Kdyby byly reklamy na zubaře upřímnéUpřímné reklamy

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:2 388
Bojíte se chodit k zubaři? A tušíte vlastně, co se na tom křesle odehrává? Inu, v USA nejsou zubaři ani zdaleka tak regulovaní jako v Evropě. A podle toho to taky vypadá.

Přepis titulků

Za ty svoje špinavé ústní kosti byste se měla stydět! - Vyděsil jste mě. - Tak to jste v dobré společnosti. Protože 60 % Američanů souhlasí s tvrzením, že není nic děsivějšího než cizí člověk v masce, co vás připoutá do lepkavého koženého křesla, oslepí vás pálivým světlem a narve vám do huby kovové mučicí nástroje. Strach ze zubaře se stal celosvětově uznávanou fóbií.

A to se mi moc hodí, ten strach potřebuju, abych se… Tedy abych se uživil. Prosím, udělejte si pohodlí. Co jste za doktora? Pokud slovem „doktor“ myslíte někoho, kdo čtyři roky studoval na lékařské fakultě, pak tři až sedm let dělal někde rezidenta, tak to nejsem.

Jsem jen o něco modernější verze středověkých holičů, co operovali, jménem Roger. My zubaři strávíme asi jen čtyři roky tím, abychom se naučili čísla ústních kostí, abyste netušili, co to meleme. A skoro hned pak můžete získat licenci a začít pomocí háků škrábat citlivé dásně. A spílat vám, když začnou krvácet. Když už jsem u toho…

Tady, cucejte. Je to na krev a sliny. - Jak často je měníte? - Co? Myslíte, že ty peníze tisknu? Zubařské školy vyjdou na stovky tisíc dolarů a pak ještě máte náklady na to, abyste si otevřeli soukromou praxi, což dělá naprostá většina zubařů. Návratnost je dlouhá, když mi obvyklé sezení s mým zvěřincem ocelových čepelí vydělá jen 200 dolarů.

A díky zvýšenému používání ústního písku a fluorované vody se za posledních 40 let dramaticky snížil počet zubních kazů. Nemáme dostatečné množství komplikovaných a drahých problémů, které by tohle drahé vybavení ospravedlnily. Abych nemusel zavřít krám, budu vám cpát zbytečné procedury. Třeba zbytečné čištění kanálků nebo plomby miniaturních kazů, které byste mohli vyřešit pouhým čištěním zubů. A když zrovna budu mít chuť, možná se pořádně rozparádím a doporučím vám zbytečnosti, co zní jak z Robocopa: Hloubkové odstranění zubního kamene.

Jak to, že vám to prochází? Opřete se a koukejte na tento příšerný obraz pláže. A předstírejte, že do vás nestrkám prsty. Zdravotní profesionálové obvykle pracují pro nemocnici, univerzitu nebo velkou zdravotnickou organizaci. Mají dostatečný dohled, etické kodexy a standardizované léčebné režimy.

Ale zubaři a jejich individuální praxe se v podstatě nikomu nezodpovídají. Stomatologická komora každoročně odebere tak málo licencí, že bych vás musel zabít, abych přišel o licenci. Prosím, nezabíjejte mě. Naštěstí se věda zaměřená na mučení ústní dutiny vlastně nikdy nespoléhala na žádné fakticky podložené postupy. Pomůže vám, když vám vyrveme zuby moudrosti, než začnou zlobit?

Je lepší naplnit kanálky korunkou, nebo plombou? Pomáhá čištění zubní nití aspoň trochu odstranit plak? Absolutně netuším. To totiž nikdo. Tyto procedury totiž nejsou empiricky otestované. Prostě to vymýšlíme za pochodu a pak vám účtujeme nehorázné částky. Au, to bolelo! Tak to pro vás něco mám. My zubaři jsme hlavními distributory zbytečných a vysoce návykových opiátů.

