SovaPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:851
Počet zobrazení:16 964

Delší dobu se na našem webu neobjevilo žádné video ze série Pravdivých faktů. A tak vám je přinášíme zpět tímto ptačím příspěvkem. :)

Přepis titulků

Toto jsou Pravdivá fakta o sově. Malým sovám se říká sovičky a vypadají jako klubíčka s obličejem. A nožkama. Sovičky se rodí bez letek, a protože jsou zranitelné, běžně se maskují jako maňásci. Sovy mají velké oči hledící pouze vpřed, poskytují jim však velice široký zorný úhel.

Bulvy v očnici jsou téměř nepohyblivé, a tak sovy musí poměrně často otáčet hlavou. Občas dokonce kývají hlavou nahoru a dolů, aby lépe vnímaly hloubku. Jen to zkuste. Na něco se zaměřte a kývejte hlavou. To je ono, jen kývejte.

Lidem to sice moc nepomáhá, ale vypadáte jako dement. Jak sovička roste, narostou jí i letky a... Ježiš, to je sladký. Takový mimčo! Nechá se pohladit. A ty očička, rozkošný. Hele, tahle si hraje s kamarádem!

Počkej... Co to děláš s tím ptákem? Ty vole, vždyť si s ním nehraješ. Nedělej neviňátko. Já tě viděl. Navzdory svému ňuňáctví ukrytému mezi pírky řadíme sovy mezi dravce. Protože jsou dravé. Sovy zase nás řadí mezi hambáčožravce.

Protože žereme hambáče. Sovy se zabývají výhradně lovem. Na nožkách mají ostré drápy a takzvaný vratiprst, díky čemuž jejich úchop kořisti patří mezi nejsilnější. 35kg na 1cm čtvereční. Je osmkrát silnější, než člověk. Jen tak pro informaci, proto máme nosit rukavice. Když lapí svou kořist, nejprve ji roztrhají a kousky poté polykají vcelku.

Po natrávení vrhají sovy ven srst a kosti po malých bobcích. Proto není nikterak nezdvořilé se na sovím večírku vyzvracet. Sova je lovcem tichým. Na předku křídel má speciální peří, které redukuje turbulence a její let tak téměř není slyšet. Kdyby bylo ticho hluk, byly by to ti nejhlučnější ptáci. Což je debilní metafora...

Tvář sovy je v podstatě obří ucho. Zvláštní pírka na jejím obličeji vedou zvuk do jejích uší jako kučeravý satelit. Tak to je humáč. Jo, to je díra v uchu. Mnoho sov má tyto díry asymetrické. Jedna bývá výš. Díky tomu vnímají nepatrné rozdíly ve zpoždění a hlasitosti zvuků, a vytváří si tak jakousi prostorovou audiomapu okolního prostředí.

Zkuste si v noci vyjet na kole a po cestě zvednout nohou ze země burrito jen na základě zvuků, co vydává. Tak to dělají sovy. Když zrovna nejsou ticho, vydávají sovy nejrůznější zvuky. Asi nejznámější z těchto zvuků je: "Hů, hů!"

To ovšem neumí všechny. Což mi připomíná pohádku: Malá holčička se ztratila v lese a vtom vidí sovu. Ptá se jí: "Nevíš, kde mám maminku?" A sova jí odpoví: "Jak to mám asi tak vědět?

Seš blbá? Proč má v pohádkách každý ztracený děcko halušky a myslí si, že zvířata mluví?" A pak se sova snesla ze stromu, servala holčičce obličej a sežrala jí oči. A pak houkla: "Hů hů." No, je to německá pohádka... Asi není moc pro děti.

Možná je to překladem. Ne. Tak není... Tady to čtu. "Servala obličej..." Bože, je tu i obrázek. Tak pamatujte: Neberte drogy.

Jinak vám sova serve obličej. překlad: Maty www.VideaČesky.cz No copak? Copak, zobáku? No pojď, zobáku. Kdepak máš zobák? Tady je. Chceš vrátit zobák?

Tady máš zobák. No hodnej! O co, že mě klovne...

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Drogy klidne berte, ale nepiste pak pohadky, myslim ze ty picoviny od Andersena celkem staci... :-)

219

Odpovědět

Díky za pravdivá fakta, dlouho tu nebyla a jsou super. Mohli by jste na příště přeložit Tapíra? Jeden z nejvtipnějších dílů řekl bych

190

Odpovědět

Co tam nezaznělo je že ten známý symbol sovy jako symbolu moudrosti je mýtus. Sova je ve skutečnosti blbá jak slepice. To vám řekne každej sokolník že nemá smysl trénovat sovu.

103

Odpovědět

Kde se to vlastně vzalo? Jakože jsou sovy tajemné tak bumho, musej bejt chytrý?

20

Odpovědět

+pompokNejspíš proto, že sova je symbolem Athény, bohyně moudrosti.

51

Odpovědět

+pompokAle proč?

