Thumbnail play icon

Čtyři revoluční hádanky – řešeníVeritasium

Přidat do sledovaných sérií 69
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:6 714

Než se podíváte na řešení, pusťte si zadání hádanek. Odhadli jste správně všechny odpovědi, nebo jste se nechali nachytat?

Názorná ukázka řešení hádanky s kolem 

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tyhle videa mi vždy dokáží, že i když se považuji za poměrně inteligentního, má inteligence má značně vytyčené hranice. I s vysvětlením šíleně těžké pro můj mozek si vše představit.

30

Odpovědět

Ahoj, trávíte hodně času na netu? Nemáte chuť a pár minut na vyplnění krátkého psychologického dotazníku a máte 18 a více let? Jestli ano, pak budeme moc rádi, když se zúčastníte našeho výzkumu na
http://ivdmr.fss.muni.cz/dotazniky/index.php?id=263. Děkuju. Jestli ne, tak se omlouvám za spam, Jakub Brojáč z Katedry psychologie FSS MUNI.

16

Odpovědět

wow :-) až na to běhání, kdy jsem použil blbý vzorec jsem měl skoro vše těsně viz komentáře u minulého videa. Dokonce s tím kolem jsem tipnul "Bud bude tezky prevod a provazkem si kolo pritahnu, nebo naopak bude lehky prevod a kolo se pohne dopredu" takže spadám do těch 5% o kterých mluví Derek.... sorry jako.... ale děkuju nechci :-)

05

Odpovědět

nějak sem nepobrala tu rychlost... :D :D

20

Odpovědět

To jeho vysvetleni je mozna malicko zmatecne, ale jde o to ze prumerna rychlost se pocita "draha / cas" a toto je nutne mit na pameti. Takze co musite udelat je secist drahu secist casy podelit a pak ziskate prumernou rychlost. Nesmite secist rychlosti a z nich pak udelat prumer. To je cele jadro pudla - pokud to udelate zpravne tak nikdy nedostanete 2x vetsi prumernou rychlost a to prave proto ze vsechen "cas" jste uz vyplytvala v 1. pokusu...

10

Odpovědět

Zkusím taky jedno vysvětlení, když tak mě opravte:
- 1.kolo oběhnu za 60s.
- průměr z obou kol musí být 30s tj. dvojnásobná rychlost tzn. 60s/2=30s
- průměr z obou kol je V1+V2/2 z toho plyne 60+0/2=30s
- V2=0s

10

Odpovědět

Pokud bys danou trať v prvním kole běžela pomaličku rychlostí 5 km/h a v druhém kole bys ji uběhla sprintem 45 km/h, běžela bys průměrnou rychlostí 9 km/h.

Pokud by sis zapálila petardu v kalhotech a druhé kolo běžela rychlostí 45 000 km/h, tvá průměrná rychlost by stále byla jen cca 9,99 km/h.

10

Odpovědět

Když první kolo uběhneš za minutu, dvojnásobná průměrná rychlost v tomto případě znamená, že musíš za stejný čas uběhnout dvojnásobnou vzdálenost - tedy 2 kola za minutu. Jenže jak chceš uběhnout dvě kola v té samé minutě, kterou jsi celou strávila uběhnutím prvního kola?

01

Odpovědět

+ZarwanMám nějaké zkraty v hlavě. Chvíli jeho vysvětlení chápu, chvíli zase ne :D když pojedu autem na nákup, vzdálenost 10 km a pojedu rychlostí 10km/h, jak rychle musím jet zpátky, abych měl průměrnou cestovní rychlost 20km/h?

Asi chápu, že cesta na nákup mi zabere hodinu času a cesta zpátky 20 minut (když pojedu 30km/h) to je průměrný čas na jedné cestě 40 minut, a abych se dostal na dvojnásobek musel by být průměr pod 30 minut.

