Plzeň, domov dobrého pivaVagabrothers

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:177
Počet zobrazení:16 872

V dnešním videu navštívíme s Markem a Alexem další české město - Plzeň. V loňském roce, kdy jej navštívili, se totiž honosilo titulem Evropské hlavní město kultury!

Poznámky:
Možná jste si všimli, že hlavní sládek Pilsneru Urquell má podobné potíže s angličtinou jako majitel restaurace Naše maso. Jeho freudovské přeřeknutí jsem však v překladu zanedbal.

Vtip v čase 3:45 je založený na záměně slov check/Czech.

Na konci videa opravdu odkazují na nová videa každé úterý, nicméně na našem webu je uvidíte v sobotu. :)

 

Přepis titulků

- Tady Alex! - A Marco! - Sledujete Vagabrothers! - Tento týden se podíváme do rodiště dobrého piva. - Do Plzně v České republice. Pokud nás znáte, víte, že máme rádi dobré pivo. A pokud máte rádi dobré pivo, museli jste už ochutnat Plzeň, český ležák pojmenovaný po městě, ve kterém vzniklo. Plzeň je světoznámá především díky svému pivovaru Pilsner Urquell. A její tradice v pivovarnictví je jedním z důvodů, proč se stala Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 Češi vypijí nejvíce piva na světě.

Na osobu to činí 148 litrů ročně. To je o polovinu více než druzí Rakušané a dvojnásobek oproti Američanům. Domysleli jsme si tedy, že pokud někde ví, jak to prvenství oslavit, bude to v Plzni. Skočili jsme na letadlo z Finska do Česka a dorazili akorát včas na úvodní ceremonii. V den oslav jsme se probudili s dvěma dobrými znameními. Kapelou hrající tradiční českou hudbu a pivními švédskými stoly. Věděli jsme, že to bude dlouhý den plný pití, tak jsme přeskočili snídaňové pivo a chytili tramvaj do historického centra, kde už se mělo slavit. Dnes se koná úvodní ceremonie k příležitosti oslavy Evropského hlavního města kultury pro rok 2015.

- Ale nevíme kde. - Musíme najít sídlo tisku a získat naše novinářské průkazy, nebo to celé propásneme. O to nám teď jde. Největším problémem je, že nemluvíme česky. Procházka plzeňským centrem je procházka dějinami. Městský status získalo ve 13. století, vzkvétalo ve středověku a stalo se průmyslovým centrem Rakousko-Uherska. Právě jsme dostali naše novinářské průkazy a dozvěděli se, že meškáme jen o minutu prohlídku plzeňského pivovaru. Tady je naše skupina. Plzeňský Prazdroj je samozřejmě skvělý, protože jde o původní plzeňské pivo, tohle je domov vaření piva.

Ochutnáme nějaké pivo, to my máme rádi. Naší první zastávkou bylo pivovarské muzeum uvnitř jedné staré varny. Mělo vše, kousek historie i figuríny opilců. Plzeňské dějiny pivovarnictví začínají rokem 1295 , kdy král povolil všem měšťanům vařit si pivo doma. Ale v třicátých letech 19. století se kvalita zhoršila tak moc, že pivo nešlo pít. Tak moc, že pivo vylévali do kanálů a my víme, že nic není horší hřích než plýtvat pivem. A tehdy Češi zavolali Němcům o pomoc. Aby zachránili sebe samé, plzeňští sládci se spojili, investovali do výrobny a z Bavorska přivedli Josefa Grolla, aby jim pomohl vařit lepší pivo.

Výsledek? Plzeň známá dnes jako Pisner Urquell. Setkali jsme se tedy s hlavním sládkem Pilsneru Urquell, Václavem Berkou. Ten nám řekl, proč je jejich pivo tak dobré. První plzeňské bylo uvařeno 5. října 1842 mladým sládkem Josefem Grollem, za užití pouhých tří ingrediencí: měkké plzeňské vody, plzeňského sladu a žateckého chmele A k našemu úžasu... používáme dodnes ty stejné tři ingredience.

