Kdyby byly reklamy na poskytovatele internetu upřímnéUpřímné reklamy

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:2 641

Najít si dobrého poskytovatele internetu může být i v Česku celkem náročné. Ale představte si, že žijete někde, kde má na internet někdo prakticky monopol.

Poznámky:
V čase 3:12 se na obrazovce objeví nápis: Funguje pouze v 50 % případů. Vyroben z kouzelného plastu, který je z vesmíru (?). Bílý.
V čase 3:23 se na obrazovce objeví nápis: Funguje pouze v 50 % případů. Vyroben z masa, pochází z Arkansasu. Jeff.

Přepis titulků

Zdravím, já jsem Roger-ger-ger… Jéje, zdá se, že budete potřebovat nového poskytovatele internetu. Chci vám říct něco o Hortlinku, je… Do prd… Kde jsme to byli? Ach ano. Zde je tabule s klikyháky, které jsou zhruba na místech, kde někteří bydlíte. Části, které můj synovec vybarvil, značí oblasti, kde lze mít přístup k datovým hadům z Hortlinku.

Aspoň to tvrdíme, nikdo totiž ještě nezkontroloval, zda můj synovec mluví pravdu. A i kdyby to udělali, z legálního hlediska můžeme říct, že obsluhujeme celý okres, pokud se může připojit jediný dům. Tady jsi na něco zapomněl. Super. Inu, nadanější synovci od konkurence také kreslí vlastní zábavné mapy.

A každoročně se scházíme, abychom jejich práci ukázali vyjednávačům a abychom dokázali, že lidé, kteří bydlí v těchto pixelových epidemiologických mapách mají na výběr z několika poskytovatelů. Ve skutečnosti naprostá většina USA si může vybrat mezi jedním dodavatelem, který si u nich vytvořil monopol, a tím, že si do písku budou kreslit vlastní úchylné obrázky. Páni, slušné pokrytí.

Pokud máte to štěstí, že žijete v rámci nějakého našeho virtuálního světa, můžete být v klidu, neboť společnosti jako Hortlink jsou důvodem, proč má Amerika 33. nejlepší rychlost downloadu a 42. nejlepší rychlost uploadu na světě. Jo, možná nás překonaly vyspělé země jako Uruguay nebo Bělorusko, ale v ceně se nám nemůžou rovnat. Tím myslím, že jsme několikrát dražší. Trhni si, Estonsko!

Že jste o těch zemích neslyšeli? Tak si je vyhledejte. Ale měli byste vědět, že načíst na Hortlinku Wikipedii trvá měsíc. Tak si možná radši něco přečtěte. Trapáci. Ale ne, už zas! Cítíte se kvůli tomu, co zaznělo, hloupě? Pomohlo by vám vědět, že zatímco dle statistik děti z nízkopříjmových rodin vždy byly ve škole trošku pozadu za svými bohatšími spolužáky, náš bezohledný obchodní model tuto nerovnost ještě navýšil?

Díky měsícům nucené distanční výuky, která není možná bez našeho produktu, jsme možná zničili životy a schopnost vydělávat milionů lidí. A než vaše město začne vymýšlet a schvalovat příkaz, který zajistí, že tato zásadní služba bude dostupná za cenu dostupnou pro všechny, mějte se na pozoru. Budeme vás žalovat.

Klidně na ulici uškrtíme sirotka, pokud tím zajistíme, že jeho mrtvole budeme moci účtovat 300 dolarů měsíčně za 4 Mbit downloadu. Ale koukejte, možná se jednoho dne budeme cítit štědře a umožníme přístup na Hortlink i v chudé čtvrti. Mně to vadit nebude, vydělám na něčem jiném. Možná je donutím, aby si pronajali mou kouzelnou krabičku za měsíční poplatek. Možná v jejich oblasti budu mít k dispozici jen ty nejlevnější opraváře na volné noze, kteří budou tak pomalí a k ničemu, že budou živoucí metaforou našeho produktu.

Možná budeme obzvlášť ďábelští a zavedeme datové limity, aby nedocházelo k přetížení serverů, přestože to je vlastně skoro nemožné. Nebo prostě vaše data prodáme bez vašeho souhlasu. Bez souhlasu je to mnohem víc sexy. Když mluvím o sexy věcech, nic mě nerozparádí víc než sledovat neinformované zákonodárce, co své večery tráví hledáním receptů na svých kalkulačkách, jak se snaží pochopit, co to je a jak funguje síťová neutralita.

Zatím jsme neudělali nic moc šíleného, ale skoro každou noc se budím v propocené posteli poté, co sním o nových způsobech, jak přetvořit internet v komplikovaný a děsivý bordel plný poplatků a přiškrcených rychlostí. Mimochodem, já jsem Roger.

Tady jsi, ty sirotku jeden. Mám pro tebe skvělou nabídku. Překlad: Xardass www.videacesky.cz Slyšeli jste už někdy o internetu?

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Při kliknutí na odkaz na mě vyskočila reklama na internet od O2

00

Odpovědět

Chrastění a pípaní 56 kbit/s Modemu, mě ještě dnes straší ve snech.

20

Odpovědět

Jo a co teprve operátoři. Když se vám s přechodem na 4G sítě, zhorší signál, ale operátor tvrdí, že se nic nezměnilo. Když po letech kdy se pokrytí železnice postupně zlepšovalo najednou dojde k razantnímu zhoršení, opět pro to, že po vypínali starší technologii a nevykryli ji dostatečně novou. Jinak co se týče normálního internetu mohu vyprávět. Ve vesnici mích rodičů je většina vesnice napojená na jednoho poskytovatele, ten však moc neinovuje, místo toho ukecává lidi, že pro ně bude lepší když místo agregace 1:1 budou agregování 1:10. Ani na mé opakované dotazy nevysvětlili v čem to je lepší, protože rychlost významně nenavýší, ani nedávají žádné garance minimální rychlosti. Zkouší to už několik let a nikdy jsem z nich nedostal odpověď na mé dotazy, prostě vždy konverzaci od ignorují, max po jedné snaze o nicneříkající odpověď. PS: On i ve městě na optice může být zážitek když vás pár měsíců sužují nepravidelné několikasekundové výpadky, bez důvodu na straně uživatele.

20

Odpovědět

Tohle mi připomíná můj spor s UPC/Vodafone. Připojení samo o sobě super, ale modem měl vadu, která na některých sítích dělala problém po celém světě. Na pár vteřin vypadlo spojení, a v půlce případů musel člověk jít restartovat celý modem.
Skvělá věc v době tenkrát začínajícího covidu. Řešení? Dát do tandemu svůj router za tenhle modem a hnedka všechno běželo, jak má.

00