Problém s Americkým sniperemVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:222
Počet zobrazení:15 356

Americký sniper je válečný film o Chrisi Kylovi, americkém odstřelovači, který má nejvíce potvrzených zabití v historii americké amárdy. A zatímco samotný film je strhující podívanou, co udělal špatně a jaký nepřesný dojem z něj divák může mít? 

Přepis titulků

Americký sniper je aktuálně jedním z nejpopulárnějších filmů ve Spojených státech. Mapuje život Chrise Kyla, snipera s nejvyšším počtem potvrzených zabití v historii americké armády. Soustředí se na jeho život, na jeho selhání, úspěchy i trauma, které jako voják prožil. Divák ale může být překvapen, jakým způsobem film o válce v Iráku mluví. Kyle započal svoji armádní kariéru jako reakci na terorismus. Přidal se k armádě poté, co viděl útoky na americké ambasády v Keni a Tanzanii.

A vidíme ho s jeho ženou zděšeného při útocích 11. září. Ale potom? Krátce poté... Právě mi volali, pánové. Jdeme na to. Kyle je ve válce v Iráku. Nebyl věnován žádný čas George W. Bushovi, zbraním hromadného ničení nebo Saddámu Husajnovi. Divák si tedy začne myslet, že Irák byl napaden v důsledku 11.

září. Více než čtvrtina amerických voličů si stále myslí, že byl Saddám Husajn zapleten do útoků 11. září. To samozřejmě není pravda. Víme, že po 11. září Spojené státy napadly Afghánistán, kde Al-Káida skutečně operovala. Rozhodnutí napadnout Irák vzešlo z předem připraveného politického cíle Bushovy vlády, které bylo prodáno pod záminkou přítomnosti zbraní hromadného ničení v Iráku. Důvodem, proč jsme tehdy šli do Iráku, byla naše domněnka, že se tam nacházejí zbraně hromadného ničení.

Ukázalo se, že tomu tak není, ale byly tam možnosti pro jejich výrobu... mluvil jsem také o utrpení civilistů v Iráku. Mluvil jsem také o potřebě prosazovat svobodu. Film se vůbec nevěnuje událostem mezi napadením Iráku a Kylovým bojem proti tamní Al-Káidě. Je vycvičen Bin Ládinem.

Je věrný Bin Ládinovi. Jmenuje se Zarkáví. Ten hajzl je teď korunním princem Al-Kaidy v Iráku. To zanechává v divákovi dojem, že válka v Iráku byla válkou proti Al-Káidě a že Amerika napadla Irák, protože odtud Al-Káida plánovala operace. Opak je pravdou. Al-Káida v Iráku nabrala na síle až po americké invazi. V momentě, kdy USA zaútočily, byla slabá a nebyla to ani Al-Káida. Její vůdce, Abú Musab az-Zarkáví, správně pochopil, že americká invaze skupinu posílí.

Eastwood chtěl natočit film o jediném muži. Nechtěl točit film o válce v Iráku. Problémem je, že zatímco on je proti válkám, natočil film z čistě Kylovy perspektivy. Chceš, aby tihle zmrdi přišli do San Diega nebo New Yorku? Chráníme tu mnohem víc než tuhle špínu. Je jednoduché film zhlédnout, zvláště, když se opravdu tvrdě snaží necpat vám politiku rovnou do obličeje, a myslet si, že je to film o hrdinství, ale není tomu tak.

Je to film, který v divákovi zanechá mylný dojem toho, co se skutečně stalo.