00

Odpovědět

Takže otázky nejsou revoluční, ale rotační a každá otázka má min. 2 správný odpovědi, s tím, že na ně můžu najít hned odpověď. Neuvěřitelný, nevím komu mám dřív nadávat.

04

Odpovědět

Nevím, komu máte nadávat, ale minimálně u třetí hádanky není žádná druhá správná odpověď. Pokud tedy nepovažujete "Nekonečná rychlost." a "Takové rychlosti nelze dosáhnout." za dvě odpovědi.

00

Odpovědět

+komunardTak to nemáš kompletní info, každé malé dítě ví, že Warp 10 je nekonečná rychlost kdy jsi na všech místech vesmíru současně tzn. v "0" času. Musíš víc studovat. :D

11

Odpovědět

Neříká se šlapka, ale PEDÁL. Šlapky stojej v brně na náměstí

138

Odpovědět

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=%C5%A1lapka
význam: 1. chodidlo; 2. pedál (např. jízdního kola); 3. hovor. prostitutka
příklady: 1. bosé šlapky; 2. nedosáhne na šlapky; 3. pouliční šlapka

111

Odpovědět

Pedálové stojej v brně u mateřský školky

250

Odpovědět

Pro zamyšlení - není zde použíté slovo "revolution" spíše míněné ve smyslu "otačející" nebo "pohybující"? Otázky nemají s revolucí nic společného, ale všechny se týkají pohybu, otáčení, případně kol obecně. I autor ve videu se na to odkazoval v 4:30.

Podobně jako RPM - revolutions per minute.

A nebo se slovo "revoluce" používá i v češtině pro popis otáčivého pohyby (netuším, ptám se...)?

40

Odpovědět

Ano, je to slovní hříčka založená na původu slova z latinského (re-) volvō - otáčet se.

22

Odpovědět

To tady už nikoho nezajímá. Každý si to video s řešením už dávno shlédnul.

529

Odpovědět

S touhle logikou bychom překládali z každého kanálu vždycky jen jedno video, když si zbytek přece můžete dokoukat na YouTube.

285

Odpovědět

+ZarwanTo není tak úplně pravda. Zvědavost na to, jak jsem dopadl u "zkoušky" (byť tak bezvýznamné, jako zodpovězení hádanek z YouTube), je osobnější a tedy silnější, než zvědavost na nové informace, co říká Youtuber ve videu. Takže lidé na určitém levlu AJ budou preferovat české titulky (a na YouTube si většinu ostatních nepustí), ale se silnější motivací to skousnou a podívají se na originál. A řekl bych, že většina návštěvníků bude mít cca tento level.

Takže nechci kritizovat, ale tohle video tím fakt utrpí a spousta lidí ho bude ignorovat. Dát otázky a odpovědi jako "dvojvideo" (dohromady nejsou delší než spousta videí zde) by bylo mnohem efektivnější.

73

Odpovědět

+komunardChápu, že tohle video nezaujme tolik lidí, ale určitě jsou i tací, kteří si na překlad počkali. Kdyby vyšla obě videa najednou, spousta lidí by se nad problémy ani nezkusila zamyslet a rovnou by si pustila řešení. Jestli jste už video viděli, samozřejmě si ho nemusíte pouštět znovu a nemusíte se pak v komentářích pohoršovat nad tím, že to sem nepatří. Kolikrát jsem taky zvědavý a některé seriály si pustím dřív, než stihne překladatel dodělat titulky. To ale neznamená, že překladatel dělá zbytek série zbytečně.

161

Odpovědět

+Zarwanjá si počkal :-)

60

Odpovědět

+ZarwanDíky za překlad, taky jsem na něho čekal

10

Odpovědět

já bych mu se svojí angličtinou rozuměl ale raději jsem počkal na "správnější" a důmyslnější překlad od videa česky :)

30

Odpovědět

+3.14159236Ten nesprávně vyjádřený začátek desetinného rozvoje čísla pí mně neskutečně pije krev ...

10
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)