Pád BukureštiVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 96
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:46
Počet zobrazení:9 952

Tento týden Bukurešť padne do rukou Čtyřspolku, což je příjemný dárek k narozeninám pro Augusta von Mackensena. Spojenci se sabotážemi pokouší zmírnit důsledky pádu Rumunska a v Rusku pokračují politické intriky.

Přepis titulků

Spojenci za celou válku neobsadili jediné nepřátelské hlavní město. Čtyřspolek obsadil několik. Brusel, Bělehrad, Cetinje, Drač a tento týden padne další. Tento týden padne Bukurešť. Já jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Minulý týden čtyři sbory sil Čtyřspolku mířily na rumunské hlavní město, Bukurešť. A Rumuni se připravovali k obraně.

Probíhaly boje nad Británií a v Řecku spojenecká vojska mířila na Athény, ale byla přinucena k ústupu royalistickým vojskem. Tento týden probíhaly v Řecku další nepokoje. 6. prosince proběhly masakry Venizelostů, příznivců vlády Eleftheriose Venizelose. Royalisté měli nyní Athény pod kontrolou, čímž reálně zneplatnili jeho nedávné vyhlášení války Čtyřspolku.

Spojenci tento týden naplánovali blokádu Řecka od 8. prosince. A aby si zajistili kontrolu nad středomořskými komunikačními kabely, Britové obsadili ostrov Syra a brzy obsadí zbytek Kyklád. Royalistický útok na Athény přinutil velitele soluňské fronty Sarraila přesunout síly do týla proti případné řecké hrozbě pro komunikace s Bitolou. Boje v tomto regionu byly tvrdé a Francouzi nedokázali Bulhary vytlačit mimo dostřel města.

Němci tam přesunuli divize od Sommy a Bulhaři jednotky od Dobrudže, což jsem celou dobu špatně vyslovoval. Za opravu děkuji. Neměli ale dost sil pro obsazení města jako takového. Život ve městě začínal být dost nepříjemný. I když bylo obyvatelům slíbeno, že ostřelování města neproběhne, slib nebyl splněn.

Způsobilo velké škody. Také začal být nedostatek jídla, ale město nemohlo být evakuováno. To by totiž přerušilo jedinou cestu pro zásobování spojeneckých vojsk. Naštěstí, nebo naneštěstí, záleží na úhlu pohledu, nástup zimy brzy zastaví akci na makedonské frontě. Jediné cizí hlavní město, kde byli Spojenci aktivní, byly neutrální Athény. Ne tak Čtyřspolek. Minulý týden byl rumunský generál Constantin Prezan, pověřen obranou Bukurešti.

Jeho plán byl porazit tři nepřátelské sbory jeden o druhém. 1. a 2. armáda na severu a severozápadě měly zahradit cestu Němcům přicházejícím od Oltu a Brašova. Polní maršál von Mackensen přicházející z jihu vedl nejmenší nepřátelský sbor a byl nejblíže k Bukurešti. Obranné pozice u města byly ale na severní a severozápadní straně. Pevnosti města byly zastaralé a jejich děla byla odstraněna, takže obrana bude probíhat za hranicemi města.

A jediná přirozená překážka byla řeka Arges, necelých 20 km západně od Bukurešti. Koncem minulého týdne tam Rumuni zaútočili na von Mackensenovo levé křídlo. Francouzský styčný důstojník, generálmajor Henri-Mathias Berthelot, si uvědomil, že by jim mohla pomoci ruská armáda. Ale doprava byla zlý sen. Železnice byly zahlceny uprchlíky z Bukurešti, Valašska a rumunským vojskem.

Rusové slíbili vyslání 4 armádních sborů a 3 jízdních divizí. Kdyby jen mohli dorazit včas. Rusové byli zaměstnáni i jinde. Tento týden Bulhaři odrazili ruský útok na Dobrudžu. Mackensenovo křídlo je ohroženo, ale pomoc je na cestě. Posily dorazí v poledne 3. prosince, udeří na Rumuny z týla a rozpráší je. Další den Němci, Bulhaři a Turci vyčistí západní břeh Argesu a zajmou 24 000 zajatců a získají 30 děl.

Během dalších dnů jim padne do rukou dalších 51 000 mužů, 85 děl a 115 kulometů. Na severu 9. německá armáda odřízne ústupovou cestu 1. rumunské armádě a německý generál von Falkenhayn je velice spokojený, protože podél celé řeky Arges, od Dunaje až k horám, dvě německé armády porazily většinu rumunských sil a 4.

prosince císař nařídil vyzvánění zvonů po celém Německu. Mackensen připravil své dělostřelectvo. Rumuni se zatím stáhli východně od města, kde se setkali s ruskou armádou. Ve skutečnosti se už před dvěma týdny rozhodli opustit své hlavní město, i když se vláda přesunula do Iasi až 3. prosince. Čtyřspolek ale neměl získat ropu a obilí, pro které do Rumunska přišel. Aby jim ropa nepadla do rukou, britský poslanec a inženýr John Norton-Griffiths nařídil sabotáž ropných polí u Ploješti, vyhození do vzduchu 70 rafinérií a 800 000 tun surové ropy.