Komentáře (62)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Myslím, že tady narážíme na problém nových médií. Obsah, a to obsah, který se tváří profesionálně, dělá amatér.
Ano můžeme napsat, že je to video pro "hloupého amerického diváka". Ale tak to není. Američani jsou úplně stejně hloupí/chytří jako Češi (v procentech).
Ten film, a je to tam samozřejmě řečeno, je jen o vojákovi a jeho pocitech. Jeho motivaci bojovat, jeho osudu. V tom je skvělý, protože nám (a teď myslím hlavně nám Čechům) ukazuje důvody proč šli vojáci bojovat na Blízký východ (nikoliv proč je tam vláda poslala). Stejně tak třeba jeden díl The Newsroom ukazuje jak velká to byla pro Američany (a zvláště pro piloty a vojáky) událost, když zabili Usámu.
Jenže to video má další problém. Říká nepravdu o válce v Iráku. Problém je v tom, že celá situace je natolik složitá, že na vysvětlení by byl potřeba celý semestr přednášek. Stručně lze říct, že válka v Iráku byla nevyhnutelná. Ač se to nezdá tak Irák zachránila od zničující občanské války, která mohla být horší než v Sýrii. Samozřejmě občanská válka tam dnes je a byla. Ale nikoliv taková ke které se schylovalo. Ve stručnosti lze, po přečtení mnoha odborného textu a názorů (nebavím se zde o plytkých článcích či videích), říct, že kroky první Bushovy vlády byly správné (možná v rozporu s mez. právem, ale morálně správné), stejně tak kroky druhé Obamovy vlády (díky těmto krokům se obnovuje irácký národ - ať je to cokoliv. A irácká armáda). To mezitím byla samozřejmě katastrofa, která nás dovedla k Daeš (ale i jeho vznik byl nevyhnutelný.)

13

Odpovědět

Nemám nic proti USA jako takovým, ale válka v Iráku byla hnus. Bushova vyhlášení o "občanských svobodách Iračanů" jsou jenom hloupou výmluvou, obzvláště když USA podporuje saudskou vládu, jež v porovnaní se Saddámem vyjde nastejno (tedy ne že by se ona taky nesnažila Státům zalíbit). Jak tu už bylo uvedeno, politika vlády USA je bohužel velice pragmatická a dovoluje jim tolerovat sebevětší zvěrstva, pokud je páchá jejich spojenec, viz Jižní Vietnam a Pinochetovo Chile.

22

Odpovědět

Film jsem viděl. Hezky zpracované a natočené.

Do politiky USA moc nevidím, ale peníze co se investují do armády je potřeba někde utratit (navíc v Iráku bylo-je-bude dost ropy). Válka je bohužel hnacím motorem ekonomiky a pokroku (Německo a Japonsko toho byly příkladem).

Taky v tom, dle mého názoru vládne americká tupá hrdost za to, že se snaží řídit chod této planety. Jsem rád, že si za prezidenta zvolili Trumpa, který snad najde lepší řešení na jejich ekonomiku a bude řešit problémy, které jsou tam. Momentálně nějvětším kapitálém vládne Čína, která díkybohu není tolik agresivní jako USA. Do budoucna má veliký potenciál Indie.

Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, jsem na to zvědavý.

33

Odpovědět

Přesně, ty peníze je třeba utratit... A když zvážíme, kolik chudých Američanů nemá ani zdravotní pojištení, válka nevypadá jako vhodný spůsob.

Poukaz na Japonsko a Německo jako příklad prospěšnosti války je docela nešťastný, jelikož Japonsko zažilo období svého největšího pokroku po demilitarizaci během poválečného období, a tím nejlepším, co se mu pak mohlo stát, je porážka (a milosrdné zacházení ze strany vítěze). Německo zase svou touhou válčit zničilo Evropu ne jednou, ale dvakrát (i když podruhé nebereme do úvahy zvěrsta, jež se přímo válčení netýkali a jež byly důsledkem tehdejší nacistické politiky).

A vkládat důvěru do takového ekonomického analfabeta jako je Trump je docela hloupost.

21

Odpovědět

Hlavně, že oni použili sřihy tak jak se jim to hodilo a vydalo to na ignorantský film...KRETÉNI.

34

Odpovědět

nejde prehrat

00

Odpovědět

Ahoj,
právě jsem video testoval a jede bez problémů (Chrome, FF, Opera, IE - Win7 64-bit). V čem video sleduješ? Nějaký detail/chybová hláška, která by mohla pomoci? Díky!

00

Odpovědět

+JohnSorrowTeoreticky to může dělat hardwarová akcelerace přehrávání videa (grafickou kartou místo procesoru) v prohlížeči. Dělá to Chrome a píše, že video není dostupné nebo něco podobného. V nastavení se to jmenuje „V případě dostupnosti použít hardwarovou akceleraci“. U Firefoxu (ESR i Beta) jsem se s tímto problémem nesetkal.

