Strašek pavíPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 213
Počet zobrazení:25 467

Dnes vám místo klasických Onionů nabízíme další naučné video. Pravdivá fakta se vracejí na scénu! Tentokrát nás zefrank zavede mezi mořské živočichy a představí nám potvůrku jménem strašek paví, která ve skutečnosti není tak roztomilá, jak se na první pohled zdá.

Přepis titulků

Zde se dozvíme pravdivá fakta o strašku pavím. Strašek paví je živoucí fosílií prehistorického klauna, ze které se vyvinuli všichni moderní klauni. Je zároveň krásný i... Moment, to je rybí ocas? Co to té rybě provádíš? Oči straška pavího patří mezi ty nejvyvinutější z celého zvířecího království. Jsou to velice komplikované oči. Mají hodně maličkých očních částí hýbajících se různými směry.

Je nemožné uhádnout, co mají ti šmejdi zrovna za lubem. Jsou naštvaní? Ne? Každé z našich lidských očí tvoří jeden obraz a dohromady tak utvářejí binokulární vidění. Oči straška pavího tvoří tři samostatné obrazy. Trinokulární oční bulva. A má je dvě. Což znamená, že jsou sexnokulární. Chlípná věda. Co to má být? Oni si umí čistit bulvy? To je ujetost. Lidské oko umí rozpoznat vlnovou délku tří barev.

Strašek paví jich rozezná 5 400. Dělám si srandu. Rozlišují jich dvanáct. O devět víc než my. Ale už to nezní tak působivě, co? Jen devět. Pche. Představte si barvu, kterou si ani neumíte představit. Teď to udělejte ještě devětkrát. Tak to dělá strašek paví. Strašek paví kupodivu nijak neexceluje v rozpoznávání barev, které lidé vidět dokážou, a proto se pravděpodobně obléká jako idiot. Tím se vlastně vysvětlují i dnešní klauni.

A stejně jako oni, i strašek paví má stejný zabijácký instinkt psychopata. Straška pavího oběcně dělíme do dvou skupin. Harpunáři mají ostrá zoubkovitá lopatkovitá klepeta navržená k probodnutí a zaháknutí kořisti. Harpunáři hrají vlastní verzi hry na schovku, která pro všechny, co se neschovávají, není zrovna dvakrát zábavná. Je to vlastně hra o ničem. Fakt. Už vůbec ne pro děti. Na druhou stranu ranaři mají malé bowlingové ruce, podobně jako Edward.

se kterými dokáží vymlátit duši prakticky z čehokoliv. Mají nejrychlejší úder na světě, s akcelerací stejnou, jako má kulka ráže 22. Straškovi pavímu přijde kung-fu jako tai-chi. Dokáže udeřit silou 1 500 newtonů, což jen vypovídá o tom, že se Newton musel bít jako holka. Rána je tak silná, že ji nezvládá ani vesmír. Voda uhýbá tak rychle, že vznikají malé prostory s vakuem, nazývané kavitační bubliny. Tyto bublinky se okamžitě hroutí a síla tohoto procesu vyvolá druhou šokovou vlnu.

Dokonce vytváří světlo a teplo. To je finální úder jak z Mortal Kombatu. Být spolubydlou straška pavího je vlastně úplně na prd. Pro ránu totiž nikdy nejde daleko. Počkat, to mu ten chlápek jen tak podal svou ruku? To je šílené. Už jste slyšeli tu pohádku o raku poustevníčkovi a strašku pavím? Jednoho dne... Toť vše.

To je celý příběh. Dokonce i chobotnice, pěkně hustá týpka, se s těmihle psycho šmejdy neumí vypořádat. Pokud se bojíte klaunů... Nehrabe ti? Dej už tomu krabovi pokoj. Pokud se bojíte klaunů, bojte se dál. Bojte se hodně. Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak sa mozem opitat ci bi sa takito strasek dal kupit na chovanie ciexistuja niaka predajna alebo stranka?

00

Odpovědět

Nefunguje :(

04

Odpovědět

error 2035 je error firefoxu a podelanyho flashe, funguje

00

Odpovědět

Squilla mantis je strašek kudlankový, ne paví (mantis religiosa je kudlanka nábožná).

240

Odpovědět

:DDD haha konečne som sa zasmial viac takýchto :D

201

Odpovědět

Takovej mořskej Bruce Lee :-D

290

Odpovědět

"...that's Mortal Kombat finishing move s**t right there..." asi mi cvrklo :D :D :D :D Prosíííím viacej videí ak by sa dalo :D :D

263

Odpovědět

No po dnešním videu mi Onioni určitě chybět nebudou.

211

Odpovědět

"Představte si barvu, kterou si neumíte představit a teď si ji představte ještě devětkrát."
Teoreticky tam má dvě chyby. První chyba, že další barvy vznikají kombinací barev. U člověka to je 8 základních barev, jelikož to je 2^3. U straška to je 2^12, což je 4096, což je o 4088 více základních barev než u člověka (asi muže, protože žena jich rozezná více než strašek :-)).
Druhá chyba je, že i když připustíme variantu neskládaní barev, tak věta: "Představte si barvu, kterou si neumíte představit a teď si ji představte ještě devětkrát." značí, že vidí o 10 barev víc, než vidí člověk.
Matematiku neobčůráš! :-P :-D
p.s. video je geniální a že se Newton bil, jak malá holka je pravda :-D

