Vězeňská hádankaTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:261
Počet zobrazení:6 619

Dokážete vyřešit vězeňskou hádanku kanálu Ted-Ed? Podělte se s námi o to, jak jste byli úspěšní, v komentářích.

Přepis titulků

Vás a dalších 9 jedinců unesli superinteligentní mimozemští dobyvatelé. Mimozemšťané si myslí, že lidé vypadají velmi chutně, ale jejich civilizace jim zakazuje jíst inteligentní bytosti, které jsou schopny spolupráce. Bohužel si nejsou jisti, zda je to váš případ. Takže se rozhodnou podrobit vás testu. Díky jejich vesmírnému překladači vám mimozemský strážce řekne toto: Budete postaveni do jedné řady, budete koukat jedním směrem seřazeni podle výšky, takže každý z vás uvidí všechny před sebou.

Nebudete se moci podívat za sebe nebo vystoupit z řady. Každý z vás bude mít na hlavě buď černý nebo bílý klobouk. Náhodně. Neřeknu vám, kolik klobouků určité barvy to bude.

Když řeknu, abyste začali, každý z vás musí tipnout, jaký klobouk máte na hlavě. Počínaje osobou vzadu, postupně po jednom. Nepokoušejte se říct jiná slova, než jsou bílá nebo černá, nebo signalizovat nějak jinak, například intonací nebo hlasitostí. Jinak vás hned sežerou. Pokud alespoň 9 z vás uhodne, všechny vás ušetříme. Máte 5 minut na to se poradit a přijít s nějakým plánem.

A pak vás seřadíme, dáme vám klobouky a začneme. Vymyslíte strategii, díky které se zachráníte? ZASTAVTE VIDEO A ZKUSTE NA TO PŘIJÍT SAMI ODPOVĚĎ ZA 3, 2, 1 Klíčem je to, že člověk na konci řady, který vidí klobouky všech ostatních, může použít slova černý a bílý k tomu, aby ostatním sdělil nějakou informaci.

Jaký význam lze těmto slovům přidělit, aby ostatní přišli na to, jaký má jejich klobouk barvu? Nemůže to být celkový počet černých nebo bílých klobouků. Existují více než 2 hodnoty. 2 možné hodnoty ovšem má parita toho čísla. Tedy jestli je sudé nebo liché. Takže řešením je domluvit se, že ten, kdo přijde na řadu první, řekne například černá, pokud uvidí lichý počet černých klobouků a bílá, pokud uvidí sudý počet černých klobouků.

Podívejme se, jak by to fungovalo při tomto rozdělení klobouků. Nejvyšší vězeň před sebou vidí 3 černé klobouky, takže řekne černá, čímž ostatním řekne, že vidí lichý počet černých klobouků.

Barvu svého klobouku netrefí, ale to nevadí, protože máte povoleno mít jednu chybnou odpověď. Druhý vězeň také vidí lichý počet černých klobouků, takže ví, že její je bílý. A odpoví správně. Vězeň 3 vidí sudý počet černých klobouků, takže ví, že jeho musí být jedním z těch černých, které viděli dva první vězni.

To slyší čtvrtý vězeň, a proto ví, že má vidět sudý počet černých klobouků, protože jeden je za ní. Ale vidí jen jeden. Z toho pozná, že její klobouk je taky černý. Vězni 5 až 9 očekávají lichý počet černých klobouků, což vidí. Takže odhalí, že jejich klobouky jsou bílé. Nakonec je řada na vás, úplně na začátku řady.

Pokud 9. vězeň viděl lichý počet černých klobouků, může to znamenat jen jediné. Zjistíte, že tato strategie funguje pro jakékoliv uspořádání klobouků. První vězeň má 50% šanci neuhodnout, jakou má jeho klobouk barvu. Ale díky informaci o paritě jsou všichni ostatní schopni uhádnout barvu vlastního klobouku s naprostou jistotou. Každý očekává, že vidí sudý nebo lichý počet klobouků domluvené barvy. Pokud to nesedí, tak jejich klobouk má tuto barvu.

A pokaždé, když se to stane, tak další člověk v řadě musí změnit paritu, kterou očekává. To je vše, můžete jít. Zdá se, že mimozemšťané budou hladovět. Nebo si najdou a unesou méně inteligentní organismy.

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobrá hádanka, ale v případě že lidí bude na začátku lichý počet (např. 9) a ten první uvidí stejný počet bílých a černých klobouků -> pak to podle návodu nemá řešení :)

12

Odpovědět

Ten první řekne barvu, která převládá, ostatní to pak podle toho poznají :-)

06

Odpovědět

No, ještě jedno řešení tu bude. Jelikož jsem si zadání pouštěl asi 10x, tak jsem zjistil, že není omezený počet vyřknutí své barvy klobouku. V zadání je dané - můžeš říct jen černá nebo bílá. Pokud 2x zopakuju bílá, tak jsem řekl, že já mám bílou a bílou vidím před sebou. Pokud řeknu jen jednou, tak jsem řekl že mám bílou a bíla předemnou není. Takže ve výsledku první řekne jen jednou barvu klobouku před sebou a jede se až do konce. Kapiš? :D

35

Odpovědět

Myslim ze inteligentni bytosti by poslali emzaky s temihle kvizy do p****e...