00

Odpovědět

+-HoNY-Zajímavé! Díky za info. Počkáme, co na to njde prehrat...
Jinak u sebe jsem to testoval a nic (měl jsem to zapnuté).

10

Odpovědět

Me spis sere to, ze tenhle film mam rad a chci ho videt znova.. ale kvuli tomu konci se na to nechci divat

54

Odpovědět

Jezis zas nakej debil s plemca jatra.. je to FILM KURVA zalozen na skutecnych udalostech. Ne dokument od Indyho jako WW1.

617

Odpovědět

Tohle sem napsal ja, ale protoze tenhle zkurvenej system me neumi sam prihlasit POKAZDE, rozhodl jsem se zmrvit jmeno Bughera.

318

Odpovědět

Pokud by byl filmy inspirované skutečnou událostí byly natočené do posledního písmene podle skutečné události, byly by dlouhým nezáživným dokumentem a nejspíš by se na ně nikdo nedíval. Už tam měl Americký sniper velmi dlouhou stopáž.

Koho by zajímal islamismus na Blízkém východě, tak je jemu věnována tato série Vojenské akademie Vyškov (zhruba díly 19. až 25.):
https://youtu.be/tVfOZ79ZUXU
Ty videa by stačilo obalit infografikou, přidat nějaké laciné animace a správně pojmenovat a byl by z toho klenot českého YouTube. Pokud jsem to pochopil správně, jsou to nejspíše učební materiály pro vojáky z povolání.

Co se týče Iráku, ono je těžké ho řešit. Sadám byl zločinec, ovšem s teroristy (ale i opozicí) se nemazal. To stejné Kadáfí i Asad. V zásadě jediný funkční model popsal Machiavelli - pokud někde vládne diktátor, je nejlepší jej vyměnit za jiného a do agendy se nevměšovat a neměnit nárazově celý systém vládnutí - z diktatury se mávnutím kouzelného proutku liberální demokracie západního střihu nestane.

Tohle bylo vidět za vzniku Sovětského svazu - car dělal z lidí nevolníky, nechával je trpět hladem, každých pár let dělal mezi důstojníky čistky, každý gubernátor byl nadčlověk a svojí politikou způsoboval hladomory. Přišel Stalin, lidé vlastně zůstali otroky, čistky prováděl každých pár let, gubernátory vystřídal jinými s rudou knížkou, hladomor na Ukrajině způsobil... zkrátka a dobře - vznikem Sovětského svazu došlo pouze k rebrandování systému, který tam fungoval už za cara.

130

Odpovědět

Saddám byl hlavně americkou vládou dosazený diktátor. Dokud skákal, jak USA pískaly, mohl si on v Iráku dělat, co se mu líbilo. Útok na Kuvajt byl tiše odsouhlasen Amerikou a přivítán jako celosvětově korektní záminka k invazi "demokracie" do Iráku.

33

Odpovědět

+WolfikSis zas zapomel vzit prasek vid?

36

Odpovědět

+rodierProč Ti to broučku přijde tak nesmyslné, že by "ta dokonalá Amerika" udělala něco takového? Nejsou to žádní světoví spasitelé, je to obrovská politicko-vojenská mašinérie, která chce zoufale udržet status světové velmoci.

Okupace Kuvajtu byla provedena podobně jako "události" zapřičiňující vstup USA do 1. i 2. sv. války, Koreje, Vietnamu, Iráku, Afghánistánu, Libye... Stejná šablona, desetiletí co desetiletí.

Lidé dělali a dělají mnohem horší věci pro mnohem menší zisky. Ale když ona ta krabička amerických zápalek je prostě lepší viď?

20

Odpovědět

+WolfikBěhem 80. let byl trh přesycený zbraněmi - USA dodávali mudžahedínům zbraně do Afghánistánu proti Sovětům, sem tam se objevily expirované zbytky z války ve Vietnamu.

Sadám byl pragmatik. Válčil proti Íránu od roku 1980 - zbraně potřeboval levně a bylo mu jedno, kdo mu je dodá. Věděl, že USA nebudou mít nic proti tomu, když je použije proti Íránu. Írán v roce 1979 obsadil americkou ambasádu v Teheránu a z velvyslanců se stali zajatci - tolerance Sadámových zvěrstev proti Íráncům byla vlastně určitá forma odvety. Sadám kupoval zbraně kupoval i od Sovětů, kterým se prodražovala intervence v Afghánistánu a soutěž ve zbrojení s USA. Ale vše má svoje meze. Zplynování Kurdů Sadámovi prošlo, okupace Kuvajtu už ne.

