Kdyby byly reklamy na kávu upřímnéUpřímné reklamy

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:148
Počet zobrazení:7 679
Jak jinak začít den než šálkem ideálně čerstvě upražené kávy. Bez té by přece ráno bylo příšerná otrava… Roger z Upřímných reklam se vrací s brutálně upřímnou reklamou na látku, kterou spousta lidí začíná svůj den.

Přepis titulků

Nádherný den. Řekl bych perfektní, ale něco mu chybí. Nemyslíte? Aha, tady to je! Toto ráno nebylo dokonalé bez prvního šálku kávy, že? Ano, nic se nevyrovná žhavému rannímu šálku plnému návykové drogy. Já jsem Roger a moc rád bych vám vyprávěl o Hortonově teplé návykové hnědce.

Užijte si tyto záběry hedvábně hladkých zrnek a pak dobře natočené detaily horké hnědé tekutiny, která vzniká smícháním ohřáté vody a pražených a rozdrcených semen kvetoucích keřů, pocházejících z jižní Afriky a tropické Asie. Ty záběry vám měly připomenout, že zoufale potřebujete svou dávku.

Jak jste mohli zapomenout? Tato malá hnědá semínka jsou přírodním zdrojem světově nejkonzumovanějšího stimulantu centrální nervové soustavy – kofeinu. Většina látek ovlivňujících mozek je zakázána, nebo aspoň kontrolována vládou, ale tuto legální psychoaktivní drogu bere v podstatě každý, koho znáte, a to každý den, zcela bez omezení a bez jakéhokoliv kulturního stigmatu. Tuto skutečnost dokonce otevřeně oslavují vaši přátelé, rodina i moderátoři ranních pořadů.

Tak krásně to voní! Nemůžu se dočkat, až do toho nacpu příchutě a sladidla, abych zamaskoval přirozenou chuť této věci, kterou prý miluji, ale nejsem na ní závislý. Mám ji rád, ale… S dvěma cukry a lískooříškovou smetanou je to… - Nejsem závislý.

- Díky závislákům jako on mám jako sklízeč hnědých semen práci. Ale nejen já! I já, distributor předraženého návykového bláta. Máme ho i s dýňovou příchutí, pokud ji máte radši než přírodní příchuť vlhkého doutníku s hořícím asfaltem. - Já ano. - Skvěle. Dělá to 11 dolarů a… tady máte kelímek se zkomoleninou vašeho jména, což dokazuje, že se k vám může kdokoliv chovat, jak jen chce, pokud vám pak podá kelímek plný chemické odměny, plné neregulované psychoaktivní drogy.

Užijte si svou drogu maskovanou jako univerzálně oslavovaný ukazatel lidské kultury. Randor. Randor? Vždyť to ani není jméno! Vůbec jsem se nesnažil.

Rozumím, že nechcete spojovat tuto chemickou odměnu s vědomím, že lidé s méně penězi než vy dostávají opravdu mizernou mzdu za to, že sbírají tato hořká semena plná drogy. Proto vám ukážu další záběry. Tentokrát je tu tvrdě pracující a šťastně vypadající osoba v Etiopii nebo Guatemale… Někde, kde je horko, to je fuk. Také řeknu slova a ukážu vám záběry, díky kterým se budete cítit lépe.

Organická. Spolupráce. Udržitelná. Etická… etika. Mohl bych vás nudit detaily a složitostmi mezinárodního obchodu, nebo můžu říct: Hele, koukejte! Tenhle pytel zrn má na sobě napsáno „fair trade“!

To je dobře! - Že? - Jistě. Nebo vám to aspoň umožní nepřipouštět si, že vaše dávka štěstí je závislá na utrpení jiných lidí. A to jediné, kvůli čemu nebudete moci usnout, bude stimulant centrální nervové soustavy, který každý den konzumujete skrze tento mix ohřáté vody a pražených a drcených semen. Proč to děláte?

Proč nám to říkáte? Bez ranního šálku kávy jste dost nabroušený, co? To je ono. Krásně teplý šálek vaší osobnosti. Do dna! Mimochodem, já jsem Roger. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pustil jsem si to podruhé jen kvůli té blondýně :)

20

Odpovědět

Jediné ochucovadlo do mé kávy můžou být slzy afrických farmářů.

192

Odpovědět

To je tak cerny humor, ze by mohl sklizet bavlnu z poli

30

Odpovědět

:D Jak se snaží říct co nejhorší věci, ale ono to prostě nejde. Co tam řek...
1, je to droga... ok, to ví snad každej, samo o sobě na tom neni nic špatnýho
2, je náviková... samozřejmě, stejně jako většina věcí
3, ochucovadla a sladidla... nepoužívám
4, je to byznys/zaměstnává hodně lidí... welp, neni to náhodou dobře?
5, vykořisťování/špatně placení plantážníci... věc názoru, je to moc složitý téma a nedá se takhle jednoduše posoudit

ale ta ženská je nádherná :D

1012

Odpovědět

Ten porad je ale postaveny na tom najit a mluvit o spatnych vecech. Osobne mi argumenty ve videu prijdou relevantni.
1. Uplne nerozumim, jak skutecnost, ze lidi vi, ze kofein je droga, ospravedlnuje kofein jako drogu?
2. Kdyz je to navykove, proc bych to nemohl ve videu kritizovat?
3. Spousta lidi naopak zase sladidla pouziva. Ostatne podivej se na popularitu Starbucksu. Tam si lide uplne nechodi pro cistou kavu.
4. - 5. Souhlasim. Lepsi nejake penize nez zadne penize. Ale kdyz ten porad stavi na tom, ze neco kritizuje, tak proc nezminit kontroverzi, ze nedostavaji ti lide dostatecne zaplaceno? To je stejne jako bych se mel vyhnout kritice textilniho prumyslu a spatne placenych lidi v Asii prave z duvodu, ze lepsi nejake penize nez zadne penize. To vsak stale neni argument, proc ten problem ignorovat, zejmena kdyz ma jit o video, ktere neco kritizuje.

