San Sebastian: Evropské město kultury 2016Vagabrothers

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:9 441

Na VideaČesky.cz nám dlouho chyběl nějaký ten cestopisný pořad, a tak jsme si řekli, že s tím něco uděláme a začneme překládat YouTube kanál Vagabrothers, prostřednictvím kterého se podíváte do celého světa. Pokud tedy rádi cestujete, mohou vám tato videa posloužit jako dokonalá inspirace a série tipů, která místa stojí za to navštívit. Tímto úvodním videem vám chci představit duo Vagabrothers. Jde o dobré přátele, kteří cestují všude, kde je něco pěkné a přináší o tom krátká videa. Zalíbí-li se série, další na řadě by mohlo být Los Angeles, Singapur, Jižní Afrika nebo třeba jezera ve Finsku.

Pintxo je tradiční baskické označení pro menší jídlo (jednohubku).
Omlouvám se všem rodilým Baskům, všem surfařům a  všem rodilým Baskům-surfařům za své nedostatky v surfové terminologii a baskičtině.

 

Přepis titulků

San Sebastian, Gipuzkoa - Baskicko Dobré ráno, lidi, je 8:00. Chystáme se strávit perfektní den v San Sebastianu a začínáme na Playa Zurriola, surfováním ve čtvrti Gros. Máme sraz s našími přáteli z Pukas Surf Shop, Aitor a Dama nám seženou nějaká prkna, a pak skočíme do vody a vykročíme do nového dne. - Ahoj, Aitore. Jsou tu nějaké vlny? - Jo, jsou, chlape, bude to zábava. Ranní vůni obchodu se surfy se nic nevyrovná. Mám tu tuhle malou nádheru se špičatou patkou.

Sjet vlnu tu může být obtížné, je tu silný proud, takže pěnový surf se silnější vrstvou je dobrá volba. Takže jsme oblečení, obutí a míříme do vody. Díky za příjemnou malou vyjížďku. - Tak jo, hoši, díky. - Díky. - Mějte se, Damo, Agure! Teď je čas na menší snídani. Naší volbou k snídani je bramborová omeleta a káva s mlékem. - A nejlepším podnikem je podle nás Cafe Zabaleta. - Bar Zabaleta v ulici Zabaleta. Máš pravdu, to jsem myslel. Pojďme. Někteří lidé mohou být zmatení, neboť tortilla tady neznamená totéž co v Mexiku.

Tady dělají tortillu z vajec, cibule a brambor. Důvod, proč je tato tortilla tak vynikající, je její jednoduchost. Nikdo doopravdy neví, jak ji dělá, ale je lahodná. Vypadá jako z Photoshopu, ale tahle vejce jsou tak žlutá, protože používají čerstvé z farmy. A uvnitř jsou dost mazlavá. Na tom záleží. Snídaně za námi a teď pár klíčových faktů o městě. Pěkně popořadě. San Sebastian španělsky, Donostia baskicky, obě jména znamenají svatý Šebestián, křesťanský mučedník, je k vidění před hlavním kostelem Jedna z nejzajímavějších věci na San Sebastianu je jeho poloha.

Má tři hory, dvě zátoky, jednu řeku a ostrov, kolem kterého se na pevnině rozkládá historické centrum. Srdcem města je přístav a staré město, které bylo opevněno, než ho okupoval Napoleon a poté bylo vypáleno Brity, kteří ho chtěli v roce 1813 vyhnat. A nyní je Evropským hlavním městem kultury pro rok 2016. A i když jsme procestovali celý svět, je stále naším oblíbeným městem. Právě jsme si vyšlápli na zadní stranu Monte Urgull a teď jdeme dolů směrem k oceánu. Je to tu nádherné, nikdo tudy nechodí.

Je tu deštný les, všude kapradí, je tu krásně chladno, mezi stromy cvrlikají ptáci. A je tu tenhle zajímavý hřbitov. Stavíme se tam na cestě k Paseo Nuevo, kolem úpatí Monte Urgull a zpátky do starého města na oběd. Dobrá, takže jsme na anglickém hřbitově, což je myslím dost zajímavé místo, protože je spoustou návštěvníků přehlížený, ale velmi důležitý pro dějiny města. Bitva mezi Angličany a Francouzi je připomínána každý leden na festivalu Tamborada, který připomíná den, kdy bylo město zničeno a později přestavěno do dnešní podoby. Teďy zamíříme zpět dolů na cestu, přes Paseo Nuevo k Playa de la Concha, pojďme.