30

Odpovědět

+-HoNY-Jenom doplním, že Saddámovi jsme dodávali zbraně i my...

00

Odpovědět

Kdyžtak celkem zajímavá statistika: http://www.informationisbeautiful.net/visualizations/based-on-a-true-true-story/ (je tam i tento film)

82

Odpovědět

Kam se hrabou bruselská sluníčka z demagog.cz. Tahle stránka je úplně jinej level. To jim snad nikdo s mozkem nemůže baštit.

415

Odpovědět

+icksLol, každej kdo vyvrátí hoaxy šířené Pitomiem nebo rusákem z hradu je hned Bruselský sluníčko ? :D

95

Odpovědět

Už nastavovali zrcadlo? Já přijdu až nastaví zrcadlo.

181

Odpovědět

Je to film a není to dokument, tak na co si stěžuje...

227

Odpovědět

Je to skutečně tak. Pro racionálního člověka jde o film, nebude události brát jako fakta a užije si akční podívanou. Pak jsou zde však diváci, kteří filmem žijí, je to jeden z jejich pravdivých zdrojů informací (přeci jenom 9/11 se stalo, Irák taky, odstřelovači), takže pro ně to je akční dokument a ta fakta v něm jsou podložena emocemi, jak by teroristé měli dostat na p***l. Tito lidé mají stejná práva na svobodu slova a svobodu volit.
Problém tak není v samotném filmu, ale autor kritiky dává události v něm do souvislostí pro ty méně informované diváky. Protože pravda nemá moc prostoru ve světě, kde se opakuje lež.

304

Odpovědět

Myslíš, že kdyby třeba Kadáfí v Libii zemřel přirozenou cestou třeba na infarkt (a že k němu měl blízko), že by se nestrhl boj o moc a občanská válka?

75

Odpovědět

+ZipouKdyby ... Převraty za který mohla snaha o nastolení "pravý" demokracie vedli a budou vést k terorismu hlavně v těchto rozvojových oblastech. Demokracie se líp ovládá a líp se rozkrádá než diktátorství, Kadáfíí nechtěl přijmout petrodolar a měl alespoň nějakou vizi, kdežto spálená země plná fanatiků jí nemá a i tak se dá rozkrádat líp. Po rozpadu SSSR si USA uvědomila, že si můžou na jejich bývalým písečku dělat co chtěji bez následků a takhle to dopadlo.

115

Odpovědět

+AlennTo ti nikdo nebere, já jen říkám že to co se děje by se stejně dělo akorát se to urychlilo. A ano, Kadafí měl vizi, vizi o podporování teroristických skupin, bombových útocích a znásilňování náctiletých dívek.

24

Odpovědět

+AlennAle Kaddafi umrel rukama svyho lidu, protoze je proste uz sral. To nema s Amikama nic spolecnyho.

43

Odpovědět

Ale no tak, odkdy jsou vzdušné nálety+operace speciálních jednotek "invaze" ? :D

75

Odpovědět

Co takhle místo počtu teroristických útoků se zkusit podívat na počet mrtvých v důsledku násilí a k tomu protáhnout grafy alespoň do roku 1979?

61

Odpovědět

Velmi kreativní pojetí statistiky. Manipulace.

41

Odpovědět

+-HoNY-A není to pravda? Nebo kde si ty grafy vzal?

12

Odpovědět

+AlennProblém s grafem není že by neukazoval pravdu ale to že je to jen jeho část. Kdyby byl graf celý a nezačínal rokem 1994, respektive 2001 tak by bylo vidět že i tyto "země 3. světa" zažívaly v 90. letech nebývalé období klidu ( byť to samozřejmě nebyl až takový klid jako v Evropě).

Jinými slovy graf není vyložená lež, je to jen manipulace vytržená z kontextu.

Navíc v tom grafu chybí také oběti státního terorismu, např. statisíce zavražďených Kurdů režimem SH.

