Cesta k Verdunu a SomměVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 96
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:4 331

Rusové útočí na východě, Britové se střetnou s Osmany v Mezopotámii a na západě se plánují velké ofenzívy. 

Poznámka: Jméno Younghusband, nad kterým se Indy tak podivuje, by se dalo do češtiny přeložit jako Mladý manžel.

Přepis titulků

Už měsíc byla britská armáda v obležení na řece Tigris v Kut Al-Amara a čekala na posily, a tento týden ty posily potkají nepřítele. Jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Rok 1915 skončil začátkem ruské ofenzívy v Haliči a Besarábii, i když ji provázely problémy se zásobováním a vojáci v zimním mrazu skoro hladověli. Rakousko-Uhersko povolalo skoro milion mužů ve středním věku do boje proti Rusku a Itálii. Italská morálka dosáhla svého dna a na západní frontě byl většinou klid, protože Němci posilovali obranu a spojenecké ofenzívy byly naplánovány až na pozdější měsíce.

Ve srovnání s říjnem a listopadem byly prosinec a začátek ledna poměrně klidné měsíce, ale na východě se něco dělo. Na Nový rok zaútočili Rusové na řekách Strypa a Styr a bojovat se bude celý týden s velkými ztrátami na obou stranách, ale bez většího územního zisku. Když 7.

ledna Rusové zaútočili na Chortoryisk, německé kulomety pokosily 11 500 mužů. Útok byl součástí vetší kampaně vedené generálem Ivanovem na 400kilometrové frontě od Pinských bažin až k rumunské hranici. Podle jednoho zdroje dalo právě toto Spojencům čas zorganizovat se v Soluni. A dále na severu se Rusové snažili vytlačit Němce z jejich pozic mezi Rigou a Daugavpilsem a zkoušeli to chytře, neboť neustálé lokální útoky připravily Němce o zimní odpočinek, který jim polní maršál Hindenburg slíbil. Na západní frontě byly boje komornější a vojáci se stále vzpamatovávali z velkých podzimních ofenzív.

První dny nového roku viděly dělostřelecké duely v Belgii u řeky Yser a poblíž Merckenu. Britové se pokusili o noční útok poblíž Frelinghienu, ale neuspěli. Německé dělostřelectvo ničilo Ypry a Loos a dalekonosná děla střílela na Nancy, přičemž zabila několik civilistů, a i ve Vogézách to byl týden dělostřeleckých duelů mezi Francouzi a Němci. Vlastně to bylo jako obvykle. Ale jak jsem zmínil minulý týden, chystalo se něco velkého.

I když rok 1915 vypadal na papíře lépe pro Centrální mocnosti než pro Spojence, nový rok v mnoha směrech přál Spojencům. Rusové překonávali muniční krizi, Britové cvičili pozemní vojska a rovněž nakupovali hodně zboží, které bylo pro vedení války nezbytné a které pocházelo většinou z neutrálních Spojených států. V příchodem roku 1916 měli Britové 38 pěších divizí, tedy přes milion mužů, a stále rekrutovali další. Francie byla stále jako celou válku dominantním spojencem na zemi s 96 divizemi pod vedením generála Josepha Joffreyho a nemůžete popírat, že Francie nesla hlavní tíhu války na západní frontě.

Bitvy, které Britové vedli, třeba o Loos nebo Neuve-Chapelle, byly jen potyčkami v porovnání s obřími francouzskými bitvami u Champagne a Artois, ale zanedlouho se uskuteční společná britsko-francouzská ofenzíva, kterou doplní italské a ruské ofenzívy na jihu a na východě. Jak jsem řekl minulý týden, francouzský generál Joseph Joffre rozhodl, že k ofenzívě dojde na řece Sommě.

Taky jsem minulý týden mluvil o německých obranných pozicích na západě, ale i oni měli velké útočné plány. Náčelník štábu německé armády Erich von Falkenhayn pochopil, že čas rozhodně není na německé straně. Rovněž cítil, že hlavním nepřítelem je Británie, ale na tu nemohl, dokud ji nepřipraví o její štít – francouzskou armádu. Jak to udělat?

Německo mělo výhodu v produkci munice, a protože správně použité dělostřelectvo způsobilo 75 % všech ztrát a protože německé dělostřelectvo bylo nadřazené francouzskému, použije právě to. Tuny a tuny a tuny německých děl. A použije ho někde, kde si myslel, že Francouzi budou muset zůstat a nechal se ostřelovat, odkud se nebudou moci stáhnout. Falkenhaynova volba byla Verdun.

Historické místo, pevnost chránící výšiny nad řekou Mázou východně od Paříže s častými zmínkami v mytologii a místem ve francouzské historii. Myslel si, že Francouzi nebudou mít jinou možnost než jej bránit a že je rozstřílí na kousky. To svým způsobem dávalo smysl, i když v předválečné Francii byl Verdun nejsilnější součástí obrany, ale teď jen dřepěl na výběžku a byl částečně otevřený útokům ze tří stran, a z německého výběžku Saint-Mihiel dále na jih mohly být bombardovány cesty do Verdunu, a pokud by Falkenhaynovy síly zvládly dobýt výšiny východně od řeky, mohl by být ostřelován samotný Verdun.