To znamená, že pivo, které nyní vaříme, je naprosto identické s tím, co vařili před 172 lety. Tohle pivo vás nutí k dalšímu a dalšímu ochutnávání. Na zdraví. Přesně kvůli tomu jsme sem přijeli. Dopili jsme naše pivo s Václavem a zamířili do samotného pivovaru. Vítězství! Dorazili jsme do Plzeňského Prazdroje. Vyslovuje se to jako Urkel. Jako Steve Urkel. Slovo Urquell pochází z němčiny a znamená to pramen jara, takže naším cílem teď je jít dovnitř a pít tohle pivo přímo u zdroje. - Jsem už natěšenej.

- Tak jo, jdeme na to. - Chci říct... - Jdeme NATO. Vzali nás do sklepení pod pivovarem, které mi připomnělo trpasličí jeskyně z Pána Prstenů. Doly v Morii. Tohle je pravé pivovarské sklepení. Jsme v podzemí pivovaru se vší tou vlhkostí. - Trochu jako důl. - Pivní důl. - To se mi líbí. Kdyby hornická profese zahrnovala denní pití plzeňského piva, zvážil bych kariéru v šachtě. Piva plzeňského typu jsou ležáky německy označované jako lager, což znamená skladované pivo.

Proto je Plzeň perfektní pro vaření piva. Rozkládá se nad šestnácti kilometry podzemních sklepení sloužících jako primitivní lednice nebo příležitostně jako úkryt před plenící středověkou armádou. Tohle podle mě nevypadá jako pivo. Spíš je to crème brûlée nebo připálenej sýr. - Je to tu cítit kvašením. - Ale hlavní je výsledný produkt. A tenhle sud je z roku 1897, ještě z Rakouska-Uherska. To znamená, že tady se vaří pivo postaru. Paráda. Konečně nastal čas ochutnat pivo. Pivní pong?

Je to vůbec možné? Teď si můžeme vzít tyhle kelímky a ochutnat čerstvé pivo přímo ze sudu. Na Plzeň v Čechách, Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Gratuluji. - Právě jsme vyšli z Plzeňského pivovaru. - Vynořili jsme se z podzemí a teď je čas na oběd. Dáme si klasický oběd, zatímco tu po okolí chodí cirkusáci, což dělá vše ještě zajímavějším, tohle by měl být zábavný den. Pojďme! Lidé od cirkusu byli součástí ceremonie, která začala před soumrakem. Marco a já jsme se rozdělili. Já šel udělat nějaké záběry ze vzduchu, zatímco on vyrazil do ulic, aby následoval průvody, které se sešly z různých částí města na hlavním náměstí.

Tak jo, našel jsme průvod, je parádní. Spousta lidí se tu dobře baví. Jsou tu ohňové show, alegorické figury, klauni v českých barvách. A všichni míří na hlavní náměstí, Náměstí republiky, ke Katedrále svatého Bartoloměje, kde budou zvonit prastarými zvony ve věži. Už je to doba, co je naposledy použili po válce, při které byla většina roztavena a užita k výrobě zbraní. Bude to tedy něco, kostely a katedrály po celé Evropě budou společně zvonit v 17:30, aby tak ukázaly svou jednotu. Tak pojďme dolů. Uvidíme, co oslava přinese. Já mezitím ze svého bidélka na střeše pozoroval, jak se náměstí plní, zvony bijí a domy jsou osvětleny příběhem Plzně.

Lidi, tomuhle neuvěříte. Je tu provazochodec balancující zhruba ve výšce 100 metrů nad náměstím. Jde po laně přes náměstí až do zvonice katedrály. Páni! Byl to skvělý způsob, jak zakončit mimořádný den v České republice, náš teprve první. Ještě té noci jsme nasedli na vlak do Prahy, ale aby vám to neuniklo, mrkněte do podobných videí. Pokud se vám tohle video líbilo, dejte mu palec nahoru, sdílejte ho s přáteli a odebírejte náš kanál pro nová videa.