51

Odpovědět

+Ante UstatiTakže v 90. tam byl ještě větší klid?

11

Odpovědět

A co jako? To je prece logicky, ze kdyz jim tam chtej nastolit demokracii.. ze z***i co uznavaj akorat Koran se budou certit a delat bordel. Ctes ten graf obracene.

31

Odpovědět

+rodierA víš o tom, že když v Íránu vládnul šáh Pahlaví, tak tam byly ženy emancipovanější více než dnes a prorok s koránem byly jen jednou z mnoha kapitol v učebnicích dějepisu?

22

Odpovědět

samé keci... Araby boli napadnutý, pretože ich nekultúra vytvára prirodzené podmienky pre teroristov, ktorý už pred rokom 2001 terorizovali západ... Bush vyhlásil vojnu proti terorizmu a tak zaútočili na teroristické hniezdo.. Nič viac, nič menej.

1057

Odpovědět

To je fajn, ze tomu tak rozumis. Jen Afghanistan neni arabska zeme a drtiva vetsina lidi tam ani arabstinu neovlada. A pokud jde o Irak tak tam tvori Arabove necelych 70% populace - zalezi, z jakych zdroju cisla cerpate, nektere udavaji i 75%

267

Odpovědět

+Dr. Inka aký to má súvis s terorizmom? :)
Mimochodom máš pravdu. Moslimská svätá vojna je páchaná v každej krajine s nadpolovičnou moslimskou väčšinou, čo nieje len arabský svet... takže vďaka za opravu...
Skrátka a proste Irák a afganistán boli krajiny, ktoré podporovali terorizmus, ukrývali teroristov a vôbec, bola to nádherná liaheň moslimov...Bush to pekne upratal :)

522

Odpovědět

+ehmA dochazi vam, ze drtivou vetsinu obeti teroristu tvori prave muslimove, ze? A ze armady bojujici proti teroristum z vetsiny tvori muslimove vis taky, ze jo? Takze ten prispevek moc nechapu..

214

Odpovědět

+Dr. Inkna tom nieje nič zvláštne...Moslimovia majú právo zabiť každého, kto sa odklonil od ich proroka... A keďže kto nezabíja neveriacich, nieje skutočný moslim, tak ich proste skutočný moslimovia vyvraždia...
K tej druhej vete... opäť nič zvláštne... mierne sekularny moslimovia vražia ortodoxnych moslimov... v moslimskom svete existuje len vraždenie a útlak.. to je alfa a omega koránu.. Prorok im to všetko ukázal...

517

Odpovědět

ehm: a tiež sa najprv nauč hovoriť po slovensky, keď už chceš v tomto jazyku niečo písať.

79

Odpovědět

A křesťanská kultura nevytváří přirozené podmínky pro teroristy?
Nemyslím jen křížové výpravy, ať již ty známé, nebo ty méně známější, ale mluvím o současnosti.

Nehledě na fakt, že tvůj argument slovy "zaútočme na ně, oni jsou zlý" dělá teroristy spíše z Američanů.
Pokud na mne někdo s tímhle názorem zaútočí, budu se také bránit.

39

Odpovědět

+Steamkinokonie nevytvára. Kresťanský ani židovský prorok nikdy nevraždil a nevyzýval k vraždeniu....

Keď amíci s rusmi zničili nacistov, bolo to víťaztvo pravdy a slobody nad útlakom, nie terorizmus, ako sa ty snažíš naznačiť :)
Rovnako tak je nutné zničiť všetkých, ktorý chcú širiť nacistickú idelogiu AKA Islam.
A každý, kto zničí tieto obludy, je právom hrdina.

713

Odpovědět

+ehmIRA dělala taky teroristicky útoky a žádnej islámec tam nebyl a takových prikladu je vic, proto tvrdit že za terorismus muže islam je blbost. Za ten můžou jen debilní lidi.

132

Odpovědět

+ZipouIRA nieje na slovensku, v polsku v cesku, necmecku atd.
Teroristické moslimské bunky sú v každej teroristickej krajine...

Celé je to v isláme

311

Odpovědět

+ehmpardon...v každej moslimskej krajine

19

Odpovědět

+ehmPokiaľ si dobre pamätám, tak USA a Rusko začali bojovať vo svetových vojnách, až keď sa ich občania stali obeťmi nacistických útokov. Takže nechránili pravdu a slobodu, ale iba samých seba s použitím politiky "nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ".

