BudapešťVagabrothers

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:104
Počet zobrazení:7 837

Budapešť. Hlavní město Maďarska, které se rozkládá na břehu řeky Dunaje. Žije v něm přes 2 miliony lidí a dnes se s Vagabothers podíváme především na jeho lázně a termální prameny.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u další epizody naší zimní výpravy po Evropě. Tentokrát prozkoumáme budapešťské lázně, tak si nezapomeňte plavky. A ručník. Jinak si budete muset připlatit. Po týdnu plném jídla a pití v České republice jsme se rozhodli změnit tempo. Spoustu videí doděláváme cestou a jednou za čas potřebujeme pracovat někde, kde je to levné a uklidňující. Budapešť je na to jako dělaný.

Budapešť je důležitá zastávka všech výletů po střední Evropě. Tvoří ho dvě části, kopcovitý Budín a rovinatý Pešť, které rozděluje Dunaj. Budapešť byl součástí Římské řiše, Osmanské říše i Rakousko-Uherska, do konce 1. světové války v něm sídlil císař. Naši výpravu ale inspirovaly budapešťské lázně, je zde více než 120 horkých pramenů, které probublávají do nádherných lázní, a pro tyto dva unavené cestovatele nebylo lepší cesty, jak uniknout zimě. Budu upřímný.

Rád se namočím. Takže prioritou pro mě bylo navštívit budapešťské lázně. Ale nejdřív jsme museli chytit vlak. Jedeme do Budapešti. A už zase jdeme pozdě. Máme minutu na to, abychom ten vlak chytili. Když jsme dorazili, byl jsem trochu zmatený. Za námi je krásný hrad a kluziště, přímo tady v centru Prahy. - Takže znova. - Pardon, v Budapešti. - Jsme jako zmatená kapela. "Dobré ráno, Springfielde!"

Počkat, jsme v New Yorku! Naší první zastávkou byly lázně Széchenyi, jedny z nejznámějších ve městě. Lázně ztělesňují mnoho různých kulturních vlivů a architektonických stylů, které jsou na Budapešti tak skvělé. Lázně Széchenyi byly budovány v novobarokním slohu, od roku 1913, v posledních dnech Rakousko-Uherska. Na soše poblíž hlavního vchodu jsem si ovšem všiml zajímavých detailů.

Chtělo se mu čůrat... A říká si: "Sakra, celý to tu počůrám!" Který umělec to asi navrhl? Než se ponoříme do vody, potřebovali jsme pro vás natočit záběry. To bylo taky zajímavé. Jestli si myslíte, že natáčení na veřejnosti je divné, zkuste to ve veřejných lázních. Nakonec jsme naše věci nechali ve skříňce a šli se do toho vrhnout po hlavě.

Kombinace termální lázně a studeného piva byla na odpočinek ideální. Po pivku jsme trošku blbli. Trošku jsme cvičili, pokusili se o synchronizované plavání, koukali jsme na staříky, co hráli šachy, já jsem zkoušel surfovat a Mark se zkusil přiblížit k podvodní trysce. Idiot! Mám v nose vodu! Hodně jsme se uvolnili. Možná až moc. Na večer jsme totiž měli v plánu něco, o čem jsme hodně slyšeli.

Párty v lázních – sparty. Páni. To bylo super. Cítím se osvěžený, úplně jako nový člověk. Je čas na večeři, pivo a párty u bazénu. Za námi je to místo. Jsme v budínské části Budapešti. Jsme v lázních Lukács, což jsou jedny z nejstarších lázní tady. Ale zároveň mají nejmodernější přístup.

Lidé, kteří tyto lázně zakládali, si asi nepředstavovali, že tu bude hrát techno. Buď to bude úplně super, nebo tak trochu divné. Tak to pojďme zjistit. Převlíkl jsem se, můžem jít na to. Poměr kluků a holek je tu super, pokud jste teda holka. Asi tři kluci na jednu holku. No, tak koupíme pár piv a uvidíme, co se stane.

Možná to bylo večerem, dnem v týdnu nebo mnou... Ale poměr byl spíš deset ku jedné a byla tam spousta mladistvých ošahávačů. Jsou věci, ze kterých jsou mladí nezadaní kluci víc nadšení než mladé nezadané holky. Například pěnové párty, nudapláže a zdá se, že i párty v lázních. Pokud se rozhodnete tam zabrousit, tak kluci, klídek, holky, držte se pohromadě a přineste si ručník, jinak si budete muset připlatit.

