Campus BoardTrénink s Adamem Ondrou

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:5 699

O campus boardu už jsme se něco málo dozvěděli v úvodním díle, nicméně dnes nám Adam Ondra ukáže, jak jej využívá v tréninku.

Přepis titulků

Dnešní díl bude celý věnovaný campus boardu. Campus board je tréninková pomůcka, kterou koncem 80. let vymyslel Wolfgang Güllich a patří k nejefektivnějším tréninkovým náčiním, zároveň však k nejnebezpečnějším co se týká zranění. Proč bych ho nedoporučil? Předně lezení není jen silový sport. Člověk musí vědět, co dělat a jak sílu, kterou má, použít. Pokud s campus boardem začnete a zesílíte příliš rychle, je takřka nemožné se poté toto efektivní lezení naučit.

Kromě toho je to zbytečně nebezpečné. Ideálně byste už měli mít dvouleté zkušenosti s lezením, být starší patnácti let a lézt minimálně stupeň 7b. Jelikož se na campus boardu cvičí bez použití nohou, na prsty působí mnohem větší zátěž a tlak než při běžném lezení. Campus board se podle mě dá využít dvěma způsoby.

Buď pro trénink síly nebo silové vytrvalosti. Dnes se zaměřím na silový trénink. To znamená méně cviků, méně pohybů a delší pauzy. Může se zdát, že toho nakonec tolik neodtrénujete, ale pro co nejkvalitnější provedení každého cviku jsou dlouhé pauzy důležité. Čím více tréninku dáte, tím efektivnější bude. Na campus boardu byste měli cvičit, pokud jste svěží, odpočatí a rozcvičení. Často se u lezců setkávám se zlozvykem, kdy si dají dvouhodinový bouldering a pak se na konci tréninku úplně zničí na campus boardu.

To je nebezpečné. Při silovém tréninku na campus boardu dělám každý cvik jen jednou. U jakéhokoliv tréninku jde vždy o to, dát tomu všechno. Tak pojďme trénovat! Dobře. Jedním z mých oblíbených cviků na campus boardu je 1-5-9. Je to pro mě tak trochu test. Pokud zvládnu 1-5-9, vím, že jsem ve formě.

Super, test byl úspěšný. Dokonce jsem to zvládl dvakrát za sebou. Většina diváků samozřejmě kombinaci 1-5-9 nezvládne, ale poradí si s kratšími pohyby. Pokud je to příliš těžké, můžete zkusit 1-2-3 a pak si to třeba trochu ztížit na 1-3-5. Dalším stupněm by bylo 1-4-7, takže si prostě vyberte správnou úroveň. Je samozřejmě potřeba posilovat obě ruce rovnoměrně, takže když udělám 1-5-9 z levé ruky, dalším cvikem bude 1-5-9 z pravé.

Přesto je moje pravačka o něco slabší... takže když udělám nějaký cvik na levačku, často ho pak nedokážu udělat na pravačku. Ale prostě se snažím odvést maximum. Pokud chcete cvičení pozměnit nebo trochu ozvláštnit, můžete zkusit lézt co nejplynuleji. Dalším mým oblíbeným cvikem je tzv. double-dyno. Pro začátečníky na campus boardu doporučuji dělat double-dyno jen na velkých chytech, protože čím menší chyty si vyberete, tím odřenější budete mít prsty.

A opět samozřejmě platí, že čím vzdálenější chyty budete volit, tím to bude těžší. Pro další zpestření můžete použít méně prstů. Takže buď tři prsty, dva a nebo jen jeden. Varování – pouze pro zkušené lezce. Nejzákladnějším campus boardem jsou středně velké lišty. Čím více chytů ale máte, tím lepší campus board je. A nemyslím jen mít různé typy chytů jako "nehťáky", sklopené chyty a madla, ale mít je dál od sebe.

Takže tyhle chyty jsou kromě sklopení náročné svojí šířkou, díky čemuž posilujete i ramena. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

0:20 vidíte ? už šušeň nemám :-D

20

Odpovědět

ten by měl zkusit Ninja Warriora, myslím že by to suveréně vyhrál..... jaká je první cena?

60

Odpovědět

Nebyl by první profesionální lezec, co by se tam objevil. Najdi si, jak se tam dařilo Seanu McCollovi, který byl často Adamovi soupeřem jak v boulderingu, tak v lezení na obtížnost :) Já jsem se dost bavil, protože ty vyloženě silový překážky lezl technicky a šetřil síly :D

00

Odpovědět

+S.v.T.tak mi pošli odkaz.. a co ten Sean teda vyhrál?

00

Odpovědět

Odpovědět

To je siláák...

10