Uvidíme se zase za týden. Přestaň se smát kámo, ch*iju z tebe smíchy.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Slovo urquell bylo nesprávně přeloženo jako “zdroj jara”. Je to zdroj pramene.

00

Odpovědět

Až na to, že první sládek nebyl žádný Džouzef ale normální Pepi ev. Sep. Tak ať se ti američani naučí mluvit a nemrší nám jména.

00

Odpovědět

3:35 - source of the spring - v tomto kontextu "pramen jara" nedává smysl (německy der Quell - pramen, Urquell - prazdroj, anglicky spring - jaro, ale i pramen)

50

Odpovědět

Takže Prazdroj = Urquell = Staropramen
Zajímavé

81

Odpovědět

+kotjařekl někdo kdo má na profilovce poníka aha no fakt hustý :D

02

Odpovědět

jako vždycky... banda čechů, kteří nemají nic na práci než používaqt svůj negativismus. C Okoliv velké a známé je špatné a nekvalitní a bla bla bla...
Pojďte mě zabít a zhejtovat. Protože přicházím a povídám, mě Plzeň chutná, a chutná mi i Gambrinus, a chutná mi Chodovar (jaká škoda, vždyacky se zapomene zmínit Planou a chodovar), chutná mi Kozel, chutná mi Mnich, Radegast, Hraběnka... ale pouze v případě, že to pivo dobře natočí.

810

Odpovědět

Že ti to chutná neznamená, že je to nejlepší pivo na světě, ono to totiž je tak maximálně průměrný pivo. Nepředpokládám ale, že toho máš tolik ochutnáno abys to mohla posoudit, a proto tvůj komentář nemá žádný význam. Stejně jako mě nezajímá tvůj názor na teorii strun, tak mě nezajímá tvůj názor na pivo. Ale myslím, že o pocitech méněcennosti a závisti bys nám toho mohla říct celkem dost. :D

55

Odpovědět

+Autojasně, protože jakmile má někdo rozdílný názor, tak je ten názor špatnej a vůbec tě nezajímá... ale hádej co, mě zase nezajímá tvůj názor. Chutná mě, chutnal jim, chutná dalším... A co je důležité, chutná skutečným vzdělaným kritikům, kteří jsou jako vědci, ví co mají chutnat a cítit

14

Odpovědět

+lenaciaNejde o to, že je to názor rozdílný, ale nedává smysl. Mně taky chutná Gambrinus aji kozel, mně totiž chutná každý pivo, ale když si chcu dat něco, na čem si fakt pochutnám, tak sahám k úplně jinýmu pivu a do úplně jiných cenových relací. Ale na oběd ke grilování je dobrý cokoliv. A tvá druhá věta dává smysl ještě menší, přestaň na ty antidepresiva chlastat prosimtě :D

01

Odpovědět

+Autoopravdu musíte ponižovat sám sebe a používat argumentační klamy jen abyste mě zesměšnil, nebo znehodnotil můj názor? V tom případě váš názou nemá vůbec žádnou hodnotu, to je jako by vůbec neexistoval! a já už na něj nebudu reagovat, protože je to pod mou úroveň. Mějte se, a chlastejte si co chcete nenávistnej hloupej "čecháčku" ;)

01

Odpovědět

+lenaciaBtw. tvůj názor mě nezajímá proto, že už dle tvé volby výrazů (chutná mi) mluvíš mimo mísu. Tady se bavíme o tom, že Pilsner Urquell zdaleka nemá takovou kvalitu jakou mu mediální tlačenka přisuzuje.

02

Odpovědět

148 l na osobu a rok? To je jedno pivo denně i když odečtu mladší 18 let.

70

Odpovědět

Rejpal jako já si vždycky rýpne.

1.) Plzeň je oblíbená hlavně v drahých USA hotelech atd. Tady maximálně v Plzni. Občas třeba nedělní kachnu zapiji plzní, ale to je tak asi vše. Zrovna nedávno hlásili, že nejlepší český ležák je Radegast 12 s čímž jen souhlasím. Navíc je Plzeň nechutně předražená. V obchodech 24, v hospodách 40-45.