Tohle musí být jedno z nejmalebnějších míst v San Sebastianu. Máte výhled na celou Bahia de la Concha, na ostrov a oceán, který pojímá ty obrovské kusy skály. Nemluvě o umění. Je tu tato "Prázdná budova" od Jorgeho Oteizy A na druhé straně zátoky je "Větrný hřeben" od Eduarda Chilliady, též baskického sochaře. Je to jako křižovatka přírodních krás a člověkem vytvořeného umění. To je opravdu přístupné každému, další důvod, proč bylo San Sebastian jmenováno Evropským město kultury. Opravdu je hlavním městem kultury Baskicka a tento rok se to rozšíří na celou Evropu. Buďme zcela upřímní.

Jedna z nejlepších věcí tady je sezení na lavičce a odpočívání. Sledování lidí je nejoblíbenější aktivitou v Donesti. Podle mě je nejoblíbenější aktivitou jedení. Ale tam, kam jdeme, můžeš jíst, sledovat lidi a sedět v parku, takže vyrážíme do Plaza Gipuzkoa. Bideluze, mé oblíbené místo. - 5b? - Vždycky si dávám 5b. - Já mám 6b. - Tohle miluju. - Můžu dostat trochu tvého kozího sýra? Jeden malý kousek? - Je po obědě, jak se cítíš kamaráde?

- Připravený na kofein. Nádhera, takže vyrážíme do mé oblíbené bohémské kavárny Kohdao. Máme to štěstí, že jsme potkali velkou osobnost San Sebastianu, El Grande P.J. Kahuna. - Jak to jde? - Dobře, jde to dobře. Jsem rád, že jsem na vás narazil kluci. Když budete mít kliku, potkáte tu našeho přítele, jak koncertuje v Kohtau. Dobře, dali jsme si menší oběd, nějakou kávu a teď je čas zamířit k Playa de la Concha a skočit na na paddleboard, takže se potkáme s naším kamarádem Kikem a uděláme si menší prohlídku Bahia de la Concha na paddleboardu. - Jaký je plán?

- Vezmeme si paddleboardy a skočíme do vody. Trocha slané vody a zábavy. Tak jo lidi, vezmeme si nějaká prkna a zamíříme k ostrovu. - A vezmeme si pár piv. Ano! - Pojďme! Očividně se v zátoce ukázali dva delfíni. Uvidíme, jestli si je budeme moct prohlédnout, aniž bychom je vystrašili. Říkali jsme vám, že tohle bude perfektní den v San Sebastian. Koukněte na to, máme tu delfíny. Na zdraví, Kike. Voda byla trošku chladná. - Tihle Vagabrothers!

- Děkujeme. Naše pádlovací odpoledne končí, přípozdívá se. Je 20:00, což znamená, že je čas na večeři. Takže míříme zpátky do starého města, pár piv, několik soust, bude to stát za to. Zůstaňte s námi. Tak jo, vzali jsme s sebou pár přátel a míříme do našeho oblíbeného pintxo baru - ve starém městě, Bordaberri. - Ano, Bordaberri je výborný bar, má skvělé občerstvení, dobrou energii, a hned na hlavní párty ulici Fermin Calbertón Tohle je nejlepší pintxo bar ve městě. Nebo jeden z nejlepších. Město má spoustu Michelinských hvězd, myslím, že jich má nejvíce na světě, hned po Paříži.

Ale pintxos jsou nejdostupnějším způsobem, jak jednu získat. A také je tu ve starém městě více barů na metr čtvereční než kdekoliv jinde na světě. Na zdraví! Tahle ta kráska je prasečí ucho. Donostia je v podstatě nejlepší. Milujeme to tu a doufám, že tohle video vám ukázalo, proč si myslíme, že Donosti je skvělé místo - a zaslouží si být hlavním evropským městem kultury pro rok 2016. - Jak dlouho už chceš říct, že Donosti - je nejlepší?

- Celou věčnost! Říkám to pořád. Byl to skvělý výlet, moc jsme si Baskicko užili a doufám, že naše vášeň pro tohle místo je skrz tyhle videa cítit a inspiruje vás k tomu, abyste sem vyrazili. Baskicko je neskutečně komplexní a zajímavá oblast. Mnohem víc než lze vysvětlit v těchto videích. Pokud se vám tohle video líbilo, dejte mu tlustej palec nahoru...

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já jsem teda zklamanej, od cestovatelskýho pořadu sem čekal trochu víc, než jen surfování, chlastání a žraní ... Nedozvěděl jsem se skoro nic.

50

Odpovědět

Je pravda, že žádný výzkumníci to nejsou, spíš si jen tak užívaj. O to víc jsem si myslel, že to bude blíž široké veřejnosti...

10

Odpovědět

Jo Vaga jsou fajn, mohli by jste přeložit video kde byli v Plzničce :D

31

Odpovědět

Plánuju ho přeložit, nevím jen, jestli hned jako další, nebo až později...

30