80

Odpovědět

+ehmKřesťanský prorok sice ke genocidám nevyzýval, ale opravdu se tím všichni křesťané těch 2000 let řídili? Víc, než o samotném náboženství je to o lidech, kteří ho nutně subjektivně interpretují.

82

Odpovědět

+Péťakresťanský prorok k vraždeniu nevyzýval... moslimský ano... to úplne stačí...
Je to o ľudoch, ktorý sa riadia svojim prorokom... Vzdelany vedia citovať, nevzdelany sa riadia prorokom.
Na útôaku a vraždení nieje nič subjektívne

39

Odpovědět

+ehmPodívej se tady na ty videa o svatých válkách. Problém je v nevzdělanosti. Nepokročilý země inklinují k náboženství a fanatismu, svoje akce ospravedlňujou ne rozumem ale vírou a to je ten problém. Tenhle obrázek ti poví za 1000 slov: http://prntscr.com/btxhyf

72

Odpovědět

+ehmJe docela vtipné tvrdit "Kresťanský ani židovský prorok nikdy nevraždil a nevyzýval k vraždeniu....".

Zkuste si přečíst něco o Mojžíšovi. Defacto nejednal moc odlišně od toho, co dneska dělá ISIS. Jeho vyvražďování obyvatelstva v krajích přes kterých během svého kočovného způsobu života putoval, je fakt docela děsivé....

53

Odpovědět

+Babin ÚdJenže 'ehm' nenapsal "křesťanský ani židovský prorok", jen "křesťanský prorok" = Ježíš, a ten, na rozdíl od Mohameda, k vraždění opravdu nevyzýval (a se židovským Mojžíšem se rozhodně ve všem neshodl).

32

Odpovědět

+klk"ehm (anonym)Odpovědět
publikováno před 1 hodinou

+Steamkinokonie nevytvára. Kresťanský ani židovský prorok nikdy nevraždil a nevyzýval k vraždeniu....

Keď amíci s rusmi zničili nacistov, bolo to víťaztvo pravdy a slobody nad útlakom, nie terorizmus, ako sa ty snažíš naznačiť
Rovnako tak je nutné zničiť všetkých, ktorý chcú širiť nacistickú idelogiu AKA Islam.
A každý, kto zničí tieto obludy, je právom hrdina."

"Ehm" rozhodně napsal: "Kresťanský ani židovský prorok". Napsal to jako anonym, a ti nemají, pokud se nepletu, možnost editovat komentáře.

Nehledě na to, že Mojžíš je brán křesťany jako prorok. Sice říkají, že pro nás už platí to, co zavedl Ježíš, ale Mojžíše, stejně jako celý Starý zákon, berou jako Boží sdělení lidem. Mnohdy berou doslova i samotné stvoření světa.

Otázka je: Kolik křesťanů bere Mojžíše vážně VS. kolik muslimů bere Mohamedovi výzvy k vraždění vážně ???

21

Odpovědět

+Babin Úddosť na to, aby každý deň niekto spáchal teroristický útok v mene islámu.

11

Odpovědět

+ehmdost na to, aby tito křesťani svým dětem, partnerům a svému okolí nastolili na můj vkus dost "sadistická" pravidla

01

Odpovědět

+ehmRád bych odpověděl postupně:
"Kresťanský ani židovský prorok nikdy nevraždil a nevyzýval k vraždeniu...." tak pro začátek tu máme desatero. Cti svého otce a svou matku, abys byl dlouho živ na zemi, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh.
To je rozváděno v druhé knize Mojžíšově
Exodus 21:15 Kdo uhodí svého otce nebo matku, musí zemřít.

Samozřejmě Mojžíš toho má víc, například:
Exodus 32:27 Řekl jim: "Toto praví Hospodin, Bůh Izraele: Všichni si připněte k boku meč, projděte táborem tam i zpět od brány k bráně a zabijte každý svého bratra, každý svého přítele, každý svého nejbližšího."
což mělo za následek smrt 3000 mužů.
Dále věci jako "zabte čarodějnice" nebo "smrt nevěřícím" jsou i v bibli.