I tak jsme se bavili a šli s davem. - Dejte to na YouTube! - Však jo! Pomoc! Další den jsme se rozhodli pro něco tradičnějšího. Zamířili jsme do jedněch z nejstarších lázní, do lázní Rudas. Jak vidíte, tak sněží. Ale pokud míříte do lázní, tak je to dobře. Jsme v budínské části Budapešti, u lázní Rudas, jsou to jedny z nejstarších a nejvíc tureckých lázní.

Naše poslední turecká masáž byla docela divná. To jo, ale Turci do města zavedli tento osmanský typ lázní, takže se koukneme, jak to tam vypadá. - Já jsem připraven. - Já se tak už narodil. Omlouváme se za nízkou kvalitu videa, byla tam tma a hodně páry. My jsme si to užili, ale naše GoPro ne. Místní vody jsou mírně radioaktivní, ale asi příznivě.

A plné minerálů, které jsou dobré pro vaše tělo. Poslední den ve městě jsme si přivstali a vylezli na kopec v Budíně, odkud je krásný výhled na město. Dobré ráno. Dnes je slunný den, vylezli jsme na Gellértův vrch a teď se vrátíme dolů do Gellértových lázní. Gellértovy lázně mají být mistrovským dílem secese. Nevím, co to je secese, ale budova je to hezká.

Jdeme nasát styl. Budova je z roku 1918, byla vybudována hned po 1. světové válce. Je to mistrovský designerský kousek, je to jako plavat v muzeu. - Gellértovy lázně jsou překrásné. - Nejkrásnější. - To jo. Působí to jako lázně z Velkého Gatsbyho. Je to velice detailní práce, taky tu jsou tyhle sloupy, vše je to symetrické, jsou tu nádherné fontánky. Většina návštěvníků vypadá, že jsou staří jako tato budova, nezapadáme sem.

Je úterý ráno, většina lidí našeho věku netráví tento čas v lázních. Ráno v lázních... Je to krásné místo a my se jdeme ponořit do hlavního bazénu. Bylo to skvělé zakončení našeho pobytu v Budapešti. Po třech dnech polehávání v lázních jsme připraveni na snowboarding v Alpách. Příští týden totiž míříme do Rakouska, takže odebírejte náš kanál, aby vám naše dobrodružství neutekla, lajkujte naše video a sdílejte ho mezi přáteli.

A nezapomeňte si stáhnout novou aplikaci Storie a přidejte si @Vagabrothers, najdete tam videa z natáčení. To je vše, uvidíme se v Alpách. Takovej stres! Najít místo, kde bychom mohli v Budapešti natáčet. Hroznej stres! Je tu hroznej hluk, malý děti i mimina tu pobíhaj. Nemůžem najít dobrej plac. Zůstali jsme tady v ulici pro pěší, ale za mnou je auto...

Do háje, kámo, jsme nahraní! Už nemáme moc času. Budapešť. Pešť. Pešť. Jsi fakt na pešť. Nejpešťší město na světě. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Budapešť je turisticky velmi oblíbenou lokalitou, ať už je vaším cílem poznávat památky a místní kulturu, nebo právě návštěva vyhlášených lázní.
Pokud tyto dvě věci chcete spojit a jako bonus si ještě užít luxusní pobyt plný wellness a chutného jídla, doporučujeme využít jednu z mnoha výhodných nabídek na (EDIT) internetu...

01

Odpovědět

Hej, tahle reklama není zaplacená! :D

00

Odpovědět

k***t brothers

14

Odpovědět

Za mě dobrý, sympaťáci, prosím další :) Ty Alpy by mě zajímaly ;)

41

Odpovědět

Myslim si ze chyba je spis v lidech tady nez v tech dvou amcich. Kdyz povidaly o Praze a Plzni tak kazdej jasal jak za prvniho maje. Jen prejeli do madarska uz jsou ti dva prihrati a buh vi co. Nerikam ze ten jejich porad ma nijakou osvetovou hloubku, ale aspon to ukaze nijaka zajimava mista. Uprime kolik z vas bylo v madarsku v laznich ja treba ne a ty budovy byly opravdu pekne. Takze se zase trosku proberte.