23

Odpovědět

Za 5 minut bych se na tohmhle postupu s 9-ti náhodnýma lidma nedokázal dohodnout!

320

Odpovědět

jeeee ono je na začátku 9 + vy a já viděl jen 9 a myslel sem že musím uhodnout 9x to by asi nešlo no xD

00

Odpovědět

Nestačí, když každý řekne barvu toho před sebou? To je taky 9x správně a jeden s 50%, protože první hádá posledního.

216

Odpovědět

Tak tech 9 hlavne musi rict spravne svou barvu, ne toho kdo je pred nima. Kdyz ten pred nima bude mit jinou barvu tak by to bylo spatne.

130

Odpovědět

Prečo mám po každej hádanke pocit že som retardovaný

562

Odpovědět

Bombu!!! Atomovku na ně !!!

40

Odpovědět

Pokud muzou rikat jen cerna a bila neni omezeno kolikrat, staci kdyz prvni rekne postupne barvy ktere vidi pred sebou a ostatni je jen zopakuji.

418

Odpovědět

Můžeš říct pouze "black" or "white". Jedenkrát. Nic jiného.

31

Odpovědět

:D blbost podla tohto pripadu je treba hadat 2x a nie raz takze tam je sanca na prehru

017

Odpovědět

Ok, tak nie :D ignorujte ma

181

Odpovědět

Hádanka z jiného soudku:
Jedete sami dvojmístným vozem deštivou nocí, když přijedete k autobusové zastávce v zapadlém, odlehlém místě. Autobus přijede kdoví kdy (ale nejspíš za hodně dlouho), a na zastávce stojí tito tři lidé:
1. Osoba, která evidentně jede do nemocnice a musí se tam dostat rychle, a vy jí chcete pomoct.
2. Osoba, které jste nesmírně zavázáni, a chcete se ji odvděčit.
3. Osoba, která vás nesmírně sexuálně interesuje, a chcete na ni v diskrétním prostředí vyzkoušet pár osvědčených balicích metod.
Co uděláte?

410

Odpovědět

Jednoduché, osobě které jsem zavázán a tudíž ji znám předám auto, řeknu ať po cestě vyhodí borce co jede do nemocnice, a já bych na zastávce za zvuků deště ojel sexuální osobu

1092

Odpovědět

No jedno je jisté – na slovní spojení „nesmírně sexuálně interesovat“ žádnou „osobu“ nesbalíte.

174

Odpovědět

+quoqueChallenge accepted!

491

Odpovědět

Píčovina.

62

Odpovědět

jedu dál.. stejnak by mi nezaplatili za benzín

94

Odpovědět

(částečně) podobná hádanka: V místnosti je král, kněž, boháč a šermíř s mečem. Všichni přikazují šermíři, ať zabije ty ostatní dva. Kdo zemře, a kdu bude žít?

14

Odpovědět

Zkusil bych to takhle: poslední(10.) řekne barvu toho před ním (9.)"bílá"- 9. zná svou barvu, a pokud další před ním má stejnou barvu řekne ten 9. skoro okamžítě "bílá", pokud má však 8. v pořadí barvu černou, tak ten 9. se zdrží odpovědi a řekne svou barvu "bíla" např. po 5 sekudách, tímpádem 8. v pořadí ví, že ten za ním(9.) zdržuje odpověď takže ta jeho barva je opačná, než řekl ten za ním atd... sice je velká šance, že by to někdo p****l- já určitě :D, ale zkusit by se to mohlo, doufám. btw. jsem se to snažil vyřešit co nejrychlejc, třena je to vedle jak ta jedle :D

224

Odpovědět

Předpokládám, že to by bylo nepovolené signalizování (1:13). Tady nejde o to vymyslet nějakou fintu, je to čistá logika.

184

Odpovědět

+lipaoJe to hlupe lebo sa ocakava ze kazdy bude chapat planu a pocuvat vas co sa vsadim ze by sa nestalo,ak je to tak dokonala situacia kde vsetko ide podla planu,neuniesli s vami negramotneho roma,kazdy rozumie vasemu jazyku ...atd->zastrelil by som mimozemstanov mojim bibl-o-launecherom2000 a nepoctupoval riziko slabeho clanku v retazci.

32

Odpovědět

+lipaoto je taky finta, když řekneš že černá je sudá a bílá lichá xD stejně tak jako čekat počítat do 21 a říct svojí barvu podle toho jak dlouho jsem čekal, ale tady by nastal problém s tím posledním

31

Odpovědět

Sice je to trik, ale podle mě v nouzi použitelný, o tempu odpovědi nebylo nic řečeno a bez skenování myšlenek by se nedalo dost dobře přijít na to, že to trik je. Navíc je to velmi elegantní řešení, které by fungovalo bez ohledu na to, jak daleko osoba vidí před sebe, jak umí počítat a hlavně by fungovala i kdyby byl počet vězňů lichý. Je taky mnohem snadnější na pochopení a není tak náchylné na chybu.

173

Odpovědět

Jsme lidé... živočišný druh který by přišel na to jak to nějak ochcat

141

Odpovědět

Více takových videí! (y)

62

Odpovědět

Více takových videí!! (y)

141

Odpovědět

Má to (y) na konci signalizovat, že nevíš, jestli se píše „videí“ nebo „videý“? :-P

317
Další