60

Odpovědět

kočku je také těžké vytrénovat a že by byla zrovna blbá? to těžko

51

Odpovědět

Ňuňáctví... :D To mne rozstřílelo. Výborný překlad :)

281

Odpovědět

Spíš bych dal "ňuňánkovství".

05

Odpovědět

Wolfik: díky.))
quoque: :D :D tak to už je moc.

20

Odpovědět

Ten překlad kolem očí a binokulárního vidění je nějakej kostrbatej, ale čert to vem, i tak je to další skvělý video ze série :)

40

Odpovědět

Ne, že by to bylo špatné, ale prostě straška pavího to v mých očích nepřekonalo. Jo, budou se muset hodně snažit.

P.S.: Taky bych rád přidal další upozornění, že starší videa s pravdivými fakty nefungují.

20

Odpovědět

Po opravdu dlouuuuuuhé době. Děkuji za přeložení. .)

190

Odpovědět

Pro ty, kdo chtějí pravdu!

http://www.lokaltv.sk/animoterapia-sova/700/42

305

Odpovědět

velký dík za odkaz – špicové :-)

10

Odpovědět

Chtěla jsem se podívat i na další díly pravdivých fakt, co tu byly přeloženy, ale spousta z nich nefunguje... půjde s tím něco udělat, nebo je to nenávratně ztraceno? Díky :)

91

Odpovědět

Namátkou jsme zkusil 8 videí ze 14 co tu jsou a jdou bez problému, by mě zajímalo co Vám nejde?

10

Odpovědět

+madPav3Lvruboun, kachna, nártoun a strašek. Háže mi to error 2035. I když, až teď mě napadlo, že chyba může být na mojí straně a v mém přehrávači, že :)

20

Odpovědět

+madPav3LVše bez problému jde, takže chyba asi někde v prohlížeči.

11

Odpovědět

+madPav3Lerror 2035 je chyba debilniho firefoxu a flashe

10

Odpovědět

Výborný video :D to závěrečný ponaučení o drogách je krásně umocněný tim, že se jedná o "pravdivý fakt", takže beru k srdci a píšu si za uši.

220

Odpovědět

Jen tak pro zajímavost jsem otevřel knihu pohádek bratří Grimmů ... a věřte, že jsou tam i horší věci :-D

490

Odpovědět

No a to si vem, že předlohy pohádek, z kterých vycházeli a upravovali si je, jsou ještě mnohem horší...

160

Odpovědět

+pav1šak originály (jakž takž) pohádek jsou od Grimmů ty Jaryne

112

Odpovědět

+pav1A které pohádky pocházejí od bratří Grimmů?

Sněhurka-Charles Perrault
Šípková Růženka-Charles Perrault
Červená Karkulka-Charles Perrault
Popelka-Charles Perrault

90

Odpovědět

+pav1:D to jo, koukal jsem, že je má takové veselé. Už třeba jen provařená karkulka. Vlk ji sežere a konec...

30

Odpovědět

+pav1V původním příběhu o karkulce, vlk zabil babicku, upekl ji, prevlekl se za ni, naserviroval ji karkulce, pak ji svedl, pomiloval (nebo znasilnil) se s ni a nakonec ji sezral..pohadky konec.

80

Odpovědět

500 pounds per square inch přeložit jako 230 kg na 3 cm může vážně jen matla :D Já vím, že je to doslovný převod na metrickou soustavu (nehledě na to, že čtverečný palec je 6,452 cm^2), ale američané toto říkají místo našich pascalů, takže buď takto http://www.jednotky.cz/tlak/pound-force-per-sq--inch/?hodnota=500 a nebo trochu blíž to přeložit jako 35 kg/cm^2.

230

Odpovědět

Upraveno, díky za osvětu. :-)

140

Odpovědět

Dement nebo ne, rád jsem si to vyzkoušel :D :D

1572

Odpovědět

Sova je možná predátor (prey), ale jistě ne dravec (Falconiformes) ;-) chápu že v angličtině (kde se na řády letců tolik nehraje) je rozdíl ještě minimálnější než u nás, ale přeci jen zrovna v Pravdivých faktech... a ano, chápu i zachování slovní hříčky, ale nedá mi to :-D

1416

Odpovědět

prey je kořist a ne predátor :)

430

Odpovědět

+AirenTolik k tomu, proč musím chodit na videačesky :-)

610

Odpovědět

No sorry, ale proč tedy opravuješ překladatele, když zjevně neznáš ani význam slova Prey?

410

Odpovědět

+YokolobunaJelikož jsem mizerný angličtinář ale o kapku lepší biolog :-D. A nic to nemění na tom, že sova nepatří mezi dravce :-)

811

Odpovědět

Myšlenka dobrá(sova opravdu není dravec) ale vyjádření se opravdu nepovedlo :D

290

Odpovědět

díky, biolog sice opravdu nejsem, ale je to přesně jak píšeš - na úkor naprosté vědecké přesnosti jsem zachoval slovní hříčku, poněvadž to video má být především k pobavení. :)

50