LemurPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:116
Počet zobrazení:12 009

Roztomilí obyvatelé Madagaskaru skrývají mnohá tajemství, která vám dnes prozradí kanál Pravdivých faktů.

Poznámka:
Jeden z anglických výrazů pro "mazat med kolem pusy" je "blow smoke up one's ass", tedy "foukat někomu kouř do p*dele". Tato fráze má původ v pochybné lékařské taktice. Pro oživení člověka se foukal trubičkou kouř do konečníku pacienta, což prý mělo obnovit dýchání.

Přepis titulků

Jerome, vysíláme živě! Amatér... Přinášíme vám Pravdivá fakta o lemurovi. Lemur kata, kterého tu vidíte nahřívat si koule na sluníčku, je jeden ze zhruba 100 druhů lemurů, ohrožených poloopic žijících na Madagaskaru. Jerome, ber to vážně, nebudu to opakovat. Lemuři kata jsou velmi společenští, žijí v tlupách s až 30 členy. Samice jsou dominantní a jsou stejně velké jako submisivní samci. Hormony, které u samic regulují zvýšenou agresi, také zvětšují genitálie, takže je někdy těžké určit pohlaví.

Tohle je třeba samice, tenhle by mohl být oboje. Aha, dobře, je to sameček. Pro udržení vztahů provádí lemuři tzv. sociální grooming. Věřte mi, kdybyste tohle prováděli se spolubydlícími, byli byste si blíž. Jako když spolubydlícímu seberete žmolek ze svetru, ale jste oba nazí a použijete jazyk. Pro tento grooming vyvinuli lemuři takový švýcarák marnivosti. Svoje zuby můžou používat jako hřeben, taky mají prodloužený nehet, kterému se říká toaletní dráp. To zní jako něco, kvůli čemu by musel Wolverine do špitálu.

Ale upřímně, toaleta bývalo slovo pro umytí se a obléknutí, ne pro díru na s*aní. Slovo toaleta z toho nemá radost. Utahují si z něj na večírcích. Slova jako taft a bujabéza pronáší vtípky. Třeba: "Vidělas, co má na sobě toaleta?" "Nějaký s*ačky?" A pak se obě smějou, což není hezký. Odbočuju. Jedna z velkých výhod života v divočině je samozřejmě kadění kdekoli, to ale pro některé lemury neplatí. Místo toho si vyberou nějaký velmi nešťastný strom jako společnou latrínu.

Lemuři patří mezi nejhlasitější opice. Třeba indri nezavře hubu a zní to, jako když upouštíte balónek tak, aby pištivě prděl. Říkal jsem to. Lemuři také komunikují kolínskou, kterou si sami vyrábí v pachových žlázách. Třeba Brenda říká, že tenhle stromek má moc ráda, teď je to Brendin stromek. Když jsou samičky katy připravené k páření, soupeří samci v takzvaných smrdutých potyčkách.

Třou ocasem o několik pachových žláz v oblasti genitálií, zápěstí a hrudi. To ocas ozbrojí pachem, který potom – jako děcka ve škole, když rozptylují prdy – vyšle zhruba směrem k oponentovi. A funguje to. Až budete v baru, utřete si rukou zadnici, nádobíčko a cecíky a na někoho s ní mávněte. Vsadím boty, že odejdou. Lemuři kata tráví hodně času na zemi a už odmalička umí hezky chodit a běhat. Zato lemur sifaka...

Nemáme lepší úhel? Tohle je jako z insta-účtu s názvem Hnědooký hrabě. To není o moc lepší. Sifakové tráví většinu života na stromech a jsou velmi působiví skokani. Nevadí jim ani "chobotnicový strom" pokrytý ostrými hroty. Tím evoluce říká: "Do p*dele, nelez na mě." Sifaka na to se*e. Na zemi ale sifaka není moc elegantní. Takový cestující v letadle s akutním průjmem, který se snaží protáhnout kolem vozíku s nápoji.

Indri také tráví většinu času na stromech, a dokonce vymyslel, jak stavět hnízda. Indri jí především listy, třeba tenhle. Ten vypadá, jako by mu zrovna došlo, že když šlo prasátko na trh, asi nebylo nakupovat. Díky, reddite. Lemur kata někdy jí i hmyz, třeba cikády nebo kobylky, když se zrovna rojí. Představte si to, jídlo létá kolem vás. Jako by tornádo trefilo továrnu na pálivý brambůrky.

Někteří lemuři jedí jedovaté stonožky, kousnou do nich a ten anti-parazitický jed si mažou na genitálie. Ten, který na to přišel, byl génius. Nebo idiot. Mnoho lemurů jí ovoce a jsou na Madagaskaru předními roznášeči semen. To znamená, že pro mnoho rostlin obsahuje cyklus života období uvnitř lemurovy řitě. Lemur bambusový jí bambus. Nepojmenoval ho zrovna nejkreativnější člověk. Svoji kočku určitě pojmenoval Kočka kočičí jídlo. Myší lemur, který je skvělý, jemně usrkává nektar květů baobabu Gregorova.

Sice jsou roztomilí, ale jsou taky extrémně nebezpeční. Pro ten nejpomalejší a nejblbější hmyz. Fakt, brouci se stydí, když jim kamaráda sežere myší lemur. Přiznejme si to, lemuři jsou roztomilí. Hlavně jejich děťátka. Nemažu jim med kolem pusy. Ani nevím, proč bych to dělal. Někdo to někdy musel udělat, jinak bychom tu frázi neměli. Budem si hrát na medvědy... Lemuři jsou roztomilí, ale vymírají.

Nedopusťte, aby ta lemuří děťátka skončila v bílé místnosti a tiskla se k napodobenině jiného ohroženého druhu. V Duke Lemur Center můžete symbolicky adoptovat lemura a podpořit snahy o jejich záchranu. Co vy víte, třeba budeme někdy ohrožení my a pak by bylo hezké, kdyby lemuři podpořili Duke Human Center. My nejsme tak roztomilí, budeme potřebovat všechnu dostupnou pomoc. To vypadá jako z insta-účtu jménem Manéž zadků. Tři oříšky pro prdelku.

Srací perspektiva. Úplné zatmění zadku. Páteční make-up tipy a řitě. To je tak blbý. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A málo kdo také ví, že jeden nejmenovaný lemur vlastní private tracker.

00