143

Odpovědět

+kocour Oggy1, to, že je něco droga, samo o sobě neznamená, že je to špatný... drogy jsou něco úplně běžnýho, důležitý jsou jejich účinky, zdravotní rizika, užívaný množství atd.
2, já neříkám, že to nemůže kritizovat, ale je to kritika, která se dá říct téměř o všem - o negativních i pozitivních věcech (schválně mi dej pár příkladů o kterých můžeš na 100% říct, že nejsou návykový)... (kdyby tam třeba rozlišil mezi psichologickou a fyziologickou závislostí, tak by to mohlo mít nějakou váhu, ale to on nedělá)
3, ano, timhle bodem se asi trefil do hodně lidí

když se podíváš na ostatní podobný videa, tak tam prostě říká jak se v reklamách překrucujou hrozný věci, aby se prodal šmejd... ale tady mu to prostě nejde, má pár argumentů, který (podle mě) ani nejsou tak závažný a opakuje je furt dokola

jasně, je to video pro pobavení... ale tim, že si vybral zrovna téma, kde nemůže ukázat na nějakou šílenou/absurdní/špatnou věc, tak to (oproti ostatním upřímným reklamám) trochu strácí vtipnost

a ta ženská je opravdu krásná

20

Odpovědět

+BullOver1. Souhlasim. Tady ale asi myslime pod pojmem droga kazdy neco trochu jineho. Droga muze byt chapana ciste jako navykova latka anebo jako lecivo. Samozrejme oba vyznamy maji urcity prunik.

2. Souhlasim, ze najit vec, co neni 100% navykova nedokazu. Jsem si dobre vedom, ze clovek si muze vytvorit zavislost na ledascem... od alkoholu, cigaret az po cukr a porno. Stale si nicmene myslim, ze je o tom dulezite mluvit (viz kritika ve videu), i kdyz se da zavislost vztahnout na spoustu veci.

"má pár argumentů, který (podle mě) ani nejsou tak závažný a opakuje je furt dokola" Je fakt, ze argumenty byly slabsi a rozhodne ma serie lepsi epizody.

Souhlasim... slecne to slusi :)

20

Odpovědět

Ano i ne - video se vztahuje k těm nejkomerčnějším prodejcům kávy na světovém trhu, a v tomto ohledu vůbec není daleko od pravdy. Starbucks, Nescafe, Illy, Lavazza, Meinl...namátkou, jsou vše společnosti, které prodávají kávu ve velkém objemu a kvalitu řeší tím, že vytvoří unifikovaný produkt, který ve skutečnosti není kvalitní vůbec - míchají různé šarže kávy rozdílné kvality (a velmi rozdílné chuti), vše přepraží (rozumějte, spálí) a prodají. Vše na zpracování suroviny je v té chvíli špatně a výsledná káva se opravdu dá pít, jen když její chuť co nejvíc zamaskujete (všechny varianty ochucených latte jsou skvělým příkladem).
Opravdu si nemyslím, že lidé, kteří tuto kávu vyhledávají jsou nějak špatní, ale z většiny jsou to lidé, kteří o kávě ve skutečnosti nic nevědí, především to, jak by měla chutnat správně připravená a zpracovaná - a jejich neznalosti tento business zneužívá. O etice jejich podnikání nemluvě.
V Česku máme ale relativně hodně pražíren, kde vědí co dělají; máte-li nějakou poblíž (vím o Liberci, Praze, Turnově, Brnu, Ostravě, Šumperku, Vítkově; jsou určitě i další), určitě tam na kávu zajděte a pak už s tímto videem zaručeně souhlasit nebudete. :) Věřím ale tomu, že v USA tolik možností nemají. Dobrá káva se nejvíc konzumuje ve Finsku, Švédsku, Berlíně (opravdu ne v celém Německu :D), Maďarsku, Británii, Irsku...obecně v Evropě (a ne, Itálie tam rozhodně nepatří).

173

Odpovědět

Absolútne súhlasím, u nás odporúčam pozrieť napr. https://www.coffeein.sk/ ;)

00

Odpovědět

to s tým zákonom vo videu je doslovná pravda ? To ma zaujímalo, ako to spomenul vo videu.

01

Odpovědět

Proč tam Itálie nepatří?

00

Odpovědět

+Bullseye67Protože ačkoliv jsou italové na svou kávu pyšní (potažmo portugalci, španělové), je u nich velký společenský tlak na "presso za euro". Jejich káva je pořád stejná dekády, zatímco káva v ostatních zemích je úplně jinde. Prostě "italská" je takové synonymum pro spálená - typ Illy atd. Výběrovou tam třeba někde půjde sehnat, ale v žádném turistickém městě (kde je nejvyšší pravděpodobnost) jsem na rozumnou kávu od středu po severní hranici ani jednou nenarazila, stejně tak v sortimentu kvalitní kávy jsem nikde nenarazila na italskou pražírnu.

40

Odpovědět

+ShadrisKdyz uz se tu nakousla italska kava...
Conan v Itálii #7: Lekce kávy

00

Odpovědět

slabe

1115