Mravenčí mutualismusPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:189
Počet zobrazení:10 103

Některé druhy mravenců se daly na zemědělství. Ať už houby, mšice nebo housenky, v mutualistickém vztahu profitují obě strany. Ale pozor na zombie-houby.

Přepis titulků

Blízko ne moc nadýchaného koberce lesní půdy pilně pracuje jeden z nejúžasnějších farmářů přírody. Mravenec střihač opatrně porcuje živé listy na kousky vážící až 20násobek jeho váhy. Přidá se ke svým druhům na dlouhé cestě zpět do svého úkrytu. Dobrá práce, Terrenci, to je krásný list. Milo, Angie, bravo. Super, Katie. Davide, vrať se. Davide, to je bobek. Tato karavana mravenců střihačů je opravdová podívaná.

Ale co z pohledu stromů? Představte si, že stojíte úplně klidně a kolem chodí mravenci a nesou kousíčky lidských prstů, možná útržek bradavky nebo předkožky. Nebo kousek horního rtu. Z takového pohledu je to ku*evsky děsivý. Davide, myslím to vážně, to je fakt bobek. Samozřejmě zůstává otázka, na co u všech farmářů ty listy potřebujou? Vytváří pod zemí přesnou repliku lesa?

Možná je Země obří piñata, kterou naplňují. Anebo hrajou mravenci hru Lístečku, lístečku, kdopak je čů*ák. Ukázalo se, že listy přenáší zpět do svých děr, do houbových komor. Což je dobré jméno pro kapelu. Tam se listy zpracovávají na jídlo pro houby čeledi Lepiotaceae. Ale musí být vybíraví, ne všechny houby se dají sklízet. Některé houby, třeba Ophiocordyceps, změní hostitele na zombie, donutí mravence vylézt někam vysoko a pevně se chytit, zatímco z jeho hlavy vyraší zárodek houby, což je šílené.

A taky hrozná, ačkoliv docela hustě vypadající smrt. Ale uvnitř hnízda střihačů jsou listy usilovně přeměňovány na jídlo. Dělnice různých velikostí stříhají, propichují a drtí listy. Dokonce vylučují fekální tekutiny, aby se listy lépe rozložily na kousky vhodné pro jejich houbovou farmu. Nakonec jsou výsledné kousky jemně zasazené do sítě vláken hub. Tyto houbové zahrady potom produkují výživné, nateklé konce podhoubí, které rostou ve svazcích, tzv.

staphylae. Ty na oplátku krmí mravence a larvy. Tento neuvěřitelně složitý vztah je výsledkem téměř 50 milionů let koevoluce. Tyto houby se vzdaly schopnosti vytvářet spory a jejich přežití naprosto závisí na mravencích. Pro srovnání, před 50 miliony lety byl největší společenský průlom u našich předků, že se naučili házet na sebe bobky a smát se tomu. Ještě pořád je to vtipné. Střihači nejsou jediní, kdo se dal na zemědělství.

Jiné druhy mravenců vyvinuly mutualistický vztah se mšicemi, kterým se někdy říká mravenčí krávy. To jméno nemají rády ani krávy, ani mšice, ale mravencům se líbí, protože je to docela pravda. Mravenci chrání mšice před predátory a parazity a někdy se i starají o jejich vajíčka, krmí malé mšice, nebo je dokonce nosí na nejlepší místo pro pastvu. Když při takové práci usnete, mšice dokážou být agresivní. Ťuky ťuk, zase spát.

Mšice se živí šťávou hostitelských rostlin a vylučují lahodný cukrový nektar zvaný medovice. Mšice, které nejsou krávy mravenců, ty kapky medovice odhazují na zem. To je docela dobré pravidlo pro to, co dělat s tím, co vám vyleze z p*dele. Ale mšice, o které pečují mravenci, vylučují menší kapky medovice a nechávají mravence, aby je snědli. Mravenci mšice často dojí hlazením jejich zadků, čímž stimulují vylučování sekretu bohatého na cukr.

Seber se, chlape. Mravenci poté medovicí naplní své dva žaludky. Jeden pro sebe a druhý pro krmení svých přátel. Tento proces se nazývá trofalaxie neboli vzájemné krmení. Ve zkratce, mravenci snědí bobky mšic a vyzvrací je kamarádům do pusy. Ale nesoudím je. Klidně bych pro vás vyměšoval z pupíku malé hamburgry, abyste je mohli sníst. Mohl bych nosit ustřižené tričko a malou ledvinku plnou ubrousků.

Tak sdílí mravenci, kámo. Rozmanitost mutualismu mravenců je zdánlivě nekonečná. Třeba nedávno byla objevena parazitická rostlina žijící uvnitř stromu, která vytváří na kůře malé pupínky. Housenky ty pupínky jí a mravenci ochraňují ty housenky. A jednou za čas namalují mravenci housenkám na břicho vařila myšička... A máme tu výměšek, lidi, který potom mravenci snědí. Prostě je tu hodně vyměšování.

Teď mám nízké sebevědomí kvůli hodnotě mých výměšků. Rozhodně nic, co by stálo za dopis domů. Ale byla by sranda takový dopis psát. Možná musíte v životě prostě jen najít někoho, kdo přijme to, co dáváte. Davide, podívej se kolem sebe. Nikdo nenese nic, co by se podobalo bobku. Jenom ty.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten klidným hlasem přednesený a vtipný komentář je právě to, co mě na tom baví a věřím, že nejsem sám :)

312