181

Odpovědět

Když jsem byl u Balatonu tak tam byli akorát komáři a všichni tam mluvěj divně.. prostě úplně stejné jako na Slovensku

610

Odpovědět

Je to super, jen tak dál! :)

32

Odpovědět

Docela zklamání po jejich videech na Prahu, Plzeň a Singapur.

24

Odpovědět

gaaay

213

Odpovědět

Tak ses vyřádil. Upaluj si vzít prášek, vyčistit zuby a spát. Dneska jsi měl náročný den.

143

Odpovědět

+BugHer0ano, můj názor je, že jak píše IVA dole, určitě se raději podívám jak cestuje Kristen nebo Sonia než 2 přiteplení emerikánci

29

Odpovědět

+FEFNemá cenu se s ním bavit však je starej ten má max 20 let a bude z něj starej zahořkej dědek :) on musí trávit věčinu času za počítačem a ani nemá na výběr prostě tu bude a tak to bude zatímco my si budeme užívat život on bude muset tu pracovat pro nás :D koukni se jak je vystresovaný napíšeš jeden komentář a on se na tebe hned vrhne jen protože si myslí že když je admin že je něco víc ale je to jen člověk z masa a kostí s výškou cca 170 což je docela málo a podle fotky mu je tak 39 let no prostě žádný mladík to už není :) víš co mi si budeme užívat a on během té doby zestárne a nikokho nebude zajímat .... 3 ... 2 ...1 SMAZÁNÍ KOMENTÁŘE TAKY CO ČEKAT KDYŽ SE TU CHOVÁ TAK DĚTINSKY !!!! A UTLAČUJE TU TY VÍCE UVĚDOMĚLÉ JEDINCE CO MAJÍ VLASTNÍ NÁZOR !!!!!!

00

Odpovědět

To jako vazne?

49

Odpovědět

Jojo, tahle stranka jde do p**e

317

Odpovědět

Boze tahle stranka upada

520

Odpovědět

Tak to teda fakt ne

69

Odpovědět

Blbost

99

Odpovědět

Co to je

97

Odpovědět

Koukám, že hodnocení bídný... Chtěli jsme tu nějakej cestopisnej pořad s tipy, kam vyrazit a tak, ale evidentně se moc nechytnul. Nevíte někdo o lepším a užitečnějším YouTube kanálu, který by plnil podobný účel? :-)

Předem díky za tipy!

97

Odpovědět

Tak Vagabrothers jsou jedni z těch lepších, těžko říct, co by už uživatelé chtěli... Je fakt, že jsou takoví hrozně rozjuchaní. Třeba by to chtělo občas namixovat s cestovatelem z jiné země než USA, který má jiný přístup, pak třeba s mladou pěknou slečnou...
Hodně užitečný je Alanxelmundo - Mexičan, sympaťák, velmi informativní, umí si zjistit ty správné věci o destinaci, kanál je ve španělštině (https://www.youtube.com/watch?v=iObRkWORo2Q)
Za dámy třeba Kristen Sarah, Soniastravel nebo Heynadine.

121

Odpovědět

Co se zkusit zaměřit na jednu zemi? Pamatuju si na dvě videa o Japonsku od Chrise Broada, které měla úspěch: Řízení v Japonsku a Kulturní šok. Jeho kanál je stále aktivní, takže bude pořád co překládat. Pro mne velice zvláštní a zajímavá krajina. :-)

30

Odpovědět

Dufam, ze to tu este nie je, ale skuste sa pozriet na https://www.youtube.com/user/woltersworld. Tiez american, ale niekedy ma zaujimave postrehy. Len neviem ci pre Cechov a Slovakov alebo skor pre Americanov.

Tuto dvojicu som velmi ocenil pri ceste do Luxemburgu, kde ukazali to najzaujimavesie: https://www.youtube.com/user/BackpackingTravelTV

A potom este blazniveho Americana, ktoreho sice osobne rad nema, ale mozno sa niekomu zapaci: https://www.youtube.com/user/caseyneistat

Netvrdim, ze tito su extra dobri, ale mozno stoja aspon za uvahu...

00