Uvědomil si, že vrty a vybavení měly větší cenu než samotná ropa. Britové pracující na ropných polích byli shromážděni a ničili vrtací zařízení kusy kovu, kameny nebo dynamitem. A protože mnoho nádrží ropy bylo poblíž sil s obilím, otevření kohoutů zaplavilo obilí ropou, čímž byly oba produkty znehodnoceny. S ničením obilí pomohla i kozácká jízda. Musím podotknout, že Rumuni byli proti ničení obilí, protože se chtěli vyhnout hladomoru.

S ničením ropných vrtů souhlasili. V knize o rumunské frontě "Předehra Blitzkriegu" jsem četl, že bylo zničeno 800 milionů litrů paliva. 6. prosince 1916 Bukurešť padla do rukou Mackensena a Čtyřspolku společně s ropnými poli. Bylo to na Mackensenovy 67. narozeniny. Podplukovník Erich Tülff von Tschepe und Weidenbach byl jmenován vojenským guvernérem Rumunska.

Koncem týdne se Rumuni stahují na východ, protože i Valašsko padlo do rukou nepřátel. Bukurešť neměla ani tak vojenskou jako spíše politickou hodnotu. Po francouzském úspěchu u Verdunu a ruské Brusilovově ofenzivě měla Bukurešť světu ukázat, že Čtyřspolek ani náhodou není ze hry venku. Vlády několika zemí v posledních týdnech zažívaly zemětřesení a tento týden není výjimkou.

4. prosince v Británii Herbert Asquith rezignuje na post předsedy vlády a 7. je nahrazen Davidem Lloydem Georgem. Churchill svému příteli napsal, že George je z britské vlády jediný, kdo má válečné schopnosti a vědomosti, ale příští měsíce je čekají samé katastrofy. Minulý týden byl velitel britské flotily John Jellicoe nahrazen Davidem Beattym, a když tento týden Henry Jackson odstoupí, je jako první lord admirality nahrazen Jellicoem.

V Rusku také probíhají velké politické změny. 2. prosince nový předseda vlády Alexander Trepov v Dumě oznámil, že Spojenci souhlasili s ruským nárokem na Konstantinopol a Bospor po konci války. Byl ale vypískán a poslanci skandovali: "Pryč s ministry a Protopopovem!" Protopopov byl Rasputinovým chráněncem. Protopopov se pokusil rozpustit Dumu, a i když Trepov přiměl cara, aby Protopopova přesunul z funkce ministra vnitra na méně vlivnou funkci ministra obchodu, a vláda jeho odvolání požadovala také, zakročila ve věci carevna.

S Rasputinem přesvědčili cara, aby neoblíbený Protopopov zůstal ve funkci ministra vnitra. Týden končí ostřelováním Bitoly, krví v Athénách, intrikami v Rusku a pádem Bukurešti do rukou Čtyřspolku.

Lloyd George stroze prohlásil, že se válka pro Británii nevyvíjí dobře. Nepřítel převzal zpět iniciativu, získával nová území a v rezervě měl 4 miliony mužů. Bitva u Sommy ulevila vojskům u Verdunu, ale neprolomila německé linie, nesplnila žádné velké cíle a nezabránila Němcům poslat vojáky na další fronty. Ohrožení dopravy od ponorek narůstalo. Spojenci měli problémy se solidaritou a veřejnost si žádala vítězství, která zdánlivě přicházela jen pro Čtyřspolek.

A George o veliteli spojeneckých vojsk prohlásil: "Haiga nezajímá, kolik ztratí mužů. Prostě mrhá jejich životy. V budoucnu hodlám některé z nich zachránit." To by mohlo znamenat, že v roce 1917 nepřijde další bitva jako ta o Sommu. George ale nenavrhl žádný lepší způsob vedení války. A zamysleme se.

Italové mají velké problémy, Rusko bylo skoro vyřízené, Rumunsko kolabovalo. Balkán letos moc nepomohl, Mezopotámie je na druhé straně světa. Kde jinde než na západní frontě by Britové mohli zaútočit? A čistá defenziva nebyla přijatelná. George byl přesvědčen, že tato válka bude boj až do konce. A to znamená boj na západní frontě. A zdá se mi, že to bude znamenat další ofenzivy velikosti bitvy u Sommy.

A jen tato bitva si vyžádala přes milion obětí za necelých pět měsíců. Rok 1917 nevypadá vůbec dobře. Jestli se chcete dozvědět víc o Douglasovi Haigovi, zde je náš speciál o něm. Patr(e)onem měsíce je Joao Madaleno Pereira. Podpořte nás na Patreonu pro lepší mapy, více animací a obsahu. A podívejte se do našeho obchodu na skvělé vánoční dárky.

Na viděnou příště.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Wow. Keď si človek uvedomí, že to sleduje už viac ako 2 roky

181

Odpovědět

A ještě dva bude...

50

Odpovědět

+El DiaboloAle hovno, teď to němci prubnou a poženou je všecky svinským krokem :D

40

Odpovědět