte se tam vydržet co nejdéle. Je to vhodný cvik pro prvolezce, obzvlášť na silově vytrvalostních cestách bez jakéhokoliv odpočinku.

Optimální pozice pro odpočinek je na natažené ruce, k čemuž ale často nedochází, zejména ne na mistrovství světa v lezení na obtížnost. Proto je dobré občas trénovat odpočinek na ruce, která je takto zamčená. Můj trénink silové vytrvalosti se nikdy neopakuje. Pokaždé cviky pozměním. Tyhle cviky patří k mým oblíbeným, ale vždy se snažím přijít s něčím novým. Záleží třeba také na na tom, na co se právě chystám a podobně. Tohle je speciální trénink na lezeckou oblast Flatanger.

Opět jde o pevný stisk, který ale musí být ovládán prsty. Dosud jsem neviděl moc campus boardů, kde by se nelezlo svisle, ale přelézalo horizontálně. Tohle je můj oblíbený cvik, dnes už poslední. Jedna ruka dole, druhá nahoře a děláte v podstatě lezecké shyby, protože při lezení se vám nestane, že by byly obě ruce vedle sebe. Nikdy nejsou v rovině.

Trénink silové vytrvalosti na campus boardu může být pro kůži dost drsný. Pokud máte jen jeden druh příček, může to být dost nepříjemné. protože se vám ta příčka, ta lišta, opakovaně zaryje do stejného místa. Ideální je mít různé druhy chytů, ne jenom lišty, ale také sklopené chyty, "nehťáky" a madla. Takže pokud vám bude jeden typ chytu nepříjemný, máte možnost zvolit jiný. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

s takovou ten lulda v padesati neudrzi propisku...

11

Odpovědět

proc tomu nejde dat nula ?

412

Odpovědět

Zdravím, jen pro upřesnění - "stavěč" (route setter) je člověk, který z barevných chytů vytváří "na překližce" cesty pro ostatní, kdežto "lead climber" alias prvolezec je člověk popsaný v poznámce pod videem :) takže v titulcích je chyba, má tam místo stavěče být prvolezec, což není to samé :) jinak moc díky za videa s Adamem, jako by už takhle nebylo na stěnách narváno :D

100

Odpovědět

Ahoj, díky za upozornění, opraveno :-)

31

Odpovědět

Lead climbing = stavění? Odkdy? A Flatanger není žádný věšák, ale lezecká oblast. Když něco překládám, zjistím si, o čem ten člověk mluví a třeba co je takovej World Cup Lead, ergo svěťák v lezení na obtížnost...

27

Odpovědět

Ty kraso jak je narvanej o takovy postave se me PC lenochovy muze jen zdat:))

142

Odpovědět

Vem to takhle, jeho to bolí teď (při tréninku), Tebe to bude bolet od určitého věku (klouby, záda a tak). Možná to zkus taky, třeba zjistíš že Tě to baví ;)

12