Jinak já mluvil vcelku obecně, "křesťanská kultura" nejsou jen proroci. Nedílnou součástí křesťanství, alespoň většiny obecně známých směrů, je krom bible také papež. Právě papežova iniciativa vedla ke křížovým výpravám do Svaté země.
Slovo "kultura" jsem použil v komentáři proto, žes jej použil i ty a zúžit to pouze na představitele, resp. proroky je dost omezené vnímání celého kontextu.

další názor "IRA nieje na slovensku, v polsku v cesku, necmecku atd.
Teroristické moslimské bunky sú v každej teroristickej krajine"
takže pokud to není přímo před tvým prahem, tak se tě to netýká? Tak proč tě irituje islám? Promiň jestli se pletu, ale o žádném větším teroristickém útoku organizací spojených s tímto náboženským smýšlením jsem na Slovensku neslyšel.

Ono tvrdit, jak oni jsou zlý a mi bezchybní je jeden z důvodů, proč islámský stát vznikl. Američani jsou ti hodní, dobří co ochraňují demokracii a hle, jejich iniciativa dala vzniknout radikálnímu pochopení náboženství. Tvrdit, že oni jsou jen ti špatní a my jsme ti hodní je velmi pohodlné a velmi nebezpečné. Prosté nepochopení a zjednodušování vede ke xenofobii a následnému nenávistnému prostředí, kde se vraždění ve jménu víry (nebo nevíry, chcete-li) stává morálním činem.
Vůbec nám nemusí vadit, že muslim nemusí vyznávat násilí. Dokonce ani to, že Arab nemusí být muslim. Raději je povraždíme všechny, protože jsme příliš líní se zamýšlet, jestli to není o něco složitější.

Statistiky co jsem našel říkají, že islámský terorismus má minimální zastoupení, pohybuje se kolem 6ti procent, což jej řadí až za židovský terorismus. (Mělo by se jednat o území USA za roky 1980-2005) Zdroj: globalresearch

Samozřejmě USA není celý svět a změna letopočtů by také posunula poměr někam jinam, nicméně jako ukázka toho, že myslíme pouze "jednosměrně" je to dostačující.

Neříkám, že se v celé problematice vyznám, nebo že umím citovat bibli nazpaměť, nicméně vím, že jak muslimských, tak křesťanských směrů je mnoho a některé si jsou velmi vzdálené. Někteří berou bibli/korán doslovně, jiní jako symboliku, další si z ní berou jen ty části, které jsou v moderním (nebo historicky "moderním") světě uchopitelné a použitelné. (Tím myslím například to, že se v bibli mluví hodně o otroctví, které v současném vyspělém světě není)

PS:
+Babin Úd Jakožto anonym skutečně nemám možnost editovat příspěvky.

PPS:
Jen pro zajímavost, křížové výpravy byly vedeny i proti Zemím Koruny České. Zmiňuji to jako zamyšlení nad onou problematikou: "Ti dobří proti těm špatným."

22

Odpovědět

+SteamkinokoDobrý komentář.

Docela šokující je třeba i: Numeri, Kapitola 25.
24 tisíc mrtvých v první vlně a ve druhé vyhlazen celý Midjánský kmen. Důvod: "Zvaly totiž lid k obětním hodům svého božstva a lid hodoval a klaněl se jejich božstvu."
http://www.patroni.cz/bible/index.php?id=4460

00

Odpovědět

+SteamkinokoPS: ja zas toľko času na také pičoviny nemám, takže sorry, ale to čítanie si odpustím :)

00

Odpovědět

+ehmtl;dr
nejen že křesťanský nebo židovský prorok nabádal k násilí, ale i další lidé spojení s křesťanstvím
Vadí ti muslimský terorismus? Co křesťanský, židovský a spousta dalších, které jsou statisticky častější?
nechápu proč ti vadí islámský terorismus, když z tvých argumentů je jasné, že ti je ukradený terorismus v sousedních zemích které se tě netýkají.

Škoda, zajímala mne tvá odpověď.

11

Odpovědět

Po přečtení celé výživné diskuze jsem dospěl k názoru, že čím je člověk moudřejší, tím méně komentářů a slov v něm potřebuje, aby se vyjádřil.

10