Němci tam měli lepší cesty než Francouzi, kteří měli jen jedinou klikatou cestu do kopce. Němci ovládali oblohu a zimní útok by byl rovněž překvapivý. Falkenhaynovým plánem bylo nechat francouzskou armádu u Verdunu vykrvácet. Úplně vykrvácet.

Francouzské pozice nebyly připravené. Bylo tam ticho, a Joffre dokonce po začátku války tamní obranu oslabil. Vtipné je, že v lednu 1916 došlo k inspekci a po ní chtěli generálové místo opustit, ale francouzští politici řekli, že francouzská čest zakazuje stažení od Verdunu. Němci plánovali zaútočit s 5. armádou pod vedením korunního prince Viléma, ale ta čítala jen 9 divizí, pamatujte, že šlo hlavně o děla, a na frontu bude posláno 1300 vlaků s municí během sedmi týdnů. Začátek útoku byl naplánován na další měsíc, na 12.

února. Zajímavé je, že německé vrchní velení se na to dívalo jinak než Falkenhayn. Náčelník německého námořního štábu admirál Henning von Holtzendorf, neplést s rakouským Conradem von Hötzendorfem, věřil, že jeho ponorky mohou vyřadit Británii z války do jednoho roku, a později tento měsíc nový velitel německé výsostné flotily admirál Reinhard Scheer řekl, že může nalákat britskou flotilu do Severního moře a porazit ji, čímž by otevřel cestu na britské ostrovy. Ale to je budoucnost a v přítomnosti Britové bojovali daleko od Severního moře – v Mezopotámii.

Tento týden se válčilo o Šejk-Sa’ad na řece Tigris. Jednotky Charlese Townshenda byly v obležení v Kutu a Osmané se po neúspěšných útocích rozhodli nechat je vyhladovět, ale generál Fenton Aylmer jim vyrazil na pomoc. Přišly zimní deště a s nimi bahno a George Younghusband – což je úžasné jméno – George Younghusband, velitel předsunutého týmu, řekl: Bez jízdy a letadel a se zemí plochou jako kulečníkový stůl jsme mohli Osmany najít jen tak, že jsme šli dokud, jsme o ně nezakopli."

A zakopli o ně 6. ledna. Younghusbandův útok toho dne selhal, ale další den ho dohonil Aylmer a jízda. Útok začal v husté mlze, ale do večera Britové a Indové dobyli pravý břeh řeky a mohli obejít levý břeh. Osmané byli nuceni ustoupit. I když se jednalo o vítězství, přišlo Brity draho, neboť bylo zabito či zraněno 4500 mužů ze 13 000, a byli daleko od základny v Basře, takže nemohli ztráty snadno nahradit.

A samozřejmě se neustále přibližovali osmanské základně v Bagdádu. A jsme na konci týdne. Bitvy v Mezopotámii a na východní frontě a malé potyčky na západě, kde Němci připravují velkou zimní ofenzívu. Ale zamyslete se nad tou ofenzívou, jejím cílem bylo nechat Francouze vykrvácet. Tak složité teď byly bitevní plány.

Zamyslete se nad tím. Toto mám od Martina Gilberta z knihy První světová válka – citaci, kterou jsem použil už minulý týden, ale je to důležité, takže ji řeknu znovu, a je od historika Alistaira Horna: "Nikdy v historii žádný velký velitel nebo stratég nenavrhoval zničit nepřítele tím, že by jej nechal vykrvácet. Děsivost a nepříjemnost tohoto výjevu se vynořila z Velké války, kde se toto bude dít stále dokola; ve které pro velitele ve své vypočítavosti nebudou pro vůdce lidské životy ničím než čísly."

Naprostý nedostatek lidskosti moderní války. Zoufalá situace pro britskou indickou armádu v Mezopotámii odstartovala v listopadu a vy o tom můžete zjistit více v této epizodě. Patr(e)onem týdne je Kde mám pomeranč. Díky jeho nebo její podpoře se blížíme k dosažení dalšího cíle. Podpořte nás na Patreonu a získejte na oplátku skvělé vychytávky. Nezapomeňte nás odebírat na YouTube a na Redditu, aby vám nic neuteklo. Uvidíme se za týden.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Control panel is only the program in windows 10 if doesn't know that how to access the control panel then visit our website http://controlpanelwindows10.com and get the process to open the control panel in windows 10 operating system in easy steps.

00

Odpovědět

99% hodnoceni. Vi oni vubec ze to tady takhle zereme? :)

60

Odpovědět

Ještěže se toho nedožil Conrad von Hötzendorf. Náš obdiv k Velké válce by ho tak potěšil, že by nás poslal do první zteče. :-)

20