2.) Když to točili, tak spotřeba pivu nás byla 144 a teď už jen 143. V žádném případě 148. Bohužel dnešní mládež chlastá ty koktejlíčky a další hovna, taky je ve městech nejvíc COOL, nejíst maso, nepít pivo a jíst jen trávu a kůru ze stromů.

3.) Když jsme se jeli poradit do Bavorska, tak proč ukazuje vlajku Německa?

718

Odpovědět

1) U nás v Žatci ji točí tuším za 32 :D.
3) Asi si neuvědomili, že Německo bylo sjednoceno až r. 1870, nebo prostě nejsou takový rejpalové? :D

50

Odpovědět

No podle toho co píšeš, tak jsi z nějakého buránkova, kde se Plzeň nepije jen kvůli ceně. Celý život si se nikam nepodíval, nepodíváš a tak máš dojem, že se Plzeň nikde nepije kromě Plzně a v "drahých USA hotelech"... oni těch miliony litrů totiž prodají právě jen takhle. Mimochodem, zkus někdy nějaké ten US hotelový řetězec, takový DoubleTree, Hampton by Hilton či hotely Westin jsou fajn.... počkej, vždyť ty sedíš doma a chlemtáš tu svojí kvalitku u TV, tak nic.

30

Odpovědět

V Británii, Německu, USA jsou k dostání mnohem lepší piva normálně v supermarketu. U nás musíte pro dobrý pivo do minipivovaru a zaplatíte za něj 3násobek normálního. To je fakt smutný u národa, kterej neustále honí nad svou pověstí pivní velmoci.

211

Odpovědět

To mi připomnělo, že za týden je PilsnerFest, už se těším.

61

Odpovědět

Prazdroj je hrozně přeceňovanej. Naprosto průměrná předražená jedenáctka.

3415

Odpovědět

Ty seš hrozně přeceňovanej

612

Odpovědět

+PlzeňákTvoje mama je přeceňovaná

157

Odpovědět

:( Jen brečim, když vidim, jak to pijou z plastových kelímků. Pochopim to na veřejných akcích, kde jsou stovky lidí, ale tady mohli dát každýmu půlitr...

312

Odpovědět

Taky mě to napadlo... Ale to by potom neměli ekologové co žrát... :D

42

Odpovědět

+PéťaEkologové mi sou ukradení, ale vždyť je to kentus pít pivo z plastu... u nějakýho vodový *** jako 11° Kozla to nevadí, ale tady jim snad chtěj ukázat to nejlepší.

55

Odpovědět

+BullOverPivo z plastového pohára nie je na škodu piva piť ak ho piješ okamžite ako ochutnávku a nesedíš pri ňom hodinu ako na stanici keď čakáš na vlak. Ale je pravda, že pivo z plastu ktoré sa kupuje v obchodoch, sú najhoršie čo môže byť ale v tom je rozdiel. Ak si vezmeš , že sa tam v pivovare premlelo pár stoviek ludí, kto by tie poháre stále umýval, ak by boli pollitráky sklenené. Navyše je to ešte celkom dobrý ten priesvitný plastový pohár, nie ten hnusný plastovo-papierovo-kartonový. A je to ochutnávačka, nie chlastačka.

71

Odpovědět

+Péťa... odpověď na blbej post.. sry

00

Odpovědět

Kdyby jsi v tom pivovaru nekdy byl, zjistil by jsi, ze se tam otoci takovy neskutecny kvantum lidi, ze zasobovat je cistyma sklenickama by bylo proste nemozny...

134

Odpovědět

+eeBoli sme s kamošmi tento víkend na tom istom mieste a mali tam nachystane prepravky so sklennymi poharmi... takze sme ho dostali pekne do skla :) a niekolkokrat.

00

Odpovědět

+Jasadasdou yeah... moje komenty maj sílu... neni zač

10

Odpovědět

Při prohlídce pivovaru Guinness točí všem piva do skla a navštíví to tam každý den mnohem víc lidí, než v Plzni. Určitě by to taky zvládli, kdyby chtěli ;)

70