2039

Odpovědět

Jen tak mimochodem, o vnímání barev toho mnoho nevíš. Teda přesněji o vnímání barev nevíš prakticky nic. Smutné, že máš tolik palců nahoru. Běžně člověk dokáže rozeznat nějakých 360 barev a nemá to mnoho společného s tím, že má buňky citlivé na tři různé vlnové délky. Teda přesněji na tři různá vlnová pásma, navíc navzájem se překrývající. To co je velmi zajímavé na vnímání barev je, že je to velmi složitá a navíc velmi individuální záležitost. Protože to co vnímáme jako barvu je vlastně poměr tří signálů ze tří druhů světlocitlivých buněk citlivých v různých pásmech vlnových délek doplněné o informaci ještě z třetího druhu buněk citlivých v celém viditelném spektru. Jenže tentýž předmět se stejnou barvou za různých světelných podmínek vlastně odráží nebo vyzařuje světlo pokaždé jinak. Úžasná schopnost mozku pak dokáže tyto vlivy vykompenzovat a člověk pak stejný předmět vnímá se stejnou barvou, i když to světlo které ve skutečnosti dopadá do oka je úplně jiné. Pojmenování barev je pak další naprosto fascinující věc, protože každý člověk vnímá trochu jinak, ale tím, že se malé děti už od malička učí, toto je červené, toto je modré, tak se jejich mozek naučí určité barvě tak jak ji vnímá přiřadit pojem i přesto, že ji každý člověk vlastně vidí jinak.

296

Odpovědět

+PichiJá jsem neřekl, že člověk je citlivý na tři různé vlnové délky a to je sakramentský rozdíl. Navíc jedna barva nemá jen jednu vlnovou délku, ale je v nějakém vlnovém rozsahu, ale to jsi jak teď čtu, uvedl. A to, že člověk je schopen rozpoznat 360 barev, s tím taky souhlasím, ale stále má člověk pouze tři druhy světelných receptorů! Ve videu se také mluví o receptorech a proto i já mluvím v komentáři o receptorech.
Tedy to, že ty tady mluvíš o světelné frekvenci ukazuje spíše tvoje špatné znalosti z oblasti biologie. Z oblasti fyziky si to ale popsal správně... Připosílám studijní materiál, stačí začít odstavcem 3.2:
http://www.ped.muni.cz/wphy/publikace/Jancovic1.html
Další barvy vznikají, jak jsem řekl kombinací těchto vjemů ze 3 typů receptorů a vzniká nám tedy 8 základních barev a další barvy získáme různou intenzitou "podráždění" daných receptorů a tím se můžeme klidně dostat i na uváděné číslo 360.
Straška má 12 typů světelných receptorů a má tedy 4096 základních barev a díky různé míře podráždění se může dostat až do ohromného množství barev.

196

Odpovědět

+Pichihttp://www.ft.tul.cz/depart/ktc/sylaby/Kolorimetrie/1KME-oko.pdf
http://cmp.felk.cvut.cz/~hlavac/TeachPresCz/11DigZprObr/04ColorImagCz.pdf
čerpat
se dá z mnoha literatury a všechny mluví stejně.
Aby to ale nebylo špatně chápano, tak ty jsi nenapsal žádnou nepravdivou informaci, jen reaguješ na úplně něco jiného, než říká ve videu...

200

Odpovědět

A jk druhé chybě, kterou jsi uvedl - “Představte si barvu, kterou si neumíte představit a teď si ji představte ještě devětkrát.” a říkáš, že z této věty vyplývá, že člověk vidí o 10 barev víc, tak to není pravda. Logicky z ní vyplývá, že člověk vidí jen o jednu barvu navíc, jen si ji má 10x představit :D

213

Odpovědět

+dawe0202To máš pravdu. :-)

190

Odpovědět

You must be fun at parties ...

235

Odpovědět

značí, že vidí o 10 barev víc,

1x9 = 9

10

Odpovědět

to je boží :D u těch očí jsem chcípal :D

192

Odpovědět

Na konci si určitě řekli Totally worth it ! :D

180

Odpovědět

desive video, ted se budu bat vyjit na ulici... co kdyby nahodou

182

Odpovědět

aby tě nahodou nenabodl nebo neumlatil klaun? :D

240

Odpovědět

A teď si představte že by to zmutovalo s MEDOJEDEM!

332

Odpovědět

Tohle je medojed moří :D

272

Odpovědět

Ten jeho hlas žeru :D Velice vtipné, víc takových videí :)

232

Odpovědět

Nevím jak vy, ale vyděl jsem v překladu pár chybek, zřejmě byl překladatel už trochu ospalý a nevšiml si jich :D 2:50 jsem si povšimnul "fnální" namísto "finální" a hned pár sekund na to je v jedné větě 2x zopakováno "pro ránu".
Jen tak, že jsem si všimnul, nijak to můj desítkový dojem z videa nezměnilo :D

1837

Odpovědět

Překladatelka ospalá nebyla. To jen já jsem dělal korekturu včera zřejmě ve stavu nepozornosti a na těchhle dvou místech jsem udělal při opravách překlepy. :-(

180

Odpovědět

tak hlavne ze jsi to vYdel :roll:

294

Odpovědět

+RossiJá sám jsem byl ještě nevyspalej :D Jsem rád, že je zde vidět pravá povaha čechů, čímž myslím samolibost a radost z vyhledávání chyb u ostatních( což se tedy projevilo i u mě, ale já myslel svůj komentář pouze jako kritiku, né jako urážku). Protože tvůj komentář byl jasně míněn pouze jako urážka, vzhledem k tomu, že každému muselo být jasné, že to byl pouze překlep a nepozornost.
Počítám, že většina lidí si toho všimla až po přečtení tvého komentáře a také proto mi dali ty palce dolů.. Ach, ta naše povaha... lidská..

1936

Odpovědět

+RossiNevyspalost je blbost, díky ní prostě není možné napsal vyděl...

230

Odpovědět

Taky tu jednu "vydim"

190

Odpovědět

One day... Krásná pohádka, svižná a s kvalitní pointou!

241

Další