Je pravděpodobné, že právě my je předepíšeme mladistvým a dospívajícím, kteří jsou k závislosti nejnáchylnější. - Zabírají. A moc hezky. - Paráda. Když jste teď zhulení a připoutaní do křesla, zkusím vás přesvědčit, abyste se zavázali k budoucímu ústnímu mučení. Nebo vám prodám předraženou pastu. Nebo zubní nit z jednorožcích žíní. Začínám litovat toho, že jsem sem přišla.

No, vždycky můžete mít úsměv, který nebude jako od filmové hvězdy, což by bylo v pohodě v jakékoliv jiné zemi, ale ve Státech se kvůli tomu budete cítit jako nelidský odpad. Vlastně jsem asi zahlédl mírné zabarvení na třiadvacítce. - Třiadvacítce? - Ano. A ta je důležitá. - Opravte to! Zaplatím cokoliv! - Jistě že ano. Všichni zaplatíte cokoliv! - Pokryje to mé pojištění?

- Téměř jistě ne. Tak přijďte do Šťastného úsměvu a dostanete chutnou hroznovou pastu. A taky tvrdé drogy. Mimochodem, dostal vás Roger. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak říkal Jára Cimrman: Zuby - pohroma huby! :)

30

Odpovědět

a me furt rikaj jak je zubni nit super vec :D a pri hloubkovem odstranovani zubniho kamene, vypada hygienicka jak reznice...

11

Odpovědět

Jak se píše i v popisku videa, u nás je to naštěstí jinak. I studium tu trvá o rok déle než v USA (5 roků a pokud s doktorátem tam kolem 9 roků) a patří mezi jedno z nejtěžších. A z toho je až nesmyslně velká část doktorská. A taky si většinou rovnou zubaři neotevřou po studiu hned vlastní ordinaci (možná tak 1 z 50) protože na to nemají finance a banka jím nepůjčí po škole jen tak a vybavení i používané materiály jsou velmi drahé. Procedury a techniky se značně zlepšují i během poslední dekády je to vidět dost zásadně ale je i potřeba rozlišovat funkční a dekorační zákroky a taky náročnost a ochotu zubaře protože, ne každý je ochotný dělat náročnou proceduru která je levnější než jednoduší ale dražší (taky by jste si rozmysleli, jestli pracovat náročně a složitě a nic za to nemít nebo zvolit dražší a jednoduší variantu a nebo dělat prácí co dělá zubní hygiena) další problému nás je, že pojišťovny u nás proplácí jen minimum zubařům a tak za kvalitu musíme zaplatit i když platíte každý měsíc tisíce za zdravotní a nemáte třeba vůbec žádné výdaje protože pojišťovna zaplatí jen to nejhorší a někdy pohužel ani to ne...
U nás je pak spíše problém v rozdílu mezi starou generací zubařů a novou(existují výjimky), kdy ta stará často už se nechce učit a používat nové věci a podle toho to i vypadá...

PS: nejsem zubař ale dlouho jsem se pohyboval v jejich prostředí

102

Odpovědět

To nejsem já :)
Já bych o zubech a zubařích mohl napsat jedině "au" :D

24

Odpovědět

Nehodilo by se jméno Al-fik spíš pro diskuzi o chirurzích? Tady bych použil spíš Al-vrt nebo drsnější Al-trh.

00

Odpovědět

Mám hooodně starou zubařku a nemůžu si stěžovat. Když nebudu počítat mléčné zuby, tak jsem do 27 let neměl jediný kaz - teď se mi začaly kazit špatně vyrostlý osmičky (nedá se k nim pořádně dostat, abych je vyčistil :( ) a vždycky mi stačilo zavolat, vzala mě klidně druhý den, vyčistila to, zaplombovala a bum, měl jsem klid. Jedna z těch osmiček teď úplně odumřela, takže už se bavíme jen o tom, kdy půjde ven... ale protože je zub jako takový v pořádku a nervy už v něm nejsou, tak si jí asi nechám. Ale ta ochota, rychlost a komunikace je úžasná. Mám v práci lidi, kteří se objednávají měsíce dopředu a i když je něco bolí a musí co nejdřív, tak čekají třeba týden. To je k smíchu.

01